• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Almanya’da emlak balonu patladı! Darısı Türkiye’nin başına…

Yeniakit Publisher
2023-09-23 12:22:00 -
Almanya’da emlak balonu patladı! Darısı Türkiye’nin başına…

Almanya’da insanların alım gücünün düşmesi üzerine emlak kredilerindeki yüksek faiz ve kredi maliyetleri emlak alımlarını sekteye uğrattı. Emlak fiyatları 2000 yılından bu yana yüzde 10’a yakın düşüşe neden oldu.

Almanya'da ev fiyatları geçen yıla kıyasla yüzde 10'a yakın düşüş gösterdi. Bu, 2000'den beri yıllık bazda kaydedilen en büyük düşüş oldu.

Almanya'da ev fiyatlarında 2023'ün ikinci çeyreğinde ciddi düşüş yaşandı.

Alman Federal İstatistik Dairesi'nin açıkladığı verilere göre, konut fiyatları bu yılın ikinci çeyreğinde 2022'nin aynı dönemine kıyasla yüzde 9,9 düştü. Bu, Almanya'da ev fiyatlarında 2000'den beri yıllık bazda kaydedilen en büyük düşüş oldu.

Konut fiyatları, bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 1,5 düştü. Bu, daha önceki iki çeyrekte kaydedilen düşüşlerden daha küçük bir düşüş olarak kayıtlara geçti. Konut fiyatlarında bir önceki çeyreklerde yüzde 2,9 ve yüzde 5,1 düşüş görülmüştü.

Almanya'da 2022 yılının ikinci çeyreğinde rekor seviyeye ulaşan konut fiyatları, takip eden çeyreklerde sürekli düşüş gösteriyor.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

ALIM GÜCÜ DE DÜŞTÜ

Fiyatların düşmesi her ne kadar ev sahibi olmak isteyenler için olumlu bir haber olarak görünse de konut kredisi faizlerinin ciddi oranda yükselmesi borçlanma maliyetlerini ciddi şekilde artırdı. Diğer ürün ve hizmetlerin fiyatlarının artması da insanların genel alım gücünü düşürdü.

Konut fiyatları ikinci çeyrekte hem kırsalda hem de kentlerde düşüş gösterdi. Ancak fiyatlardaki düşüşün şehirlerde daha belirgin olduğu görüldü. Özellikle Berlin, Hamburg, Münih, Köln, Frankfurt, Stuttgart ve Düsseldorf gibi büyük kentlerdeki konut fiyatlarında yıllık bazda ciddi düşüşler kaydedildi. Bu piyasalarda müstakil ve yarı müstakil evlerin fiyatları geçen yıla kıyasla yüzde 12,6 düşerken daire fiyatları yüzde 9,8 azaldı.

Almanya'da konut talebi ise hâlen yüksek. Talebin yüksek olmasında boş ev sıkıntısı ve göç önemli rol oynuyor.

İnşa edilen yeni daire ve müstakil ev sayısında ise ciddi düşüş var. İnşaat sektörü bu durumdan yüksek faiz oranlarını ve artan inşaat maliyetlerini sorumlu tutuyor.

Kaynak: Deutsche Welle

 

{relation id:1788762 slug:'yeni-elektrikli-bu-modeli-tek-sarjla-turkiyeden-almanyaya-gidilebiliyor-dunyada-dengeler-her-an-degisebilir'}

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Misafir

Maalesef çıkarılan yasaların yan etkisi ile kötü niyetli kiracılara öyle haklar verildi ki artık hiç kimse ev alıp kiraya vermek istemiyor. Emlak işi yapanlara sorun büyük çoğunlukla yabancılardan başka ev alan yok bu sebeple proje işleri hariç satmak için konut inşa eden inşaat firmaları azaldı. Yapılan tv ve gazete haberleri ile ev sahipleri düşman gibi gösterildi. Ülkede her şeyin fiyatı arttı sadece ev kiraları yükseldi gibi haberler yapıldı. Elbette kötü niyetli ev sahipleri de var fakat iyi niyetli ev sahiplerinin ve kiracıların suçu ne? üst katta 25000 liraya ev tutan haksızlığa uğradı fakat alt katında 3000-4000 liraya aynı özellikteki evde oturan kiracıda devleti arkasına alıp ev sahibini haksızlığa uğrattı. Bu adil mi Ev kiraya vereceksin kiran evin kullanımından kaynaklanan tadilatına yetmeyecek, ayrıca kira gelir vergisi vereceksin, dask sigortası , emlak vergisi, kültür varlıklarını koruma harcı vereceksin sonra aldığın kira ile evi 120 yılda amorti edeceksin ki zaten 40 yıl sonra ev kullanım ömrünü tamamladığı için kentsel dönüşüme girecek. Ayrıca ev sana lazım olsa mahkemelerle 5 yıl uğraşacaksın. Ayrıca yüklü para harcayacaksın. Bu gün birçok emekli emekli maaşı ve genellikle 1 evi olup kiraya verip onunla geçiniyor. emeklinin maaşı hayat pahalılığı ile eridi aldığı ev kirası da haksız uygulamalar ile öyle düştü ki çoğu kişinin aldığı emekli maaşı ve ev kirası toplamı asgari ücret dahi etmiyor. Ondan sonrada her yeri yabancılar alıyor diye şikayet etmeyelim. Haliyle konut arzı konut talebinden düşük ve fiyatların düşeceğini sanmıyorum. Bu hale biz getirdik diye düşünüyorum.

vatandaş

Sayın editör meseleyi anlaşılamamış (rus ukrayna vs göçmenler işin tuzu biberi) bizdeki sorun emlak balonu meselesi değil üretilen ve satılan inşat malzemelerinin fiyatlarının yurtdışı fiyatlarıyla dengelenmesi dolayısı ile inşaat üretimi pahalı ama vatandaşın alım gücü yerlerde alamıyor kiralayamıyor mesele bu. KISACA FİYATLAR AVRUPA DÜZEYİNDE GELİRLER YERLİ SORUN BU.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23