• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
5
Bilim insanları bu durumu açıklayamıyor! Tüm dünya şaşkın

2020-09-29 13:30:02
Bilim insanları bu durumu açıklayamıyor! Tüm dünya şaşkın

Adıyaman’da bilim insanlarını şaşırtan bir olay yaşandı. Hiçbir aşılama olmadan aynı dalda hem şeftali hem elmanın yetişmesi büyük şaşkınlığa neden oldu.

#1
Foto - Bilim insanlarının mutasyon olarak değerlendirdiği elma ve şeftali vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü.

Bilim insanlarının mutasyon olarak değerlendirdiği elma ve şeftali vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü.

#2
Foto - Adıyaman Sincik’te Mahmut Toprak’a ait bir bahçede inanılması güç bir doğa olayı yaşandı. Hiçbir aşılama olmadan şeftali ağacında elma ve şeftalinin aynı dalda yetişmesi şaşkınlığa neden oldu.

Adıyaman Sincik’te Mahmut Toprak’a ait bir bahçede inanılması güç bir doğa olayı yaşandı. Hiçbir aşılama olmadan şeftali ağacında elma ve şeftalinin aynı dalda yetişmesi şaşkınlığa neden oldu.

#3
Foto - Bu durumu, ““Allah’ın hikmeti” olarak değerlendiren Mahmut Toprak, “Bahçemizde her türlü meyve var. Şeftali toplarken elma ve şeftaliyi fark ettim. Şeftali ağacında bir şeftali bir de elma var. Çiçek zamanı tozlanma mı olmuş ne olmuş bilmiyorum. Bu da Allah’ın bir hikmetidir” ifade eden Toprak, durumu hayatında ilk defa gördüğünü söyledi.

Bu durumu, ““Allah’ın hikmeti” olarak değerlendiren Mahmut Toprak, “Bahçemizde her türlü meyve var. Şeftali toplarken elma ve şeftaliyi fark ettim. Şeftali ağacında bir şeftali bir de elma var. Çiçek zamanı tozlanma mı olmuş ne olmuş bilmiyorum. Bu da Allah’ın bir hikmetidir” ifade eden Toprak, durumu hayatında ilk defa gördüğünü söyledi.

#4
Foto - Ziraat Mühendisi Bahçe Bitkileri Uzmanı Gani Bereket, bu durumun olağan bir durum olmadığını belirterek, ”Hem şeftali hem elma Rosaceae (gülgiller) familyasından. Ancak türler farklı olduğu için aynı anda aynı dalda aynı sürgünde farklı meyvelerin bir arada oluşması bu türler açısından çok ilginç ve çok enteresandır. Bu meyvelerin görsellerini Ankara Üniversitesi Bahçe Bitkileri bölümündeki hocalarımıza gönderdik. Onların da yorumlarını aldık. Büyük bir ihtimalle bir mutasyon görülüyor. Zaman zaman sert kabuklularda, sert çekirdeklilerde ve yumuşak çekirdeklilerin birbirleriyle aynı ağaçta görüntülerini görebiliyoruz. Bunlar tabiatta görebildiğimiz şeyler. Ancak farklı türlerin aynı sürgün üzerinde aynı ağaç üzerinde görülmesi çok alışılagelmiş bir şey değil. Ben ilk defa görüyorum. Hocalarımız da bunun mutasyon olabileceği görüşündeler” diye ifade etti.

Ziraat Mühendisi Bahçe Bitkileri Uzmanı Gani Bereket, bu durumun olağan bir durum olmadığını belirterek, ”Hem şeftali hem elma Rosaceae (gülgiller) familyasından. Ancak türler farklı olduğu için aynı anda aynı dalda aynı sürgünde farklı meyvelerin bir arada oluşması bu türler açısından çok ilginç ve çok enteresandır. Bu meyvelerin görsellerini Ankara Üniversitesi Bahçe Bitkileri bölümündeki hocalarımıza gönderdik. Onların da yorumlarını aldık. Büyük bir ihtimalle bir mutasyon görülüyor. Zaman zaman sert kabuklularda, sert çekirdeklilerde ve yumuşak çekirdeklilerin birbirleriyle aynı ağaçta görüntülerini görebiliyoruz. Bunlar tabiatta görebildiğimiz şeyler. Ancak farklı türlerin aynı sürgün üzerinde aynı ağaç üzerinde görülmesi çok alışılagelmiş bir şey değil. Ben ilk defa görüyorum. Hocalarımız da bunun mutasyon olabileceği görüşündeler” diye ifade etti.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23