• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
10
Çok tüketiliyor ama... Kritik uyarı! İşte limonlu su içmenin zararları...

2020-10-07 10:26:32
Çok tüketiliyor ama... Kritik uyarı! İşte limonlu su içmenin zararları...

İçerdiği vitaminler sayesinde birçok faydası olan ve bu nedenle de sürekli tükettiğimiz limon suyu aslında çok da masum değil. Uzmanlar limon suyunun zararlarına ilişkin önemli araştırmaları ortaya koydu. İşte limon suyunun sebep olacağı rahatsızlıklar...

#1
Foto - Amerikan Dişhekimleri Birliği'ne göre limonlar çok asidik olduğundan, aşırı miktarlara tekrar tekrar maruz kalmak diş minesini aşındırabilir. Bu sorunu önlemek için, dişlerinizdeki aside doğrudan maruz kalmayı azaltmak için bir pipetle limon suyu veya limonlu su içmeyi deneyin. Ayrıca limonlu su içtikten hemen sonra dişlerinizi fırçalamaktan kaçınmalı; bol su ve narenciye dolu bardakla birlikte içmelisiniz.

Amerikan Dişhekimleri Birliği'ne göre limonlar çok asidik olduğundan, aşırı miktarlara tekrar tekrar maruz kalmak diş minesini aşındırabilir. Bu sorunu önlemek için, dişlerinizdeki aside doğrudan maruz kalmayı azaltmak için bir pipetle limon suyu veya limonlu su içmeyi deneyin. Ayrıca limonlu su içtikten hemen sonra dişlerinizi fırçalamaktan kaçınmalı; bol su ve narenciye dolu bardakla birlikte içmelisiniz.

#2
Foto - Ayrıca WebMD'ye göre çok fazla narenciye tüketiyorsanız ülserlerin altında yatan neden olabilir ve turunçgiller ile migren arasında bir bağlantı olabilir. Kanıtlanmış bir bağlantı olmamasına rağmen, yıllar boyunca yapılan bazı araştırmalar, migren ve turunçgiller arasında bir bağlantı keşfetmiştir. WebMD'ye göre, bu bağlantı, limonların, diğer meyvelere kıyasla, genellikle baş ağrısıyla ilişkili doğal bir monoamin olan daha yüksek bir tiramin yüzdesi içermesinden kaynaklanıyor olabilir.

Ayrıca WebMD'ye göre çok fazla narenciye tüketiyorsanız ülserlerin altında yatan neden olabilir ve turunçgiller ile migren arasında bir bağlantı olabilir. Kanıtlanmış bir bağlantı olmamasına rağmen, yıllar boyunca yapılan bazı araştırmalar, migren ve turunçgiller arasında bir bağlantı keşfetmiştir. WebMD'ye göre, bu bağlantı, limonların, diğer meyvelere kıyasla, genellikle baş ağrısıyla ilişkili doğal bir monoamin olan daha yüksek bir tiramin yüzdesi içermesinden kaynaklanıyor olabilir.

#3
Foto - Medical News Today'e göre limon suyunun geniş yelpazesi genellikle bağırsak sağlığına odaklanmış olsa da, suyun çok fazla sıkılması gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) ve asit reflü gibi yaygın rahatsızlıkları şiddetlendirebilir. GERD ve asit reflü, limon gibi asitli gıdalardan kaynaklanır ve mide ekşimesi, mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir.

Medical News Today'e göre limon suyunun geniş yelpazesi genellikle bağırsak sağlığına odaklanmış olsa da, suyun çok fazla sıkılması gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) ve asit reflü gibi yaygın rahatsızlıkları şiddetlendirebilir. GERD ve asit reflü, limon gibi asitli gıdalardan kaynaklanır ve mide ekşimesi, mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir.

#4
Foto - Journal of Environmental Health'in 2007 tarihli bir çalışmasında olduğu gibi, restorandayken suya limon dilimleri koymaktan kaçınmak isteyebilirsiniz. Araştırmacılar 43 ziyaret sırasında 21 farklı restorandan 76 limon örneğini test etti ve birçok limonun mikroorganizma içerdiğini buldu. Riski azaltmak için, suya parça atmak yerine limonları içeceğinize sıkın.

Journal of Environmental Health'in 2007 tarihli bir çalışmasında olduğu gibi, restorandayken suya limon dilimleri koymaktan kaçınmak isteyebilirsiniz. Araştırmacılar 43 ziyaret sırasında 21 farklı restorandan 76 limon örneğini test etti ve birçok limonun mikroorganizma içerdiğini buldu. Riski azaltmak için, suya parça atmak yerine limonları içeceğinize sıkın.

#5
Foto - Bazı çalışmalar limon suyunun vücut tarafından aşırı demir emiliminin ardında bir rol oynayabileceğini göstermiştir. Bu, yüksek askorbik asit içeriğine bağlanmaktadır. Demir vücutta depolanmaya devam ederse, demir toksisitesine ve ishal ve bulantı gibi diğer komplikasyonlara neden olabilir.

Bazı çalışmalar limon suyunun vücut tarafından aşırı demir emiliminin ardında bir rol oynayabileceğini göstermiştir. Bu, yüksek askorbik asit içeriğine bağlanmaktadır. Demir vücutta depolanmaya devam ederse, demir toksisitesine ve ishal ve bulantı gibi diğer komplikasyonlara neden olabilir.

#6
Foto - Klorokin, sıtma mağdurlarını tedavi etmek için kullanılır ve limon suyu etkinliğini azaltır. Doktorlar sıtma hastalarının tedavi süresince ve iyileşme döneminde limon suyu tüketmemelerini önermektedir.

Klorokin, sıtma mağdurlarını tedavi etmek için kullanılır ve limon suyu etkinliğini azaltır. Doktorlar sıtma hastalarının tedavi süresince ve iyileşme döneminde limon suyu tüketmemelerini önermektedir.

#7
Foto - Turunçgiller bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Reaksiyonlar migren ve cilt alerjisini içerebilir.

Turunçgiller bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Reaksiyonlar migren ve cilt alerjisini içerebilir.

#8
Foto - Hamile kadınlar limon suyu içebilirler, ancak bunu ölçülü bir şekilde yapmalılar. Birçok kadın hamileliğin ilerleyen bölümlerinde mide ekşimesi yaşar ve bol miktarda limon suyunun dökülmesi durumu daha da kötüleştirebilir. Hamilelik sırasında, dişler ve kemikler kireç çözücüye maruz kalır. Limonda bulunan sitrik asit durumu ağırlaştırabilir. Limon suyunun bu yan etkisi, bu aşamada bazı kadınlarda boğaz ağrısının başlamasına neden olabilir.

Hamile kadınlar limon suyu içebilirler, ancak bunu ölçülü bir şekilde yapmalılar. Birçok kadın hamileliğin ilerleyen bölümlerinde mide ekşimesi yaşar ve bol miktarda limon suyunun dökülmesi durumu daha da kötüleştirebilir. Hamilelik sırasında, dişler ve kemikler kireç çözücüye maruz kalır. Limonda bulunan sitrik asit durumu ağırlaştırabilir. Limon suyunun bu yan etkisi, bu aşamada bazı kadınlarda boğaz ağrısının başlamasına neden olabilir.

#9
Foto - Çeşitli çalışmaların böbrek ve safra kesesi sorunları olan kişilerin limon suyu içmekten kaçınmaları gerektiğini gösterdiğini biliyor muydunuz? Limon suyu, vücuttaki kalsiyum emilimini engelleyebilir ve böbrek durumunu ağırlaştırabilir.

Çeşitli çalışmaların böbrek ve safra kesesi sorunları olan kişilerin limon suyu içmekten kaçınmaları gerektiğini gösterdiğini biliyor muydunuz? Limon suyu, vücuttaki kalsiyum emilimini engelleyebilir ve böbrek durumunu ağırlaştırabilir.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23