• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
20
Müslümanlar zafer ilan etti! Fransa'nın bir kalesi daha düştü

2020-10-20 00:13:15
Müslümanlar zafer ilan etti! Fransa'nın bir kalesi daha düştü

Gine'de dün yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oylar sayılmaya devam ederken, mevcut Cumhurbaşkanı Alpha Conde'nin en yakın rakibi Cellou Dalein Diallo zaferini ilan etti. İslam yanlısı olarak da bilinen Diallo'nun ilk turdaki zaferi ülkede büyük sevinçle karşılandı.

#1
Foto - Diallo, partisi Gine Demokratik Güçleri Birliğinin (UFDG) genel merkezinde yaptığı açıklamada, oy verme sürecinde yaşanan ciddi anormalliklere karşın seçimlerin ilk turunda sandıktan zaferle çıktığını duyurdu.

Diallo, partisi Gine Demokratik Güçleri Birliğinin (UFDG) genel merkezinde yaptığı açıklamada, oy verme sürecinde yaşanan ciddi anormalliklere karşın seçimlerin ilk turunda sandıktan zaferle çıktığını duyurdu.

#2
Foto - Halk, seçime büyük ilgi gösterirken seçim merkezlerinde yoğun kalabalıkların oluştuğu görüldü.

Halk, seçime büyük ilgi gösterirken seçim merkezlerinde yoğun kalabalıkların oluştuğu görüldü.

#3
Foto - DIALLO: DEMOKRASİ ZAFERİNE

DIALLO: DEMOKRASİ ZAFERİNE" SAHİP ÇIKIN - Kendisini destekleyenlere teşekkür eden Diallo, vatandaşları, bu "demokrasi zaferine" sahip çıkmaya davet etti.

#4
Foto - UFDG açıklamasında

UFDG açıklamasında "seçim zaferinin" ilk turda seçimin sonuçlanması mı yoksa ikinci tura mı kalındığı anlamına geldiğine değinilmedi.

#5
Foto - İKİNCİ TUR 24 KASIM'DA - Diallo, Conde karşısında 2010 ve 2015'te de aday olmuş ancak seçilememişti.

İKİNCİ TUR 24 KASIM'DA - Diallo, Conde karşısında 2010 ve 2015'te de aday olmuş ancak seçilememişti.

#6
Foto - Hiçbir adayın ilk turda yeterli oy oranına ulaşamayacağı tahmin edilirken, bu durumda ikinci tura Conde ve Diallo dışında Ekonomist ve Demokratik Umut Partisinin (PADES) lideri Ousmane Kaba ve Çalışma Yoluyla Vatandaş Hareketi Partisinin (PACT) lideri Makale Traore'nin kalması da bekleniyor. Buna göre ikinci tur, 24 Kasım'da yapılacak.

Hiçbir adayın ilk turda yeterli oy oranına ulaşamayacağı tahmin edilirken, bu durumda ikinci tura Conde ve Diallo dışında Ekonomist ve Demokratik Umut Partisinin (PADES) lideri Ousmane Kaba ve Çalışma Yoluyla Vatandaş Hareketi Partisinin (PACT) lideri Makale Traore'nin kalması da bekleniyor. Buna göre ikinci tur, 24 Kasım'da yapılacak.

#7
Foto - ÜÇÜNCÜ DÖNEM ADAYLIK TARTIŞMALARI - Ülkenin 1958'de bağımsızlığını kazanmasından bu yana ilk demokratik güç değişimiyle Aralık 2010'da 5 yıllığına seçilerek göreve gelen Conde, 2015'te yeniden Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmuştu.

ÜÇÜNCÜ DÖNEM ADAYLIK TARTIŞMALARI - Ülkenin 1958'de bağımsızlığını kazanmasından bu yana ilk demokratik güç değişimiyle Aralık 2010'da 5 yıllığına seçilerek göreve gelen Conde, 2015'te yeniden Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmuştu.

#8
Foto - Cumhurbaşkanı'nın en fazla 2 dönem üst üste görev yapabildiği ülkede, ikinci dönemi aralıkta sona erecek 82 yaşındaki Conde'nin üçüncü dönem de seçilebilmesine imkan sağlayacak anayasa değişikliği referandumu, 22 Mart'ta genel seçimle yapılmıştı.

Cumhurbaşkanı'nın en fazla 2 dönem üst üste görev yapabildiği ülkede, ikinci dönemi aralıkta sona erecek 82 yaşındaki Conde'nin üçüncü dönem de seçilebilmesine imkan sağlayacak anayasa değişikliği referandumu, 22 Mart'ta genel seçimle yapılmıştı.

#9
Foto - Conde'nin 3'üncü dönem adaylığı, o tarihten bu yana ülkenin en çok tartışılan gündem maddesi olmuştu.

Conde'nin 3'üncü dönem adaylığı, o tarihten bu yana ülkenin en çok tartışılan gündem maddesi olmuştu.

#10
Foto - Muhalefet, Conde'nin adaylığını yasa dışı ilan etmiş, birçok sokak gösterisi düzenlenmişti.

Muhalefet, Conde'nin adaylığını yasa dışı ilan etmiş, birçok sokak gösterisi düzenlenmişti.

#11
Foto - Muhalif hareket Anayasanın Korunması Ulusal Cephesi (FNDC), Ekim 2019'dan bu yana Conde karşıtı gösterilerde 90 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurmuştu.

Muhalif hareket Anayasanın Korunması Ulusal Cephesi (FNDC), Ekim 2019'dan bu yana Conde karşıtı gösterilerde 90 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurmuştu.

#12
Foto - DİALLO YANLILARINDAN ZAFER KUTLAMASI - Diallo yanlısı Gineliler, zafer kazanmalarının ardından sokaklarda kutlama yapıyor.

DİALLO YANLILARINDAN ZAFER KUTLAMASI - Diallo yanlısı Gineliler, zafer kazanmalarının ardından sokaklarda kutlama yapıyor.

#13
Foto - Seçim zaferinin ardından halk büyük sevinç yaşadı.

Seçim zaferinin ardından halk büyük sevinç yaşadı.

#14
Foto - FRANSA 14 ÜLKENİN ULUSAL REZERVİNİ ELİNDE TUTUYOR Fransa 1961’den beri 14 Afrika ülkesinin ulusal rezervlerini elinde tutuyor: Benin, Burkina Faso, Gine-Bissau, Fildişi Sahili, Mali, Nijer, Senegal, Togo, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Kongo-Brazzaville, Ekvator Ginesi ve Gabon. Afrika ülkeleri ulusal para rezervlerini de Fransa Merkez Bankası’na yatırmak durumundadır.

FRANSA 14 ÜLKENİN ULUSAL REZERVİNİ ELİNDE TUTUYOR Fransa 1961’den beri 14 Afrika ülkesinin ulusal rezervlerini elinde tutuyor: Benin, Burkina Faso, Gine-Bissau, Fildişi Sahili, Mali, Nijer, Senegal, Togo, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Kongo-Brazzaville, Ekvator Ginesi ve Gabon. Afrika ülkeleri ulusal para rezervlerini de Fransa Merkez Bankası’na yatırmak durumundadır.

#15
Foto - Fransız hazinesi, Afrika’dan yıllık bazda yaklaşık 500 milyar dolar kazanç ve getiri elde etmektedir.

Fransız hazinesi, Afrika’dan yıllık bazda yaklaşık 500 milyar dolar kazanç ve getiri elde etmektedir.

#16
Foto - Fransa bundan dolayı sömürgeci para sistemini bırakmak istemiyor. Bu sisteme karşı durmak isteyen Afrikalı liderler ya öldürüldüler ya da darbeyle görevden uzaklaştırıldılar.

Fransa bundan dolayı sömürgeci para sistemini bırakmak istemiyor. Bu sisteme karşı durmak isteyen Afrikalı liderler ya öldürüldüler ya da darbeyle görevden uzaklaştırıldılar.

#17
Foto - İtaat edenler ise Fransa tarafından cömert bir şekilde ödüllendiriliyor.

İtaat edenler ise Fransa tarafından cömert bir şekilde ödüllendiriliyor.

#18
Foto - Şimdi Fransa, eski imparatorluğun bu karanlık tarafına ışık tutmak isteyen herkesle savaşmak için her şeyi yapıyor.

Şimdi Fransa, eski imparatorluğun bu karanlık tarafına ışık tutmak isteyen herkesle savaşmak için her şeyi yapıyor.

#19
Foto - Fransa, Afrika'dan çekilmiş gibi görünse de bu ülkeleri sömürgecilik vergisi olarak sömürmeye devam ediyor.

Fransa, Afrika'dan çekilmiş gibi görünse de bu ülkeleri sömürgecilik vergisi olarak sömürmeye devam ediyor.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23