• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Yaşar Değirmenci
Yaşar Değirmenci
TÜM YAZILARI
15 Haziran 2019

Kıbrıs meselesi ihmal edilemez!

Milletin, ümmetin, insanlığın derdiyle dertlenen, değerli ilim ve fikir adamı, Yusuf KAPLAN hocamızın son üç yazısı Kıbrıs ile ilgiliydi. Mutlaka kafa yorulması gereken, Türkiye’siz düşünülemeyen en önemli meselelerimizden. Millî ve manevi değerler verilmeyince, kendi kültür ve kimliğinden uzak yetiştirilince o insanımızın ne hallere düştüğünün de ibretlik, derslik bir portresi. Yusuf Kaplan ‘Dikkat! Türkiye’yi Kıbrıs’tan vuracaklar! Türkiye’nin bir numaralı güvenlik meselesi, artık Kıbrıs’tır!’ derken haksız mı?

Ben de aynı dertlerle muzdarip bir kardeşiniz olarak Kıbrıs meselesine temas etmek istiyorum.

Kıbrıs’ın İslami kimliği, neredeyse İslam tarihiyle yaşıttır. Başlangıcı 1400 yıl öncesine kadar ulaşan bir kimlik bu. Kıbrıs’ı fetheden İslâm ordusunda nefer olan Cübeyr b. Nüfeyr, şahit olduğu olayı şöyle nakleder:

“Kıbrıs adası fethedildiğinde, herkes dağıldığı halde, Ebüdderda’nın bir köşeye çekilip için için ağladığını gördüm. Kendisine yaklaştım ve dedim ki: “Hayrola, Allah’ın bu adanın fethini müyesser kılmakla Müslümanları şereflendirdiği böyle bir günde sen neden oturmuş, bir köşede ağlıyorsun?” Ebüdderda bana şöyle cevap verdi: 

“Ey Cübeyr, haklısın, elbette Allah onlara şeref ve itibar kazandırmış, iktidar ve hakimiyet vermiştir. Bu onların Allah’ın emirlerine sarılmaları sonucunda gerçekleşmiştir. Fakat Müslümanların gidişatını görmüyor musun? Ben onların (bu gidişle) Allah’ın emirlerinden uzaklaşmalarından, bu yüzden de başlarına gelecek zillet ve aşağılayıcı musibetlerden dolayı ağlıyorum.” Sahabeden Ebüdderda’nın gözyaşları Kıbrıs’ın İslami kimlik davası uğruna peşinen dökülmüş gözyaşlarıydı.

İslam’ı insan mutluluğunun öbür adı bilen bu aziz insanlar, ilahi vahyin insanın kirlenen dünyasını nasıl temizlediğinin canlı şahidiydiler. 

Bu yüzden İslam’la insan arasına gerilen engelleri ortadan kaldırmak için her şeylerini verdiler. Daha fazlası olsa onu da vereceklerdi hiç şüphesiz. Onlar Müslüman olmanın insan olmak, dahası mutlu olmak demeye geldiğini bizzat yaşayarak öğrenmiştiler. İmanlı olmanın, imanla yaşamanın ruhlarında, iç dünyalarında, dış dünyalarında, toplumlarında nasıl bir milat oluşturduğunu iyi bilirlerdi. O yaşta Ebudderda’yı Kıbrıslara kadar, Ebu Eyyub el-Ensari’yi İstanbul surlarına kadar getiren işte bu ruhtu, bu gerçekti.

Peki Ebüdderda’nın Müslüman kimliğinin geleceği için gözyaşı döktüğü Kıbrıs bugün ne halde?

Kıbrıs camiye yabancılaştırılmış, kiliseye ise girememiş bir adamın garip ruh halini yansıtıyor. “Kimliğimi kaybettim, hükümsüzdür” hali.

   Kıbrıs İngiliz sömürgesi olduğu günden bugüne kadar hiç Kıbrıslıların olmadı, kısa zamanda olacak gibi de görünmüyor. Önce “Kıbrıslılık” nedir, “ana vatan-yavru vatan” bağlantısı nereden geliyor, yavrunun anasına nispetinin sıhhati ve meşruiyeti nedir, bunlar üzerinde düşünsünler. Kıbrıs’ın Müslüman kimliğine ne oldu? Kıbrıs halkının İslamiyet’e papaz Türk düşmanı, zalim, katliamlarıyla bilinen Makarios’tan daha ziyade düşman olduğunu o hale getirildiğini unutmayalım. 

Senelerce Kıbrıs Türk’ünün liderliğini yapan Rauf Denktaş, bir konferansında şunları söyleyecektir: 

“Kur’an-ı Kerîm’i okuyun evlatlarım, dininizin kitabıdır” demeyi Atatürk inkılaplarına karşı olma, manevi herhangi bir telkinatta bulunmayı da gericilik telakki ettiğimiz için? Büyük bir boşluk bıraktık. Bıraktığımız bu boşluktan düşmanlarımız yararlandı. Bu hataya düşmemeliydik.” 

Fakat bütün ısrarlara rağmen Kıbrıs’a İmam-Hatip okulu taleplerini hep geri çeviren, Denktaş’tı.  Yani bu sözlerin sahibinin engeliyle karşılaştı. Dün böyleydi. Bugün de o zihniyetin devamı.

İlahiyat da, Kur’ân kursu ve imam hatip meselesi de sembolik değeri yüksek meseleler!

Kıbrıslı Türklerin ezici çoğunluğu, İslâm’ı öğrenmek ve çocuklarına öğretmek istemiyor. 

Bugünün dünden, dünün bugünden farkı yok! (Yarın devam edeceğim İnşaallah…)

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı