Teferruat listesini genişletmenin muhtemel maliyeti

16 Nisan 2019 Salı

31 Mart seçimleri için daha önce hiç kullanılmayan sıfatlar çok rahat bir şekilde kullanıldı ve hiç yapılmayan benzetmeler çok yaygın bir biçimde yapıldı. Süratli bir biçimde seçimi hile ve şaibeyle, sandığı kumpas ve darbeyle birlikte zikreden değerlendirmeler devreye girdi. Üstelik bu değerlendirmeler tecrübe edildiği ve beklendiği üzere CHP cephesinden yükselmedi bu kez. Son olarak en başından bu yana sükûnetini ve sabrını muhafaza eden Binali Yıldırım da benzer bir değerlendirme yaparak şunları söyledi: “Oylar sandıkta iç edilmiştir, bu kadar açıktır. Bizim oylarımız karşı adaya yazılmıştır. Bu seçim başlı başına murdar olmuş bir seçimdir.” 

O Benzetme ve Kıyasların Açacağı Zararlar

Oysa yapılan itirazlara uygun olarak “iç edilen oylar” olup olmadığı tetkik etmek, varsa gereğini yapmak üzere bütün partilerin görevlendirdiği temsilciler YSK’da yapılan yeniden sayım işlemine katılıyorlar. Ancak bu süreç henüz sürerken “seçimi başlı başına murdar olmuş” ilan etmek doğru ve kabul edilebilir bir teklif olmasa gerek. “Murdar” kelime anlamı olarak “kirli, pis, iğrenç” gibi anlamlara geliyor ve İslam açısından yenmesi yasaklanmış “hayvan leşi” manasını taşıyor. Artık AK Parti’yi temsilen yapılan değerlendirmelerde de kullanılan kavram ve benzetmeler şüpheye değil doğrudan doğruya büyük ve affedilemez bir suça işaret edecek şekilde seçiliyorsa sürecin mahiyeti başkalaşıyor demektir.

İlk gün AK Parti adayı Binali Yıldırım ile CHP adayı Ekrem İmamoğlu arasındaki farkın 27 bin civarında olduğu ilan edilmişken yapılan itirazlar sonucu bu sayı 13 binin altına düşmüştür. Zaten Yıldırım da işleyen süreci adalet ve hukuk talebi olarak tanımlıyor ve YSK’nın vereceği nihai kararı saygıyla karşılayacağını da beyan ediyor. Benzer bir vurguyu daha güçlü bir biçimde Cumhurbaşkanı Erdoğan da şöyle yapıyor örneğin: “Sonuç ne olursa olsun biz YSK ne karar verirse bunu kabul edeceğiz.” Aksi durum zaten söz konusu olamaz. Fakat bütün bunlarla birlikte seçim süreci sandıkta bitmiş olsa dahi YSK nezdinde yapılan itirazlarla devam ediyor. Bu sebeple dönüp dolaşıp hile ve şaibe hele hele kumpas veya darbe gibi benzetmelere, murdar ilan etmelere hiç kimsenin hakkı yoktur.

Seçim sürecinde yapılan değerlendirmelerde beka kaygısı ifade edilirken her ne kadar İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri işaret edilmişse de yaşananlara bakınca Ankara’nın söylendiği kadar bir ağırlık teşkil etmediği ancak İstanbul’un söylenenden daha fazla bir ağırlığı temsil ettiği anlaşılmıştır.

YSK’daki sürecin uzayıp gitmesi, kimi itirazların kabulü ya da reddiyle ortaya çıkan tablo sağlıklı ve soğukkanlı, yeterince ikna edici ve güven telkin edici yönetilemiyor. Söylemler sertleştikçe özellikle medyada hâkim olan dil alaycı, tehditkâr ve soyut düşmanların çözümlenemeyen esrarengiz tuzaklarına karşı verilen bir savaş tefrikasına dönüştükçe toplumun siyasete ve seçim müessesine olan güveni çöküyor, çürüyor ve öfkeye dönüşüyor. Hükümet’e yakın medyaya hâkim olan itici, mütekebbir ve laubali dilin AK Parti’yi zayıflatırken rakiplerine olan sempatiyi beslediğini aklı başında hiç kimse inkâr edemez.

Tasfiye Edilsin, Kayyım Atansın Çağrısı

Panik haliyle verilen beyanlar, endişeleri izole etsin diye yapılan kıyas ve teklifler aslında mevcut sıkıntıyı gidermek bir tarafa daha da büyütüyor ne yazık ki. Doğru düzgün bir muhasebe yok, etraflı bir özeleştiriye yanaşan da yok. Kayıpların faturası meçhul yetkili ve adreslere kesiliyor hâlâ. İhanet içeride hızla büyüyen, dal budak saran en tehlikeli düşman olarak dikkatlere sunuluyor. Yakınlarla hesaplaşmak, en yakınlarla kavga etmek, ayak uyduramayanları tasfiye etmek, tereddüt edenleri trenden indirmek salık veriliyor ha bire. En güçlü tedavi yöntemi, safları daha da sıkılaştırma yolu kesinlikle buradan geçiyormuş meğer. 

Bu süreçte “teferruat” kavramı eskisi kadar etkili bir söylem olarak neredeyse baş tacı ediliyor. Kemalistlerin ve Fethullahçıların “teferruat” kavramına yükledikleri anlamı, bu kavram üzerinden nasıl bir siyasal ve toplumsal düzen takdim ettiklerini gayet iyi biliyoruz. Kemalistlerin “söz konusu vatansa gerisi teferruattır” mottosunun bu ülkeyi nasıl da kirli ve karanlık bir bataklığa sürüklediğini büyük kayıplar yaşayarak tecrübe ettik. Fethullahçıların sadece başörtüsünü değil esasen mü’min ve muvahhid olmaya dair tüm değerleri “teferruat” saydığını kimileri çok geç öğrendi maalesef. Ama nasılsa en makul saydığımız/sandığımız isimler bile hiç ibret almamış gibi aynı kavram, kıyas ve önermelere sarılmakta bir beis görmüyor. (Arapça bir kavram olan teferruat sadece ayrıntı demek değil aksine bir şeyin ikinci derecedeki tamamlayıcı unsurları demektir.)

Bütün meseleler ve çözüm yolları vatanın bekasına endekslenirse şayet kim hangi cesaretle devleti daha fazla güçlendirmek ve siyaseti olabildiğince mezkezileştirmekten öteye bir teklif sunabilir? Sonra HDP’nin kazandığı belediyelere kayyım atamak yerine doğrudan doğruya belediye başkanı atama teklifi neden Doğu ve Güneydoğu’yla sınırlı kalsın ki! Gayet tabii olarak yarın öbür gün diğer bölgelerde CHP’li, MHP’li, İYİ Partili, SP’li belediyeler için de seçim yerine atama yolu teklif edilebilir. Sanılanın aksine “mesele vatan ve devlettir beyler vatan ve devlet, kendinize gelin!” çağrılarına eşlik eden devletsizliğin ve vatansızlığın nasıl korkunç bir sonuç olduğunu tahayyül etme çağrısı makul ve yapıcı aynı zamanda kuşatıcı ve rehabilite edici bir çıkış yolunu işaretlemiyor. Devlet ve vatan söylemleri birey ve toplumun temel hak ve özgürlüklerin arkasına düşmüşse, sosyal adaletin çatısı altında tesis edilen güvenlik ve refah çağrıları gölgede kalmışsa eğer sadece siyaset değil aydınlar, akademisyenler ve sivil toplum temsilcileri de seçimlerde verilen mesajı alamamış demektir. 

Seçimlerden çok daha ağır kaybı verilen mesajın ilgililerce alınmamasıyla yaşayacağımız muhakkaktır. İnşallah bu tür söylemlerde ısrar ve inat edilmez.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • TufanTufan2 ay önce
  Herkesin bir ağırluğı kütlesi var sen MHP yi bilmezmisin kenan bey bende bilirim Tayyip beyde herkes kendi mecrasında kendi alanında su akacak yolunu bulacaktır boş endişelere gerek yok saygıyla yola devam kaygıyla değil.
 • erhanerhan2 ay önce
  nasıl olsa kendi mahallesinin adayı mazbatasını aldı. ama yine de YSK nın nasıl bir karar vereceğinden dolayı kaygılı
 • kamilkamil2 ay önce
  bazı yorumculara şaşıyorum siz her yazarın kendiniz gibi düşünmesini bekliyorsunuz tersi olunca da hemen karşı tarafa yaranma çabası olarak görüyorsunuz bırakın herkeskendi görüşüne özgürce ifade etsin kendi içinde eleştiriye tahammül edemeyenler doğruyu bulamaz bugün sıkıntımızın temelinde bu yatıyor.
 • Gancilobodamo 1461Gancilobodamo 14612 ay önce
  Bukadar da teferruata girilmez ki.Nedir bu akil adam üslubu,bilge adam ayakları Allah aşkına.Her türlü kahpeliği kendilerine şiar edinmiş bu nasipsizlerin maksatlarını bilmiyormusun ki uzun zamandır yüreklerine su serpiyorsun.Şunu hiç bir zamanunutmayın;şeytan ayrıntıda gizlidir.
 • EmeklEmekl2 ay önce
  Yahu şu CHP 50 yıldır seçimlere girerde böyle hırsızlık organize işleri yerel seçimler içinmi öğrenebilmiş aklım almıyor adam hiç olmazsa bir göstermelik seçim alırda Başbakanlık koltuğuna oturur gözü arkada kalmazda ancak bir söz aklıma geldide solcular sözlerinden sağcılar çaldıklarından yargılanır
 • Sayın AlpaySayın Alpay2 ay önce
  Bu ülkede hala üstün zekalı çocuklarımızın okuyacağı bir devlet okulunun olmadığını biliyor muydunuz? Ben arkadaşımın oğlu dahi çıkınca öğrendim. Bu ülkede idarecilerin konuştuğu konular zaten bu ülkenin kalitesini yeterince gösteriyor .Düşünülmesi gerekenleri neden hiç bir idarecimiz düşünmüyor.
 • nusret hocanusret hoca2 ay önce
  Kenan bey seçimlerden beri sizi takip etmeye çalışıyorum... Sizin derdiniz nedir anlamış değilim. Siyasetçiyseniz çıkın meydana veya gönlünüzdekini söyleyin. Değilse bu "dost acı söyler" gibitutumunuzun arka planını merak ediyorum.
 • Kerem SözerKerem Sözer2 ay önce
  Aman sakın içe dönük eleştiri yapmayın, Yanlışlarımız var düzeltelim kendimizi, demeyin sayın yazar.Hemen yapıştırıverirler CHP FETÖ PKK avanesi yaftasını.Hiç kusurumuz yok bizim. Hep karşı mahallenin kumpası bunlar.Harikayız, mükemmeliz, süperiz halkımız bizi çoook seviyor, asla vazgeçemez dmelisiniz hep.Modaya uyun kendiniz alkışlayın diğerlerini yuhlayın daima, size ve bize bu yakışır (!)neyin kafasını yaşıuyoruz böyleki önümüze gelene hain damgası vurmak için yarışıyoruz?O şehri bu şehri değil aklı selimi, adalet duygumuzu kaybediyoruz da farkında değiliz ...selamlar saygılar
 • ORHAN İNANORHAN İNAN2 ay önce
  HIRSIZLIKLARA GÖZ YUMULSUN..BUNDAN SONRADA AYNI ŞEYLERİ DAHA TECRÜBE EDİNMİŞ OLARAK YAPSINLAR..İSTENİLEN BU MUDUR? MURDAR OLANA MURDAR DENİR VE BU SEÇİM İÇİN SEÇİLMİŞ EN İYİ KELİMEDİR.KAZANMAK İÇİN HER YOLU MÜBAH GÖREN HIRSIZA ARSIZA SESİNİ ÇIKARTMA,EZİL,BÜZÜL ,BİR DE BUNLARI TEBRİK ET..SANKİ SUÇLU SEÇMENİNİN OYUNA SAHİP ÇIKMAYA ÇALIŞAN SİYASETÇİLERMİŞ GİBİ TOPLUMA ,SAĞ SEÇMENE GÖRÜŞ BİLDİR.BUNU YAPINCA NE OLACAK ZANNEDİYORSUNUZ?EHLİLEŞİP BUNDAN SONRA HAKKANİYETLİMİ DAVRANACAKLAR?AKSİNE DAHA DA AZGINCA VE HOYRATÇA DAVRANACAKLAR..BU MİLLET OYUNUN ALENİ OLARAK ÇALINMASINI VE BUNDAN DA HIRSIZLARIN NEMALANMASINI İSTEMİYOR.TEKRAR SEÇİM OLURSA CHP ALIRMIŞ..NE DEMEK BU? HAK ARAMAK NE ZAMANDAN BERİ CEZALANDIRILIR OLDU?EĞER BU MİLLETİN SEVİYESİ BU KADAR DÜŞÜK İSE VARSIN DEDİĞİN GİBİ DAVRANSINLAR.İŞTE O ZAMAN İÇİMİZDEKİ YANGIN DA SÖNMÜŞ OLUR.İLGİNÇ VE SANKİ MİLLİ GAZETE YAZARLARININ YAZISI GİBİ OLMUŞ.SELAM EDİYORUM.
 • CihanCihan2 ay önce
  Sayin Yazar bu karsi mahalleye yaranma askida ne böyle imam oglundan bir beklentiniz varsa acikca yaziniz lütfen ama insanlari enayi yerine koymaktan vaz gecin ortada bir usulsüzlük oy calma ve kumpas varken siz hala karsi tarafa palzlanmaya calisiyorsunuz yazik ki size Akit te köse veroylar utanmaz adam CHP FETÖ PKK avanesi sizi sevdi mutlu olun birlikte
 • Mehmet AltınkurtMehmet Altınkurt2 ay önce
  Kenan bey, iyisiniz hoşsunuz da sanki hırsızın hiç suçu yokmuş gibi yazmanız doğru değil. Evet, oylar iç edilmiştir ve bu planlı bir organizasyonla yapılmıştır(Kartal ilçesinde1089 sandıktan 962 sinin sandık kurulu başkanları nasıl il dışındangetirilen kişilerce ve yasadışı olarak tesbit edilebilir?). bu mana da düşündüğümüzde hile yapılan bu seçimler murdarolmuştur. Kamuoyunun rahatlaması ve şaibesizlik adına en doğrusu seçimin yenilenmesidir.
 • OkurOkur2 ay önce
  .. Tebrik ederim.
 • abdulmetinabdulmetin2 ay önce
  Kenan bey, sanki karşıdakilerini hiç tanımıyormuşsun gibi bir şeyler yazıyorsunuz.. yani onların hile ve düzenbazlıklarını hiç mi görmediniz mi? geçmişte açık oy, gizli tasnif yapanlar kimlerdi? sizin de en çok eleştirdiğiniz dönemlerde yapılanlar bu günlere ayna tutuyor, öyle değil mi? yani..
 • selmanselman2 ay önce
  Tebrik ederim, harika bir yazı.
 • yilmaz yildirimyilmaz yildirim2 ay önce
  çok doģru murdar oldu ne demek o. zaman bu gūne kadar yapilan ve akp nin kazandığı būtūn seçim lerde murdar dir ve helal değildir mantığı ortaya çikar. sen kazaninca helal başkası kazaninca murdar bu ne kadar sakat bir dūşūnce.tespitlerin çok doğru abi doğuda yaptıkları gibi batıda da kayyum atasınlar hiç bir sorun kalmaz . allaha emanet

Günün Özeti