24 Haziran seçimlerinde son oy oranı! İşte 2018 seçimleri anket sonuçları

24 Haziran seçimlerine 11 gün kala Bloomberg kanalının Türkiye'de düzenlenecek seçimler için yaptırdığı son anket sonuçları dikkat çekti. Erken seçim için yapılan son ankette Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlık seçimlerini önde götürüyor.

13 Haziran 2018 Çarşamba 21:50
24 Haziran seçimlerinde son oy oranı! İşte 2018 seçimleri anket sonuçları

Türkiye'de ilk kez denenen bir yöntemle yapılan 24 Haziran seçimleri için son anket sonuçlarıyla dikkat çekti. Belediyelere danışmanlık ve anket yapan Ankara merkezli Foresight Danışmanlık firmasının Bloomberg kanalı için gerçekleştirdiği araştırmada, ‘seçim sonuçlarının son dakikaya kadar kesin olarak tahmin edilemeyeceği’ vurgusu yer aldı.

Buna göre, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ilk turda yüzde 50.8’le başkan seçilmesi ve AK Parti’nin Meclis çoğunluğunu alması da, muhalefetin sürpriz bir zaferi de ihtimal dahilinde.

ERDOĞAN İLK TURDA KAZANIYOR!

Anket sonuçlarına göre, Erdoğan’ın ilk turda yüzde 50.8 oy oranına ulaşması mümkün. CHP’nin adayı Muharrem İnce’nin oy oranı yüzde 30.1 olarak görünürken, HDP adayı Selahattin Demirtaş yüzde 10.5 oranında. İP adayı Meral Akşener yüzde 8’de kalırken, Saadet Partisi adayı Temel Karamollaoğlu yüzde 0.4 oranında görünüyor.

Bloomberg’ün haberinde, hata payının yüzde 3.5 olması nedeniyle bu sonuçların başkanlık seçimlerinin illa ki ilk turda sonuçlanacağı anlamına gelmediği vurgulandı. 

‘İKİNCİ TURA KALIRSA ERDOĞAN ARAYI AÇAR’

Anket, başkanlık seçimlerinin ikinci tura kalması halinde Erdoğan’ın farkı açmasının muhtemel göründüğü sonucuna da vardı. Bu durumda, Erdoğan’a destek yüzde 47,4, İnce’nin oy oranı ise yüzde 40,1 olarak saptandı. İkinci turda oy vermeyeceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 5.

İkinci tura İP lideri Meral Akşener’in kalması durumunda ise Erdoğan’a destek yüzde 48’de, Akşener’e destek yüzde 35,7’de görünüyor. Bu senaryoda oy vermeyeceğini söyleyenlerin oranı ise 8,8.

‘SEÇMENİN ASIL ENDİŞESİ EKONOMİ’

‘Türkiye’nin en büyük problemi nedir” sorusuna ise anket katılımcılarının yüzde 34,2’si ekonomi, yüzde 17,7’si terör, yüzde 13,5’i işsizlik, yüzde 13,4’ü eğitim sistemi yanıtını verdi.

Katılımcıların yüzde 35.9’u da, yaşam standartlarının son bir yılda kötüleştiğini söyledi. (Kaynak: Duvar)

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 13 Haziran 2018 Çarşamba 21:50

YORUM YAZ

 • ABDURRAHMANABDURRAHMAN9 ay önce
  DOLAR 5 OLDU PATATES5 OLDU SOĞAN 5 OLDU ADALET DİYE BİR ŞEY KALMADI HAKSIZLIK ADALETSİZLİK DİZ BOYU HERKES SAZIN TELİ GİBİ GERGİN HALA YÜZDE ELLİNİN ÜSTÜNÜ GÖSTERİN MİLLET AÇ BÜYÜK ŞOK YAŞAYACAKSINIZ BEN AKP LİYDİM BEN MHP LİYDİM PARA VERSENİZ OY VERMEM GİDİN ARTIK
 • EGEEGE9 ay önce
  Yaşam standartlarının son bir yılda kötüleştiği gerçeğiEMPERYALİST GÜÇLERİN VEMUHALEFETİN TÜRKİYE EKONOMİSİNE SALDIRISI NIN BR SONUCUDUR. TÜRKİYEYİ YIKMAK İSTEYENLERİNİSTEDİĞİ GİBİ EKONOMİ BİRAZKÖTÜLEDİ. AMA DEVLETİMİZE HÜKÜMETİMİZE SAHİP ÇIKARSAK EKONOMİMİZ DÜZELİR.ÜLKEMİZİ BU ÇAKALLAR SÜRÜSÜNEYEDİRTMEYİZ. BİRLİK ZAMANI AKP İLE DEVM. VAR OLMAK İÇİN DEVAM. EKONOMİ İŞSİZLİK BUNLAR AŞILIR. BÖLÜNENVATAN BİR DAHA KURULAMAZ.
 • Salih Zeki ÇOLAK Salih Zeki ÇOLAK 9 ay önce
  Bay komünist;Kafani klozetten çıkar. Rakıyı az iç. Vatan hainliği ni bırak. Aklını kullan Sözcü,Cumhuriyet;Birgün gibi tuvalet kağıdı olangazeteleri okumayı bırak. Halk tv.den uzak dur. Allaha asi olma Yaratılış gayeni unutma Güzelliklere bakarak ibret al. O zaman daha akıllı olursun. Neden AKP.kazandığını yada kazanacağını anlarsın. BayGot kılı
 • Recep GülerRecep Güler9 ay önce
  ERMENİ TAŞNAK-ASALANIN DEVAMIDIR VE %10 ALMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR!KÜRT KARDEŞLERİMİZİN,KIZLARINI İĞFAL EDİP-GENÇLERİNİ KIRDIRTAN BU CANİLERE OY VERMESİ DEMEK-PEZEVENK-HAİN-İMANSIZLIKLARININ TESCİLİ OLUR Kİ-KÜRTLERDEN BÖYLE BİR SOYSUZLUK ÇIKMAZ-ÇIKAMAZ!
 • komünistkomünist9 ay önce
  çelişkili bir anket olmuş, seçmenin en büyük sorunu ekonomi ve mevcut iktidar oy kaybetmeden seçimi kazanıyor, ekonomi iyiyse mevcut hükümet neden seçime ihtiyaç duyuyor, ekonomi kötüyse seçmen aynı hükümeti seçerek ekonomide nasıl bir yenilik bekliyor

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Mart 2019