• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

“Elektrik, doğalgaz, akaryakıt, her şey % 40 zamlandı” mı?

169 Yorum
Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Tufan çelik

Sayın Ali bey bizler günlük hayatta benzin mazot doğalgaz kullanarak yaşamıyoruz sabah evde kahvaltımızı öğlen ve akşam yemeğimiz yememiz lazım bu kadar açık sözlüsünüz neden kuru baklıyat kahvaltılık bilumum Gıda ürünlerini baz almıyorsunuz piyasalardaki malzeme fiyatları ve işçiliklerinin %100 üzerinde arttığını anlatmıyorsunuz bizler her devletimizin yanında olduk olmayada devam edeceğiz devletimizin denetleme konusunda sınıfta kaldı ve devam ediyor neden samimi ve saf vatandaşının yanında durmuyor devlet işine aşına haram üçkacılık dolanbaçlık fetbazlık katıştırmayan vatandaşını belirli bir haramzade zümreye ezdiriyor İslami değerleri savunan yöneticiler ne zaman bu gidişata dur demeyi görev azledecek kendine ve islamı yaşantıyı benimsemiş medya grubu çıkıp gerçekler bunlar demeye başlayacak bizler yettiğince Kırıp dökmeden anlatmaya çalışıyoruz derdimiz Amma Şunuda kimse unutmamalı bu dünyanın öteki dünyasıda var herkes hakkını adaletli bir şekilde alacak Allah kimseyi şaşırtmasın Allah’a emanet olun
 • 1 Yıl Önce

Cemal

Herşeyden önce zam hesabını 1 Ocak itibariyle değil, 31 Aralık 2020 itibariyle yapmanız gerekirdi.  
 • 1 Yıl Önce

Sadan Cerit

Görsel ekleme imkanım olsaydı eklerdim ancak bu imkan yok. 3+1 daire 115 m3 2 yetişkin yaşıyoruz ekstra elektrikli cihaz yok! Gecen sene Temmuz 2020 tarihli elektrik faturam 385 TL, Temmuz 2021 faturam 637 TL . Agustos 2021 su faturam 55 TL iken Eylul su faturam 103 TL 1 Ekmek fırın satış fiyati 1.25TL iken bu gün ayni ekmek 2 TL Vs.. vs.. Sizce artış %'de orani nedir?
 • 1 Yıl Önce

Ahmet Hüsrev

Peki bu oranlara göre enflasyon ne olmalıydı ne açıklandı. Memura ne kadar zam verildi. (Yazıda geçen oranların hepsi %5 den büyük; enflasyon farkı bile konulsa gene memur zamları ile bu zamlar karşılanmıyor) Peki ya %21 büyüme rakamı sene olacak. Benim memur olarak eğer %21 büyüdük deniyorsa %5 zammı beğenmeme sorgulama hakkım yok mu? (Bazı "yandaşlar" z.am beğenmeyen memuru neredeyse "vatan haini" ilan edecekler) Hayır dünyada ekonomi kötü kabul. Ama insanlar üzerinde inandırıcılık kalmıyor bir süre sonra. Bana denilse ki dünyada büyük bir kriz var buna rağmen biz %7 büyüdük bu istediğinizden az büyümenin etkisi ile memura %5 zam verebiliyoruz ben de diyeyim ki "eyvallah" Hükümetin çok büyük bir iletişim problemi var. Dünya çok büyük bir ekonomik buhranın eşiğinde belki de ve bunun bize etkisi illaki olacak. Hükümet bunu olabildiğince aza indiriyor bunda da "kısmen" başarılı ama bu başarının halkta karşılığı yok. (Muhalefetin yaygarasına sağlıklı iletişim ile karşılık veremiyorlar)
 • 1 Yıl Önce

Ali ERCAN

Öncelikle şunu söyleyeyim biz ailecek sol cenaha hiç oy vermedik vermeyiz de. Ali bey bu yaptığınız hesabı 24 aylık hadi olmadı 2020 ocaktan bu güne 22 aylık yaparmısın...
 • 1 Yıl Önce

yayınlanır, inşALLAH.

muhalefet değil baş Belası ermeni kk,Yahudi mi ermeni mi? meral akşener başbakanımız olacakmış, ALLAH cc korusun. kendi gibi azınlıkların adı olanları verir destek vicdansız vatanhainleri, yalan, algı çadırı dahi şehir hastanesi dıyerek kandırdı ahmakları.
 • 1 Yıl Önce

İnşaat sektörü

Keşke biraz da inşaat sektörü gibi lokomotif bir sektörden örnekler verseydiniz , devlet ihalesinde %52 fiyat farkı veriliyor yine de yetersiz , Şubat 2021 demir fiyatı 4800 , Ekim 2021 8150 gelinen noktada durum hiç iç açıcı değil maliyet artışları kıtalara yansıdi , en temel ihtiyaç olan barınma ihtiyacı nerelerde
 • 1 Yıl Önce

gün

İBB Avrupa'nın en genç otobüs filosunu bitirdi. Bugün kaç yerde arızalı bırakılmış otobüsler, tıkır, tıkır işliyen kurumları bitirdi, tescilli yalancı ekrem.
 • 1 Yıl Önce

Mümin

chpkk demek YOKLUK demektir, hdpkk yı, UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ.
 • 1 Yıl Önce

Doğruyum. REİS sayesinde Pandemide başarılı olduk, abdölü sayısı 24 saatte iki bin dört bin

ERZURUM A SELAM olsun, Erzurum lu bilir, chpkk nın İslâm düşmanı olduğunu, yatırım düşmanı olduğunu, heykelden başka bir şey bilmediğini, çadırı, ŞEHİR hastanesi diye yutturmaya ÇALIŞTIĞINI, DEFALARCA GÖRDÜK gençlerimize UYARI, gençler, chpkk demek, sağ sol demek, gençleri biçtirir, DÖNEM, DÖNEM.
 • 1 Yıl Önce

DADAŞ

Doğalgazı bilmem ama doların zamanlığı kesin, geçen sene yedi lira civarında gezen dolar bu sene 9 lira olmuş Erzurum kış memleketi yılın dokuz ayı kalorifer yanıyor ve kışın kömür yanacak ve kömür ise dolar ile satılıyor malesef doları artması Erzurum fakirleşmesi demek. Birilerinin bu dolar terörüne dur demesi lazım.
 • 1 Yıl Önce

Bir kul

Sayın yazar hakikaten çok güzel yazıyorsunuz. Lakin; mazota zam geldiğinde mazotla çalışan traktörden dolayı çiftçinin üretim maliyeti artar. Mazotla çalışan kamyon dolayısıyla üretilen ürünün nakliye maliyeti artar. Neticede enflasyon artar..
 • 1 Yıl Önce

Hayrettin

Hocam,bugünkü yazınızdaki rakamların hepsinin doğru ve buna da amenna diyoruz.Ancak,halkın cebindeki 100 Liranın satın alma gücü yarı yarıya düştüğü gerçeği, sizin rakamlarınınız kadar gerçektir/doğrudur.Diğer çıplak gerçekse;piyasada hem faiz,hem döviz,hem de enflasyondaki artış hayra alamet olmadığı da ortadadır.Yine,diğer bir gerçekse; gelir dağılımdaki adaletsizliğin çok kazananla az kazanan (kaybeden halk kitlesi ) arasındaki uçurumun/makasın açılması da doğrudur/gerçektir.Zaten bütün bunların sonuçları anket firmaların çalışmalarına/ anket raporlarına yansıyarak karasızların oranındaki artışın yüzde yirminin üzerine çıkmasıdır.Ak partiye oy veren biri olarak bu hakikatlere söylemeyi/yazmayı/hatırlatmatmayı fayda olarak gördüğümü mülahaza ediyorum.Siz de bu ve buna bezer yakıcı gerçekleri /doğruları yazarsanız (ki;yazdığınıza Emin’im) halka ve Ak partiye iyilik etmiş olacaksınız diye düşünüyorum.
 • 1 Yıl Önce

Nasır Önder

Eyvallah hocam ama gerçekten mutfakta yangın var .ortalama herşeye 100 de yüz geldi 1 yılda. marketten ,inşaat sektörüne kadar .en basit ,geçen sene fındık kömür un ton fiyati 1.300 tl idi şimdi 3.000 tl bu çok anormal rakam. reise her şeyi doğru söylemiyor yanındaki danışmanı vesair görevlileri.
 • 1 Yıl Önce

Mehmet

Ali bey eskiden sadece SSK lilar ilaç alıyordu ben çocukken ilaç alamadığım için tedavi olamadım ve acısını şimdi çekiyorum ama bu şekilde nakorluk devam eder ise Allah'ın gazabı yakındır ve o gazap CHP zihniyeti dir nokta.. Ayrıca Kılıçdaroğlu diyor ki nasıl olsa gençler benim ssk yi batirdigim zamanı nasıl olsa hatirlamiyor onları rahat kaldırırım o yüzden gençlere Umut bağlamış.
 • 1 Yıl Önce

Rıfat

KeMAL memurları tehdit etmiş; bu adam ülkenin güvenlik sorunu haline geldi artık!..
 • 1 Yıl Önce

Abdullah

İhsan bey Kılıçdaroğlu her gün farklı bir hakaret çeşidi ile çıkıyor meydana Artık Ömer Çelik'in çıkıp kınıyoruz şu bu şekilde tepkisi kurtarmıyor Kılıçdaroğlu na misliyle cevap vermek lazım Lütfen siz söyleyin Türkiye de bir münafık ordusu türedi ve münafıkların başı da belli .. münafık bile bu kadar yalan söylemez inanın
 • 1 Yıl Önce

Hasan

Siz üretici fiyat endeksine ve tüketici fiyat endeksine bir bakın, ister yıllık ister aylık olarak, gerçekleri en az oradan görebilirsiniz, ha bunların sorumlusu arasında kimler var, bence kabahatin çoğu ülkeyi pandemi döneminde tam yahut kısmi kapanmaya sokanlar, bu yanlış bir karardı. İnşallah bu kapanmalar devlet zihninde ve ekonomi tarihinde kayda geçer. Çözüm önerimiz olmadıktan sonra burada konuyu tartışmak da boşuna.
 • 1 Yıl Önce

Yav he he

Güzel tıraş yapiyon.
 • 1 Yıl Önce

Ali rıza

Ali bey yetmiş yıldır en son yirmi yıl dahil CHP zihniyeti yönetiyor ülkeyi değilmi? 
 • 1 Yıl Önce

G.  

Abim ne diyorsa o. Zam yok diyorsa yoktur.  
 • 1 Yıl Önce

Ali bey

Gözunu seveyim bizi enayi yerine koyma.  
 • 1 Yıl Önce

Mustafa

Ben çiftcilik yapıyorum geçen yil 6 tl/kg dan aldiğim macar fiğ tuhumuna pancar koop. 10 tl dedi, araştirip 8,40 dan aldim. DAP gübresini 12 kasim 2020 de 160 tl den almistim 13 ekim 2021 de 324 tl den aldim... bunlarida arastirip yazabilirmisiniz... saygilar...
 • 1 Yıl Önce

Murat

Bir şeyi kurtarmaya çalışma zam zam her yerde
 • 1 Yıl Önce

Akaryakıt için son

bir ayda ne olmuş. size mail atayım mı fişleri...
 • 1 Yıl Önce

Ali BEY

ABD'de,, şunları, geçinemiyenleri, NE YAPAR, bir de bu konuda YAZIN.
 • 1 Yıl Önce

Koray bey doları chp yapmasada çeteleri yapıyor ekip çalışıyorlar

İster istemez olaya karışıyorlar yalanla yarışıyorlar bilmem uzaydamı yaşıyorlar sürekli kaşıyorlar
 • 1 Yıl Önce

Sağ seçmen, sade vatandaş.

Bak Ali dayı ben 12 eylül 1980 den beri gündemi takip eden,o eski rezillikleri sefaleti yoksulluğu bilen ve unutmayan ,millet ittifakı kazanırsa dahada kötüye gitcegimizi bilen insanım.Şunuda biliyorumki bu gidişat devam ederse akparti ağır bir yenilgi alacak.Sebep çok ve HAKLI sebepler.Akparti medyasıda teşkilatlarda halka bağını kopardı,sanal bir dünyadalar.Sü suriyeliler olan tepkiyi görmemek,bu rezaleti görmemek,halkın tepkisine kulak tıkamak bile iktidara malolacak..Ekonomik gidişat zaten berbat,birde milyonlarca yabancının rezilligine katlanmak zorundamıyız.Bu SURİYELILER gitmezse REUS gider.Yuzde yüz gerçek bu.
 • 1 Yıl Önce

Ahmed 61

Fransa dan yazan kardeşim dön gel memleketine.Para için gavurlara garsonluk yapmaya değermi!!!
 • 1 Yıl Önce

Sade vatandaş.

Ali dayı,rakamları boşver,bir zahmet HALKA in.Evdeki hesap çarşıya uymuyor. 
 • 1 Yıl Önce

ÖTV ALMIYOR DEVLET O YÜZEN ZAMLAR AZ GELDİ BENZİNE MAZOTA ESKİ ÖTV Yİ ALSA %50 YAKIN ZAM OLUR ÖTV LAMSA DEVLET EĞTİM SAĞLI GİDERLERİNİ NASIL KARŞILAYACAK
 • 1 Yıl Önce

Z kuşağı

bize yorum hakkı verdiğiniz için teşekkür ederiz.. gerçi niye böyle bir şey yaptığınızı anlamış değilim!! Olaylara öyle bir yaklaşımınız var ki arada bir keşke CHP nin başında siz olsanız diyorum,felaketleri öyle bir ustalıkla yumuşatıyorsunuz ki pes vallahi siz g harfini bile yumuşatıp yumuşak g yapıyorsunuz!! 
 • 1 Yıl Önce

Fahri Çaykara

Sayın Ali bey. Yazdıkların çok doğru ama karşı tarafta ahlak olmayınca ne dersiniz deyin ikna olmazlar.
 • 1 Yıl Önce

ALLAH cc nurunu TAMAMLIYACAKTIR.

İBB nin zamlarını, engellenen zamları GÖRMÜYORLAR, OTOBÜS METRO, bugün KAÇ semtte otobüs, Metro arızası, duymadınız, görmediniz. ÇADIRA kemal kılıştaroğlu, ŞEHİR HASTANESİ DEDİ yatırım savar chpkk.
 • 1 Yıl Önce

Ali

Yorumlarda konuyla alakali yorum niye yok acaba. Hayat pahaliligi vs. ok. Ama gercekten de benzine, dogalgaza vs. %40 zam geldi diye dusunuyordum. 
 • 1 Yıl Önce

Ali

Ali bey su an çarşıdaki pazardaki durum malum. Göz var izan var. Samimi olarak söylüyorum bir göz doktoruna görünseniz iyi olur.
 • 1 Yıl Önce

Sedat

Kemal'in tehditleri ve yalanları üzerine yoğunlaşan yazılar yazmanızı bekleriz, 1960 ihtilalini oluşturan şartları yaratmaya çalışan bu zat Menderes'e oynadıkları oyunun bir üst versiyonunun senaryolarını yazıyor, o kadar akıllı olmadığını düşündüğümüz zatın kulağına bu senaryoları Amerika'daki sümük tüccarı üflüyor galiba
 • 1 Yıl Önce

Tayfun

Ali bey size bir fikra anlatayım.Temele benzine yine zam geldi demisler.Olsuunn demiş. Ben hep 50 liralık benzin aliyorum Galiba sizde hep 50 liralık alışveriş ediyilorsunuz
 • 1 Yıl Önce

Bayraklari indiremeyeceksiniz, ezanlari susturamayacaksiniz.

Nasil, güzel.dedim mi abi?
 • 1 Yıl Önce

Hasan Umutlu

En çok takdir ettiğim yazılarınız arasına girdi Ali Ağabey. Hem %40 zam yalanını çürütmüş hem de herşeye rağmen zammın kötü oluşundan bahsedip iktidarın yanlışlarından bahsetmişsiniz. Ağabey Allah rızası için artık şu sıvı dayatması, pcr zulmü, maske zorbalığına da değinin ne olursunuz. 
 • 1 Yıl Önce

Gökhan Ç.

Ali Bey, maaşlı bir çalışan olarak siz de enflasyonu derinden hissetmiş olmalısınız.  
 • 1 Yıl Önce

Fransa'dan yaziyorum

Burada açız. Açliktan agaclari kemiriyoruz. Benzin yok, aracima 6 aydir binemiyorum. don alacak param yok. Yardim edin hemşerilerim.
 • 1 Yıl Önce

Koray

Senin gibi yandaşını görmedim sen 3 4 maaş aldığın için sana dokunmuyor dolar kaç lira onuda hesapla onuda chp yaptı dimi  
 • 1 Yıl Önce

Vanlı Mehmet

Ali bey bu nankõr muhalefet seçmene 5 binlira maaş da bağlasan bunlar tabii verecek derler bunlarlara ne anlardan boşdur  
 • 1 Yıl Önce

Sen duru havuzu berrak gögürsün karıştır bir içini çsmur görürsün memlekete vve millete hainlik eden sürünsün

sayın başkan bu millet seninle gideriz ölüme tutalım birlik olalım bölünme.  
 • 1 Yıl Önce

Mehmet Nejat

Ya lütfen Ali Bey kardeşim rakkamlar biz halkın gerçeklerini yansıtmıyor sende iyi biliyorsun.  
 • 1 Yıl Önce

AHMED

Kaleminize sağlık Ali Bey. Bazı yorumcular yazınızı anlamamış. Siz CHP nin yalanını ortaya koymaya çalışıyorsunuz.Yalana ne gerek var diyorsunuz.Ama anlamayanlar % 20 ile %40 arasında fark yok diyor.Ecevit döneminde enflasyonun %80 lerde olduğunu, mutfak tüpü ve yemeklik yağ bulunmadığını 35 yaş altı kisilete anlatamazsınız. Millet pamuk yağını kapış kapış gidiyordu. Geçen gün bunu yazdım pamuk yağı yenir mi diye güldüler.
 • 1 Yıl Önce

Özkan

Geçen ay elektrik 155 gelmişdi bu ay 225 lira geldi. Şok oldum.. Annem 1.620 lira dul maaşı alıyor ama Allahtan yan geliri varda anca idare ediyor. Ya yan geliri olmayan gariban ne yapsın?
 • 1 Yıl Önce

Sayin abim

Boşver sen.
 • 1 Yıl Önce

Gene güldürdün bizi

LPG ye bir gecede 71 kuruş zam geldi. Yaklaşık yüzde 20. Bunu da yazaydın ya!
 • 1 Yıl Önce

Ali Bey

Tüm Avrupa ve Amerika bizi kıskanıyor. Çekemeyenler utansın, kıskananlar çatlasın, değil mi?
 • 1 Yıl Önce

Ali Uygur

Eğri oturalım ama doğru konuşalım,bir insanın en büyük ideali ülkesinde huzur,baris içinde yaşamak ve canın, namusunun,kültürel değerlerini,inancını yaşamasıdır,Benim malım, mülkün,param olsa ama canımdan,namusumdan,güvenliğinden endişe içindeyse bunlar neye yarar biz aç,ciplak kalabiliriz ama hurriyetimizden,inancımızdan taviz veremeyiz,esir olmayız,başkalarına mahkum yaşayamayız.Dunyanin nasil bir kriz içinde olduğunu bilmiyor musunuz,hem siyasi,hem ekonomik.Bunlari bilmeden cin olmadan adam carpiyorsunuz.Bizler sizin gibi zengin,mal sahibi,para içinde yaşayıp zillete razı olmayız.Bir de şunu söyleyeyim Cumhur ittifakı disinda hiç kimse bu ülkeyi yönetemez.
 • 1 Yıl Önce

Leventbay

Bırak sen zamları onlar otamatige bağlandı
 • 1 Yıl Önce

Orhan İnan

DOĞRULARI SÖYLÜYORSUN ANCAK FİKRİ SABITLERİ İKNA ETMEK MÜMKÜN OLMAYACAK..DÜRÜST İNSANLARIN DÜNYA KAHIRLARI FAZLA OLUR. ÜMİDİNİ KAYBETMEDEN MÜCADELEYE DEVAM. DUALARIMIZDA HEP VARSIN..
 • 1 Yıl Önce

Adem

Gençlerin çoğu deist fuhuş serbest zinalar tavan yapmış özellikle evliler boşanma keza öyle cinayetler çoğu bu yüzden devlet eliyle kumar devam gelelim dar gelirli vatandaşın durumu askeri ücret ortada ev kirası en düşük ,1800 ,2500 arası bırakalım sağı solu kendimize gelelim
 • 1 Yıl Önce

Ercan

İçinde küfür olmadıktan sonra bütün yorumlar yayınlanıyor
 • 1 Yıl Önce

Hayrettin HATUNOĞLU

Sayın Yazar, Milletin yaşadığı gerçeklerle sizin anlattığınız masal birbirini tutmuyor.  
 • 1 Yıl Önce

Mert

Ali Bey. Millet sukretmiyor haline. Ingiltere de Millet ekmek bulamiyor.  
 • 1 Yıl Önce

Nuri AVCI

Somut veri istiyorsan bak Kres için geçen yıl kitap ve kırtasiye 750 tl ödedim bu yil 1500 tl ödedim hatta geçen yıl kırtasiye malzemesi içinden kullandım benim için enflasyon bu
 • 1 Yıl Önce

Ali Haydar

Ali İhsan bey selamün aleyküm. 240 bin TL geliri olan bir esnafın vergiden muaf olacak olması için devlet karar verdi. Ben yılda 100 bin lira maaş alamıyorum benden tıkır tıkır vergi kesiliyor. Belediyeye emlâk vergisi devlete kira vergisi ödüyorum. Bir memur emeklisi olarak bu vergileri ödüyorum. Hiçte üzüntü duymuyorum ama devletin adaletli olarak bizlerede yardım etmesi lazım. Aldığım kira aylık 725 tl. Bu rakam anlaşma metninde yazılı olarak var. Esnafa yapılan desteklerden biz emeklilerede yapılmasını talep ediyoruz. Saygılarımla.
 • 1 Yıl Önce

Mesut SARP

Belli karahasanoglu seni çarşı pazar fiyatları ilgilendirmediginden o yüzde 30, 40, 50 fiyat artışlarıda ilgilendirmez. 
 • 1 Yıl Önce

Adanalı

Sen halkın sesi olamazsın 
 • 1 Yıl Önce

Şahin 66

Yapma kardeşim hepimiz markette pazarda ne olup bittiğini biliyoruz önlem tedbir almak yerine desteklemek doğru değil yanlış yanlıştır
 • 1 Yıl Önce

Aliiiii

Mazot zammı %20 diyorsun ve herşeye %40 zam var diyenlere yüzüme vurun diyorsun . 
 • 1 Yıl Önce

ALLAH cc NURUNU TAMAMLIYACAKTIR.

Aynen, sizin dediğiniz gibi ipin ucu kaçtı, yeter yazmıyacağım(yorum) diyorum, daha fazla yazacağım diyorum, daha fazla yazmam gerekiyor DİYORUM.
 • 1 Yıl Önce

fanidar

Allah razı olsun hocam
 • 1 Yıl Önce

AKINCI

ELEKTRİĞE %15 Diyorsunuz ocak fatranızla ekim faturasını karşılaştır Cesaretin varsa yarın yaz görelim....
 • 1 Yıl Önce

Metin Uyulan

Çalışan Banka memurlarına Aşı olmasanız ekranınızı kapatırız diye tehditler geliyor . Siz birazda Aşı Faşizmi halkında yazın . Zorbalık diz boyu .
 • 1 Yıl Önce

namık

bu millet şıracı ve bozacı avanesine rağmen çalışıyor üretiyo 
 • 1 Yıl Önce

Kani

Yorumları okuyup utanirmisin acaba  
 • 1 Yıl Önce

namık

yahu bu ülkeyi CHP mi yönetiyor?  
 • 1 Yıl Önce

Mert

Bazı yalakalar hükümeti savunacam diye şaşırıyor ama unutmayın bir ülke üretmiyorsa dolar onun için çok önemlidir, eskiden okullarda yerli malı haftası vardı sorarım size şimdi yerli malı neyimiz var 
 • 1 Yıl Önce

Mesut

Almanya Türkiye yi kıskanıyor merkel bile akp yi okadar kıskandı ki görevi bıraktı.
 • 1 Yıl Önce

avcıoğlu

Fiyat yükseltenlerin gerekçesi sanki dolarla doğmuş gibi doların yükselmesi ama dolar düştü mü fiyatları düşürmüyor böylece azınlık azınlıkta kasa dolar vatandaşta kese boşalır.
 • 1 Yıl Önce

Azad

Bak güzel kardeşim,bu ülkede asgarî ücretle çalışma oranı yüzde 45 seviyesinde,senin eleştirdiğin o eski Türkiye'de asgarî ücretle çalışan yüzde 5 bile değildi,ya tezgahtarlar yada çıraklar alırdı bu parayı  
 • 1 Yıl Önce

Neron11

Mesele neye ne kadar zam geldiği değil, mesele bu zamlar bizi ne kadar fakirleştirdi 
 • 1 Yıl Önce

Mazlumun feryadı

Ücret zammına gelince tüik enflasyonu baz alınır. Ama masraf kalemlerine zam yapılacağı zaman TEFECİ enflasyonu baz alınır.  
 • 1 Yıl Önce

Rabia Zafer

CHP Ve Zillet İttifakı Yalancılıkta Pinokyo yu, Bile Çoktan Geçtiler. Onların Hiç Bir Dediklerine Asla İnanılmaz Yalancı.
 • 1 Yıl Önce

vedat çetinkaya

yav yapmayın esnafım ve sizi de severek takip ediyorum .90 tl de fark tamam 1500 tl de fark nasıl bide ona bakın belimiz büküldü vergilerden faturalardan .sağlık sistemi çökmüş özel diş ve göz hastane sahipleri köşeyi dönmüş kimse bunlara dur demiyor .yazık reise .yaptıkları nın hepsi çökmek üzere bunları görmüyorlarmı.halkın içindeyim ve nabzını en iyi esnaf bilir .yazık ki neyazık herkes isyan ediyor.birazda olsa halkın yanına inin ve görün .lütfennn
 • 1 Yıl Önce

Aismail

Tuzu kuru olanlar için yazdıklarınız doğru üç beş yerden maaş alanlar için zamlar devede kulak bile değildir sizin içinde öyle anlaşılan.Memura ve işçiye ne zam verildiki belirttiğiniz zamlar Makul olsun. Yüzde 40 değil yüzde 1 zam dahi olsa ücretli için fark etmez.Enflasyon kaç resmiden bahsediyorum.
 • 1 Yıl Önce

VATANSEVER

Ibrahim Biber, sen yazdigin yazıyı okumuyormusun. Bide cimer'e gönderdim Cumhurbaşkanı okusun diye demişsin. Tasarruf amacı için söylemişsin sanirim, şimdi millet bahçesi, yol, köprü, tünel zamanı değil buraya kadar bir sıkıntı yok. Sonra ne demişsin, acil olan KANAL İSTANBUL ve ŞEHIR HASTANELERI yapılsın. Yahu bir insan iki cümlede nasıl bu kadar çelişir anlamış degilim
 • 1 Yıl Önce

Kimsem kimim

Mutmaine, amma da sallamışsin Gir internete bak. Pandemi etkisiyle hangi ülke elektrik ve doğalgaza ne kadar zam yapmış tek tek yazıyor. AB ülkeleri elektriğe % 1.7, doğalgaza % 1.3 zam. Ve sadece bir kere. Bazı ülkelerde ise indirilmiş. (Letonya ve bir kaç ulke daha) Zamlarda Türkiye şampiyon.
 • 1 Yıl Önce

Dolar

Satin aldiginiz hersey doviz endeksli. Doviz artmasaydi zam ne oranda olur du? Bununla ilgili bir yazi yazin
 • 1 Yıl Önce

VATANSEVER

Yazar, bir kaç kalem ile oran verme, genel enflasyona bak, ama tüik enflasyonu değil, ona kendileri bile inanmıyor. 
 • 1 Yıl Önce

CEVDETT

2002-2012 arası dolar kuru 1.40 larda kalmış. Neden acaba bunu da açıklarsan iyi olur.
 • 1 Yıl Önce

Hasan erol

Bey efendi ya sen başka bir ülkede yaşıyorsun ya ben siz hiç çarşıya, pazara çıkmıyormusunuz  
 • 1 Yıl Önce

samimi

“Geçen yıl doğal gazın birim fiyatı 1.99’du, şu anda 2.33. Doğal gaza zam gelmiştir ama mini mini gelmiştir.  
 • 1 Yıl Önce

Nur Ahmet

Bu hayat pahalılığında ,hükümet yazıda belirtildiği gibi fakirlere çeşitli yardımlar yapabilir,olanakları ölçüsünde.
 • 1 Yıl Önce

Okan Güzey

Evet cok Güzel anlatmissiniz ama bunlari birazda siyasiler medya ve sosyal medyada anlatirlarsa cok daha iyi olur allaha emanet olun
 • 1 Yıl Önce

Sami Aksoy

İktidar nasıl zamları mini mini diye küçük gösterme eğilimindeyse ve bu şekilde fakirlere göre yalan söylüyorsa, muhalefetin de zamları biraz abarması (yüzde 40 demiş, 20-30 iken 70-80 dememiş ki) zenginlere yalan gibi gelebilir. Fakat muhalefetin elinden bu abartma hakkını almanız bunu çok büyük bir ahlaksızlık gibi göstermeniz yanlış bence. Belki de herşey in ortalaması yüzde 40 filan artmıştır. Türkiye de ekonomi diye bir şey olduğuna inanmıyorum. Bu Acaip bişey.
 • 1 Yıl Önce

arkadaş birazda şu milleti savun çektiklerini gör hükümetin savunulacak yeri kalmadı elektrik faturasını bizde ödüyoruz o yok bu yok biz niye geçen sene ödedigimizin iki katını ödüyoruz yoksa size ayrı faturamı geliyor sebebi şü buna iktidar ortak özelleştirme paravan tıpkı beşli çete gibi bu kadar oy kaybına rağmen hala bu soyguna karşı gelmiyorlarsa demekki para ortak hesaplara gidiyor burda hakaret yok umarım yayınlarsınız saygılarımla
 • 1 Yıl Önce

Hasan Özgür

Ali bey yazılarınızı düzenli olarak okuyorum ve çok beğeniyorum iyi ki sizin gibi böyle dürüst yazarlar var Allah sağlık sıhhat afiyet versin basarılarınız ve şu anki çizginiz daim olsun sağlıklı günler dilerim
 • 1 Yıl Önce

Huseyin

Sayin yazar.muhalefetin yalanini yazmissin peki hukumetin yalanini niye yazmiyorsun.onlar bu ulkede garibanlik yok diyor avrupa bizi kiskaniyor diyorlar.onuda yazki bizde senin haktan yana oldugunuzu siyliyelim
 • 1 Yıl Önce

yanlışın var. zamları inönü yaptı.
 • 1 Yıl Önce

Arif öztürk

TÜRKİYE de oturum izni olmayan belkide milyonu grçen kaçak var. 
 • 1 Yıl Önce

Namık KASIMOĞLU

O onu dedi,bu bunu dedi. Cep de metelik kalmadı. ama şahlanıyoruz.
 • 1 Yıl Önce

Hesap İyiymiş

Neresi bu bahsettiğin yer? İstanbul'da yaşıyorum. Son elektrik faturam 268, su 153, gaz ( kombi kapalı) 68, internet 96, iki cep telefonu 65, şehir dışında okuyanın harçlığı 1200, toplam 1850 Haftalık pazar 150*4=600 Aylık bakkal 225*4=900 Ecz. İlaç katkı. = 48 Kasap aylık. 230 Toplam: 3628 Ulaşım,giyim,tamir bakım, sağlık bakım, kültür harcamaları hariç Bu parayla bir hafta geçinebilen bir ak hırsız gösterebilirsen haklısın.
 • 1 Yıl Önce

Muro

Birde sayın yazar hep sabahki akit TV de gündemi değerlendirir ken Erdoğan'ın sırtında yumurta küfe si var, diyorsunuz, bol kepçe den konuşmak kolay diyordunuz muhalefet e, e kolayı var iktidar bıraksın yumurta küfe si ni, taşıyan bulunur, siz üzülmeyin, ne demiş idi bir eski bakan, ekonomik kriz ile gelen, ekonomik kriz ile gider,bu kadar üzülmeyin,
 • 1 Yıl Önce

Vakkas Doğan

Hükümet, bütün ürünlere %40 değil %140 zam yapsa sen genede AKP hükümetinin savunuculuğunu yaparsın. 
 • 1 Yıl Önce

Gül

Doğru her şey harika hiiiiç derdimiz yok harika bir yönetimimiz var seçimi bekliyorum
 • 1 Yıl Önce

Mustafa şahiner

Yorumumu maaşınız ve gelirinizin ne kadar olduğunu tüm okurlara beyan ettiten sonra yapacağım ALİ BEY...
 • 1 Yıl Önce

Hayri

Allahaşkina çocuk mu kandiriyorsun? Kendin yazmışin, 9 ayda elektriğe %25 zam geldi diye. Bir sene bike değil. Üstelik de yanlış hesap yapiyorsun. 
 • 1 Yıl Önce

Fındıkçı

Yazınızda geçen ürünlerin fiyatlarını araştırmadım ama yazınızın genel anlamına katılmakla birlikte fındık fiyatları ve girdi maliyetlerinden gübreye gelen zammı da bir değerledirir misiniz?
 • 1 Yıl Önce

Sinan

Yanlışın savunması olmaz Zaten savundukça batıyorsunuz. Malasef en büyük kapitalistler kendini İslâm'a nisbet edenlerden çıktı.
 • 1 Yıl Önce

A.Yücel

Kredi ve kredi kartı kullanmayan vatandaş kalmadı. Krediler bir ara 60 ay vadeli idi. Şimdi 24-36 aya düşürdüler. Kredi vadesi 60-72-84 ay olmalı ki vatandaş biraz rahat nefes alsın. Aslında faizsiz bankacılığı hayata geçirmek lazım. CHP her zaman her konuda yalan söyleyebiliyor. Hangisine yetişeceksiniz?
 • 1 Yıl Önce

Yavuz Selim Han

Dersimli kemonun dört maaşına toplam yüzde yüz yirmi zam gelmiş.
 • 1 Yıl Önce

Sadik

Cukurova bolgesinde tariim iscilerinin yevmiyesi net eline gecen 100 tl ile 105 tl arası bu kadar zamdan sonra bu tarim iscisi ne yapsin komurum torbasi 60 tl yi gecti gecen yil 32 tl idi.Dolar gecen yil ile arasi 1.5 tle fark var.Yani en fazla 32 tl olan komurun torbasi 38 tl olasi gerekirken 60 tlyi gectiyse bu kadar Fark kimin cebine giriyor.Bu tarim iscisi ne yapsin Siz soyleyin.
 • 1 Yıl Önce

Aziz Metin

.. geçen sene tarm koop.markette 2 lt sıvı yağı indirimli fiyatla 17 lira aldım, bu sene 28 TL, süt 4 TL idi piyasada, bugün 7-8 TL, ekmek (pide alıyoruz, onun fiyatını veriyorum) 2.25 idi, şimdi 3.50, elektrik faturası azami 170 ödedim, bugün 280 küsur. Karşılaştırmayı birim fiyattan değil, kümülatifi baz alarak yapın bakalım. Arada gizlenmiş oransal fiyatlar var. Mesela gece şu kadar, gündüz lu kadar, şu kw. ile bu kw. arası lu fiyat, yukarısı şu fiyat gibi. Bir kere müslümanlığın m'sinden nasibiniz varsa, yol, köprü, tünellerin geçiş ücretlerini dah baz alsan, geçen sene 110 TL olan Orhangazi köprüsü, bu sene 180 küsur 
 • 1 Yıl Önce

Kemal Kelle

‘’İfade özgürlüğü’’ olayını ülkemizde yalan,iftira ve menfi algı özgürlüğüne dönüştürme çabaları fondaş medya ve gürühlarınca dışarının talimatlarıyla her gün dozu artarak sürdürülüyor.Şahit oluyorum,yalan algılar kahvehane ve sokak edebiyatı ile zaman geçirenler bu yalanlara alet oluyorlar.Yeni yetme genç kuşak da telefondan başını kaldırabilirse bu koroya katılıyor.Bu yalan ve iftiralara karşı makul bir cevap yetiştiren yazar, düşünür ve medyamız çok azınlıktadır.Görmüyor musunuz,reisin yanında gözüken medya organları magazin baldır bacak haberleri ve yemek tarifleri,fondaşlara malzeme veren her gün emekliye zam haberleri gibi durumlarla günü geçiştiriyorlar.Bence bu ülkeye fondaşlar kadar zarar veren,Erdoğan’ın etrafına çöreklenmiş güruhlardan başlanarak kurtuluş operasyonları acilen devreye sokulmalıdır.
 • 1 Yıl Önce

Asım,ın nesli

Beyefendiler, hafendiler, ellerindeki amerikan malı olan telefonlar ile burada yorum yazıyorlar, 1 dolar 9 lira oldu ne olacak bu memleketin hali diyede ekleyip birde bizimle kafa buluyorlar, ula böyle bir zihniyetin var olduğu bir ülkede dolar 9 lirada olur 99 lirada olur, ne var bu kadar büyütecek, evet ülkemizin bazı konularda geri kaldığını bizde kabul ediyoruz, tıbbi, zirai, teknoloji ve petrol gibi zaruri ihtiyaçlarımızı dışarıdan karşılıyoruz, peki muhalif arkadaş sen niye cebindeki amerikan malı olan telefonu hangi zaruretten taşıyorsun, akşam evde amerikan borazanı fox tvyi izleyip, elindeki amerikan malı olan telefonla dolar,ın ateşini ölçen mandacılara da acil şifalar diliyorum.
 • 1 Yıl Önce

İBRRAHİM KOCA

Merhaba, Uuzn zamandan sonra ilk kez bir yazınızı okudum. Bir yerde "Ama bir savcı, bu adamın kapısını çalmadığı için, aynı kara propaganda birçok üründe devam ediyor.." cümlesi .. Gerçeklerin peşinde olduğunuzu iddia ediyorsanız verilen enflansyon oranını hiç sorguladınız mı?.. Daha epey zaman sonra belki yine okurum yazınızı.
 • 1 Yıl Önce

Muro

... ancak nasıl ki elektrik,benzin, doğalgaz zamları için sene başını beklemiyor ise, emekli dul yetim, yaşlılık, öğrenci bursu içinde sene başını beklemeden zam yapsın, hükümet
 • 1 Yıl Önce

2005 'te maaşımla 11 çeyrek altın alıyordum şimdi sadece 3..

Buna ne diyorsun sn. Yazar?
 • 1 Yıl Önce

alpagu

Abi zam gelmedi mi ben karadenizde oturuyorum.Katı yakıt kömür kullanıyoruz.geçen sene kömür tonu 210 dolar dı.Dolar bazında kömür alan ton başına en fazla 1650 tl ödedi.Bu sene kömür ton başına 365 dolar oldu 3350 tl ye alamıyorsun ton'unu.Her kategoride uçtu fiyatlar,bu şartlarda bir asgari ücret en az 5000 tl olmalı,herkes isyan ediyor isyan.
 • 1 Yıl Önce

Yaşar acar

Bunlar ülkeyi nasıl karıştırız derdindeler Allah onlara bu ülkeyi yönetme fırsatı vermeyecek
 • 1 Yıl Önce

FAHRİ

2017 DE MAAŞIM 5000 TL YANİ DOLAR OLARAK 1600 DOLAR 2021 MAAŞIM 6220 TL DOLAR OLARAK 680 DOLAR NEREDEYSE 1000 DOLAR KAYBIM VAR HALA ANLAMIYORMUSUNUZ ? HERSEY DOLARLA ALINIYOR GUBRE TOHUM BENXIN MERCIMEK ARABA TELEFON ITHAL EDIYORUZ
 • 1 Yıl Önce

Earphone

Birim fiyatı karşılaştırmayıp, toplam fatura fiyatından yüzde 40 zam geldi diye hesap kitap bilmeyen ağzında cahil yalancı cehepe liler bunu söyleyenler .
 • 1 Yıl Önce

Vedo

Hocam .. En son alfığım gaz 100 liraya 57 metreküptü. Yeni aldım 100liraya 42metreküp. Goda desen ayrı,Eğer bir insana 8000 market açtırırsak oda baron olur ekonomiyi yönlendirir. İstediğinide yapar.
 • 1 Yıl Önce

Dallı

YAZAR UYARI HAKLI.YURO DOLARLA TİCARET YAPANLAR UCUZ İŞÇİLİKLE KATLAMA PARA KAZANIYORLAR.BU KAZANÇLARIN BİR KISMI ÇALIŞANINA YANSIMIYORSA HELAL KAZANMIŞ OLUR MU.
 • 1 Yıl Önce

Vedat

Bir isciden kesilen vergi dogrumu adlet nerde vergide asgari ucretliye yilbasinda verilen zam ne kadardi gidadan ulasima herseye gelen zam ne kadar suan acilen reform gerekiyor sadece zengine degil halkin kendisine
 • 1 Yıl Önce

Ado

İki yıldır yaklaşık yazılarınızı takip ediyorum bir tane yalan bilgi haber yada başka bir yanlış görmedim okumadım...
 • 1 Yıl Önce

geçen gün bir avukata ihtiyacım oldu konuştuk davaya bakıyım dedi sıra üçürete geldi bizde liste fiyatı dedi 10,000 Tl

davayı vermesem komşum zarar verdi. avukat 10,000 Tl bunlar günlük hesap deyil. Yüksek istişare kurulu halkın arasına insin soganın sarımsagın tadını alsın bakarsın onllarla yaşarsın üzülüp gözlerin yaşarsın bu maaşla nasıl yaşarsın neden dolar Euro benim ülkemde büroları itibarı var avrupada türk parassını bilen yok devile yatıp kalkanlar var biri yazmıştı günde250 Tl kazanan var bireketin içinde çimonta çok az tuz gibi dagılıyor inşata kullanıyor sonnra bina sallanıyor.
 • 1 Yıl Önce

Sayın Ali İhsan Bey

Arabalara, peynir, süt, yumurta,tavuk,et vs gibi temel gıda ürünlerine gelen zamlarla ilgili de yazar mısınız? Bahsettiğiniz rakamlar küçük rakamlar değiller zaten ama esas sıkıntı market alışverişlerinde. Faturayı zincir marketlere kesiyorsunuz ama elektrik doğalgaz benzin mazot gübre fiyatları yüzde 15 artıyorsa temel tüketim ürünleri yüzde 30 zamlanıyor en az. Ayrıca dolar 9.19 diye akşam yazdınız galiba ama şu an dolar 9.26. Siz yazınızı yazdığınız andan itibar 0.07 TL artış olmuş.
 • 1 Yıl Önce

Vatandaş

Asgari ücretlere de aynı oran zam yapılıyor mu? En temel ihtiyaç Ekmek fiyatlarındaki ciddi artış var.Doğalgaz bu yıl içerisinde geldiğini belirttiğiniz zam oranı en az yüzde 25.Market fiyatları her gün güncelleniyor.Ev kira fiyatları ciddi oranda arttı.Tamam yüzde 40 zam yapıldı diyenler yalan söylüyor olabilir.Ama geçimi zorlaştıran etmenler var.Dolara karşıyız dolarla maaş almıyoruz.Ancak ithalatla birlikte ekonomimizin bir çok alanı dolara endeksli maalesef herkes etkileniyor.Yabancı ulke vatandaşı getirdiği dövizle rahatlıkla onlar için ucuza ülkemizden ev alabiliyor.Ulkemizin vatandaşı orta gelirli Ahmet veya Mehmet in bir ev alması için en 10 15 yıl çalışması gerek, asgari ücretlinin ev almasına imkan yok gibi bir durum ortaya cikabiliyor.Bunlarda hayatın gerçekleri ne yazık ki.
 • 1 Yıl Önce

Altın...

Bizim millet ölçüyü ALTINLA yapar...
 • 1 Yıl Önce

taner koc

benzın ve mazota yapılan zammın pompa fıatını yazmıssınız devrletın vazgectıgı ötv oranını dıkkate alırsanız zammın buyuklugunu gorursunuz elektıkte aynı subvansıyonu kullanıyor hukumet ben ekonomı okudum yuksek lısans yaptım uretım olmıyan ekonomı de istikrar olmaz ekonomının temel kuralı üretimdır ve malesef ulkemız kemal dervısten berı üretmeyen tuketen ekonomı oldu ve ithalata baglı üretim oldu saygılar
 • 1 Yıl Önce

Şener

Yazdıklarınızda yanlış birşey yok. Yapılması gereken asgari ücretin 4000 tl olması. Gelecek zamlarla buhar olacaktır zaten.
 • 1 Yıl Önce

Okur

Ali bey, fiyatlara gelen zam miktarını araştırmaya başlamışken birde market ürünlerine gıda fiyatlarına baksan belki % 40 daha fazlasınıda bulursun.
 • 1 Yıl Önce

Karahancer

Avrupayla kıyaslandığında zamlar düşük tüketim maddeleri.insaat malzemelerine gelen zamlar bir yılda en düşüğü %50 olmak üzere %150 -200e varan zamlar var asıl bu vatandaşın belini kırıyor.is vatandaşın baktığı yerden bakmak işte çiçek yağı.
 • 1 Yıl Önce

Yorumcu canda ayrı bir der bozuk para olsa harcan hani sagır söyleneni işitmez sadece konuştugunu bilir

hey yorumcu can sen avrupada yaşadınmı bensine ekmege dogalgaza zam gelmiş bizde okuyok yok bizden farkı kurnaz avrupa halkı hep dışarı mutlu gözükür. Geçen minakaşa ediyok sesimiz komşuya duyulmuşki tatlı göndermiş birde telefon ediyor. bbizden telefonna bakan hiç birşşey yokmmuş gibi komşu çok sagol hiç renk vermeden bizde futpol seyrediyorduk deyip kapatdık biraz ilmi siyasi olun mutluluk diye birşey yok para elde kalmıyorki mutluluk kalsın.
 • 1 Yıl Önce

Doğrucu

Açlık sınırı 3145 TL asgarî ücret 2865 TL, yoksulluk sınırı ise 9533 TL olmuş.. geçen seneden bu seneye doğalgaza elektriğe yüzde 35,ekmek ve un fiyatına yüzde 21, et balık ürünlerine yüzde 16, süt ürünlerine yüzde 16, meyve ye yüzde 35, sebzeye yüzde 89, kuru bakliyat a yüzde 26 diğer yüzde 7 zam gelmiş ortalama yüzde 32,5 zam gelmiş Ali bey..yapma bunu Ali bey Allah aşkına yapma siyasetin canı çıksın,a şunu demiş b bunu demiş Allah aşkına ilgilenme ,sadece ülkenin yönetimiyle, insanların durumuyla ilgilen ve düzeltici de olsa hükümeti uyarmaya çalış bu senin için daha hayırlı olacak hiç kuşkusuz... saygılarımla
 • 1 Yıl Önce

Okur

Muhalefet partiden yalan söyliyenlerin çoğunun dokunulmazlığı var bir şey yapamayız.
 • 1 Yıl Önce

ali namlı

Yahu Ali kardeş , ben 74 yaşındayım hem de adaş olduğumuz için sana böyle hitap ediyorum. Dediklerin doğrudur da iş bunlardan ibaret değil ki ! İnsanların bütün ihtiyaç maddeleri yani çarşı/pazardaki her şeyin fiyatı almış başını gitmiş , onlara ne diyeceksin peki !  ... Selamlar , saygılar
 • 1 Yıl Önce

sedat

YALANCI YALAN SÖYLEDİĞİNİ BİLMİYOR MU? BİLİYOR. SEN NE DERSEN DE BOŞUNA ÇABA. ANLAMAK İSTEMEDİKLERİ İÇİN ANLAMAYACAKLAR. ÇÜNKÜ ALLAH’dan KORKULARI YOK. MÜSLÜMAN OLAN YALAN SÖYLEMEZ.
 • 1 Yıl Önce

DemirAli

Hesap iyide daha 2,5 ay var yilin dolmasına..
 • 1 Yıl Önce

Hakan Özal

Sizin veya aynı görüşte diğer yazarların fikirleri TABİKİ değeri. Fakat bu Fahrettin Altun ve ekibi işini gereği gibi yapamıyor bana göre. Yapılan binlerce projeyi kimse bilmiyor. Yalanlar ile uğraşıp olanları anlayamıyorlar. SİZİN için de geçerli bu. Karşı taraf bir musluğu bile büyük bir proje gibi pazarlarken bu tarafta kimse bir şey anlatmıyor. Bazan belkide çirkefliğe aynı şiddette cevap vermek lazım.
 • 1 Yıl Önce

Yıldırım

Selamünaleyküm yazılarınızı okumaya çalışıyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız ile görüştüğümüzde sorunları aktarma imkanınız oluyormu. yazmışsınız asgari ücret ara zam olmalı firmalar hep kazanmadan yana tasarruf işçiden ya elamanı işdwn çıkartır. Yada maaşlara düşürür hükmet de hep işvereni kollar ilçe bazında asgari ücret uygulansın merkeze uzak iş alanı Az olan ilçelerde düşük olabilir maalesef büyük şehirde asgari ücretle geçinmek zor. Allah yarve yardımcımız olsun inşallah
 • 1 Yıl Önce

recaizade

sayın yazar, gıdaya gelen zammı da değerlendirseydiniz. gübre mesela.. bu ülkede hep beraber yaşıyoruz. araba sevdası adlı bir kitap var, recaizade makam arabası sevdası dese daha yeriydi, lükse düşkünlüğü değerlendirseydiniz. doğru doğrudur keser ve biçer çoğu zaman. yeri geldiğinde bunları da yazabilmeli bence. heykel sevdasını yazarken lüks ve makam arabası sevdası da yazılabilmeli. mademki yanlış algı ile halkda algı oluşuyor, öyleyse haberi yanlış yapanlara yaptırım uygulanıp önüne geçilsin de fitne baş göstermesin. bir başkanı düşüren de kaldıranda beytül malın kullanımıdır derler.
 • 1 Yıl Önce

Salim

Evindeki faturalarla kıyasla birde 2021 Ocak ayı 15 Ekim gıda fiyatlarını karşılaştır..
 • 1 Yıl Önce

Sayın Ali bey seni sayar severiz

lakin birileri sesini duyurmazise herkes menmun gözükür ben yurtdışında bir kasapdan sordum, duydum kasap diyorki zamı vergiyele alıyor devlet bizde müşteriden alıyok demişti bu yorumu ister yayınla ister yayınlama burda hükümeti seni suçlamak gibi niyetimiz yok biri yazmış sayın erdogan giderse hiçde şansımız yok halkı menmun edecek acıklama yapılsın hani aileden bir kişi çalışıp beş nufus istanbulda kira fiyatları borsa gibi yükseliyor kim dur diyecek.
 • 1 Yıl Önce

Ömer

Bakın iktidara ve Erdoğan’a karşı müthiş bir algı , yalan , iftira , abartma var . Muhalefet hele CHP için yalan bir meziyet halini aldı ne söylersen maalesef etkili olamıyor . K oğlu dikkat edin o kadar atıyor ki . Hıncal dede bile Ekrem’in sloganına inandım demiş . Seçime kadar Ak partiye büyük tuzaklar yapılabilir aman dikkat . Bu pandemi ve enflasyonda tuzu biberi oldu . Ak parti bütün olmalı halka dönük projeler olmalı alım gücü düşüyor . CHP ile terör partisi iktidar a gelse aman Allahım sen devleti bizi koru .
 • 1 Yıl Önce

Can

1. Sansür makasin yok demen riyakarlik oluyor eger elestiri varsa bal gibi yayinlamiyorsun kacinci defa bizzat yasadim. Varsa yoksa hakaret icerse bile partizan okur mektuplari kesintisiz yayinliyorsun nihal teyzenin bozuk plak gibi ayni seyler gina gibi olsa bile misal chphdp pkk diye . 2. Avrupa da hangi ülke bu kadar enflasyon ve milli paranin degersizlesmesi gördü 10 ay icinde yaz. Bu kardesinize oy verin faiz ve enflasyon mücadelesi bu muydu. Samimi olsan yine her seyi minnacik kusur ve chp alakali göstermezdin haci.
 • 1 Yıl Önce

Mahşer

Ali Bey, 2.800.-TL. asgari ücret alan veya 1.500.-TL alan bir emekli maaşı alan birisi nasıl geçinecek onunda bir listesini yapsanız iyi olur..
 • 1 Yıl Önce

Emir köse

Ali bey sayin rte ne diyor: bunların işi gücü yalan.o yüzden bunların yalanlarını ifşa etmeye gerek yok.sozlerinde doğru cümleler olsa ki aralarından yalanları ifşa edesiniz ama yok yani :) o yüzden bosverin tek tek anlatmayı.zaten kafalarına vursanız gene işlerine gelmez.isiniz gucunu rast gelsin
 • 1 Yıl Önce

Fakir

Markete gitmekten nefret ediyorum.
 • 1 Yıl Önce

Mertürk

Şimdi ve bundan sonra yaşayacağımız sıkıntılar, özellikle son yirmi yılda yaptığımız yanlışların bedelidir. 2002 yılından sonra, Kemal derviş ve IMF dayatması olan dalgalı kur rejimi denen ucube bir sistem ile dolar ucuz tutularak ve dışardan sıcak para gelmesi için uygun ortam oluşturularak, 2003 yılından sonra ülke dövize boğuldu. Bu bol ve ucuz döviz ile ülke üretmeden tüketime alıştırılıp ucuz ithalat ile dolar çok ucuz tutularak millet olarak gelirinin çok üstünde bir refah yaşadık. Ülke tarinin en büyük cari açığı 2009-2013 yılları arasında verildi. Şimdi yaşadığımız sıkıntılar işte bu yıllarda yüksek cari açık verilip, elin gavurun parası ile refah yaşayıp ne güzel günlerdi o günler dediğimiz günler nedeniyledir. Şimdi dışarda yine bol ve ucuz döviz olmasına rağmen bu döviz ülkeye gelmiyor. NİYE. Çünkü gelecek sıcak para nın gelip te ülkeden hortumlayacak bir dövizi yok. 2002 yılından sonra kamu özel yapılan özelleştirme gelirlerinden gelen döviz bu şekilde hortumlanmıştı. Artık böyle bir durum yok. Bundan dolayı aşırı artan döviz ihtiyacı nedeniyle döviz fiyatları artmaya devam ediyor. Çünkü ülke ekonomisi dalgalı kur rejimi denen ucube bir sistem ile 2015 yılına kadar döviz çok ucuz tutularak yerli üretim çökertilerek hem aramalı ve hammadde bakımından hem de finansal açıdan aşırı dışa bağımlı hale getirildi. Ülke olarak tuzağa düşürüldük. Sorunun temelini bilmeden anlık durumlara bakarak çözüm olmaz. Bu duruma sebep olanlar cumhurbaşkanı etrafındaki danışmalardır. Bu danışmanlar kendi yanlışlarını örtmek için gerçekleri dile getirenleri ak parti ve Tayyip erdoğan düşmanı gibi göstererek üste çıkmaya çalışıyorlar. Ortalama zeka seviyesine sahip herkesin anlayacağı şekilde ülkenin nasıl ekonomi de çöküşe götürüldüğünü matematiksel veriler ile yıllardır yazıyorum. Sizi bu gerçekleri anlamaktan alıkoyan ne?
 • 1 Yıl Önce

Adım ad

onlara inanmıyoruz zaten herkesin kullandığı hesabını çok basit yapabileceği şeyler bunlar. Ama şu gercekki insanların refah seviyesi gün geçtikçe düşüyor. Biz insanlarda kanaatda yok oldugu için hicbirseyden memnunda kalmıyoruz. Bunlar bambaşka bir pencere. Lakin gercekten memlekette bir baba çalışıp hepimizin geçimini sağladığı dünyadan bütün ailenin çalışmak zorunda kaldığı bir kapitalist sisteme doğru suruklendik. İslami hassasiyedi olupda tek başına çalışan bir adamın minimum alacağı ücret uzerinde bir calisma şart ev kiraları üzerinde bir çalışma şart fırsatçı tacirlere bi düzenleme şart. Yoksa ezilen ezilmeye ezende ezmeye devam ettikce bu işin sonu hayra gitmeZ.
 • 1 Yıl Önce

Abdulkadir Akpınar

Gıda ile ilgili herhangibi bir veri paylaşım yapmamışsın. Küçümsediğin zamların diğer ürünleri bir köşeye bırakalım: Gıdaya yansıması ne oldu? Et sene başında ne idi şimdi ne oldu? Süt, süt ürünleri, kuru gıda, meyve sebze...?
 • 1 Yıl Önce

m ali k

iyide ali bey emeklilere yapılan zam oranları ne kadar...
 • 1 Yıl Önce

Nizam

Madem yorumlari okuyorsunuz size sunu söylemek istiyorum.Diyarbakir da gecen sene 1000 lira olan kira 2500 olmus.%150 zam gelmis.İnanmazsan sahibindene bakabilirsi.Oyle olmuyor.Kira gelirin %50 sinden fazlaya geliyor.Gelir gideri topla bir daha bol bakayim totalde % kac zamlanmis.Sadece sunu söylüyorum Allah'tan korkun.5 liradan asagi meyve yemedik...Ama allah sahittir Rte dogru adimlari atmasini en basta isteyen biriyim.Cunku biliyorum Rte giderse gercek dindarlarin durumu bic hos olmayacak.Ve gelende hicbir seyi duzeltmeyecek.
 • 1 Yıl Önce

H.Bulat

Verdiğiniz örnek: içinde 418 madde ve 916 çeşit olan enflasyon sepetindeki ağırlıği toplamı =elektrik 3, dogalgaz=1.8, benzin=1.6, lpg=1.9 ve toplamda %10 olan ve fiyatları TEKEL olan ürünlerdeki fiyat değişimleri . Esas olan TEKEK olmayan ürünler yani geri kalan %90 malzemelerdeki artışlar. Özelliklede yazın meyve ve sebzedeki artışlar. hem de yazın ( kışın Allahy ardım etsin millete) Tuik verileri demeyin şehir şehir market market değisen uçan fiyatları vatandaş yaşıyor...
 • 1 Yıl Önce

Hikmet

Biraz ikdisat görmüş ve ekonomi gündemini takip eden emekli ve siyasi iktidardan şahsi olarak nemalanmamış ve aksine iktidarın atadığı bürokratların egolarının tatmini için onbinlerce milli görüş davası dostları gibi sbebebi dahi açıklanmadan iş akdi feshedilen tam verimli yaşta emekli olmak zorunda kalan kişi olarak, bahsettiğiniz rakamlara aynen katılıyorum.
 • 1 Yıl Önce

Kaleli

Hocam 15 ekim itibarı ile elektrik fatura bedeli 100 kw 91,50 demişsiniz buna vergiler dahil mi okuma bedeli TRT payı falan dahilmi
 • 1 Yıl Önce

Cemil Çelikel

Rakamlarla konuşmuşsunuz ali ihsan abi,kim ne diyebilir,hangi itirazda bulunabilir.elhak dogru
 • 1 Yıl Önce

nurettın

dünyanın en kolay işi devlet idare etmek zannediyor muhalefet peki nasıl yapacaklar o meçhul daha evvel ak günler dediler kara günleri gördük dalan dediler istanbul talanı gördü c h p parti olarak nasıl soyduğunu uğur dündar ağabeyiniz anlatsın
 • 1 Yıl Önce

Bundan iki hafta evel beyaz eşya aldık fiyatda ikram etdedik zamlanacagını söyledi satıcı patron biz dedikki bu eşya önceden alındı niye zam geliyor diyorsun bunları zamlı almadınki dedik

bir açıklama yaptı dediki sizin bir yerde 500 dolarınız var bugün 9Tl yarın 10 Tl oldu, 9danmı işlem görürsünüz yoksa10 Tl denmi bu zamı belirleyen merci neresi pek duyulmuyor sesi?
 • 1 Yıl Önce

İbrahim Biber

Haklısınız Ali Bey, ama bu yazdıklarınızı ve benim yazdıklarımı direk Büyük REİS e ulaştirabilirmisin?  tıpkı alçak kalleş,haydut büyük şeytan abd nin bizim etrafimızı sardığı gibi. BÜYÜK REİS E MİLLETİN DERDİNİ HALİNİ ANLATMIYORLAR. CIMER DEN YAZIYORUM ULAŞTIRMIYORLAR. EVET ACİL OLARAK DAR GELİRLİYE,GELIRSIZE, EMEKLİLERE,ÖZELLİKLE TEK EMEKLİ MAAŞINI İLE GECINMEYE ÇALIŞANLARA, ASGARİ UCRETLIYE ZAM YAPILMALI,YADA AYLIK 500_1000 TL KIŞ BOYUNCA KESİNTİSİZ YARDIM YAPILMALI, SEÇİM YILI BEKLENMEMELİDİR. ŞİMDİ MİLLET BAHÇESİ, YOL,KÖPRÜ, TÜNEL ZAMANI DEĞİL. BUNLAR 2023 SONRASINA BIRAKILMALIDIR. ACİL OLAN KANAL İSTANBUL, 15 MART ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ, AKKUYU NÜKLEER SANTRAL, ŞEHİR HASTANELERİ GİBİ YATIRIMLAR DEVAM ETMELİDİR. AİLE BAKANLIĞI 24 MİLYON AİLENİN DOSYASINI CIKARMALI, HER AİLENİN MADDİ DURUMU BELİRLENMELİ, AİLELERLE GÖRÜŞÜLMELİ , İRTİBATA GECİLMELİDİR. AİLE BAKANLIĞI PERSONELİ HER İLDE ARTTIRILMALI, BÖYLECE SIKI TAKİP YAPILMALIDIR. AİLELERİN ÇÖKMEMESİ, TOPLUMUN BÖLÜNMEMESİ, İÇİN İÇ HUZURUN SAĞLANMASI GEREKMEKTEDİR. ÇÜNKÜ GAVURLARIN USAKLARI, HİZMETCİLERİ HER YERDEN YALAN YANLIŞ SALDIRIYOR. AYRICA YALANLARLA İLGİLİ ( MUHALEFETİN YALANLARI İLE MÜCADELE BAKANLIĞI ) BAKANLIK KURULMALIDIR. BU DÜNYADA İLK OLACAĞINDAN BU AYIP TA BU .......... MUHALEFETE YETER. AYRICA YALAN HABER,BİLGİ YAZAN, AÇIKLAYAN HERKESE İLK OLUNCA YÜKLÜ PARA CEZASI ( FAKİRE,FUKARA, İHTİYAÇ SAHİBİNE DAGITILSIN ) SONRAKİ ÜÇÜNCÜ TEKRARDAN KESİN ERTELENMEYEN ETKİSİ VE ŞİDDETİNE GÖRE 5 YILDAN 50 YILA KADAR HAPİS CEZASI OLMALIDIR. YOKSA BUNLARIN SONU GELMEZ. BENDE SİZİN GİBİ BUNLARIN ALLAH BİR DEDİĞİNE İNANIRIM. GERİSİNE İNANMIYORUM. AMA BU ARKASI BİTMEZ, SONU GELMEZ YALANLARLA MİLLETİN KAFASINI KARISTIRIYORLAR.
 • 1 Yıl Önce

Karahasan

Hanım efendi Peygamber efendimizin zamanından bahsediyor. Sosyal medyada boy boy karnı tok saltanatını sergileyen sözde Müslümanlara ne demeli? Ya da hangi AKP li peygamber efendimiz gibi bir yaşam sürüyor? Fakir fukarayi dini duygularla sömürmek Müslüman toplumu dinden uzaklaştıran en büyük etkendir. Makam mevki sahibi olanlar dönüp kendine bir baksınlar. Sanmasınlar ki millet bütün olanlardan habersizdir!
 • 1 Yıl Önce

abdullah

eyvallah hocam. fakat lütfen orta ve alt sınıfın desteklenmesi ve fiyatların kontrol edilmesi konusunda yüksek perdeden eleştirilerinizi de yazın.. madem ihracat da rekor kırıyoruz madem büyüme rakamları güzel.. o zaman mutlaka orta ve alt sınıf desteklensin.. sorunu görmez gelmeye and içmiş gibi gözüküyor mahallemizin yazarları..
 • 1 Yıl Önce

Mutmaine

İNGİLTERE ELEKTRİK OCAK21= 90 EURO , EYLÜL21 = 240 EURO ....ALMANYA OCAK21=52 EURO , EYLÜL=130 EURO......(MW FİYATLARI) DİĞER AVRUPA ÜLKELERİDE BENZER.....AVRUPADA DOĞALGAZDA AYNI 3 KAT ZAMLI.......ÜLKEDE BİRİLERİNİN AHLAK SORUNU VAR....EKONOMİ İLE MÜSLÜMANLARI KIŞKIRTMAYA ÇALIŞIYORLAR....GEREKİRSE AÇ KALIRIZ YİNEDE AHLAKSIZLARA OY VERMEYİZ....TERÖRİST SEVİCİLERİ SEVİNDİRMEYİZ.....NAMAZSIZ NİYAZSIZ NURSUZ KILÇIKADAMLARIN DERDİ EKONOMİ DEĞİL...RAKIDAN TAYFA BAŞKA KAPIYA...
 • 1 Yıl Önce

Zamı esnaf yapıyor günlük kur gibi devize göre fiyat koyuyorlar

burda suçlanan hükümet.
 • 1 Yıl Önce

Davut Doğrucu

Allah razı olsun Ali bey. Keşke gıda fiyatları için de somut örnekler ile artış yüzdesini verseydiniz. Dünya genelinde gıda fiyatları yükseldi bunun etkisinden bahsetseydiniz. Hepsini anlıyorum ama bir türlü Merkez Bankası yönetiminin defaten değişmesi ile dolarda artışa sebebiyet verilmesini anlamıyorum. Bir kere değiştir sağlam değiştir.
 • 1 Yıl Önce

Umut

Onlarca yorum attım ....çarşı pazar alev alev fiyatlar cep yakıyor...hayat o kadar pahali ki durum gerçekten berbat ... 
 • 1 Yıl Önce

Ali

Hocam rahmetli Muhsin başkandan sonra bütün seçimlerde Erdoğan'ı ve ak partiyi destekledim.Kizdigim çok yerler olsada yinede ak parti.ama şunuda söyleyeyim benim altta tabiri caizse anam ağlıyor. Onlar yukarıda lale devri yaşıyor.Bu kadarda olmaz.Allah muhafaza AK partinin icraatları chpyi iktidara taşıyacak.Hocam size zahmet 2 çocuklu kirada oturan bir asgari ücretlinin nasıl ay sonunu getirebileceğine dair bir liste yayınlasanızda bizde ona uyupta denk bütçe oluştursak nasıl olur.Kalin sağlıcakla
 • 1 Yıl Önce

MUSTAFA

Hükümet Elektirik,doğal gaz,LPG ve Mazota zam yaparak kendi ipini çekmeye çalışıyor.Bunlar zengin-fakir tüm insanların kullandığı temel girdilerdir.Bunlara zam yapmak demek piyasaya iğneden ipliğe zam yapmak demek.Bir de zenginlerin kullandığı benzin adeta kollanıyor hissi veriliyor.Mazot tarım demek,ulaşım demektir.LPG orta sınıfın kullandığı bir araba yakıtıdır.LPG'ye zam demek AK Partinin kendi tabanına kötülük yapması demek.Eğer illa zam yapılacaksa mazot ve LPG'den alınması gereken artı ücret benzine yüklenmelidir.Benzin zenginlerin yakıtıdır.Hükümet temel girdileri subvanse etmelidir.Eğer her döviz artışında temel girdilere zam yapılacaksa o zaman maeketleri denetleme fantazisnden vaz geçmeleri gerekir
 • 1 Yıl Önce

Özbaş

Evet, zamlar, zamlar, bunun yanında maaşlara'da zam yapılıyor dengelemek için olsa gerek, ama denge sağlanamıyor bizim gibi, geliri az olanlar A dan, Z ye, zam ödedikleri için, enflasyonun bir an önce dengelenmesi şart. Dün kılıçdaroğlu, MB nı ziyaret etti amacı ne olaki ?
 • 1 Yıl Önce

FATMA

Madem okuyorsunuz.Ben Almanyada yasiyor ve sizi hep takip ediyorum.Ama artik yeter.Daha 1 hafta once Almanya coktu diyen baskanimizi anlamakda zorlandim.Ben almanyada yasamadigimi dusunmeye basladim.Lutfen yanlis bilgiler veripde Turkiyemizi goge cikartmaya calisarak kotu bir izlenim vermeyin.Iyi yayinlar dilerim.
 • 1 Yıl Önce

şuayıp

Dünyada ki fiat artışını saklayip muhalefetin elinde ki malzeme fiat artışları istismarı kaldı
 • 1 Yıl Önce

YAVUZ

DEVŞİRME SOLYANDANÇARKLITAIFE. ...... CA.HA.PE.GENEL MERKEZİ YALAN ÜRETİM MERKEZİ DIR))) MUHARREM İNCE SÖYLÜYOR (eski ca ha PE milletvekili)))........................................... BENDE ASLA İNANMAM BU DEVŞİRME SOL YANDAN ÇARKLİ LARA. SİYAH DİYORLAR SA BİLİNKI BEYAZDİR ...TATLI DİYORLAR SA BİLİNKI ACIDIR.
 • 1 Yıl Önce
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23