THY- Noukşot

Çocuklarımızda teknoloji tutsağına dikkat!

28 Kasım 2017 Salı

Günlük hayatımızın önemli bir parçası haline gelen teknoloji, artık çocuklarımızı da her yönden etkisi altına aldı. Eğitimden iş , eğlenceden sosyal ilişkilere kadar her yanımızı saran teknoloji, çocuklarımızın hayallerine bile yön veriyor.

Artık teknoloji çağının içinde olduğumuz yadsınamaz bir gerçek. Hatta öyle ki günümüzde artık en çok konuşulan konuların başında ‘Robotlar ve yapay zeka’ geliyor. Hal böyleyken, hemen hayatın her alanında ilerleyen teknoloji boy gösteriyor. Teknoloji ilerledikçe tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Bu tehlike listesinin en önemli maddelerinden birisi şüphesiz teknoloji bağımlılığı...

HAYALLERİ UÇSUZ BUCAKSIZ

Esasında sorun şu: Biz mi teknoloji yönetiyoruz, teknoloji mi bizi yönetiyor... Çocukların hayal dünyalarında yer almaya başlayan teknoloji araştırmalara da konu oluyor. Son olarak Sony Mobile’ın Xperia Touch projektörü için yapılan araştırmada, 6-12 yaş arasındaki çocukların hayal dünyasında uçan ayakkabılar, telepati, ışınlanma, evcil hayvanlarla iletişim kurma gibi konuların öne çıktığı belirlendi. Araştırmaya göre çocukların teknoloji kullanımı sürekli değişirken, ebeveynlerin yüzde 90’ı teknolojinin çocuklar üzerinde olumlu bir etki yarattığı konusunda görüş birliğinde.

GÖZLERİMİZ ÜZERLERİNDE OLMALI

Büyükler kadar çocukların da hayatına giren teknoloji, onları gerçek dünyadan koparırken; fiziksel gelişimlerine, ruh ve beden sağlığına da önemli ölçüde zarar veriyor. Peki, ebeveynler olarak nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte uzman gözüyle cevabı:

İyi model olun

İlk iş görev anne ve babaya düşüyor. Ebeveynler diğer aile üyelerine davranışlarıyla örnek olmalılar. Evde bilgisayar üzerinden yapılacak işleri ve teknolojiyi acil bir durum varsa bile belirli zaman aralıklarında ya da kısa süreli kullanmakta yarar var.

Kaliteli zaman geçirin

Çocuklarla parklara ve spor merkezlerine, gençlerle sinema, tiyatroya ve maçlara gidilebilir. Birlikte kitap, gazete ve dergi okuma saatleri planlanabilir.

Sorumluluk verin Çocuklarınıza yaşına uygun, ev içerisinde yapabileceği sorumluluklar verin.

Sınır koyun

Unutmayın tamamen yasaklamak çare olmayabilir. 7 yaşından önce çocuklarınızı bilgisayar, laptop, İ-pad ve akıllı telefon ile tanıştırmayın. 7 yaşından sonra ise günde 1 saat olacak şekilde sizin eşliğinizde eğitsel oyunlar ile zaman geçirmesini sağlayın.

Takip edin

Çocuğunuzun güvenli internet bağlantısı kullanmasını sağlayın, arkadaşlarını tanıyın ve internet kullanımını takip edin.

SON HATIRLATMA

İnternet kullanımı ile ilgili yapılan uluslararası bir çalışmada, Türkiye’de günlük 26 milyon kişinin internete girdiğini ve bu kullanıcıların internette ortalama olarak 280 dakika(4,5 saat) geçirdikleri gözlemlendi. Son verilere göre 45 milyon vatandaş, sosyal medya aracılığıyla etkileşim halinde.

YORUM YAZ

  • HukukçuHukukçu2 ay önce
    Sayın Cumhurbaşkanımız; Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki öğrenci kıyımına müdahale edip, kıyımı durdurmanızı, saygılarımızla, istirham ediyoruz.