• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bakan Soylu duyurdu! Eski sistem tarihe karışıyor

Yeni kimlik kartları çıkarılırken alınan parmak izleri yabancı bir sistem tarafından kaydediliyordu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklama ile artık yerli ve milli bir sisteme geçileceğini duyurdu.

Yeniakit Publisher
2020-09-24 11:12:00 - 2020-09-24 13:34:03
 Bakan Soylu duyurdu! Eski sistem tarihe karışıyor

Bakan Süleyman Soylu yeni çipli kimlik kartları için detaylı bilgiler verdi. Artık yerli ve milli bir sistemle işlenecek olan parmak izlerinin tüm ülkede alınmaya başlayacağını duyurdu.

Ehliyetlerin yeni nesil kimlik kartlarına da yüklenmeye başladığını söyleyen Süleyman Soylu, "Şu ana kadar 76 bin kişi ehliyetini Türkiye Cumhuriyeti kartına yükledi” dedi.

Kredi kartlarının da yeni kimliklere yüklenebileceğini belirten Bakan Soylu, “Yeni kimlik alacak, gidecekler biz ona bir kağıt imzalatacağız. Diyecekler ki buna ehliyetimi de eklemek istiyorum. 4 gün sonra otomatik olarak yüklenecek. Buna e-imza yükleyeceğiz. Aynı zamanda SGK bilgileri yüklemek için görüşmeler yapıyoruz. İnşallah Ocak'tan sonra ki ilk süreçte EKDS ile notere vatandaşımız gittiğinde kimlik kartıyla bilgileri doğrulanacak. Artık bir daha sahtecilik olayları ortadan kalkmış olacak. Noterler, AVM'ler hepsi bu EKDS'yi bekliyor. Kredi kartlarını da yüklememiz olabilir. Fakat onu bankalarla konuşulması gereki” açıklamasını yaptı.

Yılbaşından itibaren kendi parmak izlerimizi yerli bir yazılıma aktarılacağını belirten Bakan Soylu, “Size buradan güzel bir haber daha vereyim. Bu parmak izlerimizi işleyen yerli ve milli sistem değil yabancı sistem. Şimdi HAVELSAN'la POLSAN güzel bir şirket kurdular. Yılbaşından itibaren artık kendi parmak izlerimizi milli ve yerli bir yazılımla kendimizin işleyeceği yepyeni bir sisteme giriyoruz. Yeni kimlik alacak, gidecekler biz ona bir kağıt imzalatacağız” ifadelerini kullandı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

çok yazık

bunlar her yerli milli dediğinde ülkede bir kriz çıkıyor. vatandaş ne zaman uyanacak bakalım.
 • Yanıtla

Geçmiş olsun!

Parmak izleriniz yabancı sistemler tarafından devlet eliyle kaydedilmiş. Geçmiş olsun. Hadi şimdi sil baştan. Avrupa'da parmak izlerini değiştiren sistem çıkabilir, yerlisi üretilirse estetik cerrahi patlar. Ekonomi dönsün. Hadi gözünüz aydın. İyi ki eski kimliğimle duruyorum. Gidip değiştirmedim. Ne geldiyse başıma zaten ya bunlardan, girilen sınavlarda fetö, itö 1. geldimiz halde hakkımızı aldı, bu devlet geri vermedi, ya da iş geliştirdik, akraba, aile bozdu; uzaktan gelmez belalar, hep yakından gelir.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23