• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
8
Altın, gümüş, dolar veya euro'yu kâr için alıp satmak caiz mi?

2021-12-05 20:30:09
Altın, gümüş, dolar veya euro'yu kâr için alıp satmak caiz mi?

"Altın gibi Dolar, Euro gibi dövizleri düşünce alıyorum, yükselince satıyorum. Bu şekilde sürekli takip etmek altın veya döviz çıkınca hemen satıyorum, düşünce de hemen alıyorum. Bu durum fırsatçılığa girer mi, dini açıdan bir sakıncası var mı?" sorusuna Sorularla İslamiyet sitesinde cevap verildi.

#1
Foto - Altın, gümüş, döviz, TL vb. para cinsinden olan şeylerin birbirleriyle değiştirilmesine sarf denir.

Altın, gümüş, döviz, TL vb. para cinsinden olan şeylerin birbirleriyle değiştirilmesine sarf denir.

#2
Foto - Sarf akdinde bedellerin peşin olması gerekir.

Sarf akdinde bedellerin peşin olması gerekir.

#3
Foto - Aksi takdirde yani, bedellerden birinin veresiye olması halinde yapılan işlem faize (nesie ribasına) dönüşür. (Buharî, Büyu, 74-82; Müslim, Müsakat, 79-104)

Aksi takdirde yani, bedellerden birinin veresiye olması halinde yapılan işlem faize (nesie ribasına) dönüşür. (Buharî, Büyu, 74-82; Müslim, Müsakat, 79-104)

#4
Foto - Bu çeşit para piyasalarında kişi, dolar ve euro gibi başka ülkelere ait paraları satın almakla her ne kadar o ülkelerin ekonomisine katkıda bulunmuş olsa da bu işlem esnasında faiz gerçekleşmez.

Bu çeşit para piyasalarında kişi, dolar ve euro gibi başka ülkelere ait paraları satın almakla her ne kadar o ülkelerin ekonomisine katkıda bulunmuş olsa da bu işlem esnasında faiz gerçekleşmez.

#5
Foto - Çünkü farklı zaman dilimlerinde yapılan alım-satımdan elde edilen fark bir paranın diğeri karşısındaki değer kaybı veya zararıdır. Bu ise faiz değildir.

Çünkü farklı zaman dilimlerinde yapılan alım-satımdan elde edilen fark bir paranın diğeri karşısındaki değer kaybı veya zararıdır. Bu ise faiz değildir.

#6
Foto - Bu itibarla, söz konusu piyasalarda, yatırım ve ticari amaçla döviz alınmasında ve satılmasında, dinen bir sakınca yoktur.

Bu itibarla, söz konusu piyasalarda, yatırım ve ticari amaçla döviz alınmasında ve satılmasında, dinen bir sakınca yoktur.

#7
Foto - Bununla beraber, paranın veya altının atıl halde bırakılmayıp ekonomiye kazandırılması daha uygundur.

Bununla beraber, paranın veya altının atıl halde bırakılmayıp ekonomiye kazandırılması daha uygundur.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23