• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
7
Anadolu’dan muhteşem görüntüler! BM’nin 2002’den beri kutladığı gün…

2020-11-29 09:38:01
Anadolu’dan muhteşem görüntüler! BM’nin 2002’den beri kutladığı gün…

Birçoğumuzun haberi olmasa da 11 Aralık ‘Uluslararası Dağ Günü’. Birleşmiş Milletler’in 2002’den beri kutladığı günde biz de gözümüzü Türkiye’nin dağlarına çevirdik ve mutlaka görülmesi gerekenleri listeledik.

#1
Foto - Türkiye’nin çatısı ve küçük kardeşi AĞRI DAĞI Her dağcının zirvesine ayak basmayı düşlediği efsanevi volkanik dağ. Yüksekliği 5137 metre olan Ağrı Dağı dört bir yanından da muhteşem görünüyor. Ancak Doğubayazıt- Muradiye arasındaki Tendürek Geçidi’nden, kardeşi Küçük Ağrı Dağı’yla birlikte görüldüğü manzara nefes kesici.

Türkiye’nin çatısı ve küçük kardeşi AĞRI DAĞI Her dağcının zirvesine ayak basmayı düşlediği efsanevi volkanik dağ. Yüksekliği 5137 metre olan Ağrı Dağı dört bir yanından da muhteşem görünüyor. Ancak Doğubayazıt- Muradiye arasındaki Tendürek Geçidi’nden, kardeşi Küçük Ağrı Dağı’yla birlikte görüldüğü manzara nefes kesici.

#2
Foto - Çatalhöyüklülerin korkulu rüyası HASAN DAĞI Yüksekliği 3000 metre ve çok görkemli. Hasan Dağı günümüzden yaklaşık 9 bin yıl önce Çumra civarında yaşayan Çatalhöyüklülerin de manzarasıydı. Ancak bu hayranlık uyandırmaktan öte ürkütücüydü. Çünkü dağ lav püskürtüyordu ve Çatalhöyüklüler bu volkanik olayı evlerinin duvarlarına işlemişlerdi. Etekleri de zirvesi gibi muhteşem Süphan Dağı 4054 metrelik Süphan, Van Gölü’nün efendisi gibidir. Bir dağ düşünün, Van Gölü’nün her noktasından görünüp izleyene ayrı bir manzara sunsun. Bir dağ düşünün, çıkılması çok kolay olan zirvesine tırmanırken üç tarafı çevreleyen Van Gölü aşağılarda küçücük kalsın ve her adımınız harika manzaralara açılsın...

Çatalhöyüklülerin korkulu rüyası HASAN DAĞI Yüksekliği 3000 metre ve çok görkemli. Hasan Dağı günümüzden yaklaşık 9 bin yıl önce Çumra civarında yaşayan Çatalhöyüklülerin de manzarasıydı. Ancak bu hayranlık uyandırmaktan öte ürkütücüydü. Çünkü dağ lav püskürtüyordu ve Çatalhöyüklüler bu volkanik olayı evlerinin duvarlarına işlemişlerdi. Etekleri de zirvesi gibi muhteşem Süphan Dağı 4054 metrelik Süphan, Van Gölü’nün efendisi gibidir. Bir dağ düşünün, Van Gölü’nün her noktasından görünüp izleyene ayrı bir manzara sunsun. Bir dağ düşünün, çıkılması çok kolay olan zirvesine tırmanırken üç tarafı çevreleyen Van Gölü aşağılarda küçücük kalsın ve her adımınız harika manzaralara açılsın...

#3
Foto - Gören unutamaz bu görkemli CİLO DAĞLARI Doğu Toroslar’ın 4000 metreyi aşan yüksek zirveleriyle süslü Cilo Dağları, buzulları ve buzul gölleriyle çok etkileyici bir dağ silsilesi. Doğu Anadolu’nun Alpleri de diyebileceğimiz dağ, nefes kesiyor ve görkemiyle görenlerin kolay kolay unutamayacağı bir etkiye sahip. Dağcıların mabedi Aladağlar Türkiye’deki dağcılığın mabedi olarak kabul edilen Aladağlar 3767 metre yüksekliğindeki Kızılkaya başta olmak üzere 3500 metrenin üzerindeki onlarca zirveyle izleyenlere heybetli manzaralar sunuyor. Gerek Demirkazık sistemi, gerek Yedigöller sistemi gerekse Emli sistemindeki zirveler çıkanların kolay terk edemeyeceği güzellikte.

Gören unutamaz bu görkemli CİLO DAĞLARI Doğu Toroslar’ın 4000 metreyi aşan yüksek zirveleriyle süslü Cilo Dağları, buzulları ve buzul gölleriyle çok etkileyici bir dağ silsilesi. Doğu Anadolu’nun Alpleri de diyebileceğimiz dağ, nefes kesiyor ve görkemiyle görenlerin kolay kolay unutamayacağı bir etkiye sahip. Dağcıların mabedi Aladağlar Türkiye’deki dağcılığın mabedi olarak kabul edilen Aladağlar 3767 metre yüksekliğindeki Kızılkaya başta olmak üzere 3500 metrenin üzerindeki onlarca zirveyle izleyenlere heybetli manzaralar sunuyor. Gerek Demirkazık sistemi, gerek Yedigöller sistemi gerekse Emli sistemindeki zirveler çıkanların kolay terk edemeyeceği güzellikte.

#4
Foto - Karadeniz’in güzellik sırrı KAÇKAR DAĞLARI Doğu Karadeniz Dağları’nın 3932 metre yüksekliğiyle en yüksek zirvesi olan Kaçkar güneyde Yusufeli, kuzeydeyse Çamlıhemşin tarafından oldukça etkileyici görünüyor. Kuzeydeki kamp yerinde dağa doğru bakıldığında binlerce yıllık buzulları zirvenin eteğinde görebilirsiniz.

Karadeniz’in güzellik sırrı KAÇKAR DAĞLARI Doğu Karadeniz Dağları’nın 3932 metre yüksekliğiyle en yüksek zirvesi olan Kaçkar güneyde Yusufeli, kuzeydeyse Çamlıhemşin tarafından oldukça etkileyici görünüyor. Kuzeydeki kamp yerinde dağa doğru bakıldığında binlerce yıllık buzulları zirvenin eteğinde görebilirsiniz.

#5
Foto - Çarpıcı ve bir o kadar da ürkütücü ALTIPARMAK Doğu Karadeniz Dağları’nın en zorlu beş zirvesinden biri olan Altıparmak Dağları’nın dibine ulaşmak zor olsa da sunduğu manzara harcanan tüm emeklere değiyor. Dağın dibindeki Dadala Pansiyon’da kalarak birkaç günlüğünde de olsa muhteşem ve biraz da ürkütücü dağ manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Çarpıcı ve bir o kadar da ürkütücü ALTIPARMAK Doğu Karadeniz Dağları’nın en zorlu beş zirvesinden biri olan Altıparmak Dağları’nın dibine ulaşmak zor olsa da sunduğu manzara harcanan tüm emeklere değiyor. Dağın dibindeki Dadala Pansiyon’da kalarak birkaç günlüğünde de olsa muhteşem ve biraz da ürkütücü dağ manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

#6
Foto - İster şömine ister zirve keyfi ULUDAĞ Güney Marmara’nın en yüksek dağı olan Uludağ, hem yaz hem de kış için, güzel manzaralar ve çeşitli etkinlik olanakları sunuyor. 2543 metre olan dağın zirvesi açık havalarda İstanbul’dan, İstanbul da dağın zirvesinden görülebiliyor.

İster şömine ister zirve keyfi ULUDAĞ Güney Marmara’nın en yüksek dağı olan Uludağ, hem yaz hem de kış için, güzel manzaralar ve çeşitli etkinlik olanakları sunuyor. 2543 metre olan dağın zirvesi açık havalarda İstanbul’dan, İstanbul da dağın zirvesinden görülebiliyor.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23