• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
7
Ünlü bankadan Dolar/TL tahmini!

2024-07-10 01:45:14
Ünlü bankadan Dolar/TL tahmini!

Dolar uçacak kaçacak diye tahmin yapan sözde ekonomisteler ortadan kayboldu. HSBC yayımladığı Türkiye raporunda, Dolar / TL tahminini paylaştı.

#1
Foto - Ünlü bankadan Dolar/TL tahmini!

HSBC Türkiye'nin ekonomik görünümüne ilişkin analiz yayımladı. HSBC'ye göre Türkiye'nin ekonomik görünümü, geçen yılki başkanlık seçimlerinden bu yana uygulanan ortodoks politikalar sayesinde olumlu yönde değişmeye başladı. Kredi büyümesinin yavaşlaması, cari açığın daralması ve enflasyonun haziran ayında düşmesi gibi olumlu gelişmeler yaşanıyor. Ayrıca, politika faizinin eylül ayında yıllık bazda pozitif olması bekleniyor.

#2
Foto - Ünlü bankadan Dolar/TL tahmini!

Bu politika değişiklikleri, Türkiye'deki dolarizasyonun azalmasına ve yurtdışından gelen portföy yatırımlarının artmasına neden oldu. Bu durum, net merkez bankası rezervlerinde güçlü artışlara yol açtı. Ancak enflasyon hala yüzde 70'in üzerinde seyrediyor ve merkez bankasının beklediğinden daha yavaş düşebilir. Bunun ana nedenleri arasında güçlü ekonomik büyüme ve yerleşik enflasyon beklentileri yer alıyor. HSBC 2024'te faiz indirimi beklemiyor. HSBC'nin yıl sonu dolar tahmini 36.00 oldu.

#3
Foto - Ünlü bankadan Dolar/TL tahmini!

Maliye politikası ve siyasi ortam da ekonomik görünüm üzerinde etkili oluyor. Bu yıl daha yüksek bir bütçe açığı öngörülürken, 2025 yılında depremle ilgili yeniden inşa harcamalarının azalmasıyla önemli bir mali konsolidasyon bekleniyor. Bununla birlikte, 2028'deki genel ve başkanlık seçimleri, hükümetin anayasa değişikliklerini zorlaması durumunda siyasi belirsizliği artırabilir.

#4
Foto - Ünlü bankadan Dolar/TL tahmini!

Haziran ayında tüketici fiyat endeksi (TÜFE) beklenenden daha düşük geldi ve hem manşet hem de çekirdek enflasyonun aylık fiyat artışı yavaşladı. 2024 sonu ve 2025 sonu için TÜFE tahminleri sırasıyla yüzde 48'den yüzde 44.6'ya ve yüzde 29'dan yüzde 27.7 olarak güncellendi. Merkez Bankasının politika faizinin yıl boyunca değişmeden kalması beklenirken, yüksek enflasyon beklentileri ve kötüleşen fiyatlama davranışları nedeniyle dördüncü çeyrekte faiz indirimlerinin erken olacağı düşünülüyor.

#5
Foto - Ünlü bankadan Dolar/TL tahmini!

İthalat tarafında, hükümet kısıtlamaları nedeniyle yılın ilk beş ayında altın ithalatı yıllık bazda yüzde 54 azaldı. Enerji ve altın hariç çekirdek ithalat ise daha dirençli kaldı. HSBC'nin Türkiye için 2024 büyüme tahmini ise yüzde 3,8 oldu.

#6
Foto - Ünlü bankadan Dolar/TL tahmini!

Sonuç olarak, Türkiye'nin ekonomik görünümü temkinli bir iyimserlik barındırıyor. Ortodoks politikaların olumlu etkileri gözle görülürken, yüksek enflasyon ve siyasi belirsizlikler gibi zorluklar devam ediyor. Hükümetin mali ve para politikaları, ekonomiyi istikrara kavuşturma ve iyileştirme yolunda kritik bir rol oynayacak.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ömer

Bazı ekonomistler dolar 30 TL olacak derken onlara demediğinizi bırakmamış dolar düşecek 10 lira olacak diyen tuhaf tipleri ekonomist diye sürekli haberleştirmiştiniz.

Mahsun

Reis büyük güçlerle dövusurken yanındaki sozde en az 3 veyab4 maaş alan huzur hakkı alan güruh reisimize ihanet ediyor.Millet devletinin yanında ekonomik mücadele veriyorken bu doyumsuzlar bir somun gibi arabanın lastiğini cikaracaklar
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23