• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

6'lı masada sonunda aday konuşulacak! Akşener onaylarsa...

2023 seçimlerinin yaklaşmasına rağmen cumhurbaşkanı adayları belirsizliğini koruyan ve tabanları tarafından baskı gören 6'lı masadaki partiler, sonunda adaylık konusunu tartışacak. Öte yandan Kılıçdaroğlu’nun Akşener’in vize vermesi halinde adaylığını açıklayacağı konuşuluyor.

Yeniakit Publisher
2022-06-26 10:16:00 -
6'lı masada sonunda aday konuşulacak! Akşener onaylarsa...

12 Şubat’tan beri toplantılar yapan 6’lı masada sıra nihayet cumhurbaşkanı adayını konuşmaya geldi. 6'lı masa, İYİ Parti ev sahipliğinde 5'inci toplantısını 3 Temmuz’da yapacak. Masadaki partilerin tabanlarından 'Adayı açıklayın!' baskıları geldiği, bu nedenle bu toplantıda adayın konuşulacağı ancak kamuoyuna bir isim açıklanmayacağı ifade ediliyor.

CHP öncülüğünde toplanan 6’lı masa, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ev sahipliğinde 5’inci toplantısını 3 Temmuz’da yapacak. Akşener, görüşme öncesi yaptığı liderler turunun ardından masanın gündemini oluşturdu. Bugüne kadar cumhurbaşkanı adayının kim olacağına dair soruları geçiştiren muhalefette, gündem sonunda ‘aday’a geldi.

Yine açıklama yok

Masadaki 6 partinin tabanından ‘adayı açıkla’ baskıları geldiği bu nedenle bu toplantıda artık adayın konuşulacağı belirtiliyor. Aday ismi toplantıda konuşulsa da isminin şu an kamuoyu ile paylaşılmayacağı ifade ediliyor.

"Akşener onaylarsa..."

Öte yandan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday olmak istediği biliniyor. Ancak Kılıçdaroğlu ortakları bir şey demeden kesin bir açıklama yapmadı. Edinilen bilgilere göre, Kılıçdaroğlu, ‘adaylığının Akşener tarafından onaylanması gerektiğini’ bekliyor.. Akşener, Kılıçdaroğlu’nun adaylığı konusunda ‘seçilebilme’ şartını her fırsatta dile getiriyor. Kılıçdaroğlu’nun Akşener’in vize vermesi halinde adaylığını açıklayacağı konuşuluyor.

Küçük partiler ele alınacak

Masanın ikinci gündemi de küçük ortakların seçime nasıl gireceği olacak. Anketlerde oy oranları düşük çıkan Saadet, Demokrat, Gelecek ve DEVA Partilerinin ortak bir liste ile seçime girmesi ya da CHP ve İYİ Parti listelerinden seçime girmesi üzerinde duruluyordu. Yapılacak 5’inci görüşmede küçük partilerin durumu da ele alınacak. Partilerin temsilcilerinden oluşturulan ortak komisyonların çalışmaları da masada ele alınacak. Anayasal ve Yasal Reformlar Komisyonu’nun raporu da liderlerin gündeminde.

Hiç gündeme gelmemiş

6’lı masanın ortaklarından Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, toplantılarda adayın isminin gündeme gelmediğini söyledi. Karamollaoğlu, “6’lı masanın gündeminde cumhurbaşkanı adayı bugüne kadar hiç bulunmadı, hiç konuşmadık bu konuyu” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Yeni Şafak

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Akıllarınca

Bunlar proje gereği bir araya getirilen altı benzemez, akıllarınca hdpkk'yı yok sayıyorlar.Ulan hdpkk olmazsa toplasanız oy oranınız %35'zor bulur.Halbuki biliyorlar hdpkk çantada keklik seve seve kendilerini destekleyeceklerini biliyorlar biz millete ninni söyleyerek milleti uyutmaya devam edelim diye düşünüyorlar.

Dayi

Size ne millet ittifakının adayından, işinize bakın. YSK seçim tarihini açıkladığında, aday kamuoyuna açıklanır.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23