• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
6
Sigara içmek gözleri resmen yok ediyor! Geri dönüşü bile yok

2020-11-01 09:04:21
Sigara içmek gözleri resmen yok ediyor! Geri dönüşü bile yok

Her geçen gün sigaranın sağlık üzerindeki olumsuz etkilerine bir yenisi ekleniyor. Peki, sigaranın göz sağlığını nasıl etkilediğini biliyor musunuz? Geri dönüşü olmayan görme bozukluklarına yol açan sigaranın gözlerde yarattığı tahribatı Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Şeyda Atabay tek tek açıkladı. Sigaranın göz sağlığına zararlarını okuyunca inanamayacaksınız...

#1
Foto - Gözlerimiz bilindiği üzere vücudumuzun küçük olduğu kadar en hassas organlarından bir tanesidir. Hayatın her döneminde sağlık açısından devamlı kontrol edilmesi gereken gözlerimiz özellikle ileri yaşlarda hastalıklara daha açık hale gelir. Katarakt ve sarı nokta hastalığı özellikle 50 yaş üzeri kişilerde sıklıkla görülebilen rahatsızlıklardır. Bu hastalıklara zemin oluşturan sorunlar sıklıkla yaş faktörü olarak görülse de toksik dış etkenlere maruz kalmak daha fazla önem taşır.

Gözlerimiz bilindiği üzere vücudumuzun küçük olduğu kadar en hassas organlarından bir tanesidir. Hayatın her döneminde sağlık açısından devamlı kontrol edilmesi gereken gözlerimiz özellikle ileri yaşlarda hastalıklara daha açık hale gelir. Katarakt ve sarı nokta hastalığı özellikle 50 yaş üzeri kişilerde sıklıkla görülebilen rahatsızlıklardır. Bu hastalıklara zemin oluşturan sorunlar sıklıkla yaş faktörü olarak görülse de toksik dış etkenlere maruz kalmak daha fazla önem taşır.

#2
Foto - Göz damarları göz retina hücrelerinin beslenmesi ve toksik maddelerin uzaklaştırılmasında görevlidir. Göz merceğini bozarak katarakta yol açıyor, hatta kör ediyor. Göz damarlarının sigara gibi toksik etkiler nedeniyle tıkanıklıklara maruz kalması göz retina hücrelerinin erken ölümleri ile meydana gelen sarı nokta hastalığına sebep olur. Ve sonuç olarak geri dönüşümsüz görme bozuklukları ortaya çıkar. Ayrıca göz merceğinin doğal dengesini bozarak erken dönemde katarakt oluşumuna neden olur. Bu durum tedavi edilmediğinde körlüğe yol açar.

Göz damarları göz retina hücrelerinin beslenmesi ve toksik maddelerin uzaklaştırılmasında görevlidir. Göz merceğini bozarak katarakta yol açıyor, hatta kör ediyor. Göz damarlarının sigara gibi toksik etkiler nedeniyle tıkanıklıklara maruz kalması göz retina hücrelerinin erken ölümleri ile meydana gelen sarı nokta hastalığına sebep olur. Ve sonuç olarak geri dönüşümsüz görme bozuklukları ortaya çıkar. Ayrıca göz merceğinin doğal dengesini bozarak erken dönemde katarakt oluşumuna neden olur. Bu durum tedavi edilmediğinde körlüğe yol açar.

#3
Foto - Göz damarlarının sigara gibi toksik etkiler nedeniyle tıkanıklıklara maruz kalması göz retina hücrelerinin erken ölümleri ile meydana gelen sarı nokta hastalığına sebep olur. Ve sonuç olarak geri dönüşümsüz görme bozuklukları ortaya çıkar. Ayrıca göz merceğinin doğal dengesini bozarak erken dönemde katarakt oluşumuna neden olur. Bu durum tedavi edilmediğinde körlüğe yol açar.

Göz damarlarının sigara gibi toksik etkiler nedeniyle tıkanıklıklara maruz kalması göz retina hücrelerinin erken ölümleri ile meydana gelen sarı nokta hastalığına sebep olur. Ve sonuç olarak geri dönüşümsüz görme bozuklukları ortaya çıkar. Ayrıca göz merceğinin doğal dengesini bozarak erken dönemde katarakt oluşumuna neden olur. Bu durum tedavi edilmediğinde körlüğe yol açar.

#4
Foto - SİGARA İÇİLEN ALANDA DURMAK BİLE YETİYOR!- Sigara içilmese bile sigara içilen bölgede bulunmak da içmek kadar zarar verir. Bu nedenle herkese sigara içmemeleri ve içilen alanda bulunmamaları konusunda uyarılarda bulunuyor. Sigaranın dumanının olduğu ortamlarda göz konjonktivit, enfeksiyon ve göz kuruluğu problemlerine karşı hassas hale gelir.

SİGARA İÇİLEN ALANDA DURMAK BİLE YETİYOR!- Sigara içilmese bile sigara içilen bölgede bulunmak da içmek kadar zarar verir. Bu nedenle herkese sigara içmemeleri ve içilen alanda bulunmamaları konusunda uyarılarda bulunuyor. Sigaranın dumanının olduğu ortamlarda göz konjonktivit, enfeksiyon ve göz kuruluğu problemlerine karşı hassas hale gelir.

#5
Foto - Uyuşturucu madde kullanımını da göz sağlığını etkiler. Göz kaslarının felci, şaşılık, göz bebeğinde büyüme veya küçülme sorunları bunlardan birkaçıdır. Ayrıca gece körlüğü ve çeşitli görme bozuklukları da ortaya çıkabilir. Tüm bu bulguların bir kısmı toksik etkenin ortadan kaldırılması ile düzelebildiği gibi bir kısmı da körlük gibi geri dönüşümsüz problemlerle sonuçlanabilir.

Uyuşturucu madde kullanımını da göz sağlığını etkiler. Göz kaslarının felci, şaşılık, göz bebeğinde büyüme veya küçülme sorunları bunlardan birkaçıdır. Ayrıca gece körlüğü ve çeşitli görme bozuklukları da ortaya çıkabilir. Tüm bu bulguların bir kısmı toksik etkenin ortadan kaldırılması ile düzelebildiği gibi bir kısmı da körlük gibi geri dönüşümsüz problemlerle sonuçlanabilir.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23