• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Açıkta satılan cevizler zararlı mı? İşte büyük tehlike

Halkın en çok tükettiği kuruyemişler arasında yer alan ve oldukça yararlı olan cevizlerle ilgili yeni detay ortaya çıktı. Açıkta satılan cevizler zararlı mı? Açıkta satılan ceviz alınır mı? Açıkta satılan cevizde kanserojen madde var mı? Gibi soruların cevapları merak ediliyor. Detaylar haberimizde…

2020-02-17 14:45:00 -
Açıkta satılan cevizler zararlı mı? İşte büyük tehlike

Türk halkının en fazla tükettiği kuruyemişler arasında yer alan cevizin açıkta satılması insan sağlığını tehdit ediyor. Açıkta satılan cevizler zararlı mı? Açıkta satılan cevizlerdeki o kanserojen madde ne? İşte detaylar…

Tatlılarda çok sık kullanılan ve halkın en çok tükettiği cevizler için dikkat çeken detay ortaya çıktı. Açıkta satılan cevizler sağlımızı doğrudan etkiliyor. Cevizler aflatoksin riski taşıyor. Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmelere göre cevizi satın alırken tercih edilen ürünün resmi kontrollerden geçmiş olmasına, nerede ve kimin tarafından üretildiğine, tavsiye edilen tüketim tarihine (TETT) dikkat edilmesi gerekiyor.

En büyük tehlike aflatoksin

Açıkta satılan ürünlerdeki ciddi mikrobiyolojik risklere dikkat çeken Samim Saner, ürünlerin açık olduğunda aynı zamanda her türlü mikrop ve küf bulaşmasına da açık olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kuru yemişler üzerinde çoğalan bu küflerden en zararlısı, Dünya Sağlık Örgütü'nce kansere yol açan maddeler listesinde bir numaralı kanserojen madde olarak listelenmiş olan aflatoksin maddesidir.

Aflatoksin maddesi uygun koşullarda kurutulmamış ve muhafaza edilmeyen, açıkta satılan kuru yemiş, baharat ve kuru meyvelerin üzerindeki gözle görülmeyen bir küflenme sonucunda ortaya çıkan son derece zehirli bir kimyasal maddedir.

İster atıştırmalık ister yemek ve tatlıların lezzetini artırmak için kullanılan cevizi satın alırken Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan izinli ve resmi kontrollerden geçen, kimin ürettiği ve nerede üretildiği bilinen, hijyenik koşullarda her türlü dış etkene karşı korunan paketli ürünlerin tercih edilmesinin gerekliliği daha da önem kazanıyor."

Aflatoksin nedir?

Aflatoksin maddesi, Dünya Sağlık Örgütü'nce kansere yol açan maddeler listesinde bir numaralı kanserojen madde olarak biliniyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı