• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
10
Korkutan açıklama! Koronavirüsün yayıldığı pazardan daha tehlikelisi gelecek

2020-03-24 16:21:49
Korkutan açıklama! Koronavirüsün yayıldığı pazardan daha tehlikelisi gelecek

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılan bir salgına dönüşen koronavirüsü nedeniyle 16 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Salgının etkileri dünya çapında her geçen gün artmaya devam ederken, uzmanların yaptığı son açıklama korkunç gerçeği bir kez daha ortaya koydu. Bir sonraki salgının koronavirüsünden bile tehlikeli olabileceğini belirten uzmanlar önemli açıklamalarda bulundu.

#1
Foto - Tüm dünya üzerinde etkisini göstermeye devam eden koronavirüsü salgını bilindiği üzere Çin'in Vuhan kentinden yayıldı. İlk olarak 12 Aralık tarihinde bir hayvan pazarında rastlanan bu virüs, kısa süre içerisinde tüm dünyada görüldü ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edildi. Virüsün etkileri dünya üzerinde her geçen gün artarken, şuana kadar 16 bin 500'den fazla insan hayatını kaybetti. Toplamda 380 binden fazla enfektenin bulunduğu salgın ile ilgili uzmanlar tarafından yapılan son açıklama ise şoke etti.

Tüm dünya üzerinde etkisini göstermeye devam eden koronavirüsü salgını bilindiği üzere Çin'in Vuhan kentinden yayıldı. İlk olarak 12 Aralık tarihinde bir hayvan pazarında rastlanan bu virüs, kısa süre içerisinde tüm dünyada görüldü ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edildi. Virüsün etkileri dünya üzerinde her geçen gün artarken, şuana kadar 16 bin 500'den fazla insan hayatını kaybetti. Toplamda 380 binden fazla enfektenin bulunduğu salgın ile ilgili uzmanlar tarafından yapılan son açıklama ise şoke etti.

#2
Foto - KORKUTAN AÇIKLAMA <br> Henüz koronavirüsü salgınının etkisi dünya çapında artmayı sürdürürken, uzmanlar Koronavirüsünün ölümcül ilerleyişi hız kesmiyor. Binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olan, ülkeleri sınırlarını kapatmaya ve insanları evlerine kilitlenmeye zorlayan virüs, yıkıcı etkisini sürdürüyor.">

KORKUTAN AÇIKLAMA
Henüz koronavirüsü salgınının etkisi dünya çapında artmayı sürdürürken, uzmanlar "sırada ne var" sorusunu sormadan edemiyor. Bir sonraki salgın, corona virüsünden bile rahatsız edici olabilir.
Koronavirüsünün ölümcül ilerleyişi hız kesmiyor. Binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olan, ülkeleri sınırlarını kapatmaya ve insanları evlerine kilitlenmeye zorlayan virüs, yıkıcı etkisini sürdürüyor.

#3
Foto - Çin'de Aralık ayında ortaya çıkmasından bu yana, ölümcül hastalık Antarktika hariç tüm kıtaları etkiledi. Hükümetleri, yayılmasını önlemek için aşırı önlemler almaya zorladı. Ancak corona virüsü, binlerce kişinin hayatını alanilk katil virüs değil. Ve muhtemelen son olmayacak.

Çin'de Aralık ayında ortaya çıkmasından bu yana, ölümcül hastalık Antarktika hariç tüm kıtaları etkiledi. Hükümetleri, yayılmasını önlemek için aşırı önlemler almaya zorladı. Ancak corona virüsü, binlerce kişinin hayatını alanilk katil virüs değil. Ve muhtemelen son olmayacak.

#4
Foto - On yıllar boyunca, hastalıklar endişe verici bir şekilde ortaya çıkarak dünyaya yayıldı. Kaynak genellikle Çin oldu. 1,4 milyar insana ev sahipliği yapan Çin'deki yeme alışkanlıkları, bu hastalıkların çıkış noktası. Çin'de halk, etlerini hastalık saçan hayvan pazarlarından satın alıyor.

On yıllar boyunca, hastalıklar endişe verici bir şekilde ortaya çıkarak dünyaya yayıldı. Kaynak genellikle Çin oldu. 1,4 milyar insana ev sahipliği yapan Çin'deki yeme alışkanlıkları, bu hastalıkların çıkış noktası. Çin'de halk, etlerini hastalık saçan hayvan pazarlarından satın alıyor.

#5
Foto - Kötü kokulu pazarlarda, egzotik hayvanlar ve kaçakçılıkla ülkeye getirilmiş nesli tükenmekte olan canlılar, kafeslerde istifleniyor. Ve yeni virüsler üreyerek mutasyona uğruyor, ardından da insanlara bulaşıyor. Bu virüslerin her birinin ölümcül sonuçları oluyor. <br> Ancak bu, hayvan pazarlarında virüslerinin nasıl doğduğunun hikâyesi değil. Çin'deki hayvan pazaları, esas olarak iki nedenden ötürü hastalık saçıyor. Birincisi, vahşi doğada doğal ortamlarında buluşmayan hayvanları bir araya getiriyor olması. İkincisi ise, bu hayvanların içinde tutuldukları iğrenç koşulların bir araya gelmesi.

Kötü kokulu pazarlarda, egzotik hayvanlar ve kaçakçılıkla ülkeye getirilmiş nesli tükenmekte olan canlılar, kafeslerde istifleniyor. Ve yeni virüsler üreyerek mutasyona uğruyor, ardından da insanlara bulaşıyor. Bu virüslerin her birinin ölümcül sonuçları oluyor.
Ancak bu, hayvan pazarlarında virüslerinin nasıl doğduğunun hikâyesi değil. Çin'deki hayvan pazaları, esas olarak iki nedenden ötürü hastalık saçıyor. Birincisi, vahşi doğada doğal ortamlarında buluşmayan hayvanları bir araya getiriyor olması. İkincisi ise, bu hayvanların içinde tutuldukları iğrenç koşulların bir araya gelmesi.

#6
Foto - Çinli yetkililer, corona virüsünün mega şehirlerdeki yüz binlerce insanın enfekte ettiğini anladıktan kısa bir süre sonra Wuhan'daki Huanan Pazarı'nı hızla kapattılar. Ama yeterli bu adım yeterli olmadı. Birkaç gün içinde virüs şehirde binlerce kişiyi enfekte etti ve dünyaya hızla yayılmaya devam etti. Şimdiyle binlerce kilometre uzaktaki ülkeleri harap ediyor.

Çinli yetkililer, corona virüsünün mega şehirlerdeki yüz binlerce insanın enfekte ettiğini anladıktan kısa bir süre sonra Wuhan'daki Huanan Pazarı'nı hızla kapattılar. Ama yeterli bu adım yeterli olmadı. Birkaç gün içinde virüs şehirde binlerce kişiyi enfekte etti ve dünyaya hızla yayılmaya devam etti. Şimdiyle binlerce kilometre uzaktaki ülkeleri harap ediyor.

#7
Foto - Houston-Downtown Üniversitesi'nde Doğu Asya Siyaseti doçenti olan Peter Li, Daily Star gazetesine yaptığı açıklamada, hastalığın tekrar yayılmasını önlemek için bu tehlikeli pazarlara hayvan sağlayan tedarik zincirlerinin her birinin parçalanması gerektiğini söyledi.

Houston-Downtown Üniversitesi'nde Doğu Asya Siyaseti doçenti olan Peter Li, Daily Star gazetesine yaptığı açıklamada, hastalığın tekrar yayılmasını önlemek için bu tehlikeli pazarlara hayvan sağlayan tedarik zincirlerinin her birinin parçalanması gerektiğini söyledi.

#8
Foto - Bu pis pazarlardan ortaya çıkan tek hastalık corona virüsü değil. 2002 yılında dünya, güney Çin'de ortaya çıkan bir başka virüs tarafından yıkıma uğratılmıştı: SARS... SARS da corona virüsü gibi solunum sistemine saldırıyordu. Dünya çapında yüzde 1 ölüm oranı olan corona virüsün aksine, SARS bulaştığı her 10 kişiden birini öldürdü.">

"Yaban hayatı pazarlarının yasaklanması önemli bir adım. Ama yeterli değil. Çin'de yaban hayatı ticareti, yasadışı avcılık ve istifçiliği temel alıyor. Buna ek olarak, uzun mesafeli nakliye, pazarlarda satış, restoranlarda ve yol kenarındaki tezgahlarda kesim ve işleme... Yasakların tkili olabilmesi için zincirin halkalarının her birinin kopması gerekir."
Bu pis pazarlardan ortaya çıkan tek hastalık corona virüsü değil. 2002 yılında dünya, güney Çin'de ortaya çıkan bir başka virüs tarafından yıkıma uğratılmıştı: SARS... SARS da corona virüsü gibi solunum sistemine saldırıyordu. Dünya çapında yüzde 1 ölüm oranı olan corona virüsün aksine, SARS bulaştığı her 10 kişiden birini öldürdü.

#9
Foto - Uzmanlar virüsün merkez üssünü bulmak için varını yoğunu ortaya koydu. Sonuca ulaştıklarında ise fazla şaşırmadılar: Virüsün çıkış noktası bir hayvan pazarıydı. <br> Dünya Sağlık Örgütü, hangi hayvanın salgının kaynağı olduğunundan emin olmasa da,

Uzmanlar virüsün merkez üssünü bulmak için varını yoğunu ortaya koydu. Sonuca ulaştıklarında ise fazla şaşırmadılar: Virüsün çıkış noktası bir hayvan pazarıydı.
Dünya Sağlık Örgütü, hangi hayvanın salgının kaynağı olduğunundan emin olmasa da, "Yarasalar, diğer hayvanlara (misk kedileri) ve onlar da Çin'in Guangdong bölgesindeki insanlara bulaştırmış olabilir" açıklamasında bulundu.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı