• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Yaşar Değirmenci
Yaşar Değirmenci
TÜM YAZILARI
04 Ekim 2020

Hasta medeniyet ve düşündürdükleri

   İnsan hayatı, bir ruh-madde sentezi. Ölüm, ruh’un bedeni terk etmesi. Ruh gider, bedenin bütün hayatiyeti söner. Sosyal hayat da bir mana-madde sentezidir. Fakat buradaki beraberlik o kadar kolay anlaşılmaz ve ilk nazarda kavranamaz. Münsebetler o kadar açık cereyan etmez. Sosyal hayatta da mânâ kayba uğrayınca, madde çürümeye başlar. Bu tedrici ölümdür. Mânâ’dan taviz verdikçe, maddî durumun parlaklaştığı zannedilir. Düşünülmez ki, o dıştaki parlaklık içteki çürümeye mâni değildir. Birçok medeniyetler, büyümeleri ve parlaklıkları artarken çürümeye başlamışlardır. Gaye saadettir. Öztürkçesi mutluluk. “İki cihan saadeti” gayenin kemâlini ifade eder. Mana kaybı olmuşsa, maddî sıhhat şartları da bozulur. Çokluk ve parlaklık bunu etkilemez. Manevi sıhhat seviyesi yüksekse; maddi şartlar, parlak ve güçlü görünmese bile tatmin verir. Merhametsizliğin ve adaletsizliğin hâkim bulunduğu bir toplumda en modern hastaneler var olsa bile, siz adil bir cemiyette daha geri imkânlarla daha iyi tedavi edilirsiniz. 

Yokluğun sebebi israf’tır. Bir cemiyette ne kadar israf var ise o kadar fakirlik ve çaresizlik vardır. Büyümüş ve parlaklaşmış görünen bir ekonomi böyle bir cemiyette, ancak acıların çoğalmasına yarar. Maddeyi kötü kullanmak maddi sıhhati de tahrip eder. Kötüye kullanıyorsan, ‘çok maddeye, çok paraya’ sahip olmuşsun ne çıkar? İşte çağın beşeri ve ‘çevresel’ kayıpları. Ciddî bir araştırma konusudur: Acaba tarihin herhangi bir devrine nazaran insanlık bugün ‘yeme-içme-soluma-gezme-barınma-dinlenme’ şartları bakımından daha iyi bir durumda mıdır? Hastadır bu medeniyet. Bu medeniyetin kökleri çürümüştür. Bu medeniyet kendi kültürünün utancı haline gelmiştir. Bu medeniyet İslam’a muhtaçtır. Çağ’ın mânâsı, bu medeniyet’in İslam’a muhtaç bulunduğu bazı seçkin kafaların Batı’da da anlamaya ve sezmeye başlamış olmasıdır. Ve biliniz ki; ‘insan’ın şu halini görüp de ‘İslam’ı korku - tehlike kaynağı olarak göstermek hayat’a, kültür’e, medeniyet’e ihanettir, insanlık suçu’dur. Bizim Batıcı’lardan bir gün Batılılar bile davacı olacaklardır.  

Hayat, manasıyla-maddesiyle bir bütündür. İnsan; kalbiyle, iradesiyle, şuuruyla, aklıyla bir bütündür. İslam’ın bütünlüğü, hayatın ve insanın bütünlüğünde anlaşılmak gerekir. Meşruiyetin kaynağı, milleti millet yapan insanı insan yapan ve de yücelten değerlerdir. Eğer milletten, milletin kararından-iradesinden korkuyorsanız, milleti millet yapan aileyi aile yapan, insanı insan yapan değerlerden korkuyorsunuz demektir.

Hastadır bu medeniyet .... Batıdaki intihar ve sokaktaki evsiz oranlarına bakabilir.

Sokaktaki mutsuz oranlarına, psikiyatri klinik sayılarına, evde tek başına yasayan sayılarına bakabilir.

V. Hugo ‘Aydın’ın görevi medeniyetin kalbini dinlemektir’ diyor. Medeniyetin kalbi insandır. Dinleyin medeniyetin kalbini! Dinleyin insanı! Kıvranıp duran insan ruhunun iniltilerine kulak veriniz! Ve biliniz ki; insanın şu halini görüp de ‘İslâm’ı korku-tehlike kaynağı olarak göstermek; hayata, kültüre, medeniyete ihanettir. İnsanlık suçudur. Bizim Batıcılar; bir gün bu hakikatleri anlayabilecekler mi acaba? Millet, devletin gerçeğidir, gücüdür, mesnedidir, varlık sebebidir. Devleti korumak, milleti korumaktır. Milleti korumak, milleti millet yapan değerleri korumaktır.

Millet, uzvi (organik) bir bütündür. Ruhu vardır, şahsiyeti vardır, inancı vardır, iradesi vardır, kalbi vardır, vicdanı vardır, hafızası vardır, gözü-kulağı eli-kolu vardır. Hayatiyet, sınırlanma ile mümkündür. Koruma, bu sınırlara tecavüz edilmesini önlemek için yapılır. Mesela milletin ruhunu tahrip etmenin hürriyeti olmaz. Mesela milletin iradesine ipotek koymanın hürriyeti olmaz. Mesela millet vicdanını kanatmanın hürriyeti olmaz. Mesela milleti manen ve maddeten beslemeyi-güçlendirmeyi önlemenin hürriyeti olmaz. Milletin düşmanlarının  hürriyeti olmaz. Milletin bütünlüğü devletin-ülkenin bütünlüğü demektir. Bu bütünlüğü parçalamanın hürriyeti olmaz. Milletten, milletin iradesinden, kararından korkan bir rejiminin adı her şey olur demokrasi olamaz.

Dürüst olalım, samimi olalım, bu milletin değerleriyle oynamayalım. Unutmayalım ki bütün sistemler insanlığın huzuru, mutluluğu içindir. Bu huzur da insan fıtratına uygun, onun maddi-manevi ihtiyaçlarına cevap veren bir yapı ile gerçekleştirilebilir.

İnsanın, nefsine karşı, ailesine karşı, komşularına karşı, akrabalarına ve yakınlarına karşı; Müslümanlara bütün insanlığa, bütün hayata karşı; hepsinin üstünde Yaradan’ına karşı İslami sorumlulukları var. Hayat, esbabını toplasın gelsin! İslami yaşayış, bir zerresini bile dışarıda bırakmaz. Hepsini alır, manevileştirerek yaradılış hikmetindeki öze bağlar. Ah İslam’ı bütünlüğüyle yaşayabilsek ah!

Teknik ilerlemiş, bilgisayar ve internet ağıyla her taraf donanmış, yepyeni düşünce konuları doğmuş, tesir vasıtaları değişmiş. Bütün bunlar, imtihanı keskinleştirir ve İslam’a duyulan ihtiyacı arttırır. Bugünün insanı dünün insanından o sebeple daha yoğun daha şaşkın daha telaşlı daha buhranlı bir haldedir.

Geliniz, İslam’ın ve Hayat’ın bütünlüğündeki ayrılmazlığı yeniden düşünelim. Bunu yapamazsak; manevileştiremediğimiz madde bizi maddileştirir, ihmal boşluğunu dolduran ‘Batıyı taklit’ ve ‘hayatı red’ gelgitleri arasında parçalanmışlığın acılarını yaşarız, soluksuz ve ufuksuz kalırız.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Hakan

Batı dediğin Yahudi kültürü ve onun alt kültürü Hıristiyanlık ve Arap kültürü din toplum hayatına egemense tarikatlar Fink atıyorsa batı seni kontrol ediyoruz tüm dinlere eşit mesafeli dinin sadece vicdanlarda hüküm sürdüğü dine göre yönetimin ve hukuki münasebetlerin duzenlenmedigi kuruluş felsefesi anayasal ilkeleri belli olan Türkiye Cumhuriyeti devleti hep Türk kalır ne araplasir nede batililasir
 • Yanıtla

Hakan

Anayasal ilkeleri ve kuruluş felsefesi belli Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşları olarak Arap kültürünü yaşamak istemiyoruz
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23