ABD'den haddini aşan çıkış! Karar tasarısı sunan Temsilciler Meclisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yaptırım istedi

Türkiye'nin büyük kararlılıkla Suriye'nin kuzeyinde yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı'nda terörist ortakları öldürülen ABD'de Temsilciler Meclis'i, Trump'ın çekilme kararına tepki amacıyla karar tasarısı sunarken, Başkan Erdoğan'a da yaptırım uygulanmasını istedi.

12 Ekim 2019 Cumartesi 07:22
ABD'den haddini aşan çıkış! Karar tasarısı sunan Temsilciler Meclisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yaptırım istedi

ABD Temsilciler Meclisine Beyaz Saray'ın Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki terör örgütü YPG/PKK hedeflerine yönelik Barış Pınarı Harekatı dolayısıyla "bölgeden çekilme" kararına tepki amacıyla karar tasarısı sunuldu.

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Elliot Engel ve Cumhuriyetçi vekil Michael McCaul tarafından sunulan karar tasarısına her iki kanadın da büyük destek verdiği belirtildi.

Trump'ın çekilme kararı eleştirildi

Tasarıya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Engel ve McCaul, ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'nin terör örgütü YPG/PKK hedeflerine karşı başlattığı askeri harekata yönelik çekilme kararını eleştirdi.

Teröristlere "ortak" dendi

Açıklamasında terör örgütü YPG/PKK'yı savunan Engel, "Başkan Trump, askerlerimizi o bölgeden çekerek ortaklarımıza ihanet etti. Ülke değerlerimize ve ulusal güvenliğimize sırtını döndü. Bugün, bu tasarı ile alınan bu korkunç kararı reddediyor, Kongre üyeleri olarak, Başkan'ın gücünü kötüye kullanarak ilkelerimize ve güvenliğimize zarar verme girişiminin yanında olmadığımızı gösteriyoruz." ifadelerini kullandı.

Türkiye'ye yönelik yaptırım

Öte yandan ABD medyasında yer alan haberlerde, Elliot Engel'in hafta içi Türkiye'nin Suriye'nin Kuzeyinde başlattığı terör operasyonunu durdurması ve Trump'ın Türkiye'ye yönelik hedefli yaptırım uygulamasını içeren yeni bir tasarı daha sunacağı belirtildi.

Başkan Erdoğan ve Bakanlar için de yaptırım talebi

Çarşamba günü kıdemli Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham da Senato'ya yaptırım isteyen benzer bir tasarı sunduğunu açıklamış, Senatodaki her iki partinin de yaptırım konusunda hemfikir olduğunu savunmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve bazı bakanlar için yaptırım istenen tasarıda, ayrıca Türkiye'nin Suriye'deki operasyonlarını durdurmaması halinde askeri ve ticari sektörlerine de ağır yaptırım uygulanması isteniyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Ekim 2019 Cumartesi 07:22

YORUM YAZ

 • NurNur3 gün önce
  Katiller sürüsü pkknında sizinde Allah belânızı versinversinki derdiniz le uğraşın müslümanların yakasından düşün lanet olsun size
 • VatandaşVatandaş3 gün önce
  Bu .. çocukları zaten pkk yi terör görmüyor biz pkk ile değil siyonist abd ve ab ile savaşıyoruz kâfir abd olduğu sürece dünyada kan ve göz yaşı dinmez ab zaten kukla arap ülkelerinin başındakiler satılmış kişiliksiz adiler
 • mustafamustafa3 gün önce
  YENİ BİR DÜNYA KURULUYOR İŞTE BÖYLE AKÇAKLIKLARLA ve TÜRKİYE O DÜNYA DÜZENİNDE ONURLU SAYGIN GÜÇLÜ YERİNİ ALIYOR HER OLUMSUZ GELİŞME BUNA KATKI SAĞLIYOR, SİNSİ DÜŞMANLAR KAYBEDİYOR
 • HoştHoşt3 gün önce
  Terörist seviciler Sizede sıra gelecektir. Belki yarın belki yarindan da yakin...
 • Necmettin Necmettin 3 gün önce
  Yaptırımbize işlemez,bağışıklıkkazandık

Günün Özeti

Günün Karikatürü

16 Ekim 2019