• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
11
Balık tüketenler bu ayrıntıya dikkat! Uzman isim uyardı! Zengin besin kaynağı ama…

2021-10-25 10:24:43
Balık tüketenler bu ayrıntıya dikkat! Uzman isim uyardı! Zengin besin kaynağı ama…

Zengin besin öğeleri arasında yer alan balık ile ilgili Beslenme ve Diyet Uzmanı Sevihan Akbulut’un önerileri gündeme geldi. Sağlımıza faydaları nelerdir? Balık nasıl pişirilir? Balık kokusu nasıl uzaklaştırılır? İşte detaylar…

#1
Foto - Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde ne yazık ki balık tüketimi az… Üstelik çoğu zaman bilinçli tüketilmiyor. Oysa sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazları arasında yer alan balıktan maksimum fayda sağlamak için bazı kurallara dikkat etmek gerekiyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Sevihan Akbulut, balığın faydalarından sağlıklı tüketme yollarına kadar bilinmesi gereken pek çok noktayı şöyle sıraladı…

Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde ne yazık ki balık tüketimi az… Üstelik çoğu zaman bilinçli tüketilmiyor. Oysa sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazları arasında yer alan balıktan maksimum fayda sağlamak için bazı kurallara dikkat etmek gerekiyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Sevihan Akbulut, balığın faydalarından sağlıklı tüketme yollarına kadar bilinmesi gereken pek çok noktayı şöyle sıraladı…

#2
Foto - SAĞLIĞIMIZA FAYDALARI Balık, yüksek miktarda Omega-3 içermesi ve çok kaliteli bir protein kaynağı olmasının yanı sıra; A, D, K ve B grubu vitaminleri, iyot, selenyum, fosfor, çinko magnezyum gibi mineraller de içermesi nedeniyle çok kıymetli bir besin olarak karşımıza çıkıyor. Düzenli olarak tüketildiği takdirde, içerdiği tüm bu besin öğeleri sayesinde; bizleri kalp hastalıklarına karşı korur, kan kolesterol ve şeker düzeylerini düşürür, kemik erimesini önler, beyin ve sinir sisteminin fonksiyonlarını güçlendirir, hafızayı ve çocuklarda zeka gelişimini destekler, bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek kanserden korunmamıza yardımcı olur. Ayrıca saç, cilt, göz sağlığımız üzerinde olumlu etkiler gösterir.

SAĞLIĞIMIZA FAYDALARI Balık, yüksek miktarda Omega-3 içermesi ve çok kaliteli bir protein kaynağı olmasının yanı sıra; A, D, K ve B grubu vitaminleri, iyot, selenyum, fosfor, çinko magnezyum gibi mineraller de içermesi nedeniyle çok kıymetli bir besin olarak karşımıza çıkıyor. Düzenli olarak tüketildiği takdirde, içerdiği tüm bu besin öğeleri sayesinde; bizleri kalp hastalıklarına karşı korur, kan kolesterol ve şeker düzeylerini düşürür, kemik erimesini önler, beyin ve sinir sisteminin fonksiyonlarını güçlendirir, hafızayı ve çocuklarda zeka gelişimini destekler, bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek kanserden korunmamıza yardımcı olur. Ayrıca saç, cilt, göz sağlığımız üzerinde olumlu etkiler gösterir.

#3
Foto - NELERE DİKKAT EDİLMELİ? Balığın sağlığımız üzerindeki tüm olumlu etkilerinden en iyi şekilde faydalanabilmek için 3 önemli kural var. Bunlar balığı mevsiminde tüketmek, tazeliğinden emin olmak ve sağlıklı yöntemlerle pişirmektir. Türkiye'ye Özgü Besin ve Beslenme Rehberi'nde; haftada mutlaka 2-3 kez (1 porsiyon 150 gr, toplamda 300-450 gram olacak şekilde) balık tüketimi önerilmektedir.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ? Balığın sağlığımız üzerindeki tüm olumlu etkilerinden en iyi şekilde faydalanabilmek için 3 önemli kural var. Bunlar balığı mevsiminde tüketmek, tazeliğinden emin olmak ve sağlıklı yöntemlerle pişirmektir. Türkiye'ye Özgü Besin ve Beslenme Rehberi'nde; haftada mutlaka 2-3 kez (1 porsiyon 150 gr, toplamda 300-450 gram olacak şekilde) balık tüketimi önerilmektedir.

#4
Foto - EN SAĞLIKLI PİŞİRME TEKNİKLERİ Ülkemizde özellikle küçük balıklarda en çok kızartma yöntemi tercih ediliyor. Ancak yüksek ısıyla birlikte proteinlerin ve sağlıklı yağ asitlerinin yapısı bozuluyor, yani protein ve Omega-3 içeriği azalmış oluyor ve vücudumuz için bir yararı kalmıyor. Ayrıca kızartma sırasında balık ağırlığının yüzde 40'ı kadar yağ çektiği için tüketilen yağ ve kalori miktarı artıyor, yediğimiz balık kilo almamıza sebep oluyor.

EN SAĞLIKLI PİŞİRME TEKNİKLERİ Ülkemizde özellikle küçük balıklarda en çok kızartma yöntemi tercih ediliyor. Ancak yüksek ısıyla birlikte proteinlerin ve sağlıklı yağ asitlerinin yapısı bozuluyor, yani protein ve Omega-3 içeriği azalmış oluyor ve vücudumuz için bir yararı kalmıyor. Ayrıca kızartma sırasında balık ağırlığının yüzde 40'ı kadar yağ çektiği için tüketilen yağ ve kalori miktarı artıyor, yediğimiz balık kilo almamıza sebep oluyor.

#5
Foto - Balığı una bulayarak kızarttığınızda ise; unun yüksek ısıyla teması sonucunda heterosiklik aminoasit adı verilen bir bileşen oluşur ve bu da kanser gelişimde rol oynar. En sağlıklı pişirme tekniğinin fırınlama, ızgara veya sebzelerle birlikte buharda pişirme olduğunu unutmayın. Balığı fazla pişirmeden, hafif sulu kalacak şekilde pişirme işlemini tamamlayın.

Balığı una bulayarak kızarttığınızda ise; unun yüksek ısıyla teması sonucunda heterosiklik aminoasit adı verilen bir bileşen oluşur ve bu da kanser gelişimde rol oynar. En sağlıklı pişirme tekniğinin fırınlama, ızgara veya sebzelerle birlikte buharda pişirme olduğunu unutmayın. Balığı fazla pişirmeden, hafif sulu kalacak şekilde pişirme işlemini tamamlayın.

#6
Foto - Balığı pişirirken kremalı, şekerli, soyalı soslar tercih etmek yerine sebze garnitürleri kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

Balığı pişirirken kremalı, şekerli, soyalı soslar tercih etmek yerine sebze garnitürleri kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

#7
Foto - BALIK KOKUSU EVDEN NASIL UZAKLAŞTIRILIR? * Balığınızı pişirirken mutlaka mutfak ve diğer odaların kapılarını kapatın. Bu sayede diğer odalara balık kokusunun sinmesini önleyebilirsiniz. Balığı kızartırken ayrı bir tencerenin içinde sirkeli su kaynatarak kokuyu önleyebilirsiniz.

BALIK KOKUSU EVDEN NASIL UZAKLAŞTIRILIR? * Balığınızı pişirirken mutlaka mutfak ve diğer odaların kapılarını kapatın. Bu sayede diğer odalara balık kokusunun sinmesini önleyebilirsiniz. Balığı kızartırken ayrı bir tencerenin içinde sirkeli su kaynatarak kokuyu önleyebilirsiniz.

#8
Foto - Ayrıca balığı kızarttıktan sonra da tencerenin içine sirke, su, limon, tarçın, karanfil ve defneyaprağı ilave ederek kaynatın. Bu aromatik hoş kukular balık kokusunu örtbas edecek ve evinize sinmesini engelleyecektir.

Ayrıca balığı kızarttıktan sonra da tencerenin içine sirke, su, limon, tarçın, karanfil ve defneyaprağı ilave ederek kaynatın. Bu aromatik hoş kukular balık kokusunu örtbas edecek ve evinize sinmesini engelleyecektir.

#9
Foto - Balık pişirme işleminden sonra tencerede vanilya kaynatarak balık kokusunu önleyebilirsiniz. Hem mutfağınıza hem de evinizi buram buram vanilya kokusu saracaktır.

Balık pişirme işleminden sonra tencerede vanilya kaynatarak balık kokusunu önleyebilirsiniz. Hem mutfağınıza hem de evinizi buram buram vanilya kokusu saracaktır.

#10
Foto - Balığınızı kızartırken kızartma tenceresinin içine birkaç dal maydanoz ekleyerek balığın kokusunu engelleyebilirsiniz. Kokulu mumlarınızı yakın ve etrafa güzel bir koku yayın. Balıklarınızı pişirdikten sonra balık tavanızı vakit kaybetmeden hemen yıkayın.

Balığınızı kızartırken kızartma tenceresinin içine birkaç dal maydanoz ekleyerek balığın kokusunu engelleyebilirsiniz. Kokulu mumlarınızı yakın ve etrafa güzel bir koku yayın. Balıklarınızı pişirdikten sonra balık tavanızı vakit kaybetmeden hemen yıkayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23