Lozan rezilliği fazilet mi oldu?

27 Temmuz 2019 Cumartesi

İstanbul’un her yanına Ekrem İmamoğlu imzalı Lozan zaferdir pankartları asılıyor. İstanbul sokaklarını tarihi hakikatlerden uzak böylesi pankartlarla doldurmak doğru mudur? Lozan antlaşmasının yıl dönümlerinde hep o bildik içi boş hayali nutuklar atılır. 

Lozan: İslami iddialarımızın terk edilmesidir.  

Utanmadan, sıkılmadan, bir tarihçiye danışmadan (Murat Bardakçı, İlber Ortaylı bile olur) nasıl o pankartlarla İstanbul’u işgal edersin? Belediyenin işi yalan tarih sloganlarıyla zihin kirletmek midir? Zihin, fikir, kültür kirlenmesi, sokakların kirlenmesinden daha vahimdir.  

“Lozan tarihimizdeki en büyük zaferdir” hamasetine itiraz edenlerin resmen hapse atıldığı bir Türkiye’den bugün devletin başının “Zafer değil hezimettir” diyebildiği bir Türkiye’ye gelmek için nice acılar çekildi. Ne sıkıntılara göğüs gerildi. Gözyaşlarıyla yıkandı hapishane hücreleri. Ama bir şekilde gelindi. Şimdi başta inkılap tarihçilerimiz olmak üzere (yeri gelmişken söyleyelim: böyle bir tarihçilik türünün bugünkü dünyada karşılığı yok) tarihçilerimizin artık Lozan konusunda kem küm etmeden konuşmaları ve millete hakikati kıvırmadan söylemeleri gerekiyor. Nasıl Sultan Abdülhamid döneminin artıları ve eksileri yazılabiliyor ve konuşulabiliyorsa İstiklal Savaşı ve İnkılaplar da olumlu ve olumsuz taraflarıyla, getirdikleri ve götürdükleriyle özgürce ele alınabilmelidir. 

Lozan zafer mi, hezimet mi? Bu soruyu ilk defa kitabının ismiyle soran merhum Kadir MISIROĞLU’nun ölüsüne bile demedikleri kalmadı. Nedir bu çığırtkanlığınız?  Hani fikir özgürlüğü, hani tahammül rejimi olan demokrasiye bağlılığınız.

Lozan’da ‘verdi, kabul etti, feragat etti, vazgeçti’ sözleri hep Türkiye için kullanılır. Toprak veren biz, toprak dediysem içinde Mısır ve Sudan gibi ülkeler var. Feragat eden biz, vazgeçen biz (mesela Kıbrıs), kabul eden (ettirilen) taraf biz. Devamlı veren taraf biz isek Lozan’da ne tür bir zaferden bahsedebiliriz ki? Lozan Konferansı, Osmanlı’nın tasfiyesini hukuki belgeye bağlama anlaşması. Lozan’daki konferans Osmanlı topraklarının bölüşülmesi için toplandı ve Osmanlı topraklarının beşte dördünün tapusu orada el değiştirdi. Mesela Mısır ve Sudan’ı verir İngilizlere. Lozan’a kadar Mısır ve Sudan bizimdi. 

Lozan’la kendi medeniyetimizi, ruh köklerimizi inkâr eder hale geldik/getirildik.

Sultan Vahidüddin neden hain ilan edildi? İngilizler ondan intikamlarını resmi tarihimize böyle geçirerek aldılar. Halbuki hakikaten vatan haini olsa yurtdışına çıktığında onu Londra’da baş tacı etmeleri gerekmez miydi? Ne gezer. Sefalet içinde, bakkala kasaba borçlu öldü onurlu Sultan. Cenazesine haciz kondu. Bize bu vatanı bırakan Osmanlılar sürgüne gönderilmedi mi, Onların Türkiye’ye girmelerine yasak konmadı mı? Osmanlı topraklarını Lozan’da ve sonrasında avuç avuç dağıtanlar neden kahramandır bu ülkede? Osmanlı’yı keyfi bölüşüm projesine ve en çok da Hilafetin kaldırılmasına itiraz ettiği için hain ilan edilmiştir bu mazlum Sultan.

Başsız insan yaşayamazken, Peygamberimizin vefatında bile definden önce baş (halife) seçilirken, ümmetin başsız kalma günü hâlâ ‘hilafetin kaldırılması’ adı altında kutlanıyor. Her türlü rezillikleri yaptığı halde Hıristiyan dünyası başsız kalmasın diye Papalar, Patrikler hep var. 90’lık olsalar dahi var. Ya bizde. Ümmet kelimesine bile tahammül yok! 

Lozan’a giderken biz 600 yıllık bir çınarı söktük de gittik, bilmeyenler öğrensin. 1 Kasım 1922’de saltanatı kaldıran, lağv eden kanun aynı zamanda Osmanlı Devleti’nin yıkıldığını, tarihe karıştığını bildiriyordu. Burada ince bir oyun oynandı, İngilizler de tabii keyifle seyrettiler. Tıpkı hilafetin kaldırıldığını seyrettikleri ve hilafet kaldırılmadan Lozan’ı onaylamadıkları gibi. Lozan’a bir devletin hükümeti olarak değil, sadece ‘hükümet’ olarak gittik. Devleti olmayan bir hükümet! Garabeti düşünebiliyor musunuz? Soru ortada: Lozan’da kim kaybetmiştir? Fedakârlığı kim yapmıştır? Geri adımı kim atmıştır? İngiltere, Fransa, İtalya ve Yunanistan kaybetmediğine göre bir kaybeden olmalıdır ve acıdır ama bu, Türk tarafıdır. Bunu ben söylemiyorum. Lozan tutanaklarına göre İsmet Paşa da bunu söylüyor. (Kaynak: Ali Naci Karacan, Lozan Konferansı ve İsmet Paşa) Lozan’da verilen tavizlerin kendi bileğinin hakkıyla kazanılan topraklar değil, ecdadın şehid kanlarıyla kazanılan toprakların bu adamlar tarafından verildiğini unutmayalım. O zaman Lozan Antlaşması: 1) TBMM tarafından sıkı sıkıya tembihlenen Misak-ı Milli’yi gerçekleştirme hedefine bile ulaşamamıştır. 2) 2. Lozan, Osmanlı İmparatorluğu’nun tapu dağıtım törenidir. Kadir Mısıroğlu’nun deyişiyle “Osmanlı’nın hân-ı yağmasıdır” (yağma sofrası). “Ver, kurtul” politikasının hazin bir sonucudur. 3. Topraklarımızı işgal eden, binlerce insanımızı katleden, kadınlarımızı, kızlarımızı kirleten, bebeklerimizi öldüren, şehirlerimizi yağmalayıp yakan Yunanlara tek kuruş tazminat ödetemeyerek bir başka hezimete imza atan “birileri” acaba hangi zaferden bahsedebiliyorlar? İnönü itiraf ediyor. Lozan’da meselelerin bizim zararımıza, müttefiklerin lehine halledildiğini açıklayan, yani zafer olmadığını söyleyen bizzat İsmet İnönü’dür. Bunları bilmek için tarihçi olmamız gerekmez. Lozan: İslâmî iddialarımızın terk edilmesidir. “Zafer” olarak sunulan “Lozan”, aslında büyük bir “hezimet”tir. Lozan Antlaşması’ın yıldönümlerinde hep o bildik içi boş, hayalî nutuklar atılır. 24 Temmuz 1923’de imzaladığımız o hezimet belgesiyle Lozan’da, sanki savaştan biz mağlup çıkmışız gibi, burnumuzun dibindeki adaları binlerce kilometre uzaklıktaki devletlere teslim etmişiz. Gözle görünen mesafedeki adaları, Yunan’a bırakmışsınız. Sonra da Lozan zafer! Yazıklar olsun! Hele her tarafa pankartları astırtan belediye…

Lozan, Türkiye’nin resmen Osmanlı’dan ve dolayısıyla İslâm kültüründen bağımsızlaşması, kopması ve Batı’ya bağımlı hâle gelmesinin bir başka adıdır.

Tanzimat’ın hamlesi, ülkenin, kendi iddialarından vazgeçerek Batı’ya “teslim olması”yla sonuçlandı. İşte Lozan, bu teslimiyet’in, dolayısıyla yenilgi’nin resmen tescil edilmesidir.

Lozan, bizim iddialarımızı bitiren, bizi, başkalarının iddialarına ve projelerine bağımlı hale getiren bir teslimiyet sözleşmesidir. Bu anlaşma günü (içinde bulunduğumuz şartlardan dolayı) hiç olmazsa tarih olarak zikredilip, üzerinde tarihi hak ve hakikatlerin ortaya çıkması, medeniyetimizin imhası olduğunun ispatlanması için tarih öğrencilerini inceleme, gayret, hedef, heyecan ve ideale sevk etmelerine vesile olacak hale getirilmeliydi. Yoksa yalanın, dolanın, bizi kendi bağlarımızdan koparmanın, mâzi/hal/istikbal köprüsünü bombalamanın ‘zafer pankartları’ muhafazakâr oyları alabilmek için tam bir şovmenlik yapan Bld. Bşk. E. İmamoğlu’nun halinin ortaya çıkmasının vesilesidir. 

Tarihçi Mustafa ARMAĞAN’dan, ilim ve fikir adamı Yusuf KAPLAN’a, merhum tarihi eserleriyle ortalığı savuran Kadir MISIROĞLU’dan merhum medeniyet tarihçisi Mehmet Niyazi ÖZDEMİR’e, merhum tarihçi Mustafa MÜFTÜOĞLU’a, Yılmaz ÖZTUNA’ya kadar kitaplarına, makalelerine, okumasanız dahi bir göz atmanız yeter. 

Ortaokula gittiğim 1968’den beri tarihe ayrı bir alaka ve hassasiyet duyan bir kardeşiniz olarak 70’li yıllarda (Lise dönemimizde) Kadir MISIROĞLU’nun Lozan barış mı, hezimet mi’den Necip Fazıl Üstadın Ulu Hakan Abdülhamid’e, Vatan dostu Vahidüddin’e Müftüoğlu’nun Yalan Söyleyen Tarih Utansın dahil okumuştuk. Sebilürreşad, Büyük Doğu, Sebil takip ettiğimiz dergilerdi. Şimdi her ay Mustafa ARMAĞAN’ın Derin Tarih Dergisi mutlaka takip edilmeli. Yusuf KAPLAN’ın makaleleri düşünerek okunmalı.

Yoksa yapılan tesislerle, köprülerle, geçitlerle, deniz üstü, deniz altından vasıtaların geçmesiyle, metrolarla, metrobüslerle, Marmaraylarla övünmek kurtarmıyor. Bu hizmetler çok önemli. Ancak insanımız ihmal edilmemeli. Memleket, millet, ümmet bukalemunlara, şovmenlere, ‘hedefe ulaşmakta her yol mübah’ diyenlere, kendi ülkesini bölmek, parçalamak, yıkmak isteyenlerle beraber hareket edenlere bırakılmamalı.

Belediye başkanının bu pankartları astırdığını görünce hafızamı tazeledim ve siz değerli okuyucularımla notlarımı paylaşıyorum. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • "Atatürk'ün askeri" değil, Türk'ün askeri..!"Atatürk'ün askeri" değil, Türk'ün askeri..!1 ay önce
  @Atatürk'ün askeri: Bu hiç de uygun bir tâbîr değildir. M. Kemal Paşa'yı isteyen sevebilir, ama hiç kimse buna icbâr edilemez; zîrâ, zorla güzellik olmaz! Kars'ı (Sarıkamış'ı), Ardahan vs. Doğu'yu en az Kemal Paşa kadar büyük bir Osmânlı Paşa'sı olan Mareşal Kâzım Karabekir Paşa düşmandan zâten temizlemişti..."Düşman Polatlı' ya nasıl geldi?" diye değil de belki şöyle sormak gerekirdi: " Yunan'ı, sâdece çete savaşlarıyla bile iki-üç ayda durdurmak mümkin ikenniçin tâ Polatlı'ya kadar ilerletilerek bu harb iki buçuk sene sürdürülmüştür?!"
 • @Atatürk'ün askeri@Atatürk'ün askeri1 ay önce
  Yorumuna genel olarak katılıyorum ancak Balkanlar 1914'te değil 11'de, kurşun atmadan değil (dedem dahil) bir sürü şehit verilerek kaybedildi. Sarıkamışta 90 bin değil 17 bin şehit verdik. Askere elbise taşıyan gemileri ruslar batırınca bu durum yaşandı. 17 bin asker dondu ama rusların ilerlemesini bir yerde durdurdular. Eskiyi karalayarak yeniyi yerleştirmek için uydurulan şeyler bunlar.Unutmadan, mesela Çanakkalede 251 bin değil (diğer dedem dahil) 51 bin şehit verdik. MSB şehitler listesinde de açıkça görülüyor.
 • İsmetin Önüİsmetin Önü1 ay önce
  Allah kimseye son nefesinde ermeni alfabesini saydırmasın, âmin!
 • sema emine aydınellisema emine aydınelli1 ay önce
  Sayın yazar, ne olur yapmayın, bugün,Türkiye Cumhuriyeti nden üstün bir tane İslam ülkesi gösterin, bir tanecik gösterin."Lozan hezimettir"dene demek. Ülken gitmiş, paylaşılmış, orta Anadolu daufacık bir yere kıstırılmışsın, o dane kadar sürer belli değil...Onurunla çıkmışsın Kurtuluş Savaşı ndan, dünya Atatürk ün önünde eğilmiş..İstanbul u kurtarnışsın, ne o,"adalar gitmiş"..Atatürk düşmanlığı, Cumhuriyet düşmanlığı çıkmaz sokaklar...
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer1 ay önce
  Yakın..tarih..sil..baştan..yeniden..yazılmalı..Geçmişini..bilmeyenler..geleceğini..kurtaramaz..yem..olmaya..devam..ederler..RESMİ..TARİH..YALANLARI..ÇÖPE..
 • Celal yilmazCelal yilmaz1 ay önce
  Bu gunde turkiyeye hakim olan esas guc lozanda masada olan guclerdir hicbirsey degismedi sadece 2019 yılındayız
 • YolcuYolcu1 ay önce
  Hakikat sevdalıları inşaallah keyfiyet ve kemiyet itibariyle de çoğalır müessir olur lar. Bir hezimeti zafer safsatalari ile süsleyerek milleti ve devleti yanlış bilgilendiren ve yönlendirmeler gerçeklerin üstünü örtmek ak'i kara, karayı ak göstermek yüce milletimizin ve devletimizin bekasi için gafletten öte hainliktir. Bu bakımdan İmamoğlu'nun yaptığı bu yanlış bilgilendirme için cumhuriyeti savcısı soruşturma açılmalıdır. Hakikatlerin açıkça ifade adilerek millet doğru tarih bilgileri ve şuuru ile buluşması elzemdir. Asıl bu bir BEKA meselesidir.
 • Ali rızaAli rıza1 ay önce
  Hakkı ve hakikatı yazıp ikrar etmeniz zaten beklenemez hele softa olmuyan bir kişinin kurduğu muhteşem bir ülkede yaşamak istemezsiniz o zaman ya sevdiğiniz yenildiğine üzüldüğünüz yunana yada itikadını imrendiğiniz emevi torunu suudi ye gideceksin ki mutlu olasın tercih zatıalinizin burası Atatürkün Türkün ülkesi,
 • MesutMesut1 ay önce
  Lozan zaferse bizim olmayan hangi topragı aldı m kamal ve inönü . Hangi namusu kurtardı etrafınıza bir bakın kefere karıları gibi hertaraf cıbıldak yosmadanve yanlarında geyikten geçilmiyor. Lozan müslüman türk milletinin köküne asitdökmektir . Lozan türkü islamdan uzaklaştıranhaçlı batılı gibi yapmak için atılan ilk imzadır . Lozan müslüman türkleri mankurtlaştırmanın ilk adımıdır . İngilizlerle ,fransızlarla almanlarla, italyanlarlalozanı savunanlar arasındakültürel , yaşam , hayat tarzı, ve dünyaya bakışlarındafark protestanla evancelilkler arasındaki fark kadar fark var . Lozancılarlane dinimizne hayat tarzımız nede dünyaya bakışımız aynı .
 • Orhan İNAN Orhan İNAN 1 ay önce
  Ellerine sağlık. Biz seni anlıyoruz. Anlamak istemeyene zaten bir şey anlatamazsınız. Selam ederim.
 • Baybilen Baybilen 1 ay önce
  Osmanli son 300 yildir butun savaslari kaybetmis yikilmis bitmis hasta .buradaki cok bilmislet lozani sucluyor .pes dogrusu.sen yunan polatliya gelene kadar neredeydin ey osmanli.allahuekber daglarinda daha rus askerini goremeden sehit olan donarak sehit olan mehmetcigimizdemi lozan yuzunden .
 • Mehmet EsenMehmet Esen1 ay önce
  Ne diyeyim Rabbim razı olsun yazılacak söylenecek nevarsa yazmışsınız o nu o makama getirenler utansın getirtenler de utansın
 • Ali Ali 1 ay önce
  Bu ülkede homolar lezbiyenler onur yürüyüşü yapacaklarmış. Onursuzların onuru olur mu? DemokratikLaik olursan olur.
 • KamalKamal1 ay önce
  Gözle görünür mesafedeki adaları Yunana bırakmışlar derken... Ağrınıza gitmesin o pankartlarda Atatürk’ü daha çok göreceksiniz.
 • EmeklEmekl1 ay önce
  Madem öyle şöyle düşünün M.Kemal yok İstanbul işgal edilmiş hatay İskenderun Fransız İtalyan oralara çıkmışordunun silahları toplanmış tersaneler ele geçirilmiş peki bunların olmasına neden izin verdiler soyunuzda İstanbul’da yaşamış doğmuş birisi oldu ise o dönemleri bilen sorsaydınız biz İstanbulluyuz rahmetli anneannem e sorardık ne oldu diye oğlum bütün önemli yerlerde postahane vs kapıda İngiliz askerleri vardı aranmadan giremezdik derdi dedem Osmanlı subayı idi yaralanıp hastalandığından malulen emekli edilmiş bir subay Babıali baskınında orada olaylara bizzat şahit bir dönem enverpaşsnın yaverliğinide yapmış bir sürü resimleri var
 • ülkenin tapu senediymiş lozan, arkadaş! ülkenin tapu senediymiş lozan, arkadaş! 1 ay önce
  Hürriyet' in sâbık kıdemli yazarı akyol, an itibariyle lozan' ın en yaman avukatıdır! Yahu şuraya bakın, 80' e gelinceye kadar bu adam müslüman olarak biliniyordu bir de ha!
 • kemal kurdu, ismetsiz sürdürdü, çakmak korudukemal kurdu, ismetsiz sürdürdü, çakmak korudu1 ay önce
  Bir adam ve kadın düşünün: birbirlerinden zina yoluyla çocuk edinmişler: şimdi şunu tartışırmısınız: "bunlar çocuklarına iyi bir annelik ve babalık yaptılar mı?" lozan tartışması işte böyle bir şeydir; ülkeyi gasp ve işgal eden bir partinin millet adına yaptığı bir anlaşmayı değerlendirmek neresinden tutulacak bir olaydır ki?
 • ATATURKUN ASKERIATATURKUN ASKERI1 ay önce
  GALICYADA KIRIMDA YEMENDE TRABLUSDA KAFKAS CEPHESINDE CANAKKALEDE MORADA SAVASLARI KAYBEDIP 2 MILYON METREKARE TOPRAK KAYBETMIS OSMANLI BALKANLARI 1914 DE TEK KURSUN ATMADAN TERK ETMISALLAHUEKBER DAGLARINDA SAVASAMADAN 90 BIN MEHMETCIGIMIZ SOGUKTAN SEHIT VERMISIZACLIK YOKLUK FAKIRLIK HURAFE ASIRET AGALIK EGITIMSIZLIK OSMANLIYI BITIRMIS SIZ HALA LOZAN HEZIMET DIYORSUNUZ.
 • MisafirMisafir1 ay önce
  Şu Lozan takıntınız bitmedi. Aldıkları İstanbul'u kaybeden İngiliz, aldığı İzmir'i kaybeden Yunan, Antalya'yı terkeden İtalyan, Maraş'ı, Antebi boşaltan Fransız ama kaybeden Milli Mücadeleciler öyle mi? Gülünç oluyorsunuz beyler!... Padişah kaybetti elbette. İngiliz kuklası olmayacak geçecekti Anadolu'ya halkının yanında yer alacaktı ki, kazananlardan olsun. Osmanlı zamanında terkedilen toprakları geri almamak hezimetmiş. Mantığa bak hizaya gel!... Hazır İzmir'de Yunan ve işbirlikçileri denize dökülmüşken ni zahmet Viyana'yı da alsalardı ya. Değil mi yani!...
 • 500 sene bir vâli ile idâre ettığimiz Yunan'ı yendim diye övünmek ancak,M. Kemal Paşa'ya ve "kemalistler"e yaraşır..! 500 sene bir vâli ile idâre ettığimiz Yunan'ı yendim diye övünmek ancak,M. Kemal Paşa'ya ve "kemalistler"e yaraşır..! 1 ay önce
  ...Fransızlar'ı Sütçü İmam ve diğer halk zâten kovduydu. İtalyanlar da kendileri çekilip gittiydi. Ermenileri de Kâzım Karabekir Paşa zâten def'ettiydi.Geriye kim kaldı.?! Nerde o "yedi düvel"..?! 500 sene bir vâli ile idâre ettığimiz Yunan'ı yendim diye övünmek ancak,M. Kemal Paşa'ya ve "kemalistler"e yaraşır..!
 • Çanakkale'yi, Millî Mücâdeley'e (Yunan Harbi'ne) yamamaya çalışmayalım, lütfen..!Çanakkale'yi, Millî Mücâdeley'e (Yunan Harbi'ne) yamamaya çalışmayalım, lütfen..!1 ay önce
  @Emekl: Gâlibâ, emeklisiniz. Siz en iyisi torun sevmeye devâm ediniz..! Çanakkale Muhârebesi'nde ( zîrâ 1.Cihân Harbi'nin bir safhasıdır) M.Kemal Paşa'nın esâmesi bile okunmaz! Şâyed işin içine Kemâl Paşa'yı katacak isek önce, "Filistin Cebhesi'nden başlamak lâzımdır.!? Ve Sultan Vahdeddîn'in onu Anadolu'ya niçin gönderdiğini pek iyi idrâk edip sindirmiş olmak herkesin harcı değildir..! Ağabey'lerinden Enver Paşa gibi, Saray'a damat olma saplantısına hiç girmiyorum.!?
 • EmeklEmekl1 ay önce
  M.Kemal çanakkaleye payidaht tarafından yarbay rütbesiyle gönderildiğinde M.Kemal durumu gördüğünde bir telgraf gönderir padişahım bu bir kara savaşı değil Deniz savaşı İngilizlerin amacı burada bizi oyalarken Mısır’ı almak demiş uyarmıştırve dediğide olmuştur Osmanlı Çanakkale’de müdafaasında iken Mısır elden gitmiştir Çanakkale düşman güçleri inanılmaz askeri bir donanmaya sahip olmaları savaşın kendi Lehler’ine gelişeceğinden emin olan chorçil hayatının hatasını yapmış ve donmanın en güçlü savaş gemileri batırılmıştır Kara savaşını düşünmeyen düşman güçleri bu büyük deniz kayıpları ve Çanakkale’yi geçemeyeceklerini anladıkların kara savaşına girmişlersede mevzi ve konumları büyük zayiatlara sebebiyet vermesi nedeniylede bir süre sonra geri çekilmek zorunda kalmışlardır malumunuz Çanakkale’yi geçemeyen düşman 2 yıl sonra imzalanmayan ancak anlaşılan Sevr antlaşmasıyla İstanbul’a 60 parça gemiyle işgal başlamışlar sonuç Nasıl geldilerse öyle gidecekler cümlesiyle başlayan kurtuluş savaşı sizlerin hainlik dddiğiniz lozanla bu vatanda yaşayabildik
 • Vahdet M.GVahdet M.G1 ay önce
  iSMİNİZ GİB YAŞAYINZI VE SOYADINIZ GİBİ ÖĞÜTMÜŞSÜNÜZ KENDİ DEĞİRMENİNİZDE BU KONUYU .....BU ANLAŞMA CHPLİLERCE KEMALİSTLERCE YAPILDI CHPNİN BU ŞEKİLDE PROPAGANDA YAPMASI NORMALDİR...AÇIKLARINI BÖYLE KAPATACAKLARDIR.TEK ŞEFLİK DÖNEMİNDE YAPTIKLARI CAMİİLERİMİZE SALDIRALARI,DAHA NELERE...ŞUAN BU YAZIYI YAZARKEN GÖZLERİMDEN YAŞ GELDİ...HEYBETLİ -ŞATAFATLI DOLMA BAHÇE SARYINDA 2014 TE GEZERKEN -İNGİLİZCE BİLDİĞİM İÇİN PRATİK YAPMAK İÇİN TURİSTLERLE KONUŞUYORUM BİR TANESİ HAVUZ BAŞINDAYDI .NERELİSİNİZ DİYE SORDUM İSVİÇRELİYİM -HANGİ ŞEHRİNDEN DEDİM (BEN ZÜRİHTEN-CENEVREDEN-BERNDEN DİYECEK ZANNETTİM>>LOZANDANIM<<>>DEDİM (YÜZÜME HÜZÜN VEREREK ,BAŞIMI SALLAYARAK-AĞLAMAKLI )İSVİÇRELİ YÜZÜ ŞAŞKINLAŞARAK NİÇİN ...İNCERDİBLE...DEDİ ..BU UĞURSUZ ANLAŞMANIN OLDUĞU HALKIMIN KAYBETTİĞİ UĞURSUZ (UNLUCKY)ANLAŞMANIN YAPILDIĞI ŞEHİR DEDİM...İNCREDİBLE ..KELİMESİ ŞOK DURUMLAR -TASDİK ETMEME ŞAŞIRMA İÇİN İNGİLİZCEDEKULLANILAN BİR KELİMEDİR...TURİST SESSİZCE UZAKLAŞTI...(HATTA O ANLAŞMANIN YAPILDIĞI ŞEHİR DEDİ)SAYFALAR DOLUSU CÜMLELER YAZILABİLİNİR YAŞAR ABİ..BU MUNAFIK İNGİLİZİN ZAFERİ..YUNANIN -BATININ...CEPHEDE YENDİK..MASADA KAYBETTİK...AVRUPA BUNU HEP YAPTI...VE ŞİMDİ HALA AB.KAPISINDA BİZİ ALIN DİYE NE DURUMDAYIZ....YUNANA SİLAH YARDIMINI YAPAN İNGİLİZ ...100 YÜZ YIL SONRA NE OLACAK..SAYGILARIMLA
 • mısıra sudana gitmemısıra sudana gitme1 ay önce
  istanbulda ingilizler vardı onu da yaz ic anadoluda yunan vardi guneyde fransiz bunlarida yaz padisahin baskenti esir alinmis sen sudan misir diyorsun Allah akil versin.Kurtulus savasi kazanilmasaydi keske yunan galip gelseydi ne olurdu acaba.
 • ULUSLARARASI BOS KAFALILAR CEMIYETIULUSLARARASI BOS KAFALILAR CEMIYETI1 ay önce
  Sayin yazar,hicbir Turkun Lozan da dahil tarihsel olgulari sarlatanliga kapilmadan objective analiz edecek ne beyinsel kapasitesi ve bilgi birikimi ne de bunlari kabullenebilecek geliskin bir kisiligi vardir.Eger bunlardan bir parca dahi olsaydi Turkler de hemen Japon samuraylari gibi harakiri yapip intihar ederlerdi,dolayisi ile bu meziyetler iyi ki yokmus da hayata kiyisindan kosesindende olsa tutunabiliyorlar.Zafer mi hezimet mi olduguna gelince: nereden baktiginiza bagli.Musluman Turk mahallesinden bakarsaniz kuskusuz hezimet,cunku Turklugun ve muslumanligin kokunu bir daha yesermemek uzere kaziyip tarihin coplugune postalamistir.Emperyalist(materyalist batici) mahallesinden bakinca esi gorulmemis bir zaferdir.Cunku burada emperyalist sadece Turkleri ortadan kaldirmamistir,onun asil derdi olan ve uluslararasi emperyalizmin(seytanin dunya hakimiyeti)onundeki yegane engel (daha dogrusu o ana kadar ayakta kalan yegane engel,cunku emperyalist ondan once hiristiyanligi darmadagin ederek onun defterini coktan durmustu)olan muslumanligi(hilafeti) kaldirarak binlerce yildir suren ideolojik ve felsefi savasin yani iyi ile kotu arasindaki mucadelede kotunun iyi uzerindeki mutlak galibiyetini ilan etmistir.Turkculuk takkiyesi yapan Tuncelili ermenilerle Izmir ve Trakya bolgesi yahudilerinin yanlarina Turklerin budala ve suca egilimi olan ezik kara yiginlarini da arkalarina alarak zafer cigirtkanligi yapmalarina sasmamak gerek cunku onlar icin gercekten de zaferdir.Cunku Osmanli devleti zamaninda da bu azinliklar hep boyle idiler,(takiye yaparak devletten yana imisler gibi gozukup surekli arkadan vururlardi gavurla yapilan harplerde ve diger mucadelelerde.)Dolayisi ile yapacak bir sey yok malesef,tarih hep bu sekilde,iyiyle kotunun,iyilerle kotulerin mucadelesi seklinde akip gidiyor,ancak unutmayalim ki mac henuz bitmedi Kayserispor macinin hakeminin yaptigi gibi maci biri erken bitirmezse utanma duygusundan dolayi!
 • Mehmet ayMehmet ay1 ay önce
  Yazar Bey, uzakta kanusmak kolay. Kurtulus savasi ortami nasilsin, devletin elindeki imkan para teknoloji ne durumdaydi? Sevr anlasmasi nicindi. Simdi konusmak kolay...
 • Lozan, hezîmetin tapusudur veya belgesidir ve ecdâdımıza ve bu Millet'e hakârettir..!Lozan, hezîmetin tapusudur veya belgesidir ve ecdâdımıza ve bu Millet'e hakârettir..!1 ay önce
  Lozan, tam bir hezîmettir..! Biz onu 24 Temmuz 1923 de imzalamışız. İngilizler İstanbul'dan Ekim 1923'de çekilmiş olup bunu ancak Haziran 1924'da imzalaıştır.?! İngilizler İstanbul'dan, bu anlaşmayı kendileri imzaladan aylar önce ve hiç kurşun atılmadan acabâ nasıl çekilip gitmişler.?!
 • Lozan,Misâk-ı Millî ile mukâyese edilebilir..! Lozan,Misâk-ı Millî ile mukâyese edilebilir..! 1 ay önce
  Lozan, kesinlikle hezîmettir. Türkiye'nin tapusu falan da değildir. Tapusu, ecdâdımız Osmânlı'nın ki buna Millî Mücâdele (Yunan Harbi) de dâhildir, şeîdlerinin kanıdır..! @Emekli: Sizin durumunuz nasıl, ne yaptınız ve yapıyorsunuz.?! Vesselâm...
 • AhmetAhmet1 ay önce
  Neden bunu yapıyorsunuz, neden organizebilinçli ve kasıtlı yalan söylüyorsunuz? Derdiniz ne? Bilgi çağında kimden neyi sağlayabilecek siniz? İfade özgürlüğü diyorlar, tarih bilimdir, kanıta dayanır...
 • şenay doğanşenay doğan1 ay önce
  ALLAH SİZE ZAFERİ HARAM EYLESİN allaha emanet olun
 • emekliemekli1 ay önce
  bugün o gavur dediğimiz hangi ülkelerden daha ahlaklı daha vicdani daha insani daha ilmi yaşıyor müslümanülkeler gösterin bir tane
 • cem erdemcem erdem1 ay önce
  Lozana kadar Mısır Sudan bizim falan değildi yalan söyleme. Mısırda Sudanda çoktan işgal edilmiş çoktan elden çıkmıştı. Kağıt üzerinde sözde senin olan ama alenen işgal edilmiş, tüm kontrolü idari olarak, askeri olarak yabancı devletlere geçmiş ülkeler. Osmanlıyı araplarla birlikte adeta oralardan kovalamışlar saray gıkını çıkartmamış seyretmiş, şimdi sen kalkmış meczupun birini kaynak gösterip iftira ediyorsun.
 • Erol Erol 1 ay önce
  O bahsettigin yazarlar tarihi farklı anlatır okulda öğrencilere farklı tarih anlatılır!...
 • Ali kaaAli kaa1 ay önce
  Lozan hezimet ise Mondros Sevr Berlin Uşi vs. Anlaşmalar zafer mi. Sırf Atatürk düşmanlığındanKurtuluşsavaşındayiğitçe savaşmışatalarinizin kemiklerini sızlatmayın. Ekrem Imamoğlunu elestirrin . Önemli degil. Yazinda saydigin tarihcilerin ne oldugunu da herkes cok iui biliyor.

Günün Özeti