B12'niz tükenmiş olabilir

'N’oldu bana, bitkinim' diyorsanızB12’yi tüketmiş olabilirsiniz...

14 Eylül 2018 Cuma 16:48
B12'niz tükenmiş olabilir

Vücutta B12 azalınca istersen sırım gibi delikanlı ol, mecalin kalmaz; pil biter! Yorgunluk insanın iflahını keser. Halsizlikten yakınır, kafanızı toplayamaz, sabahları bitkin uyanırsınız. Kulak çınlamalarınız olur. Dengesizlik, baş dönmesi, depresyon gibi sıkıntılar yaşamaya başlarsınız. Bu B-12 böylesine bir vitamin. Adamın takatini keser. Hele ki yaşlılarda.. B12 vitamini kan yapımında da beyin-sinir sistemi fonksiyonlarında başroldedir. Eğer o yoksa kan hücreleriniz oksijen taşıyamaz duruma düşer. Eh kan oksijeni taşıyamazsa, varın vahameti siz hesabedin. Oksijensiz kalan beyin bedene hükmedemeyeceği gibi, hafızasını açıp kullanmakta da acze düşer; öğrenemez, öğrendiklerini hatırlayamaz. Bedene kumanda edemez; kasları çalıştıramaz, dengeyi sağlayamaz; başınızda dönmeler başlar, düşersiniz, ipleri kopmuş kukla çaresizliğinde olduğunuz yere yığılır kalırsınız. Boş bakar, boş dinler, kulaklarınızın içinden gelen uğultudan dolayı çevrenizi duyamazsınız.

“B12 noksanlığına bağlı unutkanlık/hafıza bozukluğu ya da megolablastik anemi (ya da kansızlık) belirtilerinin başlıcaları, yorgunluk, halsizlik, bitkinlik, el ayak uyuşmaları, karıncalanmaları, kas güçsüzlükleri, denge bozuklukları, baş dönmeleri, odaklanma zorlukları, kafa karmaşası, uyku sorunlarıdır” demekte hekimler..

Dünden bugüne hooop diye çıkıvermez bu vahim tablo.. Usul usul farkında olmadan kendi kendinize hazırlarsınız bu durumu. B-12 hayatî bir ihtiyaç olduğu için karaciğerimizde en az 2 yıl kadar yetecek miktarda depolanmış durumdadır. B12 vitamini suda eriyen bir vitamindir fakat diğer suda eriyen besinlerden farklı olarak karaciğerde, böbreklerde ve diğer vücut dokularında depolanır. Kobalt minerali içerir ve dolayısıyla kobalamin olarak da bilinmektedir. Ama depolar hiç takviye edilmez, sürekli kayba uğrarsa, akıbet anlatmaya çalıştığımız tabloya döner.

Sebep: Yeteri kadar B12 almamak, alınan B12’lerin emilimini de kullanılan birtakım ilaçlarla engellemek! Hangi ilaçlar mesela? Mesela antiasitler, reflü ilaçları, antibiyotikler, metformin..

Sebep: Aklı kıtların akıldaneliğine uyup “vejetaryen”lik hevesine kapılmak, etten sütten, yumurtadan uzak beslenmek.. Çünkü B12 vitamini genellikle bitki besin kaynaklarında mevcut değildir

Bir diğer sebep: Yaşlılık! Kobalamin seviyesi yaşlandıkça düşer. Yine de yaşlılardaki eksiklikler genellikle beslenmeden değil vitaminin uygun olmayan emiliminden yani kullandıkları ilaçlardan kaynaklanır.

Yokluğu,sizi ipleri kopmuş köşesine yığılıp kalmış tahta kukladan beter yapar!

B12 NERELERDE BULUNUR?

Karaciğer, böbrek, sığır eti, yumurta, süt ve süt ürünleri, peynir, dil balığı, ringa balığı, uskumru, sardalya B12 vitamini içeren yiyeceklerdir. Sebzelerde ise B12 vitamini bulunmaz.

• Cobalamin alyuvarların oluşumunda folik asitle birlikte çalışır ve böylelikle kansızlığı önler.

• B 12 vitamini homosistein düzeylerini düşürmede kullanılabilir. Bu maddenin yüksek düzeyleri muhtemel kalp hastalığına işaret edebilir. Bir kalp hastası adayı iseniz, homosistein düzeylerinizi normale döndürmeye yardımcı olmak için B6 ve B12 vitaminleri ile folik asit bileşimlerini almalısınız.

• Bu vitamin sağlıklı sinir sistemi muhafazası için gereklidir. Uzun süreli eksikliği, eğer tedavisiz kalırsa, geri dönülemez nörolojik hasarlara sebep olabilir.

• İlaveten, vücut besinlerin emilimi ve uygun hazım için de bu vitamine ihtiyaç duyar. Aynı zamanda hafızayı ve konsantrasyonu da geliştirmeye yardım etmesi ve rahat bir uyku sağlaması da B12 vitamini faydaları arasındadır.

B12 vitamin eksikliği ciddi zihinsel sorunlara yol açar. Kansızlık görülür. El ve ayaklarda uyuşmaya sebep olması da B12 vitamini eksikliği ile ortaya çıkabilecek bir sorundur.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Eylül 2018 Cuma 16:48

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    16 Şubat 2019