Bedelli askerlikte yaş sınırı kalktı mı? Son dakika askerlik süresi kısalması kimlere vuracak?

Mili Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Beştepe’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a 1.5 saat sunumunu yaptığıyeni askerlik sisteminde kısa ve uzun dönem ayrımı kaldırılacak. Zorunlu temel askerlik eğitimi bir ay olacak. TSK tarihinde ilk kez yedek astsubaylık uygulaması girecek. Bedelli askerlikte yaş sınırı ise sona erecek. Peki yeni askerlik sistemi ne zaman yürürlüğe girecek? Yeni askerlik sisteminde son durum ne? Bedelli askerlik son dakika. Yeni askerlik sisteminde askerlik süresi ne kadar olacak? Askerlik süresi kısalması kimlere vuracak? İşte detaylar…

16 Mayıs 2019 Perşembe 12:52
Bedelli askerlikte yaş sınırı kalktı mı? Son dakika askerlik süresi kısalması kimlere vuracak?

Mili Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Beştepe’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a 1.5 saat sunumunu yaptığı  yeni askerlik sisteminde kısa ve uzun dönem ayrımı kaldırılacak. Zorunlu temel askerlik eğitimi bir ay olacak. TSK tarihinde ilk kez yedek astsubaylık uygulaması girecek. Bedelli askerlikte yaş sınırı ise sona erecek. Peki yeni askerlik sistemi ne zaman yürürlüğe girecek? Yeni askerlik sisteminde son durum ne? Yeni askerlik sisteminde askerlik süresi ne kadar olacak? Askerlik süresi kısalması kimlere vuracak? İşte detaylar…

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, milyonlarca asker adayının beklediği ve önümüzdeki günlerde Meclis'e gelmesi beklenen yeni askerlik sistemiyle ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ayrıntılı sunum yaptı. Akar, bir süredir hazırlıkları süren yeni askerlik sistemin son şeklini başta Cumhurbaşkanı  Erdoğan olmak üzere MYK üyelerine ve AK Parti kurmaylarına anlattı. Toplantıya Ankara’da bulunan bazı MYK üyeleri ve grup başkanvekilleri katıldı. Askerlik sisteminin tüm ayrıntılarıyla değerlendirildiği toplantı yaklaşık 1.5 saat sürdü. Peki bedelli askerlik yaş sınırı kalktı mı 2019?

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ele alınan yeni askerlik sistemine ilişkin düzenlemenin Erdoğan’ın onayının ardından önümüzdeki günlerde Meclis’e sevk edilerek 23 Haziran seçimi öncesinde yasalaşması bekleniyor. Toplantıda 23 Haziran’da yenilenecek olan İstanbulseçimlerine dönük çalışmalarla, kampanya döneminde atılacak adımların da değerlendirildiği ifade ediliyor.

1 ay zorunlu temel askerlik eğitimi

Yeni askerlik sistemine gröe, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) yükümlülük sistemini kökten değiştirecek yeni sistemle askerlikte kısa ve uzun dönem ikiliği kaldırılacak. Zorunlu temel askerlik eğitimi de 1 ay olacak. Yeni sisteme göre, lise mezunu ve altı gençler bir ay temel askerlik yaptıktan sonra zorunlu olarak 5 ay kıta görevinde bulunacak. Bu 6 ayın sonunda isterlerse terhis olacaklar ya da sözleşmeli olarak maaşlı 6 ay daha askerlik yapabilecekler. Başarılı olmaları halinde profesyonel askerliğe geçebilecekler. Sözleşmeli er-erbaş, uzman çavuş rütbesiyle orduda devam edebilecek. İlk kez, “yedek astsubaylık” uygulaması yapılacak. Meslek yüksekokul mezunları isteğe bağlı olarak, yedek astsubaylıktan faydalanabilecek. Yeni sistemde bedelli askerlik uygulaması da sürekli hale geldi. Bedelli askerlikte uygulanan yaş sınırı da kaldırılacak.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Mayıs 2019 Perşembe 12:52

YORUM YAZ

  • Erhan seğmenErhan seğmen6 gün önce
    Yeni sistem silah altındakilere vuracakmı

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Mayıs 2019