• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
14
İki ülke uzlaşamıyor! Nükleer füze sonrası panik oldular… Müdahale çağrısı

2021-10-18 15:49:31
İki ülke uzlaşamıyor! Nükleer füze sonrası panik oldular… Müdahale çağrısı

Pekin, hedefini vurmak için Dünya'ya dönmeden önce gezegenin etrafında tam tur dönerek 33 bin km yol kat edebilen nükleer kapasiteli bir füzeyi gizlice test etti.

#1
Foto - Financial Times'ın beş isimsiz istihbarat kaynağına atıfta bulunduğu haberine göre, Çin ordusu Long March roketini Ağustos ayında ateşledi. ABD'nin anti-balistik füze sistemlerini aşacak bir teknolojiyle geliştirilen füze, dünyanın etrafını dolaştı ve hedefini sadece birkaç kilometre farkla ıskaladı.

Financial Times'ın beş isimsiz istihbarat kaynağına atıfta bulunduğu haberine göre, Çin ordusu Long March roketini Ağustos ayında ateşledi. ABD'nin anti-balistik füze sistemlerini aşacak bir teknolojiyle geliştirilen füze, dünyanın etrafını dolaştı ve hedefini sadece birkaç kilometre farkla ıskaladı.

#2
Foto - Son dakika haberlere göre, daha önce görülmemiş bir nükleer hipersonik füze teknolojisi geliştirdiği ortaya çıkan Çin'in saldığı korku, Washington yönetimini sarmış durumda. Cumhuriyetçi kongre üyesi Gallagher, Biden yönetimini sert şekilde eleştirerek bir an önce harekete geçilmesi gerektiğini savundu.

Son dakika haberlere göre, daha önce görülmemiş bir nükleer hipersonik füze teknolojisi geliştirdiği ortaya çıkan Çin'in saldığı korku, Washington yönetimini sarmış durumda. Cumhuriyetçi kongre üyesi Gallagher, Biden yönetimini sert şekilde eleştirerek bir an önce harekete geçilmesi gerektiğini savundu.

#3
Foto - ABD: NASIL YAPTIKLARINA DAİR HİÇBİR FİKRİMİZ YOK Kaynaklar, olayın ABD istihbarat topluluğunu şaşırttığını ve 'Çin'in hipersonik silahlarının geliştirilmesinde şaşırtıcı ilerleme kaydettiğini' gösterdiğini söylüyor. Test hakkında bilgi sahibi olan bir kaynak,

ABD: NASIL YAPTIKLARINA DAİR HİÇBİR FİKRİMİZ YOK Kaynaklar, olayın ABD istihbarat topluluğunu şaşırttığını ve 'Çin'in hipersonik silahlarının geliştirilmesinde şaşırtıcı ilerleme kaydettiğini' gösterdiğini söylüyor. Test hakkında bilgi sahibi olan bir kaynak, "Bunu nasıl yaptıkları hakkında hiçbir fikrimiz yok" dedi.

#4
Foto - Pekin'in sözcüsü Global Times'ta yayınlanan bir makalede testin 'Çin'in nükleer caydırıcılık sisteminde çok önemli yeni bir silaha sahip olduğu' anlamına geldiğini ve bunun da, ABD'nin Çin'e karşı stratejik üstünlük kurma çabalarına vurulan 'yeni bir darbe' olduğunu ve Pekin'in ABD ile 'alay ettiğini' vurguladı.

Pekin'in sözcüsü Global Times'ta yayınlanan bir makalede testin 'Çin'in nükleer caydırıcılık sisteminde çok önemli yeni bir silaha sahip olduğu' anlamına geldiğini ve bunun da, ABD'nin Çin'e karşı stratejik üstünlük kurma çabalarına vurulan 'yeni bir darbe' olduğunu ve Pekin'in ABD ile 'alay ettiğini' vurguladı.

#5
Foto - 'SERT TAVIR ALMAZSAK 10 YIL İÇİNDE KAYBEDERİZ' ABD'de Cumhuriyetçi bir kongre üyesi, Çin'in yeni bir hipersonik nükleer bombayı test ettiğinin ortaya çıkmasından sonra, Amerika'nın Pekin'e karşı daha sert bir tavır almadıkça 10 yıl içinde Çin ile yeni bir Soğuk Savaş silahlanma yarışını kaybedeceği uyarısında bulundu.

'SERT TAVIR ALMAZSAK 10 YIL İÇİNDE KAYBEDERİZ' ABD'de Cumhuriyetçi bir kongre üyesi, Çin'in yeni bir hipersonik nükleer bombayı test ettiğinin ortaya çıkmasından sonra, Amerika'nın Pekin'e karşı daha sert bir tavır almadıkça 10 yıl içinde Çin ile yeni bir Soğuk Savaş silahlanma yarışını kaybedeceği uyarısında bulundu.

#6
Foto - Silahlı hizmetler komitesinin bir üyesi olan Mike Gallagher, nükleer füze testinin ortaya çıkarmasından sonra Biden yönetimini eleştirdi ve Amerika'nın Çin ile ilişkilerini 'agresif' bir şekilde yeniden düşünmesi gerektiğini söyledi. Hafta sonu test haberlerinin kamuoyuna açıklanmasının ardından sert bir uyarıda bulunan Gallagher şöyle konuştu:

Silahlı hizmetler komitesinin bir üyesi olan Mike Gallagher, nükleer füze testinin ortaya çıkarmasından sonra Biden yönetimini eleştirdi ve Amerika'nın Çin ile ilişkilerini 'agresif' bir şekilde yeniden düşünmesi gerektiğini söyledi. Hafta sonu test haberlerinin kamuoyuna açıklanmasının ardından sert bir uyarıda bulunan Gallagher şöyle konuştu: "Şu anki halinden memnun rotamıza sadık kalırsak... 10 yıl içinde Komünist Çin ile Yeni Soğuk Savaşı kaybedeceğiz.

#7
Foto -

"Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun artık füze savunmamızı baltalamak ve Amerikan anavatanını hem konvansiyonel hem de nükleer saldırılarla tehdit etmek için giderek daha çok bir güvenebileceği bir yeteneği var."

#8
Foto - Hipersonik füzeler, dakikalar içinde uzaydan Dünya'nın herhangi bir yerini vurabilir. Sistem, Alaska merkezli ve Kuzey Kutbu üzerinden gelen füzeleri vurmak için kurulan ABD anti-balistik füze savunma sistemlerinin üstesinden gelebilecek teknolojiye sahip.

Hipersonik füzeler, dakikalar içinde uzaydan Dünya'nın herhangi bir yerini vurabilir. Sistem, Alaska merkezli ve Kuzey Kutbu üzerinden gelen füzeleri vurmak için kurulan ABD anti-balistik füze savunma sistemlerinin üstesinden gelebilecek teknolojiye sahip.

#9
Foto - Çin ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve en az beş diğer ülke hipersonik teknoloji üzerinde çalışıyor ve geçen ay Kuzey Kore, yeni geliştirilen bir hipersonik füzeyi test ettiğini duyurdu. 2019 geçit töreninde Çin, DF-17 olarak bilinen hipersonik füzesi de dahil olmak üzere ileri teknoloji silahlarını sergilemişti.

Çin ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve en az beş diğer ülke hipersonik teknoloji üzerinde çalışıyor ve geçen ay Kuzey Kore, yeni geliştirilen bir hipersonik füzeyi test ettiğini duyurdu. 2019 geçit töreninde Çin, DF-17 olarak bilinen hipersonik füzesi de dahil olmak üzere ileri teknoloji silahlarını sergilemişti.

#10
Foto - Pentagon, Çin'in hipersonik füze denemesi hakkında yorum yapmadı, ancak Çin'i ileri teknolojide 'bir numaralı rakip' olarak kabul etti. Pentagon sözcüsü John Kirby Fox News'e verdiği demeçte,

Pentagon, Çin'in hipersonik füze denemesi hakkında yorum yapmadı, ancak Çin'i ileri teknolojide 'bir numaralı rakip' olarak kabul etti. Pentagon sözcüsü John Kirby Fox News'e verdiği demeçte, "Çin'in peşine düştüğü askeri kabiliyetler ile ilgili endişelerimizi açıkça belirttik, bu kabiliyetler yalnızca bölgede ve tüm dünyada gerilimin artmasına sebep oluyor" diye konuştu.

#11
Foto - Pekin'in devlet medya kuruluşu Global Times'ta yayınlanan bir köşe yazısında

Pekin'in devlet medya kuruluşu Global Times'ta yayınlanan bir köşe yazısında "Financial Times haberi doğruysa, bu, Çin'in nükleer caydırıcılık sisteminde yeni bir kilit üye olduğu anlamına gelir, bu da ABD'nin stratejik zihniyetine yeni bir darbedir" ifadeleri kullanıldı.

#12
Foto - ÇİN MEDYASI: ABD İLE YARIŞMAMIZA GEREK BİLE YOK Başyazıda,

ÇİN MEDYASI: ABD İLE YARIŞMAMIZA GEREK BİLE YOK Başyazıda, "Çin'in ABD ile bir 'silahlanma yarışına' girmesine gerek yok. Askeri gücünü kendi hızında geliştirerek, ABD'nin Çin üzerindeki genel avantajlarını zaten zayıflatma yeteneğine sahip" denildi.

#13
Foto - Tüm bu gelişmeler, Çin ordusunun, geçen hafta Tayvan Boğazı'na bir savaş gemisi gönderen ABD ve Kanada'yı bölgede barış ve istikrarı tehdit ettiklerini söyleyerek kınaması sırasında yaşandı.

Tüm bu gelişmeler, Çin ordusunun, geçen hafta Tayvan Boğazı'na bir savaş gemisi gönderen ABD ve Kanada'yı bölgede barış ve istikrarı tehdit ettiklerini söyleyerek kınaması sırasında yaşandı.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23