• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
10
Tepki çekti! 5 bin yıllık tarihi mezarlıkta bakın ne yaptılar

2020-09-20 16:05:04
Tepki çekti! 5 bin yıllık tarihi mezarlıkta bakın ne yaptılar

Van'ın Erciş ilçesinde 5 bin yıllık tarihi mezarlık definecilerin hedefi oldu. Defineciler mezarlıktaki kemikleri bile dışarı çıkardı.

#1
Foto - Van'ın Erciş ilçesinde 20 kilometre uzaklıktaki Çelebibağı Mahallesi'nde bulunan 5 bin yıllık tarihi mezarlıkta definecilerin yaptığı olay tepki çekti.

Van'ın Erciş ilçesinde 20 kilometre uzaklıktaki Çelebibağı Mahallesi'nde bulunan 5 bin yıllık tarihi mezarlıkta definecilerin yaptığı olay tepki çekti.

#2
Foto - Kaçak kazı yaparak mezarlığı tahrip eden defineciler kemikleri de açığa çıkardı.

Kaçak kazı yaparak mezarlığı tahrip eden defineciler kemikleri de açığa çıkardı.

#3
Foto - Halk ozanı Ercişli Aşık Emrah ile Selvihan'nın da kabrinin bulunduğu mezarlık, define avcıları tarafından ikinci kez tahrip edildi.

Halk ozanı Ercişli Aşık Emrah ile Selvihan'nın da kabrinin bulunduğu mezarlık, define avcıları tarafından ikinci kez tahrip edildi.

#4
Foto - Araştırmacı Yazar Selahattin Koşar, 'Define avcıları şunu iyi bilmeliler, Müslüman mezarlığında define olmaz. Bu mezarlığın gelecek nesillere taşınması için burayı iyi bir şekilde koruma altına almak gerekiyor' ifadelerine yer verdi.

Araştırmacı Yazar Selahattin Koşar, 'Define avcıları şunu iyi bilmeliler, Müslüman mezarlığında define olmaz. Bu mezarlığın gelecek nesillere taşınması için burayı iyi bir şekilde koruma altına almak gerekiyor' ifadelerine yer verdi.

#5
Foto - Selahattin Koşar, çok üzüldüklerini bildirerek, bölgede Osmanlılara, Selçuklulara ve Karakoyunlulara ait çok sayıda mezar olduğunu belirtti.

Selahattin Koşar, çok üzüldüklerini bildirerek, bölgede Osmanlılara, Selçuklulara ve Karakoyunlulara ait çok sayıda mezar olduğunu belirtti.

#6
Foto - Selahattin Koşar, ‘1992-1995 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi tarafından burada restorasyon çalışması yapılmış, bazı mezarlar düzenlenerek bugüne kadar getirilmiştir’ dedi.

Selahattin Koşar, ‘1992-1995 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi tarafından burada restorasyon çalışması yapılmış, bazı mezarlar düzenlenerek bugüne kadar getirilmiştir’ dedi.

#7
Foto - Koşar sözlerine şöyle devam etti: Fakat ne acıdır ki, o restorasyondan sonra bu mezarlık definecilerin define aradıkları, mezarları kazdıkları, yer yer mezar taşlarını kırdığı köhne bir mezarlık haline gelmiştir’ dedi.

Koşar sözlerine şöyle devam etti: Fakat ne acıdır ki, o restorasyondan sonra bu mezarlık definecilerin define aradıkları, mezarları kazdıkları, yer yer mezar taşlarını kırdığı köhne bir mezarlık haline gelmiştir’ dedi.

#8
Foto - Mezarlığın koruma altına alınması gereğinin altını çizen Koşar, halkın daha duyarlı olması konusunda uyarıda bulundu.

Mezarlığın koruma altına alınması gereğinin altını çizen Koşar, halkın daha duyarlı olması konusunda uyarıda bulundu.

#9
Foto - Koşar, eğer halkın desteği olmazsa 10 yıl sonra Selçuklulara ait, Karakoyunlulara ait bir eserlerinde tahrip edilebileceğini söyledi.

Koşar, eğer halkın desteği olmazsa 10 yıl sonra Selçuklulara ait, Karakoyunlulara ait bir eserlerinde tahrip edilebileceğini söyledi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23