• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Yaşar Değirmenci
Yaşar Değirmenci
TÜM YAZILARI

Böyle muhalefete muhalifim! 

20 Ekim 2021


Yaşar Değirmenci İletişim: [email protected]

Böyle siyaset, böyle gündem, böyle aktüalite olmaz. Bizim demokrasi çok kötü bir muhalefet geleneği devraldı. Bizde muhalefet ‘devirelim kurtulalım’ demek.  

Söylemleri ve söyledikleriyle, demokratik görev ve işlerlik ortamını seviyesiz, kalitesiz, teröristlere sahip çıkma, iktidara gelebilmek için her yolu deneme hepsi var. Sen muhalefet olarak nasıl varsın, niçin varsın?  

Bu hâl bu ülkede yaşandı. Milletin seçip işbaşına getirdiği iktidarlarla mücadele hep ihtilallerle, askeri darbecilere güvenerek yapıldı, yapılıyor. Bu hırs ve ihtirasın emrindeki muhafazakâr olarak bilinenler de bunların yanında ve ortak hareket edebiliyorlar. Aksamaların ve müdahalelerin asıl sebebi de budur, bu anlayıştır, bu iftira ve vesayet kültürüdür. İktidarın her icraatını en ağır bir dille eleştirebilirsin. Ekonomi, dış politika, eğitim, güvenlik, bürokrasi, her alanda ve her meselede ülkeyi kötü yönettiklerini, bunlardan kurtulmak gerektiğini millete anlatabilirsin. ‘Bana oy verin, ben ülkeyi iyi yöneterek sizi mutlu edeyim’ diyebilirsin. Ama sen iftira ve yalancılıkları defaatle ispatlanıp tazminat ödemeye mahkûm edilmiş itham, iftira, yalan dolanlı bir muhalefet tavrı ve politikayı benimsersen; ‘başka bir amaca yönelik olarak, parlamentonun yargının ve sandığın dışında bir yerlere hitap ediyorsun, mesaj veriyorsun’ demektir. Sana göre, iktidarı parlamento denetleyemiyor, hukuk yargılayamıyor, sandık değiştiremiyor. Ne kalıyor geriye senin muhalefet muhatabın ve davet merciin olarak? Hakaret, yalan, iftira… 

Kendi nefsini, kendi zaaflarını kendi aklını eleştirmiyorsun. Etkisinde kaldığın düşünürleri eleştirmiyorsun. Tevarüs ettiğin saçma sapan alışkanlıkları âdetleri eleştirmiyorsun. Çocuklarının, eşinin, yakınlarının açık olumsuzluklarını eleştirmiyorsun. Tuttuğun partiyi eleştirmiyorsun. Sempati duyduğun futbol kulübünde şaibeli başkanlık yapan, kendin gibi sokak hareketlerine sahip çıkan, taraftarları sokağa davet eden (Gezi olaylarında olduğu gibi) son maç yenilgisi sonrasında yaptıkları çirkinlikleri bile hiç ses çıkarmıyor, eleştirmiyorsun. Hem eleştirmiyorsun, hem de eleştirilmesine izin vermiyorsun. Son yaptığın ‘Siyasi cinayetler’ söylemi ile kaosa çanak tutman, dokunulmazlığına güvenmen de ayrı bir rezillik.  Bütün sermayeleri; bir kızarmaz yüz, bir yaşarmaz göz. Muhalefet; demokratik rekabet yerine nefret ve düşmanlıkla saldırı. Başka hiçbir şey yok. Ne plan, ne proje, ne milleti, ülkesi için bir gayret. Akıldan mantıktan makul olandan iz yok. Yüzde 52’lik bir oy oranıyla seçilmiş Başkan Erdoğan’a cumhurbaşkanı diyemiyor. Bugüne kadar da bir defa olsun cumhurbaşkanı demedi! Peki, dediği ne? Sabah akşam diktatör, zorba! Günlük attığı tweetlerinde de seviyesizlik, basitlik. Basit, sıradan adamların yaptıkları. Milli meselelerdeki Türkiye düşmanlarıyla aynı safta buluşması başlı başına bir felaket, fecaat. 

İthamlı konuşmalarını Bakanlıklar, yetkililer yalanlıyor bizimkinin yüzü yine kızarmıyor. Mehmetçiğe kurşun sıkan PKK’nın siyasi temsilcilerinin partisiyle dirsek teması kurmaktan çekinmeyen cezasını çekmekte olana sahip çıkıp özgürlük isteyen ana muhalefet yönetimi; İktidarı kastederek ‘bir daha gelmesinler diye köklerini kazıyacağız, korkutacağız,yıldıracağız, susturacağız’ diyenlere bunları söyleten CHP. Kökü ve kökleri bozuk olan mirası devam ettiren, hiçbir farklılık sergilemeyen de şimdiki mümessilleri.  

Ana muhalefet partisi demokratik siyasetten fersah fersah uzaklarda tam bir baskı rejimi vaad edercesine tehditler savurarak siyaset yaptığını zannediyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan her hafta yeni tesislerin açılışını yaparken ana muhalefetin tehditlerle dolu söylemleri yalanları ve şantajlarından bu millet bıktı artık. ‘Seçimle ya da başka şekilde’ denebilir mi? İktidarın meşruiyetini sorgulayan provokasyonlarla Bu millet kandırılabilir mi? Teklifleri Projeleri (!) hep yıkım! Hep ‘Başkan Erdoğan gitsin parlamenter sistem gelsin’ istemeleri. ABD, İsrail, Fransa, Almanya, Yunanistan, Ermenistan başta olmak üzere bütün Türkiye düşmanlarının da istekleri bu değil mi?  

Ana muhalefetin başındakinin (lideri diyemiyorum.) tutarsızlığına örnekler saymakla bitmez. 

Sağlıklı bir durum mu bu? Böyle eleştiri anlayışı olur mu? Bu kafayla ölçülü, dengeli olmak mümkün mü? Hele son beyanatları (her zaman yaptığı gibi delilsiz belgesiz, dış güçlerden aldığı talimatların gereği) ‘yazıklar olsun!’ dedirtiyor.  

Kendini eleştirmeyen ve eleştirilmeye de tahammül edemeyen bir insan, eleştirinin, gelişmenin ve hayatın ne olduğunu bilmiyor demektir. Ondan muhalefet değil, ‘normal bilinçli sıradan bir birey’ bile olmaz. 

Ortak akıl, ortak payda yanlışta buluşup benzeşenlerin sayısal toplamı değil, akl-ı selim demektir, sağduyu demektir. Herkesin sahiplenip paylaşması gereken bir normallik seviyesinin ve zaruretinin ifadesidir. Nefsini öne çıkarmak, sadece ahlaken (manen) değil; aklen (maddeten de) doğru değildir.  

Adaletsizlik ve haksızlık yapılmasını istemeyen bir insanın iç huzuru ve özsaygısı olmalı. Olmayan bir insanın muhalefet anlayışı, kendisini de halkını da mutsuz eder. Muhalefetin başında olanın idrak ve anlayışı sakattır, tutarsızdır. Psikosomatik hastalıklıdır. Sorumluluklar sadece cürümle ve kötü niyetli eylemlerle ilgili değildir. İhmalin, gafletin, itidalden uzak kalmanın, psikolojik zaaflara kapılmanın ve benzeri hâllerin de sorumluluğu vardır. Ayrıca; insan sadece yaptıklarından değil, yapmadıklarından da sorumlu olur. Bütün bunları kapsayan bir şuurla tarihe ve geçmişe bakabilmek de, işte o ‘tarih kültürü’ denilen ve aydın olmanın önemli şartlarından birini teşkil eden değerli birikimle mümkündür. Bu milletin maddi manevi değerlerini taşımadan/taşıtmadan olmaz. Bizden hatırlatması. Tabii hafızaları yerindeyse… 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Onnbin dolar

Ayda onnbinndolar.alan vekil işi ne oldu
 • Yanıtla

Okur

Muhalefet dedigimiz batılı emperyalistlerin oyuncağı durumundadır ABD emperyalistlerinin ağzı ile muhalefet yapıyorlar ABD Erdoğan'ı sevmiyorsa muhalefet de sevmiyor ABD "Erdoğan'ı devirecegiz" diyor muhalefette "devirecegiz" diyor ABD ekonomimize saldırıyor muhalefet de saldırıyor ABD "Erdoğan diktatör" diyor muhalefette diyor ABD"S400 almayın" diyor muhalefette diyor ABD "Osman Kavalayı bırakın"diyor muhalefette diyor ABD İsrail'i seviyor muhalefette seviyor ABD PYD ve YPG'yi seviyor muhalefette seviyor ABD Çin ve Rusya ile olan ilişkilerimizi sevmiyor muhalefette sevmiyor ABD İslam'a savaş açıyor muhalefette açıyor ABD başörtüsüne karşı muhalefette karşı. Erdoğan'ın son yirmi yılda en büyük başarısı ABD emperyalizmine karşı duruşudur en başarısız olduğu şey ise ABD emperyalizmine destek verdiği alanlardır. Hem iç politikada hemde diş politikada başarısız olduğumuz konular ABD'yi destekledigimiz konulardır ABD Saddamı sevmediyse bizde sevmedik ABD Kaddafi'yi sevmedi diye bizde sevmedik ABD Esad'ı sevmedi diye bizde sevmedik ABD Taliban'ı sevmedi diye bizde sevmedik ABD Mandela'yı sevmedi diye bizde sevmedik ABD Fidel Castro'yu sevmedi diye bizde sevmedik ABD Kore'de savaş çıkardı bizde destekledik ABD vietnamda savaş çıkardı bizde destekledik ABD İsrail'i destekledi bizde destekledik ABD Sovyet düşmanlığı yaptı bizde destekledik ABD afganistana savaş açtı bizde destekledik ABD Türkiye'de olan bütün darbeleri destekledi bizde destekledik ABD Ukrayna yönetimini sevdi diye bizde seviyoruz ABD Taliban ile ilişki geliştiriyor bizde geliştiriyoruz ABD Mandela'yı seviyor bizde seviyoruz Bizim niye bağımsız bir politikamız yoktur? diye hem iktidar hemde muhalefet kendisine sormalıdır. Ne ABD'nin sevdigini sevmek nede ABD'nin sevmedigini sevmemek zorunluluğumuz yoktur.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23