Kıbrıs meselesi ihmal edilemez!

15 Haziran 2019 Cumartesi

Milletin, ümmetin, insanlığın derdiyle dertlenen, değerli ilim ve fikir adamı, Yusuf KAPLAN hocamızın son üç yazısı Kıbrıs ile ilgiliydi. Mutlaka kafa yorulması gereken, Türkiye’siz düşünülemeyen en önemli meselelerimizden. Millî ve manevi değerler verilmeyince, kendi kültür ve kimliğinden uzak yetiştirilince o insanımızın ne hallere düştüğünün de ibretlik, derslik bir portresi. Yusuf Kaplan ‘Dikkat! Türkiye’yi Kıbrıs’tan vuracaklar! Türkiye’nin bir numaralı güvenlik meselesi, artık Kıbrıs’tır!’ derken haksız mı?

Ben de aynı dertlerle muzdarip bir kardeşiniz olarak Kıbrıs meselesine temas etmek istiyorum.

Kıbrıs’ın İslami kimliği, neredeyse İslam tarihiyle yaşıttır. Başlangıcı 1400 yıl öncesine kadar ulaşan bir kimlik bu. Kıbrıs’ı fetheden İslâm ordusunda nefer olan Cübeyr b. Nüfeyr, şahit olduğu olayı şöyle nakleder:

“Kıbrıs adası fethedildiğinde, herkes dağıldığı halde, Ebüdderda’nın bir köşeye çekilip için için ağladığını gördüm. Kendisine yaklaştım ve dedim ki: “Hayrola, Allah’ın bu adanın fethini müyesser kılmakla Müslümanları şereflendirdiği böyle bir günde sen neden oturmuş, bir köşede ağlıyorsun?” Ebüdderda bana şöyle cevap verdi: 

“Ey Cübeyr, haklısın, elbette Allah onlara şeref ve itibar kazandırmış, iktidar ve hakimiyet vermiştir. Bu onların Allah’ın emirlerine sarılmaları sonucunda gerçekleşmiştir. Fakat Müslümanların gidişatını görmüyor musun? Ben onların (bu gidişle) Allah’ın emirlerinden uzaklaşmalarından, bu yüzden de başlarına gelecek zillet ve aşağılayıcı musibetlerden dolayı ağlıyorum.” Sahabeden Ebüdderda’nın gözyaşları Kıbrıs’ın İslami kimlik davası uğruna peşinen dökülmüş gözyaşlarıydı.

İslam’ı insan mutluluğunun öbür adı bilen bu aziz insanlar, ilahi vahyin insanın kirlenen dünyasını nasıl temizlediğinin canlı şahidiydiler. 

Bu yüzden İslam’la insan arasına gerilen engelleri ortadan kaldırmak için her şeylerini verdiler. Daha fazlası olsa onu da vereceklerdi hiç şüphesiz. Onlar Müslüman olmanın insan olmak, dahası mutlu olmak demeye geldiğini bizzat yaşayarak öğrenmiştiler. İmanlı olmanın, imanla yaşamanın ruhlarında, iç dünyalarında, dış dünyalarında, toplumlarında nasıl bir milat oluşturduğunu iyi bilirlerdi. O yaşta Ebudderda’yı Kıbrıslara kadar, Ebu Eyyub el-Ensari’yi İstanbul surlarına kadar getiren işte bu ruhtu, bu gerçekti.

Peki Ebüdderda’nın Müslüman kimliğinin geleceği için gözyaşı döktüğü Kıbrıs bugün ne halde?

Kıbrıs camiye yabancılaştırılmış, kiliseye ise girememiş bir adamın garip ruh halini yansıtıyor. “Kimliğimi kaybettim, hükümsüzdür” hali.

   Kıbrıs İngiliz sömürgesi olduğu günden bugüne kadar hiç Kıbrıslıların olmadı, kısa zamanda olacak gibi de görünmüyor. Önce “Kıbrıslılık” nedir, “ana vatan-yavru vatan” bağlantısı nereden geliyor, yavrunun anasına nispetinin sıhhati ve meşruiyeti nedir, bunlar üzerinde düşünsünler. Kıbrıs’ın Müslüman kimliğine ne oldu? Kıbrıs halkının İslamiyet’e papaz Türk düşmanı, zalim, katliamlarıyla bilinen Makarios’tan daha ziyade düşman olduğunu o hale getirildiğini unutmayalım. 

Senelerce Kıbrıs Türk’ünün liderliğini yapan Rauf Denktaş, bir konferansında şunları söyleyecektir: 

“Kur’an-ı Kerîm’i okuyun evlatlarım, dininizin kitabıdır” demeyi Atatürk inkılaplarına karşı olma, manevi herhangi bir telkinatta bulunmayı da gericilik telakki ettiğimiz için? Büyük bir boşluk bıraktık. Bıraktığımız bu boşluktan düşmanlarımız yararlandı. Bu hataya düşmemeliydik.” 

Fakat bütün ısrarlara rağmen Kıbrıs’a İmam-Hatip okulu taleplerini hep geri çeviren, Denktaş’tı.  Yani bu sözlerin sahibinin engeliyle karşılaştı. Dün böyleydi. Bugün de o zihniyetin devamı.

İlahiyat da, Kur’ân kursu ve imam hatip meselesi de sembolik değeri yüksek meseleler!

Kıbrıslı Türklerin ezici çoğunluğu, İslâm’ı öğrenmek ve çocuklarına öğretmek istemiyor. 

Bugünün dünden, dünün bugünden farkı yok! (Yarın devam edeceğim İnşaallah…)

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • takiitakii1 ay önce
  KUMARHANELER MÜSLÜMAN GÖRÜNÜP ORDA KUMAR OYNAYANLAR İSLAMIN SİYASETİNİ BİLMEYENLER
 • takiitakii1 ay önce
  ŞİMDİ BAK BUNDAN 10 YIL KADAR ÖNCE ANNAN PLANINI KİM DESTEKLEDİ KİM KARŞI ÇIKTI TÜRKİYE KIPRISDA İSE RUMLARIN ANNAN PLANINI RET ETMESİ NEDENİYLE HATIRLA DENKTAŞ NE DEDİ KIPRISIN ETRAFINDA OLANI BİTENİ TÜRKİYE BİLMİYORMU DEDİ O ZAMAN MÜSLÜMANGÖRÜNÜNENLER NEYMİŞ TÜRKİYEY YÜKVER KURTUL POLİTİKASI YOMKUYDU
 • hasan..hasan..1 ay önce
  !..لا حول ولا قوة إلا بالله العلي العظيمYani, biz şimdi uğruna onca şehîd verdiğimiz Kıbrıs'a ve husûsîsiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet'ine yeni Câmî ve Kur'ân mektebleri açamıyor muyuz.?!Vesselâm...
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Resmi Kayıtlı elde ödenmemiş evrak varsa bu Hırsızın dolandırıcı nın canaze namazını kılanın kıldıranın Allah subhanehu ve teala belasını versin.
 • HamzaHamza1 ay önce
  Kendi kuyusunu kendi kazan Ruanda Etopya halklarırın dan Türkiye in ne farkı yar. Kendi kendini yok ediyor.

Günün Özeti