• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Atom bombasına dayanan tek bitki! Faydaları saymakla bitmiyor

Kainat eczanesinden mabet ağacı yaprağı Hiroşima felaketinde sağ kalan tek bitki türü olarak bilinirken ismi kadar sağlığa olan faydaları ile de dikkat çekiyor.

Yeniakit Publisher
2021-06-07 20:38:00 - 2021-06-07 20:50:24
Atom bombasına dayanan tek bitki! Faydaları saymakla bitmiyor

Ana vatanı Orta ve Doğu Çin olan mabet ağacı bin yıl kadar uzun süre yaşayabiliyor. Atom bombasına maruz kalan Hiroşima'da, sağ kalan tek bitki türü olarak bilinen Mabet ağacının faydaları da saymakla bitmiyor. Ağaç Türkiye'de birkaç ilde AR-GE çalışmaları ile yetiştirilmeye çalışıldı.

Yapraklarında 40 farklı bileşen bulunduran Mabet ağacı ‘Beyin ağacı' olarak da anılıyor. Tarihi 200 milyon yıl öncesine dayanan mabet ağacının günümüzde hiçbir yakın türü veya benzeri bulunmuyor. Sadece yaprakları tüketilen mabet ağacının kalp damar rahatsızlıklarından beyin gelişimine kadar birçok rahatsızlığa iyi geldiği biliniyor. Sivas kent merkezi Çarşıbaşı mahallesinde bulunan Aktar Orhun Özfidancı, mabet ağacı yaprağının faydalarını anlattı.

Faydası saymakla bitmiyor

Aktar Orhun Özfidancı, mabet ağacı yaprağının birçok faydası olduğunu belirterek, “Çin menşeili bir yapraktır. Bu yaprak genel olarak demleme usulü ile tüketilir. Yaşı kaynatılarak da kullanılabilir ama kurusunu demleyip içmek daha fayda gösterir. Kapsülleri de mevcuttur. Mabet ağacı ginkgo biloba ismiyle de bilinir. Bu yaprağın faydaları şunlardır. Algı yönetimini sağlar, zihinsel yorgunluğu alır. Kulak çınlamasına, vertigo hastalığına fayda gösterir. Vücudun kendisini toplamasını sağlar. B12 ihtiyacı bu yaprakla giderilebilir. Kalp damar rahatsızlıklarında kullanılır'' dedi.

Ağaç yaprağı tehlikede

Özfidancı, mabet ağacı yaprağının tehlike altında söyleyerek,“ Mabet ağacı yaprağı Çin taraflarından geldiği ve yanlış toplandığı için şuanda tehlikede. Türkiye'de de 1800'lü yıllarda İstanbul taraflarında kent ormanında yetiştirilmeye başlanmış. Müşteri geliyor. ‘Benim unutkanlığım var ya da şöyle bir rahatsızlığım var bize hangi ürünü önerebilirsin' diyor. Bizde ağırlıklı olarak mabet ağacı yaprağını öneriyoruz. 40 gramlık paketlerde satışını yapıyoruz fiyatı ise 15 lira'' şeklinde konuştu.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

asim keskin

demekki o yapraklar birini elinde kalmis satamamis. nasilda allandirmis pullandirmis akiti de kullanmis. Yahu Akit, sizin hic tanidigniz gida mühendisi yada bitki uzmanini yokmu bir danissaydiniz.gercekten atoma karsi koyan bir agacmismiy.-
 • Yanıtla

TEBRİK EDERİM KARDEŞİM. AMA BUNLARDA NEREDE O AKIL
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23