• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

30.11.2020 Günün Âyet ve Hadisi

Sizler için seçtiğimiz günün âyet ve hadisini istifadelerinize sunuyoruz...

Yeniakit Publisher
2020-11-30 08:20:00 -
30.11.2020 Günün Âyet ve Hadisi

VAHYİN DİLİNDENوَاَنْفِقُوا ف۪ي سَب۪يلِ اللّٰهِ وَلَا تُلْقُوا بِاَيْد۪يكُمْ اِلَى التَّهْلُكَةِۚۛ وَاَحْسِنُواۚۛ اِنَّ اللّٰهَ يُحِبُّ الْمُحْسِن۪ينَ

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla   

"Allah yolunda harcama yapın; kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın. İyilik edin, kuşkusuz Allah iyilik   edenleri sever."

 (Bakara Suresi - 195)                (Meâl Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı)

 TEFSİRİ: 

Konumuz olan âyetlerin içeriği dikkate alındığında, “Allah yolunda harcama yapmak”, öncelikle savaş masraflarını karşılamayı, ülkenin savunulması için gerekli olan maddî fedakârlıklarda bulunmayı ifade eder. Ancak nüzûl sebebinin belirli olması âyetin hükmünü o sebeple sınırlamayı gerektirmez. Buna göre âyet, insanın sahip olduğu maddî imkânlardan kendine Allah’ın hoşnutluğunu ve âhiret mutluluğunu kazandıracak hayır yollarına harcamada bulunmasını, Kur’ânî kavramla infakta bulunmasını emretmektedir.

Müslüman âlimlerce ve İslâm medeniyeti tarihinde, böyle bir niyete dayanması şartıyla ülkenin savunulması, hac hizmetleri, yoksulların desteklenmesi; okul, cami, yol, köprü, çeşme, bakımevleri gibi toplumsal hizmet ve hayır müesseselerinin kurulması ve güçlendirilmesi, hatta tabiatın korunup geliştirilmesine kadar çok çeşitli hizmetler için yapılan her türlü harcama Allah yolunda harcama sayılmıştır (ayrıca bk. âyet 254).

Savunma ve diğer hizmetler için yapılan harcamalar hem harcama yapanın dinî hayatını hem de ülkenin ve toplumun güvenliğini geliştirmesi ve güçlendirmesi için son derece gerekli olduğundan âyetin devamında “Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın” buyurulmak suretiyle bir bakıma, cimrilik yaparak bu tür harcamalardan kaçınmanın müslüman toplumlar ve bireyler için tehlike teşkil ettiği haber verilmiş; âyetin sonunda bir defa daha müslümanlar iyilik etmeye çağrılarak Allah’ın iyilik edenleri sevdiği müjdesi verilmiştir.

Kaynak : Kur'an Yolu Tefsiri Cilt: 1 Sayfa: 302

 

ALLAH RASULÜNDEN (Sallellahu Aleyhi ve Sellem) 

"Bir yerde bulaşıcı hastalık ortaya çıktığını duyduğunuz zaman oraya girmeyiniz. Bulunduğunuz yerde bulaşıcı   bir hastalık ortaya çıkarsa, oradan da çıkmayınız."

(Buhârî, Tıb 30; Müslim, Selâm 100)

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

isa

ومن لم يحكم بما انزل الله فاولاءك هم الفاسقون. الماءدة ٤٧ ayetin anlami: kim Allahın indirdiği ile kanun yapmazsa onlar fasiktir. gunumuzde islam ulkelerin yoneticileri kurani bırakıp demokrasi dedìkleri kendi siyasetlerine gore kanun yaparlar boylece kurana gore onlar fasik olyorlar. Allah onlari hemde bizi hidayet etsin.
 • Yanıtla

LAZOĞLİ

selamun aleyküm.. kıymetli Akit bu hizmetiniz için çok çok teşekkür ederim .iyi ki varsınız. ALLAH(c.c.) HAK yolda daim kılsın ve yardımcınız olsun
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23