• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Yaşar Değirmenci
Yaşar Değirmenci
TÜM YAZILARI

Putlaştırmak müzmin hastalık!

16 Haziran 2021


Yaşar Değirmenci İletişim: [email protected]

Tarih bilmeyen, Atatürk’ü bilgiye dayalı olarak tanımayan ve fakat onu dine ve dindarlara karşı silah olarak kullananlarla konuşmak dahi boşa vakit tüketmektir. Bu tipler her fırsatta Atatürk’ün üzerinden dindarlara saldırmayı adet edinmiş Donkişotlardır.

Atatürk’ün arkasına saklanmış ülkenin cumhurbaşkanına kin kusuyor! Tamam, onlarınki hadsizlik de, ya bu hadsizlerin sözlerini bayrak yapan muhalefet sözcülerine ne demeli? Bu kadar kin, bu kadar nefret, bir siyasetçiye yakışır mı?

Ayasofya’yı ibadete kapatma (Fatih Sultan Mehmet’in laneti) dan dolayı özür dileyen oldu mu? Taksim’in hemen her köşesinde Ortodoks, Katolik, Protestan kilisesi ve bazı Havralar mevcutken camiye karşı oluşturulan barikatların militan Kemalizm ve laiklikten neşet ettiği gayet açık. Her durumda ‘Tek Adam, Ulu Önder, Ebedi Şef”e şükran ve sadakat duymamız gerekiyor. Ayasofya Camiinde bir hafız merasimindeki duada geçen ayet ve mealinin okunmasına karşı çıkanlara ne demeli? Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP kadroları gibi Meral Akşener ve İYİ Parti kadroları da çirkin bir dizi ithamla imamı mahkûm etmeye kalkıştılar. Milliyetçi (MHP’nin) ‘zillet ittifakı’ dedikleriyle Mustafa Kemal ortak paydasında birleşmeleri, Kemalizm’in yahut insanları putlaştırmanın bir başka versiyonu değil mi? Balıkesir hutbesine âlimlerin, din adamlarının dahi okuyamadığı bugünün solcu ve partileri imza atabilirler mi? MHP lideri Devlet Bahçeli’nin kurduğu cümleler öylesine aşırı, temelsiz ve tutarsızdı ki ne İslam’ın temel esaslarıyla ne de yakın tarihin siyasi ve toplumsal tecrübeleriyle telif etme imkânı vardı. Adeta ‘Olmasaydın Olmazdık’ karanlığı ve dayatması form değiştirip karşımıza dikiliyordu. Mesela şu cümlede koskoca bir halkın iman sahibi olması bile bakın mutlak manada nasıl Ulu Önder’e bağlanıyor: “Atatürk tarih sahnesine çıkmasaydı, İslam’ın bekçisi olmasaydı doğduğunuz zaman kulağınıza ezan mı okunur yoksa bir Kilise’de vaftiz mi olurdunuz?” Devamında; “Atatürk’ü rahmetle anmak, ona saygı duymak, onun eserlerine sadık kalmak her nesil, her Türk evladı için ödevdir.”

Allah-u Teala; Kur’an-ı Kerim’de faizle alışveriş yapanların, hırsızlık, cinayet, yalan ve iftira, içki ve domuz eti, kumar ve rüşvet, zina ve eşcinsellik vd. günahları işleyenlerin hem bu dünyada hem de ahirette rezil rüsva olacaklarını beyan ediyor. Şimdi bu ve benzeri günahları işleyenler alınacak, kırılacak diyerek Allah’ın ayetlerini hatırlatmaktan geri mi duralım?

Dinin vicdanlara hapsedilmesi, hayata sokulmaması, sadece teoride kalıp hayat tarzı haline getirilmesi de kutsal hale getirilen ‘laiklik putu’nun içine sokuldu. Öyle ki ihtilallerin sebebi de laikliğe dokunma, İslâm’ın yerine konulan ‘irtica’ oldu. Dini kuralların adı olan Şeriat da hep tehlike olarak gösterilip, bilinçaltına yerleştirildi. Şeriat gereği kılınan cenaze namazına giderken bile ‘kahrolsun şeriat’ diye bağırılmadı mı?

‘Türkçe Ezan ve İbadet’ dayatması yanlış değil mi? Geçmişimizle bütün irtibatımızı kesen bin yıllık tarihe dinamit koyan harf inkılabı çok büyük hataydı. ‘Şapka kanunu’ yanlışın büyüklerinden olduğu gibi uymayanlara uygulanan ‘idam’ dünya tarihinde görülmemiş zulümlerden. Bu feci çizginin devamı ve o izi sürenlerin son dönemde uyguladıkları ‘başörtüsü yasağı, İHL’lere yapılan katsayı zulmü, imam hatip mezunlarının bir yere sokulmaması, devlet memuriyetlerine alınmaması” gibi zulümler… Bunları yapan zalimlerden küçücük bir özür cümlesi duydunuz mu? Yakın zamanda Cumhurbaşkanı seçiminde yaşananlar, hanımının ve meclis başkanının hanımına başörtüsü saldırıları, vs. Konuşmaya ve yazmaya ne zaman yeter, ne de yazı sütunları…

‘Atatürk’e her daim şükran ve sadakat duymayı imanın esası, vatandaşlığın şartı olarak dayatıyorlar pişkin pişkin. Sadece ezanı, namazı, orucu değil adımızı, iffetimizi, namusumuzu, imanımızı da Atatürk’e borçlu olduğumuzu yazıp konuşacak kadar büyük bir haddi/hududu bilmeme saygısızlığı, eşi benzeri bulunmaz bir suç örneğidir. 

Tabii ki bu tekebbür ve istiğna tek taraflı işlemiyor. Güya muhafazakar dil ve siyasetin lastikli, müphem ve konjonktüre endeksli literatür ve tarzı da modern Firavunluğa dönüşüyor. (Anıtkabir ziyaretleri, oradaki şeref defterine yazılanlar.) 

‘Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmasaydı, Bugün Ayasofya’da, Sultanahmet’te, Süleymaniye’de ecdadın mukaddes emanetleri üzerinde, hak iddia edebilir miydiniz?’ Tarihi Atatürk’le eşitleme, egemenlik ve özgürlüğü Atatürk’ün lütfuna bağlama, İslam’ı ve Müslümanları Kemalizme bağımlı kılma çabaları şaşkınlıktan sapkınlığa, fanatizmden barbarlığa uzanan bir modern dönem cahiliyesidir. Oysa İslam ve Tevhid inancı sadece Arapların Lat, Menat, Uzza ve Hübel gibi putlarını değil geçmişten bugüne Türklerin, Kürtlerin, Farsların, Almanların, Çinlilerin, Rusların, İngilizlerin de bütün putlarını reddeder. İslami, ahlaki, siyasi, kültürel veya diğer açılardan geliştirilen hemen bütün eleştirileri ‘Atatürk’e dil uzatmayın’ söylemiyle bloke etmeye kalkışmak, tek adam ve tek parti despotizmi, Ulu Önder kelimeleri.

Belli yerlerde olanlar; devamlı Atatürk’ün arkasına sığınarak ve onu kendi fikirlerine kalkan ederek dine ve dindarlara saldırmaya devam ediyorlar. Bunlarla ilgili yazacak çok şey var.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Kaleminize yüreğinize sağlık Yaşar Değirmenci Hocam.Cumhur ittifakından böyle çıkış yapılması canımızı çok sıktı.İlk liderlerinin de menderese darbe yaptığını unutturdular.Darbeden sonra tankın üzerine çıkarak ABD elçiliğine gidin "Darbe dediniz yaptık verin paraları" o günün gazetelerinde gururla yayınlandı.Unutmadık .Sağlıklı günler.
 • Yanıtla

Bozok

Aynen öyle abi. Bıktık artık şu Kemalizmden yeter artık bıktırdı artık.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23