• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Annelere destek verin HDP/PKK bitsin!

Diyarbakırlı kanaat önderleri ve STK temsilcileri Akit aracılığıyla çağrıda bulunarak, Üç ayı aşkın süredir, HDP/PKK tarafından dağa kaçırılan evlatları için Diyarbakır’da nöbet tutan acılı ailelere destek olunması gerektiğini belirterek, HDP’yi, terör örgütü PKK’yı bu bölgeden kovmak için, annelere destek olmamız lazım. Türk-Kürt kardeşliğine nifak sokmaya çalışan HDP’nin oyununa gelmeyeceğiz” dediler.

2019-12-09 10:22:00 - 2019-12-09 10:23:18
Annelere destek verin HDP/PKK bitsin!

 Hasan Türkmen  Ankara 

HDP/PKK tarafından dağa kaçırılan evlatları için Diyarbakır’da HDP önünde nöbet tutan acılı ailelere destek olunması için, Diyarbakırlı kanaat önderleri ve STK temsilcileri Akit aracılığıyla çağrıda bulundular.

“Doğu’daki tek sorun HDP/PKK’dır”

Doğu ve Güneydoğu bölgelerini PKK’dan kurtarmanın yolu Diyarbakır annelerinden geçtiğini ifade eden Diyarbakır Şahinan Aşireti Lideri Mehmet Sait Gülçer, “Diyarbakır’da anneler, yaklaşık 3 buçuk aydır HDP önünde evlatlarını bekliyorlar. Hiç korkmadan HDP’ye kafa tutup, evladı kaçırılan bütün annelere umut oluyorlar. Ben ve aşiretim ilk günden itibaren annelerin yanındayız. Yanlarında da olmaya devam edeceğiz. HDP asla bu bölgenin temsilcisi olamaz. Burada tek bir sorun var. O da HDP’dir. HDP’yi ve terör örgütü PKK’yı bu bölgeden kovmak için, annelere destek olmamız lazım. Yüzyıllardır süregelen Türk-Kürt kardeşliğini bozmak istiyorlar. Ama biz Müslüman Kürtler olarak buna müsaade etmeyeceğiz. Anneler, HDP’ye, PKK’ya savaş açtı. Bizlere de düşen onlara destek olmaktır. Bu desteğin de artması lazım. Asla ama asla Türk-Kürt kardeşliğine nifak sokmaya çalışan HDP’nin oyununa gelmeyeceğiz. Bu böyle bilinsin!” şeklinde konuştu.

“Söylemle değil kalıcı destek şarttır”

Diyarbakır annelerine kalıcı bir desteğin verilmesi gerektiğine dikkat çeken Diyarbakır Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİŞAD) Başkanı Rıdvan Işık da, “Daha önce de Türkiye’nin çeşitli illerinden Diyarbakır’da evlatlarını teröre kaptırmış, evlatları terör örgütü PKK tarafından kandırılıp dağa kaçırılmış ailelere destek gelmişti. Bu desteğin kalıcı hale getirilmesi şarttır. Yani sadece söylemle değil, 81 vilayetten Diyarbakır’a insanların gelip, annelerin yanında olduklarını göstermesi ve onlara yaşadıkları bu acılarına ortak olması lazım. Bu saatten sonra hiçbir annenin evladının kandırılmaması için ise sivil tedbirler manasında, ne gerekiyorsa bunun için çağrılar yapılması lazım. Mesela toplumsal alanda bu çocuklar nasıl kandırılıp, ne şekilde dağa çıkartılıyorsa bunların yollarının da bu vesileyle tıkanması gerekir” ifadelerini kullandı.

“Anneler mücadele ediyor, biz de edelim”

Özgür-Der Diyarbakır Şube Başkanı Süleyman Nazlıcan ise, “Bu sorun yeni değil, 40 yıldır var. O yüzden ümmet bilinciyle çözmemiz lazım. Kandırılarak ailelerinden koparılan çocukların geri getirilmesi için aylardır nöbet tutan aileleri, medyanın gündemde tutması lazım. Siyasetçilerin gündeminden düşmemesi lazım. Ve özellikle hukuki anlamda, o çocukların kaçırılmasında kimin parmağı varsa işlem başlatılsın. Bu işin artık somut anlamda bir karşılığının olması gerekiyor. Burada bir sorun var. Terör örgütleri bir şekilde fırsat bulup buradaki masum çocukları kandırıp götürüyor. Buna bir çare üretilmesi lazım. Diyarbakır’da annelerin eylemi de bu duruma karşıdır. Anneler mücadele ediyor, bizler de edelim” değerlendirmesinde bulundu.

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23