• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Afganistan’da 18 milyon insan aç

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Afganistan Sorumlusu Mücahit Kılıç, Afganistan’da başta gıda olmak üzere temel ihtiyaçlarını karşılayamayan milyonlarca insan için kırmızı alarm çaldığını söyledi.

Yeniakit Publisher
2021-09-23 23:13:00 -
Afganistan’da 18 milyon insan aç

Mücahit, Afganistan’daki son durum ve İHH’nin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Mücahit, “Afganistan’da maalesef durum iç açıcı değil. Özellikle son yıllarda yaşanan çatışmalarla birlikte ülkenin birçok tarafından başka tarafına insanlar göç etmek zorunda kaldı. Sadece ocak ayından bu yana ülke içinde göç eden insan sayısı 600 bin oldu. Son yıllarda ise bu rakam toplamda 3 milyon 500 bin kişiye ulaşmış durumda.” dedi.

Kadın ve çocuklar yardıma muhtaç

Evlerini terk etmek zorunda kalan insanlar hayatlarını idame ettirmede çok büyük sıkıntılar çekerken ülke genelinde yoksulluk oranının yükseldiğini dile getiren Mücahit şunları söyledi:
“Özellikle gıda alanında birçok insan ihtiyaç sahibi durumunda. (Yaklaşık 35 milyon nüfusa sahip) Afganistan’da halkın yaklaşık 18 milyonu insani yardım ve temel ihtiyaç maddelerine muhtaç halde. 18 milyonun 14 milyonu gıda konusunda yokluk içinde. İnsani yardıma muhtaç insanların yüzde 75’i kadın ve çocuklardan oluşuyor. Bu insanlar ülkedeki siyasi belirsizlik ve ekonomik sorunlar nedeniyle ciddi sıkıntılar çekiyorlar. Önümüz kış ve bu bilançonun çok daha vahim bir hal alması öngörülüyor. Bu tablo hiç iyi değil. Afganistan, Birleşmiş Milletler (BM) ve birçok uluslararası kuruluşun kırmızı alarm verdiği bir ülke.”

Yurt dışındaki Afganistan fonlarının askıya alınması veya dondurulması nedeniyle ülkede para akışının azaldığına işaret eden Mücahit, bu nedenle fiyatların çok yükseldiğini ve halkın geçimini sağlamakta zorlandığını belirtti.

Hastanelerde de durum iyi değil

Sağlık sektörünün de olumsuz şartlardan etkilendiğine değinen Mücahit, “Burada hastaneler basit diyebileceğimiz medikal ekipmanlardan dahi yoksunlar. Zaten Afganistan’daki sağlık sektörü bundan önceki yıllarda da çok iyi bir seviyede değildi. Birçok hastane uluslararası yardıma bağlı bir şekilde kendilerini idame ettirmek durumunda.” dedi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Abdurrahman Özcan

Ben önce kendi vatandaşımı doyurayım. Artık insanlar bıktı... benim insanım açlık sınırına yakınken başkasına sonra yardım düşer... petrolle oynayıp avrupa larda amerika larda lük içinde yaşayan şerefsiz onursuz haysiyetsiz vahhabi bedevilerden daha fazla vebalde değiliz... o yüzden yıllardır Hüsnü niyetle bakıp gönül verdiğim IHH dahil tüm İslâmî ve insani yardım kuruluşlarının bir an önce Yurda dönük yardımlarda bulunması gerekiyor. Bıçak kemiğe dayandı... 4 milyon Suriyeli dahil hepsi ait olduğu yerlere gönderilmeli afrika daki susuz bölgeler ve Filistin hariç diğer tüm yerlere giden yardım vanaları kapatılmalı. Miskin tembel ve üretmeyene vede oturduğu yerden sadece 5 - 10 çocuk yapana ekmek değil şu bile verilmez... düşüncesiz ahmaklar... nasıl olsa veren biri olacak.. hep almaya alışmışlar...
 • Yanıtla

Abdurrahman Özcan

25 yıl boyunca Akit vakit yeni akit abonesiydim. Provakatör da değilim... ama ben 2 çocuğuma bakmaya zorlanırken Suriyelilerin sadece bizim ülkemizde 5 - 6 çocuk yapmasını esefle karşılıyorum. Düşüncesiz , hazıra konan umursamaz , vatanını satmış, zordan kaçmış kimseye yardım yok artık... yardım kuruluşları da ellerine geçen yardım paralarının % de kaçını ulaştırıp ne kadarını da kendilerine masraf olarak aldıklarını şeffaf bir şekilde açıklamaları gerekiyor... mızrak çuvala sığmıyor. Herşey rant olmuş... benim hiçbirine bir güvenim kalmadı.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23