• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Yaşar Değirmenci
Yaşar Değirmenci
TÜM YAZILARI
21 Nisan 2021

Ramazan-ı Şerif’i (Kur’an ayını) Değerlendirelim

Ramazan ayı ve Kur’ân-ı Kerîm birbirinden ayrı düşünülemez. Ramazan, bunun için müjdedir, mü’min gönüllere. En büyük fırsattır bizlere. 

Bunca günahımız, hatamız varken nefsimize ve arzularımıza bu kadar tâbi olmuşken; yegâne hayat rehberi Peygamberimizden gelen bir mesaja sımsıkı sarılıp, tekrar tekrar okumalıyız. Her zaman, her hal ve şartta tazeliğini, koruyan, bize yol, yön gösteren kitabımızdan bu okuma; sadece kuru kuruya okumak değil, muhabbetle, hasretle, tefekkürle, düşüne düşüne anlamaya çalışarak okumaktır. Nitekim Kur’ân, hayatı okumaktır. Kur’ân-ı Kerim, Cenâb-ı Hakk’ın ziyafet sofrasına oturmaktır. Cenâb-ı Hak’la hasbihâl etmektir. Dünya ve âhireti anlamaktır. 

Bu Ramazan ayını bizler de kendimize bir vesîle kılalım da Kitabımıza yeniden kavuşalım. Hânelerimizi Kur’ân ziyafetleriyle zenginleştirelim. Gönlümüze, hânemize ve şehrimize sekînet-i ilâhiyye yağsın. Melekler, civarımızda dolaşsın. Cenâb-ı Hakk, tevfîkini refîk eylesin, bizleri affederek rızâsına erdirdiği kulları arasına dâhil eylesin. 

Bilhassa bu güzîde Ramazan-ı Şerif’te zamanın kadrini bilerek gece-gündüz Kur’ân-ı Kerîm ile hemhâl olmak, ondan kendimize hisseler çıkarmak, Hak Teâlâ’nın rızasını O’nun gönderdiği Kitap’ta aramak ve bulmak. Hayat tarzımızı tanzim etmek, yaşadığımız, yaşatılan değil; inandığımız gibi yaşamak…  

Kur’an ayı olan Ramazan ayında okuduğumuz Kur’an-ı Kerim’in âyetlerini manasıyla beraber okusak, bir âyeti yaşayarak hayatımıza yansıtsak veya okuduğumuz âyetleri hayatında yaşayarak gösteren Üsveyi hasene (örnek Peygamber)imizin izini sürsek; bunalımda olan millet, ümmet ve insanlık kurtulur. Örnek mi? İşte Âli İmran sûresi 134. Âyet.  

(Fussilet 30 veya Mü’minun suresindeki ayetlere de bakılabilir.) 

Müminin özellikleriyle ilgili âyetler kısa kısa âdeta doktor reçetesi. 

“Onlar ki bollukta da darlıkta da infak ederler. (İlâhî emirlere yapışanlar, bollukta da, darlıkta da, sevinçli zamanlarında ve kederli anlarda da, refah günlerinde ve ekonomik darboğazlardan geçerken de, Allah için, karşılık gözetmeden, gönüllü harcayanlardır.) Öfkelerini kontrol altında tutarlar ve insanların hatalarını bağışlarlar. Zira Allah iyilik edenleri sever.” (3 Âli İmran 134) 

(Darlıkta vermeyenler varlıkta hiç veremezler. Elimize servet geçince onu faizle çoğaltmayı değil, zekât ve infakla çoğaltmayı düşünün! Riba servetin miktarını arttırır. Ruhunu öldürür. Diri servet, sahibini sırtında taşırken, ölü serveti, sahibi sırtında taşır. Zekât, görünürde malın miktarını azaltırken, hakikatte malın bereketini arttırır.  

Günahta ısrar, günah işlemekten daha büyük günahtır. Zira bu, günaha aldırmamanın bir sonucudur. Günaha aldırmamak vicdanın kör, imanın pasif oluşunun bir göstergesidir. Sonu helaka açılan hayat tarzıdır günahtan vazgeçmemek. 

Çöküş ve çözülüşle neticelenen bu gidişat, kendisinden önceki olumsuz geleneğin bir uzantısı, kendisinden sonrasının belirleyicisi. 

“Bir toplumun bireyleri, kendi iç dünyalarını değiştirmedikçe Allah da o toplumun gidişatını değiştirmez.” (13 Ra’d 134) 

Bu Ramazan, bambaşka bir Ramazan olsun hepimiz için. Mîlâd olsun bu Ramazan. Kul gibi kul olmaya, Peygamberimize yakışır bir ümmet olmaya başlangıç olsun. Eşyaya değil, Rabbimize kul olalım. Orucu nefsânî zaaflarla zedelememek; bilhassa dili, dedikodu, gıybet, yalan, iftira ve mâlâyânî ile uğraşmamak. Aynı zamanda çirkin konuşmalara karşı dile de “sükût orucu” tutturabilmek îcâb eder. Oruçlu iken ağzımıza bir şey girmemesine dikkat etmemiz gerektiği gibi, ağzımızdan çıkan her söze de dikkat edelim. Dilimiz, kalplere saplanan bir diken değil, rahmet lisânı olsun. Gelin, gönüller yaparak oruçlarımıza güç katalım! Gelin, gönüller yıkarak oruçlarımızı bozmayalım, oruçlarımızı yaralamayalım! Ailemizle, akrabalarımızla, komşularımızla, Müslüman kardeşlerimizle öyle bir ramazan geçirelim ve o ramazanın manevi etkisini bütün bir yıla yayalım ki, gönlü kırık, yüreği buruk, kalbi parçalanmış kimse kalmasın. İftarlarımız, sofralarımız mağdur ve mazlumlarla şenlensin. Cenab-ı Rabbü’l-âlemîn her birimizi bu ayın fazl u kereminden, rahmet ve bereketinden feyiz alanlardan eylesin!​ 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Dr. M. Seyit

Ey ilk ayetinde "Oku" ve birçok ayetinin sonunda da "hala aklınızı kullanmayacak mısınız?" Kelam-ı İlahisi bulunan Kur'an-ı Kerim'i, anlayarak okumadan ve kendi yerleşik hayat görüşünde anlayarak okumadığı Kur'ân'a muhalif unsurlar barındırıp ve bu unsurların varlığından bihaber olarak  ömrünü tüketen kişi; müslüman olmak demek Kur'an'ın bütününe iman etmeyi gerektirir. Hayat görüşünü şekillendirip tasdik ederken, Kur'an'a muhalif olup şirke düştüm mü kaygısı oluşmamışsa sende; neye, nasıl iman ettiğini umursamadan, üzerinde hak olan ve bir ömür boyu anlayarak okumadığın Kur'an'a bütünsel olarak iman etme gerekliliğinin mesuliyetinden kurtulacağını sanma!        Bu durumun ebedi hüsrana uğramana ve kaybedişine neden olduğunu anladığında, artık pişmanlığın fayda vermeyeceği bir sahnede olacaksın. Ömrünü tükettiğin geçici ve aldatıcı dünya hayatına yorduğun aklını; aklının ve senin gerçek Sahibine, doğru bir itikad ve iman için kullanmadığından dolayı kendini kınayacaksın. İman ettim deyip de; neye, nasıl ve ne şekilde iman ettiğinin imtihanı yapılmadan bırakılacağını mı sandın? Hakikâtte iman edenlerin mi, yoksa iman ettiğini zannedenlerin mi safında yer alacağının ayrımının yapılmayacağını mı sandın? Oku ve bil... Bilmek ile başlar iman...Kendi istediğin gibi değil, Rabb'inin senden istediği gibi iman etmen gerektiğini ve bunun ebedi sorumluluğunu bil... Dr. M. SEYİT
 • Yanıtla

Mustafa

Anlamadan bilmeden düşünmeden okuyalım. Hadid suresi Bu ayetleri anlamadığımız için hurafeleri iman edindik. sizi ilgilendirmiyor mu HADİD SÛRESİ 25. 1400 yıl önce şifre, okuyan yok varsa da anlayan yok. Kuranı Anlamak için okumuyoruz. İlim sahibi olduğunu iddia edenler de okumuyor. Andolsun ki biz kuranı kolaylaştırdık düşünüp öğüt alan yokmu Kamer suresi 17_22_32_ve 40 andolsunki biz kuranı kolaylaştırdık düşünüp öğüt alan yokmu. Hadîd Sûresi 25 - Andolsun biz peygamberlerimizi açık delillerle gönderdik ve insanların adaleti yerine getirmeleri için beraberlerinde kitabı ve ölçüyü indirdik. Biz demiri de indirdik ki onda büyük bir kuvvet ve insanlar için faydalar vardır. Bu, Allah'ın dinine ve peygamberlerine görmeden yardım edenleri belirlemesi içindir. Şüphesiz Allah kuvvetlidir, daima üstündür. ALLAHIN DİNİNE VE Su PEYGAMBERLERİNE GÖRMEDEN YARDIM EDENLERİ BELİRLEMESİ İÇİNDİR. (demir) ŞÜPHESİZ ALLAH KUVVETLİDİR DİMA ÜSTÜNDÜR. DEMİR KUVETLİ OLMANIN ANAHTARI. DEMİR GÜCLÜ ÜSTÜN  OLMANIN ANAHTARI. DEMİR ALLAHIN DİNİNE VE PEYGAMBERLERİNE YARDIMIN ANAHTARI. DEMİR ALLAH SUBHANEHU VE TEALA NIN VE PEYGAMBERİN SEVGİSİNİ KAZANMA ANAHTARI. Sağa sola sallamayın kuranı anlayın anlamak için okuyun ki ümmet  bir faydasını görür. Demirden kuvvet alan kafirler o demirle kafamıza kafamıza vuruyor nefes aldırmıyor. Demirle ilişiği olanlar Uyanın artık. Demirden kuvvet alın.. !
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23