• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sinan Burhan
Sinan Burhan
TÜM YAZILARI

Erdoğan: “Seçimi kaybetsem de Suriyelileri göndermem...”

22 Şubat 2024
A


Sinan Burhan İletişim: [email protected]

 

Cumhurbaşkanımız Erdoğan mazlumun dini sorulmaz diyen bir lider. İnsanlar ya yaratılışta kardeş ya da dinde kardeştir. Yeryüzü insanlığın ortak malıdır. Bu dünyanın kaynakları tüm insanlığın eşit kullanımında olmalıdır. Kimse seçkin ya da özel değildir. Siyonistler dışında kendini seçilmiş ırk olarak gören kimse yoktur.

Elbette her millet kendi ırkını sever. Ben de Kayserili bir Türkmen olmaktan mutluyum ve gurur duyarım. Ancak hiçbir ırk ya da milletten kendimi üstün görmem. 

Sonuçta hepimiz Allah’ın yarattığı insanız. Hazreti insanız. Bir başka önemli nokta biz Müslümanlar kardeşiz. Kur’an ve Sünnetin ortaya koymuş olduğu bir kavramdır “Ümmet”. Peygamberimiz Arap’ın Acem’e, Acem’in de Arap’a bir üstünlüğü yoktur, üstünlük ise ancak takva iledir. Ahlak iledir.

Filistin’de bir soykırım yaşanıyor. Müslümanlar olarak bu konuda duyarlı olmak zorundayız. Hatta Müslümanlıktan önce insan olmalıyız. İnsani değerler bakımında da Filistinli mazlumlara sahip çıkmalıyız. Kaldı ki Mescid-i Aksa bizim kutsal kıblemiz. Peygamberimizin Miraç’a çıktığı yer. Ayrıca tüm Peygamberlerin tebliğ mekânıdır. Biz Müslümanlar Hz. İsa’yı da Hz. Musa’yı da peygamberimiz olarak görürüz.

Büyük İsrail’i kurmak isteyen Siyonist akıl İslam coğrafyasını parçalıyor. Önce Filistin işgal edildi. Ardına Lübnan’da iç savaş başlatıldı. 60 yıldır Lübnan’da iç savaş var. Siyasi istikrarsızlık var. ABD Irak’a demokrasi getirmek vaadiyle bölgeyi işgal etti. Kutsal mekânları bombaladı. Yüzbinlerce çocuk, kadın öldü. Irak fiilen 3 parçaya bölündü. Bölgede her gün bir patlama oluyor.

Irak ile yetinmeyen ABD, Suriye’yi de karıştırdı. Burada iç savaş başlattı. İsrail’in güvenliğini sağlamak ve Büyük İsrail projesini kurmak için çalışıyor. Yaklaşık 10 milyon Suriyeli ülkesini terk etti. Başta Türkiye olmak üzere bölge ülkelerine göç etmek zorunda kaldılar.

Irak, Filistin, Lübnan ve Suriye’de yaşayan insanlar durduk yere mi göç ettiler. Neden mülteci oldular. Bunun bir tek nedeni var. ABD ve İsrail yayılma projesidir. Suriye’deki iç savaş nedeniyle ülkemize 3 milyon Suriyeli geldi. Elbette bu insanlar canları tehlikede olmasa gelmezdi. İnsanlar neden yurtlarını terk etsinler. Ülkemize gelen Suriyelilerin çok büyük bir kısmı ülkemize katkı veriyor. İstihdama katkı veriyor. Ağır işlerde çalışıyor. Ülkemizdeki organize sanayi bölgelerinde işçi olarak çalışıyorlar. Maalesef Türk gençleri içinde sanayide çalışan çok az bulunuyor. Yine lokantalarda, otellerde Suriyeliler çalışıyor.

Eskiden köylülerimiz kendi eker kendi biçerdi. Kendi sütünü, yoğurdunu yapardı. Şimdi çobanlık yapan kalmadı. Bu ağır işlerde çalışan Suriyeli çoktur. Öte yandan Suriyelilerin uyum sorunu var mı, var. Halkımızın bir kısmında Suriyelilerden rahatsızlık duyan var mı, var. Elbette bu ülke yolgeçen hanı değildir olamaz. Düzenli bir göç politikamız olmalıdır. Suriyeli kardeşlerimiz de uygun ortam oluşunca ülkesine dönmelidir.

Neyse yazımın başlığına geleyim. 14 Mayıs  seçimleri öncesinde AK Partili önemli bir kurmay, Sn. Erdoğan’a gidiyor ve diyor ki; 

“Sn. Cumhurbaşkanım bu seçimlerde daha yüksek bir oy almamız gerekir. O nedenle siz bir konuşmanızda Suriyelileri göndereceğiz şeklinde bir açıklama yapsanız.” 

Erdoğan diyor ki; “Onlar mazlum ve mağdur. Mazlum ve mağdurlar üzerinden seçim kazanmak istemem. O mazlumları mağdur etmektense seçim kaybetmeye razıyım.” 

Devam ediyor; “Elbette Suriyeli vatandaşlarımız ülkesine dönecek. Ancak biz seçim öncesi mültecileri siyasi rant malzemesi olarak kullanamayız.” 

Kurmayı şaşırıp kalıyor. 

Bence ülkelerine uygun güvenlik ortamında dönmelidir.

Erdoğan, belki seçimi kaybedecek, belki böyle konuşsa daha çok oy alacak, ancak menfaat peşinde koşmuyor. 

Erdoğan ilkeleri olan bir lider. 

İnsani değerleri siyasete malzeme yapmıyor. Mazlumların duası onu ayakta tutuyor. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Yaman

Suriyelileri göndermeyin!  "Suriyelileri ülkesine göndermeyenler onlara kendi cebinden, kendi maaşından mı yardım ediyor? Üstelik demografi yapımızı bozuyor" diyorlar. Bunlara aldırmayın siz! 

İsmet

Genel seçimlerde kaybetmedi, yerel seçimlerde de kaybetmez düşünceniz, isteğiniz var. Durum hiç de öyle göstermiyor ders verilecek gibi. İlkelilikten bahsedyosunuz ancak birçok konuda uyulmadığı görüldü. Sadece suriyeliler değil memlekimiz insanlarından da çook mağdurlar ve mazlumlar var, onlar niçin görülmez.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23