Başkan Erdoğan ikinci talimatı verdi! Milyonlarca kişiye müjde

Çocukları ilköğretime başlayıncaya kadar ebeveynlere yarı zamanlı çalışma hakkı tanıyan yasa için gözler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan gelecek habere kilitlenirken; Başkan Recep Tayyip Erdoğan’dan konuya dair ikinci talimat geldi.

10 Ekim 2019 Perşembe 11:59
Başkan Erdoğan ikinci talimatı verdi! Milyonlarca kişiye müjde

AK Parti’nin hafta sonu yapılan Kızılcahamam kampında işçi ailelere tanınan doğum sonrası yarı zamanlı çalışma hakkının memur ailelere de tanınması konusu milletvekillerince gündeme getirildi. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a “Neden hâlâ hayata geçmedi?” sorusunu yöneltti.

Bakan Selçuk da memurların yaklaşık yüzde 48’inin 6 yaşından küçük çocuğu olduğunu, bu ailelerin yarı zamanlı çalışacak olmasının kamuda sıkıntı oluşturabileceğini söyledi.

Erdoğan: Söz verdik, tutmamız gerekir

Aile Bakanı Selçuk’un sözlerinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Gerekirse kapsamını daraltalım, bu hakkı öncelikli kadınlara verelim. Ama bir an önce hayata geçirelim. Söz verdik, sözümüzü tutmamız gerekir” dediği öğrenildi.

Taslak neleri kapsıyor?

Yarım zamanlı çalışma dönemi doğum sonrası analık izninin veya kullanılan iznin bitiminden itibaren çocuğun mecburi ilköğretim çağını takip eden aybaşına kadar olan dönemi kapsıyor. Üzerinde çalışılan taslağa göre yarım zamanlı çalışma hakkının kullanımında kadın veya erkek memur ayrımı yapılamayacak.

Eşlerin her ikisinin de memur olması durumunda yarı zamanlı çalışma hakkından her iki eş de yararlanabilecek. Memur anneler, yasal doğum izinleri bittikten sonra ilk çocuk için 2 ay, ikinci çocuk için 4 ay, 3 veya daha fazla çocuk için 6 ay yarım gün çalışabilecek ve maaşlardan hiçbir kesinti yapılmayacak. Ayrıca, anneler isterlerse, çocuk, ilkokula başlayana kadar yarım gün çalışabilecek. Bu durumda ise maaşlarının yarısını alacak.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 10 Ekim 2019 Perşembe 11:59

YORUM YAZ

 • MCB TS MCB TS 12 gün önce
  3600 sözün de var Reis. Tutmasan da olur. Alıştık ve de aptalız nasılsa. Değil mi ? Sen öyle san Reis. En yakın SANDIK sonun olacak İnşaallah!...
 • Misafir.Misafir.13 gün önce
  Erdoğan'ı seviyorum ama sırf ev hanımlığını değil de kadınların çalışmasını teşvik ettiği için tokat yiyecek diye korkuyorum.
 • AlperenAlperen13 gün önce
  Kara kardeş seni gönülden destekliyorum..İslam kADINI EVE TEŞVİK EDİYOR..Cılkı çıkarılmış islamcılığın mensupları sokağa dökmeye çalışıyor..
 • kalelikaleli13 gün önce
  kardeşim ev kadınlarına garibana yoksula asgari ücretliye bak.onların çocuklarına bak.onların sıkıntıları ile ilgilen.bu kıyak geçilenler zaten çalışıyorlar.
 • KaraKara13 gün önce
  Dökün kadınları sokağa. Bakalım ahirette nasıl hesap vereceksiniz?
 • akınakın13 gün önce
  Bu ülkedeev hanımları ve erkekler köpek bile değil.reise en çok kızıdğım konu bu.birde kadem denen islama hizmet etmeyen ....

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Ekim 2019