Seçim 2019 Sayfası

Bebeklerde emzik kullanımında dikkat edilmesi gerekenler

Doğdukları andan itibaren bebeklerin sahip olduğu emme içgüdüsünü destekleyen ve bebekte güvende olduğu hissini oluşturan emziğin birçok faydası bulunur. Bebeklerin birçoğunun doğum ayından itibaren kullanmaya başladıkları emziklerin kullanımı konusunda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

14 Haziran 2018 Perşembe 13:26
Bebeklerde emzik kullanımında dikkat edilmesi gerekenler

Emziklerin bebeklerde meydana getirebileceği sakıncalı durumlara fırsat vermemek için dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekildedir;

Bebeklerin yutamayacağı bir şekilde tasarlanmış olan emziklerin kullanımı sırasında burun deliklerini kapatmamaları gerekir.

Kauçuktan yapılan emziklerin kullanımı durumunda değiştirilme sıklığına dikkat etmek önemlidir. Çünkü yapısı gereğiyle çabuk bozulabilir.

Silikondan yapılan emzikler ise kauçuk emziğe oranlarda daha dayanıklıdır. Ancak silikondan yapılan emziklerin diş çıkarmamış bebeklerde kullanımı daha uygundur.

Damaksız emzikler yapısı itibariyle anne memesiyle benzerlik gösterdiğinden bebekler tarafından daha çok tercih edilir. Ancak bu emzikler de 1 yaşından sonra bebeklerde damak yapısına ve dişlerin sıralanışına olumsuz etki yapabilir.

Damaklı emzikler ise damaksız emziklerin tersine damak ve ağız yapısına yönelik bir olumsuz bir etkisi olmaz. Bebekler 3 yaşına kadar damaklı emzik kullanabilirler.

Gece uyurken emzik isteyen bebeklere damaklı emzik vermek daha faydalı olacaktır. Ancak kullanılan emzik cinsi ne olursa olsun gece boyunca bebeğin ağzında tutmamak gerekir. Bebek uykuda daldıktan sonra ağzından sessizce alınabilir.

Bebeklere emzik sevdirmek için yapılan emziğin uç kısmına şeker veya bal sürmek yanlış bir davranıştır. Zamanla bu tatlı tada alışan bebek, tatlı tadı almadığı durumlarda emzik kullanmak istemeyecektir. Ayrıca bebeklerin küçük yaştan itibaren tatlı tatlara alışması diş çürüklerini tetikleyicidir ve olumsuz bir unsurdur.
Emzik seçiminde emziğin cinsinin önemli olduğu kadar, emziğin temiz tutulması da önemli olan diğer bir konudur.

Emziklerin en çok kirlenme nedenini; bebeklerin ağzından düşen emziklerin yere, halıya, masaya çarpması ve emziklerin etrafa konulması gibi durumlar oluşturur. Bu durumu engellemek için emzikleri bebeğin kıyafetine tutturarak emziklerin kirlenmesi önlemiş olunur.

 

 

 

 

 

 

Nasılkolay.com'dan alınmıştır.

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Haziran 2018 Perşembe 13:26

YORUM YAZ

  • hasanhasan10 ay önce
    dogru soylüyorlar PARA ÇALAN OY DA ÇALAR

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Nisan 2019