• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Abdurrahman Dilipak’tan çok kritik uyarı: Bir an evvel çözüm bulunmazsa halimiz yaman

Sitemizin yazarlarından Abdurrahman Dilipak, 'Gençliğim Eyvah' başlıklı köşe yazısında, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın sonuçlarını değerlendirdi.

Yeniakit Publisher
2019-12-10 15:48:00 - 2019-12-10 18:47:04
Abdurrahman Dilipak’tan çok kritik uyarı: Bir an evvel çözüm bulunmazsa halimiz yaman

Abdurrahman Dilipak Türkiye’deki eğitim sistemine ilişkin “Kimsenin bu çocukların zeka tipini merak ettikleri yok. Müfredat heyecan, merak uyandırmıyor. Öğretilenlerle ilgili en ufak bir eleştiriye tahammül yok” görüşünü savundu. "Sınava giren 15 bin öğrenci yarım net dahi yapamadı, bu gençler dindar olsa ne yazar" diyen Dilipak "Bir an evvel çözüm bulunmazsa, halimiz yaman! " uyarısında bulundu.

Abdurrahman Dilipak, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın sonuçlarını bugünkü köşesinde yorumladı. YKS’de 628 bin 796 adayın baraj altında kaldığını, 15 bin öğrenci yarım net dahi yapamadığını anımsatan Dilipak, “Bu gençler dindar olsa ne yazar. Amentüden bile habersiz, gusül abdesti almasını bilmeyen, bunu da umursamayan bir gençlik” dedi.

“Kimsenin bu çocukların zeka tipini merak ettikleri yok. Müfredat heyecan, merak uyandırmıyor. Öğretilenlerle ilgili en ufak bir eleştiriye tahammül yok” görüşünü savunan Dilipak

“Soru soramazsınız. Sorsanız da cevabı yok” ifadesini kullanan Dilipak, “Mesela dünya haritası niye böyle, cevabı yoktur. Kurtuluş savaşı, Çanakkale savaşını sorgulayamazsınız” ifadesini kullandı.

“Gençler, resmi ahlak misyonerliğinin yapıldığı, tutarsız bir eğitim modelinin kobaylarına dönüştürülüyor” diyen Dilipak, Akit’teki yazısında şunları kaydetti:

Eğitim siyasi iktidarların elinde “toplum mühendisliği”ne dönüşüyor. Sürekli değişen, hiçbir sabitesi olmayan, resmi ideoloji, resmi din, resmi ahlak misyonerliğinin yapıldığı, tutarsız bir eğitim modelinin kobaylarına dönüştürülüyor gençler.. Adı “Milli” olan bu eğitim, “Milli” olan ne varsa onlara kapısını kapatmış durumda.

"Halimiz yaman"

Bir an evvel çözüm bulunmazsa, halimiz yaman! 2025 Dijital devriminde Avatar’ların, Humanoid’lerin, Siborg’ların, Genomik’lerin dünyasında milyonlarca işsiz genç adamla orta yerde kalabiliriz. Ondan sonrasını da kimse tahmin edemez.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

adil

olsun dindar gençliğimiz olacak ya o bizi kurtarır. herkes imam olur devletten maaş alır olur biter.
 • Yanıtla

hasan bağnaz

Türkiyede eğitim tertibatımızın kalitesi yanlış değerlendirilmektedir. Eğitim tertibatının başarısı ölçülürken sorulan sorulara doğru cevap verilip verilmediği gibi aptalca bir yöntem üzerinde duruluyor. Oysa eğitimin İKİ TEMEL HEDEFİ OLMALIDIR. 1: İyi bir insan yetişiyor mu? 2: Bilimde zirve olabilir miyiz? Birici sorunun cevabı: Eğitim tertibatımız iyi insan yetiştirmiyor. Çünkü öyle bir hedefi yok ve derslerin yarısına yakını batının safsatalarından ibaret. İkinci sorunun cevabı, bilimde zirve olamayız çünkü eğitim dilimiz türkçe değil ve biz taklitçi bir milletiz. Kendi başımıza önde yürüme geleneğimiz yok. Ayrıca yukarıda ötekiliklerine işaret ettiğim dersler bu yürüyüşü yapamayacağımızın senedi gibidir. YENİDEN REFAH!
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23