• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
12
'Telif hakkı uyarısı' tuzağı ile kandırdılar

2021-07-29 04:22:44
'Telif hakkı uyarısı' tuzağı ile kandırdılar

Son dönemde sosyal medya hesapları üzerinden yapılan dolandırıcılıkta artış yaşanıyor. ‘Oltalama’ mesajlarıyla ‘telif hakkı uyarısı’ yapan saldırganlar, hesapları ve banka bilgilerini ele geçirip vurgun yapıyor.

#1
Foto - Sosyal medyada dolandırıcılık mesajlarında artış görülüyor. Dolandırıcılık girişimleri Instagram, Twitter, Facebook’ta doğrudan mesajla karşınıza çıkabildiği gibi e-posta yoluyla da gelebiliyor.

Sosyal medyada dolandırıcılık mesajlarında artış görülüyor. Dolandırıcılık girişimleri Instagram, Twitter, Facebook’ta doğrudan mesajla karşınıza çıkabildiği gibi e-posta yoluyla da gelebiliyor.

#2
Foto - Laykon Bilişim Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, son günlerde çoğunlukla Instagram hesapları çalınan kişilerle karşılaşıldığını belirterek, “Instagram en popüler sosyal medya mecralarından. Bu nedenle dolandırıcılar daha çok buraya yöneldi.

Laykon Bilişim Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, son günlerde çoğunlukla Instagram hesapları çalınan kişilerle karşılaşıldığını belirterek, “Instagram en popüler sosyal medya mecralarından. Bu nedenle dolandırıcılar daha çok buraya yöneldi.

#3
Foto - Benzer tehlikeler diğer sosyal medya mecraları için de geçerli. Ayrıca ‘Aşı sıranız geldi’ gibi Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilmiş gibi tasarlanan aşı ve Kovid-19 temalı sahte SMS’lerde de artış gözlemliyoruz” dedi.

Benzer tehlikeler diğer sosyal medya mecraları için de geçerli. Ayrıca ‘Aşı sıranız geldi’ gibi Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilmiş gibi tasarlanan aşı ve Kovid-19 temalı sahte SMS’lerde de artış gözlemliyoruz” dedi.

#4
Foto - Son dönemde Instagram’da ‘telif hakkı uyarısı’ şeklinde saldırıların arttığını dile getiren Akkoyunlu, şu bilgileri verdi: “Instagram’da yüksek takipçi sayılarına sahip hesapları hedef alan oltalama yöntemi, yoğun şekilde kullanılmaya başlandı.

Son dönemde Instagram’da ‘telif hakkı uyarısı’ şeklinde saldırıların arttığını dile getiren Akkoyunlu, şu bilgileri verdi: “Instagram’da yüksek takipçi sayılarına sahip hesapları hedef alan oltalama yöntemi, yoğun şekilde kullanılmaya başlandı.

#5
Foto - Saldırganlar, kullanıcıların Instagram iletişim bölümünde tanımlı e-postalarına ‘Hakkınızda telif hakkı ihlali şikayeti aldık’ yazan bir e-posta gönderiyor.

Saldırganlar, kullanıcıların Instagram iletişim bölümünde tanımlı e-postalarına ‘Hakkınızda telif hakkı ihlali şikayeti aldık’ yazan bir e-posta gönderiyor.

#6
Foto - ‘Telif Hakkı Bildirimini Onaylayın’ başlıklı bir butona tıklamanız isteniyor. Butona tıklandığında ise kullanıcı sahte bir sayfaya yönlendiriliyor. Instagram giriş sayfası gibi tasarlanan bu sayfaya Instagram kullanıcı adınızı, e-posta adresinizi ve şifrenizi girdiğiniz anda bu bilgiler dolandırıcının eline geçiyor.”

‘Telif Hakkı Bildirimini Onaylayın’ başlıklı bir butona tıklamanız isteniyor. Butona tıklandığında ise kullanıcı sahte bir sayfaya yönlendiriliyor. Instagram giriş sayfası gibi tasarlanan bu sayfaya Instagram kullanıcı adınızı, e-posta adresinizi ve şifrenizi girdiğiniz anda bu bilgiler dolandırıcının eline geçiyor.”

#7
Foto - Bu e-posta, SMS ya da direkt mesajlardaki bağlantılara hemen tıklanmaması gerektiğini hatırlatan Alev Akkoyunlu, şu uyarılarda bulundu: “Bağlantı URL’sini kontrol ederek Instagram.com olmayan ancak buna oldukça benzer adreslerde kullanıcı adınızla ve şifrenizle giriş yapmayın.

Bu e-posta, SMS ya da direkt mesajlardaki bağlantılara hemen tıklanmaması gerektiğini hatırlatan Alev Akkoyunlu, şu uyarılarda bulundu: “Bağlantı URL’sini kontrol ederek Instagram.com olmayan ancak buna oldukça benzer adreslerde kullanıcı adınızla ve şifrenizle giriş yapmayın.

#8
Foto - Instagram ve tanımlı e-posta adresinizde birbirinden farklı şifreler kullanın. Çift faktörlü korumayı aktif hale getirin. Bir güvenlik ürünü ile internet hesaplarınızı koruyun.”

Instagram ve tanımlı e-posta adresinizde birbirinden farklı şifreler kullanın. Çift faktörlü korumayı aktif hale getirin. Bir güvenlik ürünü ile internet hesaplarınızı koruyun.”

#9
Foto - Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, son dönemde sosyal medyada dolandırıcılık mesajlarının arttığını kaydederek, şunları söyledi: “’Telif hakkı ihlali nedeniyle hesabınızın kapatılmasını istemiyorsanız, linki tıklayın’ mesajı çok gönderiliyor.

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, son dönemde sosyal medyada dolandırıcılık mesajlarının arttığını kaydederek, şunları söyledi: “’Telif hakkı ihlali nedeniyle hesabınızın kapatılmasını istemiyorsanız, linki tıklayın’ mesajı çok gönderiliyor.

#10
Foto - Ayrıca App Store veya Amazon alışveriş faturası gönderilip, “Hata olduğunu düşünüyorsanız linki tıklayın” deniyor. Ebeveynler çocuklarının oyun oynarken harcama yapmış olabileceği düşüncesiyle endişeleniyor ve tuzağa düşüyorlar.

Ayrıca App Store veya Amazon alışveriş faturası gönderilip, “Hata olduğunu düşünüyorsanız linki tıklayın” deniyor. Ebeveynler çocuklarının oyun oynarken harcama yapmış olabileceği düşüncesiyle endişeleniyor ve tuzağa düşüyorlar.

#11
Foto - Tuzağa düşenlerin finansal bilgileri ele geçirilebildiği gibi, Facebook, Instagram arkadaşları da dolandırılabiliyor. Bu tür mesajlarla karşılaşanlar, şüpheli ve mesajları Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’na iletmeli. Finansal veya kişisel bilgiler asla sanal ortamda paylaşılmamalı.”

Tuzağa düşenlerin finansal bilgileri ele geçirilebildiği gibi, Facebook, Instagram arkadaşları da dolandırılabiliyor. Bu tür mesajlarla karşılaşanlar, şüpheli ve mesajları Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’na iletmeli. Finansal veya kişisel bilgiler asla sanal ortamda paylaşılmamalı.”

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23