Türk ve Türkçü Olmayanları Ne Zaman Kesip Atacağız?

28 Mayıs 2019 Salı

Gardırop Atatürkçülüğü” diye ironik bir hikâye yoktur. Atatürkçülüğün bizzat kendisi gardırop ideolojisidir. Ancak son derece acı veren, can alan ve kan döken, gözyaşları döktürmüş bir ideolojidir. Batılılaşmak ve Batıcılaşmak iç içe geçmiş, laiklik ve çağdaşlaşma siyaseti bizzat İslami değerleri kamusal hayattan söküp atmak hedefiyle icra edilmiştir. Kemalist kadrolar için halkın temel hak ve özgürlükleri, refahı ve güvenliği değil esas olan Batılı hayat tarzına uygun “makbul vatandaş” standartlarına uyum sağlamasıydı. Makbul vatandaş standardına gönüllü uyum sağlamayanlar için elbette devletin derhal uygulamaya soktuğu zecri tedbirler vardı.

Bin yıldan fazla bir zaman kullandığımız ve Müslüman toplumlarla en önemli iletişim aracımız da olan Arap alfabesinin yanına Latin alfabesi koyulmadı. Aksine Arapça okumak, yazmak, eser bulundurmak yasaklandı. Yüz binlerce eser imha edildi. Yasağa uymayanlar şiddetle cezalandırıldı. Halkın kılık kıyafetinin yanına modern kıyafet tercihi sunulmadı. Geleneksel kıyafet yasaklandı, fötr şapka herkese mecbur kılındı. 

Okul okumak ve çalışmak için kadınların başını açmaya icbar edildi. Sadece balolara katılım değil prosedüre uygun kıyafet giymek ve vals gibi danslar için eşleri değiştirerek katılım da zaruret sayıldı. Ulu Önder’in tertiplediği balolarda “Size dans etmeyi emrediyorum!” sözü gülünüp geçilecek bir espri değildi katiyetle.

Şapka Giydik, Bize Ne Musul’dan

Bir örnek olması bakımından Cumhuriyet’in ilk Adalet Bakanı ve Mustafa Kemal’in sadık bendesi olarak şöhret kazanmış Mahmut Esat Bozkurt’un “Atatürk İhtilali” kitabında bu şekil-şemal tapıcılığını şöyle tasvir etmektedir: “Şapka giymek bütün ilerlemelerin başında gelir, bunda hiç şüphe edilmemelidir. (Şapka giymekle) büyük yürüyüş yolları açıldı.” Bugün bizlere komik gelen bu saplantıya dönüşmüş hastalıklı ruh ve davranış modeli İskilipli Atıf Hoca başta olmak üzere yüzlerce insanın hayatına mal olan faşist bir iktidar ideolojisinin ürünüydü elbette. 

Savaşlar ve göçlerden harap bitap olmuş, en basit hastalıklarla mücadele etmeyi dahi beceremeyen, yokluk ve yoksulluğun kasıp kavurduğu bir topluma şapka ile, dans ile, anıt heykel ile, Latin alfabesi ile ne kazandırılmış oldu? İşte resmi anlatılarda bir Asr-ı Saadet gibi, mutlak kurucu ve kurtarıcı model gibi tasvir edilen Kemalizm fert ve toplumun şahsiyetini ezen, iradesini hiçe sayan, böylesi uyduruk ve faşist bir Batılılaşma modelinin, toplumu İslamsızlaştırma despotizminin adıdır.

Kemalist modernleşmenin en önemli sembollerinden birisi olan ‘şapka’yla neleri nasıl kıyasladıklarına şöyle bir bakalım. Adına hâlâ İstanbul Barosu tarafından hukuk ödülleri de verilen Mahmut Esat Bozkurt anlatıyor:

Atatürk bir gün, lütfen bu (şapka) husustaki fikrimi sormuşlardı. O sırada Musul işi, aleyhimize sonuçlandığı için, rahmetli bir hayli sıkıntılı idi. Şu cevabı vermek cesaretinde bulundum: Şapka giymek bu millet hesabına bir Musul’un fethinden üstündür. Atatürk hafifçe gülümsediler ve başlarını birkaç defa eğerek beni taltif ettiler.” (Atatürk İhtilali, s. 155)

Gururla, övünerek yaptıkları şu rezil ve zelil kıyasa bakar mısınız? 1924’te Meclis’in yayınladığı Misak-ı Milli haritasında yer alan 77 vilayetten birisi de Musul’dur. 18 kaza, 25 nahiye ve 3 bin köyle beraber Kerkük ve Süleymaniye’de Musul’a bağlıdır. Toplamda Musul’un yüzölçümü 90.370 km2’dir yani bugünkü Irak topraklarının 1/3’i kadar. Daha net anlaşıldın diye şöyle söyleyelim; sahip olduğu genişlik itibariyle Musul 9 Ankara veya 16 İstanbul demektir. 

% 90’ı Müslüman olan 400 bin nüfuslu bir vilayetimiz sudan sebeplerle İngilizlere terk edilmişken şapka, smokin, dans, heykel ve vatan üzerine atılan tiratlarla mesut bahtiyar olamaya çalışan, gururla poz veren iktidar sahipleri duruyor karşımızda. Vatanın bir çakıl parçası üzerine edebiyatlar parçalayıp iş icraata gelince şapka ve alfabe üzerinden devrimcilik, frak ve vals üzerinden anti-emperyalizm müsamereleri oynuyorlar. 

Dersim’den Çıkarılamayan Dersler

Dersim bölgesinde idari ve güvenlik açısından problem olduğu, vergi toplamak ve askere alma gibi sıkıntılar yaşandığı meçhul değil. Ancak Dersim Harekâtı bu sebeple değil bu sebepleri bahane ederek Şark Islahat Planı çerçevesinde yapılmıştır. Şark Islahat Planı’nın özünü ve hedefini İkinci Adam’dan, İsmet İnönü’den dinleyelim: “Vazifemiz, Türk vatanı içinde bulunanları mutlaka Türk yapmaktır. Türklüğe ve Türkçülüğe muhalefet edecek unsurları kesip atacağız. Vatana hizmet edeceklerde arayacağımız nitelikler her şeyden evvel o adamın Türk ve Türkçü olmasıdır.” 

Dönemin ruhunu bire bir yansıtan ifadelere bir daha bakalım: Türk yapmak, Türklüğe ve Türkçülüğe muhalefet edenleri kesip atmak, vatana hizmet için ilk aranacak vasıf olarak Türk ve Türkçülük kriterine uymak. Ne güzel Cumhuriyet, ne tatlı demokrasi, ne müthiş halkçılık değil mi? Benim diyen demokratik cumhuriyetlere parmak ısırtır Billahi! Türkçülük meselesinde dönemin Başbakanı İnönü’yle yarışan Adalet Bakanı Mahmut Esat Bozkurt şöyle diyordu İzmir Ödemiş’teki bir nutkunda: “Bu memleketin kendisi Türk’tür. Öz Türk olmayanların Türk vatanında bir hakkı vardır, o da hizmetçi olmak, köle olmaktır.”

Dersim’i büyük bir yıkıma uğratıp, kan ve gözyaşına boğup Tunç-eli/Tunceli yapan irade işte bu Kemalist ideoloji ve kadrolardır. Yıllar boyunca Dersimli gençleri Kemalizme payanda, sol-sosyalist örgütlere militan yazıp bozuk para gibi harcayanlar bugün Tunceli ismini, Tunceli’nin sembolize ettiği Ata/Türkçülük misyonunu nasıl da tazim edip kutsuyorlar. Halkın sadece iradesini değil tarihte yaşadığı acı tecrübeleri de alay konusu yapıyorlar. Değil ucundan kenarından bir özeleştiri hiçbir pişmanlık emaresi dahi göstermiyorlar. Mustafa Kemal’in Trabzon’daki Kabayanidis Köşkü’nde ikamet ederken önüne serdiği büyükçe bir harita üzerinde saldırı mıntıka ve yollarını belirleyerek Dersim Harekâtı’nı telgraf talimatlarıyla nasıl yönettiğini anlatmak dönemin ruhuna pek uymuyor şimdilerde.

Celladına âşık olma ve aşık etme modası hiç geçmiyor. Dersim’i Tunceli’ye döndürenlerin isimleri anılmadığı gibi 27 Mayıs’ta Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ı idam sehpasına çıkaran ideoloji ve kadroların da isimleri anılamıyor. Birlik ve beraberliğe her zamankinden daha çok muhtacız ya karıştırmayalım eski defterleri, kaşımayalım derin yaraları…

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • GökmenGökmen1 ay önce
  Ellerine sağlık Üstad Allah Teala yardımcın olsun....
 • İsmetİsmet1 ay önce
  Dünya ATATÜRK'ÜN ne kadar deha devlet adamı olduğunu gönlü istemese de kabul ederken, bizim içimizde hem ATATÜRK'ÜN liderliğinde kurulanı TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN fırsatlarından yararlanıp okumuş,keşke yunan galip gelseydi diyecek ve onu savunannankörler de maalesef var. Ama emin olun sizi dinleyen yok denecek kadar az. İhanet çeteleri hep olmuştur. Güçlü TÜRKİYE her zaman ATASINA sahip çıkar. Unutmayalım ki: vatan hainleri (feto, pkk, deaş, pyd, Atatürk düşmanları....) ile asla birlik beraberlik olmaz. Hainler haricinde GÜÇLÜ TÜRKİYE için hiç bir ayrım yapmadan verelim el ele
 • Ankaralı AhmetAnkaralı Ahmet1 ay önce
  Yazıdan çıkan anafikir:22 sa önceChp k.firdir: bu kadar. Koca yazıdan bunu mu çıkardın anafikir denen cahil adam. Sanki diğerleri çok mu Müslümandı. Kenan Alpay bey yazısında açıkça belirtiyor. Ama senin kafan çakmaz bunu.
 • Mustafa HidayetMustafa Hidayet1 ay önce
  Son zamanlarda okuduğum en güzel yazı
 • Orhan BoranOrhan Boran1 ay önce
  Ulan, eski defterleri açmamak, eski yaraları kaşımamak böyle mi olur? 400 bin nüfuslu vilayeti ‘sudan sebeplerle İngilizlere’ terk etmek ne demek ? Herif işgal etmiş bir kere ve ‘Vermiyorum’ demiş. Türkiye’nin 1925 yılında Musul için İngilizlerle savaşacak gücü var mıydı kalın kafalı yazar bozuntusu ? Beğenmediğin adam olmasa da, özlemini çektiğin Vahdettin’ler, Ali Kemal’ler memleketin kaderine hâkim olsa, bırak Musul’u, ne Istanbul kalmıştı, ne İzmir, ne de Adana. Baban mı örgütledi yoksa Milli Mücadele’yi edepsiz nankör seni? Kaşının üstünde gözün var diyenin kodesi boyladığı, biraz sesini yükseltenin de kellesinin gittiği Osmanlı’da çok mu seviyeli bir demokrasi vardı ? Şimdi hürriyet geldi madem, sarıkla, entariyle gez. Eski harflerle oku. Yerlerde sürünerek yemek ye. Kıçını parmaklayarak taharet al. Engelleyen mi var ?
 • ZIR CAHILZIR CAHIL1 ay önce
  Ali riza isimli yorumcu! Itirazi olan var!Durdurun dunyayi inecek var!" Turkuz Ataturkcuyuz ve muslumaniz" gevelemesi yahudilerin ucuncu sinif irk embesilleri icin uydurduklari yuzlerce ilk okul tekerlemesinden bir tanesidir.(Bu yogurdu sarimsaklasakda mi .......vs gibi).Bunca omrunde beyinsellik adina bir milim ileri gidememissin,duruma bakilirsa boylece topraga duseceksin ici kozmik vakumla dolu olan kafatasinla.Ama uzulme,emperyalistler bu ucuz numarayi sadece Turklere yutturmadilar ,butun ucuncu sinif irklara yutturdular ve oylece yonetiyorlar dunyayi,ancak onlar da bikti bu embesil kara yiginlardan ve yakinda yok edecekler bu bio robotlari "Turkum dogruyum caliskanim Ataturkcuyum" diye bagittira bagittira.
 • Şerif HasanŞerif Hasan1 ay önce
  Türk olamadık ama suriyeliler bizi arap yapacak
 • Ertuğrul Ekici Ertuğrul Ekici 1 ay önce
  Selamün aleyküm Kenan bey,atatürkün etrafındaki Bazı kişilerin yazdıkları ve bir takım kişilerin bize böyle anlattı demeleri ve yaptıkları Türk ü tarif etmez türk bildiğiniz uzere çok büyük millettir türk ü tarif batı mediyettinin karşıtı ve düşmanı haçlıların karşıtı emperyalizmin ve bütün izimlerin düşmanı olduğunu tüm islam ve türk düşmanlar türķ ü bunlar bile böyle tarif ederken siz tarihde kısa bir dönem yanlışlarını meşrulaştırmak için türk kimliğini kullandığı aşikardır siz bunları eleştirirken sizde aynı yanlışa lütfen düşmeyin ırķçı karşıtlığınızı da belirtmek için böyle yapıyorsunuz lütfen yapmayın asrı saadet sonrası türkü çıkarsan islam mücadelesınde geriye ne kalır lütfen yapmayın allah bilendir ilk önce töremiz gereği size türk olarak beni yazılarına malzeme yapma demem gerekiyor.sizi ve tüm kainatı allaha emanet ediyorum
 • koray kaplankoray kaplan1 ay önce
  valla ben şahsen atatürkçüleri sevmem. Samimi değiller. Gizli ajandaları var ama atatürk devrimleri bizim için bir dönüm noktası olmuştur. Kıymetini bilelim. Zaten onun benzerlerini emin olun padişahlar da yapardı. Ayrıca gerçek türkçü olalım. Dildeki bu özleşme adı altındaki kısırlaştırmaya karşı olalım. Yes türkçe no ozturkche.
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Tagut u Red nedir şirkten beri nasıl olunur öğren sonra ÜMMETÇİLİK catısında birleşelim.
 • Ali rızaAli rıza1 ay önce
  Türküz Atatürkçüyüz ve müslümanız elhamdülillah itirazı olan varmı?
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer1 ay önce
  Kaleminize..sağlık..
 • MüslümMüslüm1 ay önce
  Allah razı olsun Kenan hocam. Hakkaniyetli bir yazı, doğruları eğip bükmeden yazmışsınız.
 • Tarık GünerselTarık Günersel1 ay önce
  Suudi Arabistan'da (1982-86) dört yıl çalışmış biri olarak, Atatürk'ün Türkiye için büyük şans olduğu kanısındayım. İşgale karşı büyük bir lider olmasının yanı sıra çökmüş devletin yerine cumhuriyetin ilk hamlelerinin yapılmasını ona borçluyuz. Aile/sülale hâkimiyetinden millet hâkimiyetine geçişte dönüm noktası. Laiklik olmadan demokrasi de bilim de gelişemez. Kadın-erkek eşitliği (aynılığı değil), bilim-sanat odaklı bakış ve gelişme hayati değerdedi/r. 1920'lerin dünyasına bakın, lütfen. Cumhuriyeti demokratikleşme yönünde beslemek gerekir; ne yazık ki TBMM'ye kenara iten bir 'tek ağız' yönetimi dayatıldı. Umarım aşabiliriz. En iyi dileklerimle,
 • MehmetMehmet1 ay önce
  Yazar Bey yazılarınızda doğruluk payı olmakla birlikte fazlaca abartı yok mu? Temcit pilavı gibi ısıtılıp ısıtılıp söylenen "alfabemiz yasaklandı, zorla şapka giydirildi vs" Türkiye'de zorla şapka giyip dolaşan birine rastladınız mı? Arapça öğrenmek isteyipte zorla alıkonan öğrenemeyen birine rastladınız mı? Evet Mustafa Kemal bazı yenilikleri tez elden yapmaya çalışmış ve eleştirilmiştir ama her vatandaşın oy kullanma hakkı gibi devrimlerini ıskalayıp sadece şapkayı öne çıkartmanız en basit tabirle El İnsaf
 • Kemalist Düşmanı AkpartiliKemalist Düşmanı Akpartili1 ay önce
  CHP bir milletin başına gelebilecek en kötü şey! Türk tarihindeki en kanlı ve en yıkıcı savaş 1. Dünya savaşıydı, karşılıklı olarak yüz binlerce insan öldü, ateşkes imzalatıp işgal ettiler! Gittiklerinde Batıcılık tapkanı CHP ile başbaşa kaldık! Anlayan anlar.
 • MALKOÇMALKOÇ1 ay önce
  Amerikanın ,israilin kucağında şimdi ihvanlar ,amerikancı çerkezler ,kütçüler ,her türlü işbirlikçiler var ...dün de ermeniler ,pontuslar ,şunlar bunlar vardı....seyit rızalar , mustafa sabriler , damat feritler... HAKAN ALBAYRAKLAİKİNİZEGELSİN ,AMERİKANIN KUCAĞINDA MÜSLÜMANLIK OLMAZ ,HAİNLİK OLUR ...FETÖ ,PKK ,IŞİD ,TÜSİŞAD , GÜL ,BABACAN DAVİDOĞLU GİBİ....AKILLI OLUN...VATAN BAŞKA BİŞEYE BENZEMEZ...ABDULLAH DEĞİL ,İBADULLAH...
 • ÇolakÇolak1 ay önce
  Şunuda eklemek isterim yarın Birgün devran dönse sizin gazeteye haksızlık yapılsa bile bazı kesim yahu onlarda az değildi diyecekler bu olguyu silmek gerekir kötüleme karalama işlerini varsın karşı cenah yapsın haklı olanı sadece Allah değil bazı olaylara harikulade anlayan halkımızda görür maalesef akit cenahı bunu anlayamıyor bazen hırçın bir savaşçı gibi davranabiliyor zaten de güçlü olanın yanında durduğu için sanki hakkaniyeti unutmuş gibi bir algı oluşuyor haliyle
 • ÇolakÇolak1 ay önce
  Sn yazar sunuda unutmayın yazarlık yaptığınız gazete de dindar görüşlü bir gazete değil sadece sanki ülkücü bir hareketin dindar görünümlü SÜ gibi bunuşundan dolayı diyorum çünkü dindar birine iftira bile atılsa en mazlum en vakur bir şekilde cevabı olur maşallah sizin gazete imanını gevretiyor karşı cenahın her yol mübiahtır anlayışı dini ahlak adına çıkarılan gazete yerine iktidara her türlü yanındayım bak gör diyen gerekirse kimsenin gözünün yaşına bakmam diyen bir tavır
 • GokTurk GokTurk 1 ay önce
  MasaAllah fetvalar mukemmel,Herkesin elinde muhur var.istedigini kafir veya mumin yapabiliyor,Bravo size takdire sayansiniz hepiniz
 • S ÇiçekS Çiçek1 ay önce
  O misyon şimdi MHP de, bir de iyi partide sn yazar.Makul bir yazı ,hain ilan edilemezdeniz.
 • Bükücü Bükücü 1 ay önce
  Peki bu Tuncelilere o günün tarihi başkamı anlatıyorlada bilmiyorlar yada biliyorlardı atam yapmış mutlaka bir bildiği var o ne yaparsa doğru yapmıştır düşüncesinemi sahipler
 • Yazıdan çıkan anafikir:Yazıdan çıkan anafikir:1 ay önce
  Chp k.firdir: bu kadar.
 • 1 ay önce

Günün Özeti