• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
11
Merak eden akın etti! Herkes bu anı bekledi

2020-09-23 11:26:31
Merak eden akın etti! Herkes bu anı bekledi

Siirt’te binlerce kişi 256 yıl önce İbrahim Hakkı Hazretleri’nin hocası İsmail Fakirullah Hazretleri için yaptığı düzeneği izlemek için toplandı.

#1
Foto - SiirtTe güneşin mezarın başucunu aydınlatması sabah saatlerinde binlerce kişi tarafından ilgiyle izlendi.

SiirtTe güneşin mezarın başucunu aydınlatması sabah saatlerinde binlerce kişi tarafından ilgiyle izlendi.

#2
Foto - Siirt Tillo’da 256 yıl önce yapılan düzenek sayesinde güneşin mezarın baş ucunu aydınlatması koronavirüs tedbirleri kapsamında vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.

Siirt Tillo’da 256 yıl önce yapılan düzenek sayesinde güneşin mezarın baş ucunu aydınlatması koronavirüs tedbirleri kapsamında vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.

#3
Foto - Birkaç yıl önce UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenen ışık hadisesini izlemek için bir sürü vatandaş Siirt Tillo’ya geldi.

Birkaç yıl önce UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenen ışık hadisesini izlemek için bir sürü vatandaş Siirt Tillo’ya geldi.

#4
Foto - Maneviyatı olduğuna inanılan ışığı görüntüleyebilmek için herkes cep telefonuna sarıldı. Siirt Valiliği tarafından düzenlenen bu etkinlik ilçe meydanında yapıldı.

Maneviyatı olduğuna inanılan ışığı görüntüleyebilmek için herkes cep telefonuna sarıldı. Siirt Valiliği tarafından düzenlenen bu etkinlik ilçe meydanında yapıldı.

#5
Foto - Vatandaşlar sabah saat 06.19’da ilk ışığın gelmesiyle başlayan hadiseyi çıplak gözle izleyebildi.

Vatandaşlar sabah saat 06.19’da ilk ışığın gelmesiyle başlayan hadiseyi çıplak gözle izleyebildi.

#6
Foto - Vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.

Vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.

#7
Foto - 18. yüzyılda yaşamış önemli bir bilim adamı olan İbrahim Hakkı Hazretleri'nin 18. yüzyılın ortalarında zirvesinde olduğu astronomi bilgisini kullanarak kurduğu sistemle Güneş'in ekvatora dik düştüğü ve böylece gün ve gecenin eşitlendiği ekinoks günleri 21 Mart ve 23 Eylül'de güneş ışınları, türbe içindeki hocası İsmail Fakirullah Hazretleri'nin kabri başına düşüyor.

18. yüzyılda yaşamış önemli bir bilim adamı olan İbrahim Hakkı Hazretleri'nin 18. yüzyılın ortalarında zirvesinde olduğu astronomi bilgisini kullanarak kurduğu sistemle Güneş'in ekvatora dik düştüğü ve böylece gün ve gecenin eşitlendiği ekinoks günleri 21 Mart ve 23 Eylül'de güneş ışınları, türbe içindeki hocası İsmail Fakirullah Hazretleri'nin kabri başına düşüyor.

#8
Foto - İzleyen arasındaki Zeynep Ergün;

İzleyen arasındaki Zeynep Ergün; "Eşimin vatani görevi için burada bulunuyoruz İbrahim Hakkı Hazretlerinin Işık Hadi sesini duyduk bizde izlemek istedik dua etmek istedik teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.

#9
Foto - Tillo'da gün doğumu böyle başladı.

Tillo'da gün doğumu böyle başladı.

#10
Foto - Güneş ışıklarının türbeye vurduğu ilk an.

Güneş ışıklarının türbeye vurduğu ilk an.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23