Sandığa Toslatan Siyaset ve Aktörler

25 Haziran 2019 Salı

Hemen başta söyleyelim; AK Parti açısından 31 Mart’ta seçimi kaybetmekle 23 Haziran’da kaybetmek arasında 13 binden 800 bine çıkan devasa oy farkı yok sadece. Siyasi ve ahlaki üstünlüğünü çok ciddi bir biçimde aşındırmakla beraber AK Parti; CHP ve İYİ Parti ittifakı nezdinde her ne kadar epeyce revize edilmiş olsa bile lanetli bir ideolojiyi, köhnemiş bir mantığı da tekrar umut kapısı haline getirmiştir maalesef. Kendi kurucu değerlerine yabancılaşma ve kurucu kadrolarına düşmanlaşma trendi ahlaksız troller tarafından bir kahramanlık destanı gibi ne kadar yıkanıp yağlandıysa da toplumdaki kredibilitesini epeyce örselediği bundan daha aşikâr hale gelemezdi herhalde. 

Duygusallığı Bırak, Önüne Bak!

31 Mart seçimlerinde AK Parti’nin kaybettiğiAnkara, Antalya, Erzincan, Ardahan, Artvin, Bilecik, Sinop, Burdur, Bolu, Kırşehir, Amasya, Kastamonu, Erzincan, Karaman, Çankırı ve Bayburt gibi 16 şehrin arasına 23 Haziran’da tekrarlanan seçimle İstanbul’un da katılmış olması köklü bir muhasebenin, esaslı bir hesaplaşmanın ertelemez olduğu işaretliyor. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin geride kaldığını belirterek, “Liderini, tabanını ve gönlü İstanbul’da olan milyonları üzenler için de muhasebe ve muhakeme dönemi” türü değerlendirmeleri kast etmiyoruz elbette. Çünkü bu tür “dostlar alışverişte görsün” kabilindeki isimsiz, adressiz çağrılardan hiçbir zaman sadra şifa olacak bir muhasebe de muhakeme de çıkmaz, çıkamaz. Ne siyasal stratejinin yanlışları sorgulanıyor ne de söylem ve temsilde sergilenen itici, ötekileştirici ve öfke doğuran sapmalara dair bir özeleştiri çağrısı yapılıyor çünkü.

Ne oldu beka sorunu teşkil eden şu Pontus ruhu? Fetö ve PKK’nın projesi şimdi halktan onay mı almış oldu? Seçim sonucuna bakarak İstanbul halkı yerli malı Sisi’ye destek çıkarak Fethi tersine çevirdi diyebilecek miyiz? İmamoğlu’nun kravatından tespit edilen Yunan aşkı, Yunanistan medyasından devşirilen Karadeniz’de bir Pontus megali-ideali, Denktaş heykelinden uydurulan Makarios sevdası üzerine haftalar boyunca döktürülen analizleri bir anda unutup “demokrasi kazandı” moduna geçmek epeyce tuhaf ama razı olalım bari. Çünkü yeni sefer-görev emrine göre şimdi duygusallığı, kazandı-kaybetti tartışmalarını geride bırakıp önümüze bakmamız gerekiyormuş. Önümüze bakarken hareketimizin “yenilgi yenilgi büyüyen zafer” düsturundan bir milim olsun sapmamamız ve asla yeise kapılmamamız gerektiğini, elimizde bulunan biri sürü % 52-53 bandındaki galibiyetle yolumuza devam edeceğimizi müjdeliyor polit-büro temsilcileri. Hatta iş dört yıl boyunca seçim sandığı yorgunluğuna düçar olmayacağımızı bilmenin mutluluğunu yaşayacağımız müjdesiyle şükretmemiz gerektiğini telkin etmeye kadar varıyor.

Önemli Değil, Yola Böyle de Devam Edersin!

AK Parti, son dönemde birkaç gün içerinde birbiriyle çelişen hatta çatışan birkaç cümlelik beyanlarla kamuoyunu istediği gibi şekillendirebileceğini zannedecek kadar toplumdan kopma noktasına doğru savruldu. Kürt sorununa ilişkin yaşanan tartışmalar trajikomik bir çelişkiler yumağına dönüştü. CHP ve İYİ Parti’nin yanına Saadet Partisini de katarak HDP’yle, Kandil’le ilişkilendiren söylemlerin ardına İmralı’nın mektubu, Öcalan’ın tarafsızlık çağrısı, Osman Öcalan’ın TRT’ye çıkarılması ve nihayet Neçirvan Barzani’nin de en dar zamanda bu kadraja sokulması izahı ve telafisi imkânsız bir panik havasının toplum nezdinde alay konusu olmasına sebebiyet verdi. Gazi Paşa Atatürkçülüğüne sarılmanın, MHP’nin Türkçülüğüyle yarışan yerli ve milli keskin duruşun telafisi için birkaç jest, bir iki poz yeterli sanmakla AK Parti en büyük yanılgıyı yaşadı.

Murat Alan, Yavuz Selim Demirağ ve İdris Özyol gibi gazetecilere öldüresiye saldıran şehir eşkıyalarının arka kapıdan salınması merkez medyada görülmemiş olsa da “eski Devlet refleksi geri mi dönüyor?” sorusu etrafında toplumu esaslı bir tedirginliğe sevk etti. “Arpalık” görüntüsü vermekten hiç imtina edilmeden kamu bankalarının yönetim kurullarına atanan eski siyasetçilere ilişkin haberleri okuyunca doğal olarak emekli generallerin bu vazifelere atandığı dönemlerde neler yaşadığımıza dair nostaljik olmayan dönüşler yaşadık. Ali Şükrü Bey’in siyasi ve ahlaki çizgisine sırt çevirip Topal Osman’ın gayrı meşru mirasından medet umma gafleti hukuku paspas eden, basın-yayın özgürlüğünü gölgeleyen, yolsuzluk ve yoksullukla mücadeleyi karikatüre çeviren bir siyasal iktidar görüntüsünü güçlendirdi tabii ki.

Eşe dosta kurdurulan, etrafından kayda değer bir toplumun dahi bulunmadığı, ne ilmi ve fikri ne de sosyal ve siyasi açıdan katma değer üretebilen tabela vakıflarına, derneklerine yerel yönetimlerden imkân aktarmak, sponsorluk hizmeti adı altında kamu ve özel şirketlerden kaynak aktarmak israf, şatafat, haksız kazanç, iltimas gibi eleştirileri öfkeye dönüştürmekten başka bir işe yaramadı. Geçmişten bugüne askeri darbelere zemin hazırlamak başta olmak üzere her türlü provokasyona girişmiş Doğu Perinçek’in Vatan Partisi’yle aynı cephede olmanın değil Saadet Partisi’ni karşı cepheye itmemenin esas marifet olduğu ancak yumurta kapıya dayanınca anlaşıldı. Devlet Bahçeli’nin devlet tecrübesine ve ufuk sahibi duruşuna güvenerek “trenden adam indirme, indirilenleri trene bindirmeme” tercihi köksüz, her türlü etkiye açık ve rotası belirsiz bir muhafazakâr-demokrasi ağacı algısını besleyip büyüttü. 

1 Kasım seçimlerini güçlü bir halk desteğiyle kazandığı halde Ahmet Davutoğlu neden istifaya zorlanmıştı? Neden Kadir Topbaş, Melih Gökçek, Recep Altepe ve Edip Uğur’un hiçbir adli ve idari soruşturma olmaksızın istifalarının istenmesi kötü bir siyasi gelenek başlatmıştı. İlim ve hikmet sahibi olması bakımından Diyanet’in gördüğü görebileceği en değerli Başkanı Görmez’i ahlaksız troller eliyle itibarsızlaştırıp süresi dolmadan kenara çekmek AK Parti’ye olan güveni sarsmadı mı zannediliyor? 

Sonuç birkaç teşkilatın yanlışından, birkaç trolün ürettiği huzursuzluktan ibaret değil ama yazıp konuşabilecek miyiz bunları? 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • AbdullahAbdullah24 gün önce
  Bazı yorumcular Tayyip Bey'in suçsuz olduğunu suçun parti yöneticilerine olduğu gibi "komik" bir değerlendirmede bulunmuşlar. Bu algıyı panikteki medya da bu algıyı besliyor. Ancak benim gördüğüm şu: Bırak parti yönetişini artık bir ildeki sıradan bir müdürün ataması bile Tayyip beyin izni ve imzası olmadan mümkün değil. Dolayısıyla en cahilinden üniversite profesörüne kadar herkesin gördüğü bu hataları Tayyip Bey görmüyor mu? Görmüyorsa bu bir hata görüp de tedbir almıyorsa bu daha büyük hata. Not: Bazı zıplayıcılara şunu ifade edeyim ki 17 yıldır AK Partiden başkasına oy vermedim; fakat yazarın belirttiği hatalar düzeltilmezse (Örneğin Ekonominin ehil kişilerin elinden alınıp Damadına vermesi Tayyip beye olan güvenimi epey sarsmıştır. Dervişin yellenmesinde bile keramet arayanlardan değilim.) bir daha ki seçimde vereceğim oy yanlış yere giderse Rabbim onun vebalini buna sebep olanlardan sorsun.
 • ÜnalÜnal26 gün önce
  Saygıdeğer kenan bey lanetli ideoloji derken bende afganistan dan irana irak tan suriye YE yemenden s udana nijeryayaya kısacası tüm islam coğrafyasına bakıyorum birde tahrif edilmiş dine tabi avrupaya bakıyorum ve ege ve akdeniz e bakıyorum insanlar adeta lanetten kacarcasina ölümü göze alarak avrupaya gitmeye çalışıyorlar ne dersiniz bir gariplik yokmu
 • Selahattin KılıçlarSelahattin Kılıçlar26 gün önce
  AK Partinin seçimi kazanması hususunda siz ne yaptınız. 1 Kasım seçimlerini güçlü bir halk desteğiyle Ahmet Davutoğlu mu kazandı, yoksa Cumhur Başkanımızın geceli gündüzlü çalışmalarıyla mı kazanıldı. Eğer öyleyseondan önceki milletvekili seçimlerinde kim hezimete uğradı. SeçimlerdeAhmet Davutoğlu Başbakan değil miydi?Güven oyu alacak sayıda Millet Vekili Kazandığı halde,Hükümetin kurulmasını Cumhurbaşkanımı engelledi. Ahmet Davutoğlu Bir Akademisyen iken Danışman, milletvekili, Bakan, Başbakan yapan kimdi. Başbakan olduktan sonra Danışmanlarının dolduruşuyla Cumhurbaşkanımıza kafa tutacak kadar ileri giden Ahmet Davutoğlu değil miydi. Sıraladığım makamlara hangi meziyetleriyle geldi. Hangi yarışma sonucu AK Parti genel başkanı oldu. Genel Başkanlığa Cumhurbaşkanımız tarafından atandığı halde, Ahmet Davutoğlu'nubu kadar yüceltmenizin nedenini anlamak mümkün değildir. Siz köşe yazınız da hep "ev sahibini suçladınız, hırsızın hiç mi suçu yok".
 • MusettinMusettin26 gün önce
  Diline ve kalemine sağlık az bile yazmışsın
 • TARIKTARIK26 gün önce
  Kenan bey, bütün yazdıkların doğru da bazıları daha da önemli. Diyanet işleri başkanı Cüppelinin cami isteğini geri çeviriyor haklı olarak. (Adam camiyi kendi malı sanıyor herhalde) Cüppeli şürekası da adamı yerinden etmek için var gücüyle çalışıyor iftira ediyor Sayın Görmez'e. Bakan soruyor Görmez'e camiyi veremez miyiz cüppeliye diye. O da hayretler içinde "ama efendim bu adam cahilin teki" diyor. Bakan da "ama çok taraftarı var" diyor. Cüppeliye cami verilmiyor ama Görmez de gidiyor. Yani liyakat bitmiş. Liyakat bitince devlet te biter.Burada cennetmekan Kanuni Sultan Süleyman'ın yaptırdığı caminin imamında aradığı vasıfları yazayım da bunu isteyenler ve sayın Görmez'e bu haksızlığı yapanlar utansın.Kanuni Sultan Süleyman'ın 1557 yılında yapımı tamamlanan Süleymaniye Camii'nde görevlendireceği bir imamda aradığı şartlar şöyle:Yüksek ilimleri ve alet ilimlerini bilecektir. Arapça'yı ve Farsça'yı bilecektir. Ayrıca, Latince'yi de bilecektir. Kefere dini ile dinimiz İslam'ı mukayeseli olarak bilecektir. Ata binecek, spor yapacak, güzel görünüşlü olacak ve güzel giyinecektir. Evlenmiş olacak, karısı bir tane olacak ve güzel bir kadın olacaktır. (Harama bakmaması için), İlm-i Teşrihi (İnsan yapısı ilmi) bilecektir.Ben bu vasıflardaki hocanın elini öper önünde diz kırar ilim irfan öğrenirim. Hocaefendi denilenlerin hangisinde bu özelliklerin onda biri var? Önce bu cahillerden kurtulalım sonra gerisi kolay.
 • Cevap veriyorumCevap veriyorum26 gün önce
  Tabiki konuşamayacağız. Oy verdiğimiz AkParti'nin lehine bir şikayette bulundum AkParti iletişim merkezine ama şikayet değerlendirilmeden ilgili bakanlığa gönderilmiş ve akparti nin bürokratları hakkımda soruşturma başlattı.
 • AtçekenAtçeken26 gün önce
  Yazıdıklarınıza katılıyorum. Refah belediyelilerinden beridir sürdürdüğüm mücadele aşkı, Melih başkan, Kadir başkan ve diğerlerine yapılan muameleden sonra kalmadı.
 • İ.Öİ.Ö26 gün önce
  NE DENİLEBİLİR Kİ ŞU TESPİTLERE.ANCAK KALEMİNE SAĞLIK KENAN BEY DENİLİR.
 • mehmet söylemezmehmet söylemez26 gün önce
  Sayın Cumhurbaşkanım millete küsmez bu doğru. Fakat Ak parti küsmüş. Ve maalesef İstanbul seçimini Ak parti Binali beye değil Sayın Cumhurbaşkanımıza kaybettirdi. Eğer Cumhurbaşkanı dışındaAk partililerin kahir ekseriyeti kılıçtaroğlu ve istanbul il başkanları gibi ortalıkta gözükmeselerdi İstanbul seçimi kaybedilmeyebilirdi. Görüntü şu: Recep tayyip Erdoğanın karşısında maalesef Ak parti var.Örnek 1: Kendi vilayetim Adıyaman İl başkanından milletvekillerinin tamamına ulaşabilene aşkolsun. İsteyene gönlerce denemeleri için cep telefonlarını verebilirim, ama ulaşılmaz.Örnek 2: Adıyamana bağlı Besni ilçesinin Kesmetepe beldesinde İstanbul gibi iptal edilip yenilenen seçimde Ak parti milletvekillerinin tamamı, belediye başkanları, il ve ilçe teşkilatı 2 haziranda yenilenen seçim günü dahil günlerce beldede kamp kurmalarına rağmen topu topu 1211 seçmenin gönlünü kazanamadılar ve DSP kazandı.Çünkü millette bir karşılıkları kalmamış. Milletle tek irtibatları milli ve dini bayramlarda toplu mesaj çekme.Bunlarla değil 2071 hedeflerine hiçbir yere varılmaz.
 • FerhatFerhat26 gün önce
  Abi samimi söylüyyorum bu meclist catisi altindaki hainler külliyen siyonist masonik düzenin birer ürünleri. Bakmayin bunlarin amblemleri degisik ve büründükleri kiliklar farkli, fakat bunlar ideolojik olarak siyonizmin kurdugu masonik düzene tabi olmus hain parti ve zaatlar. Arastitin kilit pozisyondaki gürcü ve kirrimli Tatarlari hepsnin soyu siyonist oldugunu tespit edebilirsinis. Sadece bizim gibi sefihler oldugu müddetce bu hainler bize bu sunduklari faizli, lgbtli, feministli, zibnali sisitemi cilalayip tek kurtulus yolumus gibi yutturacaklar bizim gibi sefih ve ahmaklara. AKP=CHP=MHP
 • Ahmet ÖzAhmet Öz26 gün önce
  Sağduyuyla yazılımış şahane tesbitleri olan yazı.Elinize,kaleminize sağlık.
 • ErkanErkan26 gün önce
  yaa arkadas imamoglunaakparti secmeni degil oy veren mhp secmenidir. Nokta. Akparti erdogana ve durusuna oy verir. Chp zihniyetine gunluk milliyetci soylem ve manipilasyonlara gelmez. Son hafta imrali mektubu sikinti yartdi mhp secmeninde ve imamogluna kaydi yada sandiga gitmedi. Bir 300-400 bin kadarda yine hayatinda chpden baskasina vermeyen ama artik umudu kalmamis olan chp secmeni sandiga gitdi. Cunku gecmisde hep kaybetmisler istanbulda. Yok duzelelim yok yanlis yapmayalim. Onemli olan erdoganin durusu ve temsliyet makami. Allah basimizdan eksik etmesin
 • Şamil KutayisliŞamil Kutayisli26 gün önce
  Sayın yazar, senin de payın yok mu bunlarda? Zeytinyağlığına terfi ettirdin kendini?Ne Yani Türkleri bu memleketten çıkaracak mısınız?Gobi çölüne mi göndereceksiniz, Taklamakan ölüne mi?Tayyibin ipini de sen mi çekmek istersin?
 • okurokur26 gün önce
  dost acı söylermis. bunları daha önce soyleseniz sizi burada bile yazdirmazlardi. ne diyelim "kral çıplak"
 • aşureaşure26 gün önce
  Sizi tartışma programlarında izlemiştim. Anlaşılan o ki siz bu sonuçtan gereken dersi çıkarmışsınız. Son günlerde okuduğum güzel yazılardan biri,teşekkürler. Bence sizinle aynı gazetede yazan birilerinin ve gazete yönetiminin de sizin bu yazınızı irdelemesi gerekir...
 • Ramazan ÇelikRamazan Çelik26 gün önce
  Tesbitleriniz yerinde ve isabetli. Kendinizde de kusur arayın . Bunlar söylenirken aksini iddia ettiniz. Vakit çok geç değil.1- hz. Ömerin adaleti icrata dökülecek 2 - torpile son3- Eş dost akraba kayırma asla 4- Merkezi sınavla, mülakat olmadan işe alınmalı (bir iki istisna hariç) 5- Ehliyet ve liyakat aranmalı 6- Siyaset ve bürokraside "bu konudaki çalışmalar devam ediyor " diyenler derhal görevden el çektirmeli 7- Milletle alay edercesine paralı poşet uygulamasına derhal son verilmeli 8- Fetö ile mücadele amacının dışında ilerliyor. MİLLETİN ÇOLUĞU ÇOCUĞU PERİŞAN ASIL FETÖCÜLER SEFA SÜRÜYOR. YANLIŞTAN DERHAL DÖNÜLMELİ. 9- Dik duruş , içerde ve dışarda tavizsiz devam etmeli. 10- Bin biliyorsan bir bilene de danışılmalı , söylenenlere de kulak vermeli.
 • hüseyinhüseyin26 gün önce
  Nasıl kaybettiklerini sorgularken bizim vergilerimizle ayakta duran "Trt" isimli kuruluşta bölükbaşının kardeşiitin ne işi vardı? cumhur ittifakı bunu yanıtlasın.özellikle Balgattaki koltuk değneği'nden cevap bekliyoruz.
 • ElifElif26 gün önce
  Keşke bunları seçim öncesi hatta yıllar önce yazmaya başlasaydınız.
 • BAYRAMBAYRAM26 gün önce
  Sayın yazar sen Akp ye oy verdin mi de konuşuyorsun.Sen ve senin gibi Akpli görünüp gerçekte Akp yi arkadan vuranlar ne hikmetse en çok onlar şimdi konuşuyor yazıyor. Seçimlerde canla başla çalışan insanlar ise reisin yanında dimdik duruyor.Aklını kendine sakla.
 • AHMET KARAAHMET KARA26 gün önce
  NE YAZILIRSA YAZILSINNE SÖYLENİR SE SÖYLENSİN... NAFİLE VE BOŞBİZDE BİR LAF VARDIR;GELİN BİLDİĞİNİ YAPAR, KAYNANA KENDİNİ TIRTIKLAR MİSALİBUNLARDA NE EDEP KALDI NE İZAN V NEDE MERHAMETBİZLERDE HİÇ UMURLARINDA DEĞİLİZ VE DEĞİLDİK TE ZATENONUN İÇİN AKLIMI ZI BAŞIMIZA ALIP YANLIŞ YAPANLARA DESTEK VERİP BARİ AHİRETİMİZİ TEHLİKEYE ATMAYALIM.
 • KocasolakKocasolak26 gün önce
  Aynen katılıyorum. Reisin etrafı SARILMIŞ, ekranda birlşkte görünmek için, BOYNU KOPACAK danımşmanların. Bu ne biçim bir padişahlık portrasi, reis NASIL MÜSAADE EDİYOR bu karikatürlere? Yahu reisi saddce korumakarı ile dolaşırken GÖREMİYECEKMİYİZ. Bu kadar yalakalarla dolsşmaktan ZEVK alıyorsa, reis de bitmiştir. Millet ile arasında bu kadar DANIŞMAN olan bir başkan, ilk seçimde kaybeder. Vallahi üzülüyorum, bu kadar emek, bu kadar gayret böylece HEBA mı olacak. Reisim,DAĞIT o etrafındakileri, bakanlar gitsin işlerinin başına, danışmanlar DEDİKODU kazanı kaynatmak, yalaklanmak yerine milletin içinde yaşasın. Yahut kendi işinde gücünde olan GERÇEK danışmanlar seç, üstelik ücretsiz. Belirli meslek erbabından ÜCRETSİZ olarak danışmanlık alabilirsin, hatta kendileri farkında olmadan onların yazılarını takip ederek, tlf. iletişime geçerek de yapabilirsin. Bu çakalları kovmadıkça kaybedeceğiz. Her basın sçıklamasında yanıbaşındaki YALAKLARI gören seçmen, sana düşman oluyor. Bunu NASIL görmüyorsun? Biz seni, ak partimizi kaybetmek istemiyoruz, VALLAHİ İstsnbula içim yanıyor. Ne olur YİYİCİLERİ, DANIŞMANLARI kov, israfı önleyeceğini söyle, bir yerlerden başla ARTIK.
 • erol kılıçerol kılıç26 gün önce
  Allah için haykıran, kimseden çekinmeyen, daha fazla ve daha güçlü yazılar istiyoruz.
 • YasinYasin26 gün önce
  İbrahim Tatlıses ve Hülya Avşar yalakası İstanbul’u terk edecekmi Akit
 • ﺍﻧﺼﺎﻒﺍﻧﺼﺎﻒ26 gün önce
  kenancığım, sizi birçok televizyon tartışmasında dinledik, bu eleştirilerin hiç birisini söylemediniz, ısrarla hırsızları, akraba kayıranları, haksız atamaları, mütahit işbirlikçilerini savunuyordunuz, hiç toz kondurmuyordunuz. izin verirseniz size düdük diyebilr miyim? çünkü esen rüzgara göre sesiniz çıkıyor ma´a´l-esef ...
 • Gökhan Gökhan 26 gün önce
  Tam süper yazı dicektimki 1 kasım seçimlerinde davutoğlunun kazandığı neden istifa ettirildiği bölümünü görünce benim motor hakaret yaptı.be mübarek önce 7 haziranı söyle sonra chp le yapılan istişkafi görüşmeleri koalisyonun zorlanması,şamda emevi camiinde cuma kılıcaktık ya hani,ab le yapılan saçma sapan mülteci anlaşması,hlariyle çak yapmalar yani kısaca reisi cumhurun tam aksi politika izlemek davutoğlu hayal dünyasında yaşayan kibirli egsantirik bi adam hayır gelmez
 • Abdulcabbar Abdulcabbar 26 gün önce
  Hey Reis biz sizi seviyor idik... ama şimdi sizden korkuyoruz işin özeti bu ... “Her şeyi biz yaptık biz yaparız” diyen ve zımnen Allaha bile kafa atan Kebir bir zihniyet İnsana iliklerine kadar korku veriyor ...
 • doğrucudoğrucu26 gün önce
  aylardan beri kargodan bazı bakanlara ve ak parti belediyelere karğodangönderdiğim mektuplardan geri dönüşlerde anladıgım kadar muhataplarının yanından geçmişteki gibi hiç uğramamış yazmaya devam edecem taki 4 sene sonraki seçimlere kadar sonra herkes yoluna
 • hamza çelikhamza çelik26 gün önce
  tebrik ederim.harika bir yazı dost dogruyu söyler.yoksa sonuç Anap Özal sonucu gibi olur yüzde yirmi belediye seçimi ile gitmitişti bitmişti Anap inşallah ders alınır.tekrar kalemine saglık bundan sonra kimse bu tavsiyeye dudak bükemez.selamlar
 • alkanalkan26 gün önce
  TESBİTLERİNİZ YETERLİ OLMASADA GÜZEL YAZI OLMUŞ TEŞEKKÜRLER.
 • 1453 Fatih1453 Fatih26 gün önce
  Ağzınave kalemine sağlık kardeşim hak ve hakikatları adaletten ayrılmayan herkesi alah için seviyoruz
 • BekirBekir26 gün önce
  Liyakatsız insanlar güzel memleketimin tüm kurumlarına müdür, başkan, daire başkanı vsr...olarak atandı ve bu amirler güçlü torpillerine dayanarak kraldan daha kral olup insanları bıktırdılar, sadık seçmen bile iktidar değişikliğinden medet ummaya başladı...ve bıktırılmış şekilde değişimin tek İstanbul değil tüm Türkiye'ye gelmesini bekliyorlar.
 • Mustafa Alioğlu Mustafa Alioğlu 26 gün önce
  Beyim, yanınızdaki arkadaşlar sizin ve sizin gibilerin yazılarını okumuyor mu? Sizin gördüklerinizi görmüyorlar mı Allah aşkına.
 • MehmetMehmet26 gün önce
  İTÜ mezunu oğlum 2 yıldır boş geziyor AKP benden nasıl oy beklersin inşaatı bırak sanayii geliştir
 • TALAT AKTAŞTALAT AKTAŞ26 gün önce
  BUNDA SİZİN PAYINIZ YOK MU? HÜKÜMETİN DOĞRUSUNUDA SAVUNDUNUZ , YANLIŞINIDA SAVUNDUNUZ. HİÇ ÖZ ELEŞTİRİ YAPAMADINIZ , HALKIN İSTEKLERİNİ KALEME ALMADINIZ. DAMADA TOZ KONDURMADINIZ , TOPAL OSMAN AĞAYA KATİL DEDİNİZ, TARIM BAKANININ POLİTİKALARINI ELEŞTİREMEDİNİZ, EYT , ABO, 3600 HİÇ SÖZ EDEMEDİNİZ EYT MALTEPEDE TOPLANAN 1 500 000 1,5 MİLYON İNSANI VE ETKİ ALANINI DİLE GETİREMEDİNİZ BU SONUÇTA MEDYA OLARAK SİZİN HİÇMİ PAYINIZ YOK.
 • HATAYHATAY26 gün önce
  Yazınızdan dolayı teşekkürler.Bir Müslüman her zaman mütevazi, ağır başlı ve vakarlı olmalıdır.Parti öyle bir hal aldı ki erdemli insanlar hep dışarıda bırakılarak nerden geldiği belli olmayan ve erdemli duruşlardan uzak insanların partisi haline geldi.Ben bugüne kadar hiç bir belediye başkanına 2.kez oy vermediğim halde sadece reis hatırına 2. kez oy vermek zorunda kaldım.Durumdan çok dersler çıkarmak lazım.en baştaki erdemliler hareketinden uzaklaşmamak dileği ile.
 • TunçTunç26 gün önce
  40 yıldır iyi niyetle çalışanbütün ilahi kelimatullah yolcularının çizdiğiMüslüman imajı çöpe atılıyor.Adaletsizlik, torpil, haram yeme, yalancılık, sahtekarlık gibi kötü işlerle anılmayı kimler sağlıyor.Zenginleşen, köşeyi dönen troller troliçeler kimler
 • KadirBaysoy KadirBaysoy 26 gün önce
  Teşekkürler çokdeğerliyerinde Dostve yapıcı eleştiriler. Böyledevamlütfen
 • Kadir MisirogluKadir Misiroglu26 gün önce
  AKP Suriyeliler yüzünden bu secimi kaybetti. Eger AKP Suriyeliler politikasini degistirmesse kendi kuyusunu kazar.
 • Allah'ın bir kulu Allah'ın bir kulu 26 gün önce
  Siz ne des miz deyin. Demek ak parti içinde fetö cüler vardır.
 • NİLHANNİLHAN26 gün önce
  BIRAKIN ARTIK BU ÖFKE DOLU YAZILARI BİR SALIN MİLLETİ YAABAKSIN MİLLET OLMUYOR MU,OLANINA VERİR OYUNU.
 • Uğur ÖksüzUğur Öksüz26 gün önce
  Topal Osman nerene ne yaptı Kenan Alpay?
 • Memiş AdıgüzelMemiş Adıgüzel26 gün önce
  Sayın Alpay çok güzel bir değerlendirme yapmışsınız. AKP'nin yaptıklarına ancak, samimiyetsizlik, dürüstlükten uzaklık, beyinsizlik denilebilir. Ülkenin kurucularına iki ayyaç diyeceksin Mursi için salya sümük ağlayacaksın, utanmadan ülkenin ana muhalefet partisini PPK ve Kandil'le ilişkilendireceksin, sonra da Bebek Kaatili'nden mektup getireceksin,bu mu vatanseverlik, bu mu ahde vefa. Ülke nüfusunun en az yarısının benimsediği İstanbul adayına Sisi dersen ya sen nesin demezler mi adama? Değerlendirmeniz için teşekkürler.
 • Memiş AdıgüzelMemiş Adıgüzel26 gün önce
  Sayın Alpay çok güzel bir değerlendirme yapmışsınız. AKP'nin yaptıklarına ancak, samimiyetsizlik, dürüstlükten uzaklık, beyinsizlik denilebilir. Ülkenin kurucularına iki ayyaç diyeceksin Mursi için salya sümük ağlayacaksın, utanmadan ülkenin ana muhalefet partisini PPK ve Kandil'le ilişkilendireceksin, sonra da Bebek Kaatili'nden mektup getireceksin,bu mu vatanseverlik, bu mu ahde vefa. Ülke nüfusunun en az yarısının benimsediği İstanbul adayına Sisi dersen ya sen nesin demezler mi adama? Değerlendirmeniz için teşekkürler.
 • hasanhasan26 gün önce
  sayın cumhurbaşkanım;ben senin danışmanlarının,senin parti üst yöneticlerinin,senin etrafını çeviren insanların artık kendimden birileri olmadığını -olamayacağını görüyorum.bu adamlar hal ve ka'l leri ile bana kendimden olabileceklerine dair bir ümit vermiyorlar.
 • RecepRecep26 gün önce
  Mühim olan iktidarda kalmak değil,ileriye dönük kendinden daha iyi lider olabileceklere yol acabilmektir
 • şerif bozkurtşerif bozkurt26 gün önce
  Mesela bir trajik örnek.İhlas finans da binlerce kişi mağdur oldu.Bunların hepsi AKP seçmeni.20 yıl olmuş adam 4000 dolar alacağını alamamış.Başkan ve etrafındakiler devamlı Ören grubu ile görüşüyor.Ancak bir kez bile bu mağdurları muhatap almadı.CHP, mağdurlar için önerge getiriyor.Ne acı değil mi?Zorla bu mağdurları CHP'ye itiyorlar.Mantık ne olabilir?Efendim bu kar-zararmış.Tamam ama adam kurum kapandığında bile kar açıklıyor.Yani zarar yok ya da yalancı bir cemaat.Cemaat tıkır tıkır işlerini devam ettiriyor, hiç zarar eden yok.Yönetim kurulundaki adamların 7-10 arasında daireleri var.Kardeşim sor, alacaklıların kim?Eğer kendi şirketleri değilse insanlar zaten vazgeçecekler alacaklarından
 • NURAN DEVRES NURAN DEVRES 26 gün önce
  Sayın yazar, o kadar gerçek, o kadar cesur bir yazı yazmıșsınız ki sizi bütün kalbimle tebrik ederim. Reisin çevresinde sizin gibi danıșmanlar olsaydı sonuç asla böyle olmazdı.
 • Hayrullah ereliHayrullah ereli26 gün önce
  Asıl soru şu olmalı bu kadar hukuksuzlugu,ekonmik talana rahmen,nasıl oluyorda milletin maslahatını bırakıpta ümetin maslahatı için bu siyası partiye olan desteyinizi içinde bulungunuz camia ile desteklediniz.kenan abim
 • ertanertan26 gün önce
  toplumdaki ekonomik durum ak parti karsitligini guclendirdi.soylediklerinizsecim sonuclarini 1 puan etkilemez
 • OğuzhanOğuzhan26 gün önce
  Bu yazıyı sözcü'de sansürlerler. Helal olsun.
 • TARIKTARIK26 gün önce
  Kenan bey, bütün yazdıkların doğru da bazıları daha da önemli. Diyanet işleri başkanı Cüppelinin cami isteğini geri çeviriyor haklı olarak. (Adam camiyi kendi malı sanıyor herhalde) Cüppeli şürekası da adamı yerinden etmek için var gücüyle çalışıyor iftira ediyor Sayın Görmez'e. Bakan soruyor Görmez'e camiyi veremez miyiz cüppeliye diye. O da hayretler içinde "ama efendim bu adam cahilin teki" diyor. Bakan da "ama çok taraftarı var" diyor. Cüppeliye cami verilmiyor ama Görmez de gidiyor. Yani liyakat bitmiş. Liyakat bitince devlet te biter.Burada cennetmekan Kanuni Sultan Süleyman'ın yaptırdığı caminin imamında aradığı vasıfları yazayım da bunu isteyenler ve sayın Görmez'e bu haksızlığı yapanlar utansın.Kanuni Sultan Süleyman'ın 1557 yılında yapımı tamamlanan Süleymaniye Camii'nde görevlendireceği bir imamda aradığı şartlar şöyle:Yüksek ilimleri ve alet ilimlerini bilecektir. Arapça'yı ve Farsça'yı bilecektir. Ayrıca, Latince'yi de bilecektir. Kefere dini ile dinimiz İslam'ı mukayeseli olarak bilecektir. Ata binecek, spor yapacak, güzel görünüşlü olacak ve güzel giyinecektir. Evlenmiş olacak, karısı bir tane olacak ve güzel bir kadın olacaktır. (Harama bakmaması için), İlm-i Teşrihi (İnsan yapısı ilmi) bilecektir.Ben bu vasıflardaki hocanın elini öper önünde diz kırar ilim irfan öğrenirim. Hocaefendi denilenlerin hangisinde bu özelliklerin onda biri var?
 • yazıYORUMyazıYORUM26 gün önce
  Erdoğanın yapması gereken şey tüm mal varlığını Mehmetçik vakfı ve Türk Kızılayına bağışladığını açıklayarak istifa etmek ve memleket yönetimini herşeyi çok iyi bilen geçmiş tecrübeleriyle ülkeyi bayram yerine çevireceği kesin olan sevgi pıtırcığı Ekrem İMAMOĞLU liderliğindeki CHP-İYİ-HDP-SAADET ve Ak Parti den bıkmış değişim isteyen ergenlere emanet ettiğini açıklayarak Rize Güneysu da köyüne yerleşmek. Bu arada çok mağdur olmuş olan FETÖ cü garibanlarada bir af çıkartırsa gider ayak mağdur milletimizide sevindirmiş olur. Tabi ki dağlarda piknik yapan köylü çocuklarının "katili" Süleyman SOYLU yuda görevinden alması şart. Zaten bu hükğümet ne yaptı ki, yap işlet devret! Şirketlerin yaptığı hastaneleri köprüleri tünnelleri kendisi yapmış gibi anlatıp yıllarca milleti kandırdı. Eeee nereye kadar milleti kandırabilirsiniz millet uyanı artık. Kandildeki izci kulubü başkanlarının HDP li destekçilerine açıkk açık görsel yazılı basın yoluyla oylarınızı CHP ye verin demelerine içerleyen AKPliler bunu ağızlarına doladılar. Ne kadar ayıp HDP yi ve PKK yı eli kanlı APO nun teröristlik yaptığı dönemlerle karıştırıp milleti aldatmaya çalıştınız birde! Halbuki PKK artık ABD nin meşru gördüğü özgürlük savaşçılarından oluşan yeni liderleriyle yoluna devam ediyordu. Ama Ak Parti ne yaptı Seçimde tarafsız kalın diyen terörist APO dan medet umdu! Halbuki Yeni PKK liderleri CHP ye oy verin AKP ye kaybettirin dememişmiydi, zaten HDP lilerde tam bunu yaptı nereden çıktı bu tarafsızlık çağrısı, yoksa AKP yıllardır tutsak tuttuğu lider APO ya işkecemi yapıyor. Zaten hapsanelerde gariban öğretmen lere köylü çocuğu askerlere FETÖ cü diye işkence yapılıyor yıllardır dimi ama. Ama millet uyandı artık Herşey Çoookk güzelll olacak çookkkk, biirlikte çok eğleneceğiz Türkiye halklarımerak etmeyin.!!!
 • engineerengineer26 gün önce
  "İstanbul seçmeni bir mesaj verdi" seçmenin mesaj vermesi gecikti, verilen mesaj,dul karının ütüldükten sonra kapıyı kapatmasına benzedi, ütüldükten sonra ne mesajı verirsen ver, bade harabül basra yani,
 • Recep KURTRecep KURT26 gün önce
  gerçek bir eleştiri yazısı inşaallah dikkate alınır
 • Timur Timur 26 gün önce
  RTE anti kemalistcilikten, kemalist bir nefere nasil terfi etti? RTE ne yazikki Demirelin cok kötü bir kopyesi oldu. Makam ve güc hirsi gözlerini kör kulaklarini sagir etti.
 • ali atılganali atılgan26 gün önce
  Acıda olsa gerçekleri yazdığınız için teşekkürler. Umarım DAVA ya zarar verdiğini bilerek veya bilmeyerek, dava adına yapılan her türlü yanlışlığı mubah görenler bir ders almıştır. Şunu söyleyebilirim ki gençliği anlayan kazanır.
 • TacettinTacettin26 gün önce
  Kenan kardeşim,Senin yazılarına doyamıyorum.Tarafsızca yazıyorsun.Alicim gibi değilsin.Çizgini bozma hak yolundan ayrılma
 • yılmaz yıldırımyılmaz yıldırım26 gün önce
  ağzına sağlık abi .tespitlerin çok gūzel ve doğru.şimdi akp için gūnah çıkarma gūnū bakalım bunda nekadar başarılı olacaklar.
 • Şaka gibiŞaka gibi26 gün önce
  Çok doğru tespitler. Ama bakalım akp ders alacakmı? En büyük sorun kibirli teşkilatta. Vurdum duymazlık halktan kopukluk, adam kayırma almış başını gidiyor.
 • DenizDeniz26 gün önce
  Süper bir analiz...Ali Karahasanoğlu'nun okumasını dilerim.
 • AbdullahAbdullah26 gün önce
  Çok güzel tespitler. Ama Recep Altepe gibi kendi dostlarına bile tepeden bakan istisareden uzak olan zalimlerle ilgili dusuncenize katılmıyorum. Banka yönetim kuruluna Faruk Çelik gibi banka uzmanı atanması hep tepki topladı. Bursa'nın yüksek binalarının sorumluları kolkola
 • SofuoğluSofuoğlu26 gün önce
  ÖZ ELEŞTİRİ:REİS'İN VE DANIŞMANLARININ DİKKATİNE:Biliyorum, yazacaklarıma bazıları "Sen REİS'e nasıl böyle yazarsın"derler ve beni suçlarlar ama, ben hakikatları yazıyorum.Sayın REİS'imiz,bir kere lütfen (BEN)dilinden,(BİZ) diline geçermisiniz.Allah aşkına bir düşünelim."Benim valim, benim kaymakamım, benim askerim, benim milletvekilim, benim bakanım, benim işçim,benim memurum,benim milletim veya vatandaşım" uzayıp gidiyor.....Halbuki,(BENİM) yerine (BİZ)kelimesi kulağa daha hoş gelmekte ve hepimizi kapsamaktadır.(BEN)kelimesini halkımız, kibir olarak görmüştür.KİBİRLENMEK, kişiye ve temsil ettiği kurum,kuruluş ve partilere zarar verir.23 Haziran İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığı seçimleri meydanda.İkinci husus:Mütemadiyen, her açılışta, her toplantıda, her yerde konuşmanız.Hiçmi konular üzerinde konuşacak kimse yokmu ki, SİZ 17 yıldır mütemadiyen her gün tv'lerde canlı yayınlarda konuşuyorsunuz?Bu konuşmalarınız HALKIMIZ tarafından bir bıkkınlığa sebebiyet vermiştir.Üçüncü husus:SİZ,eski arkadaşlarınızın hemen hemen hepsini devre dışı bıraktınız.Kul hatasız olmaz.Hepimiz beşeriz.Yanlışlarımız, hatalarımız vardır.Sizinde hatalarınız var.Siz, kendi arkadaşlarınızın yerine, cebini dolduranları, gemi su alınca fareler gibi, gemiyi hemen terkedeceklerle doldurdunuz.İşte sonuç meydanda!Sayın REİS'imiz'BEN dili terkedilmeden, kimseye fırsat vermeden Allah'ın her günü TV'lerde konuşmalar terkedilmeden, küsülü olan arkadaşlarınızı partinize davet etmeden ve gönüllerini almadan,AKP+MHP+BBP+SP+İYİ+BU BLOKTAN KURULACAK OLAN PARTİLER BİLEŞMEDEN 2023 yılında yapılacak BAŞKANLIK SEÇİMİNİ KAYBEDERSİNİZ!Çünkü, karşınızda derlenmiş, toparlanmış bir blok var.Ben bir duyarlı vatandaş olarak hepinizi uyarıyorum!Sayın editör:Lütfen bu yazıyı yayınlar mısınız!
 • KoblayKoblay26 gün önce
  Saadet i kimse karşı cepheye itmedi.Bile isteye en başından onların safında yer tuttu Saadet.Yer yer haklı eleştirileri olan, dikkate alınması gereken eleştiriler olmuş.
 • Abdullah biriAbdullah biri26 gün önce
  Gayet doğru tespitler bunlar.
 • CanCan26 gün önce
  Günaydın . Seçimden önce seçimden sonra
 • KimsecikKimsecik26 gün önce
  Sizi tebrik ediyorum...Çok güzel tespitlerde bulunmuşsunuz..
 • Saim Gökdağ Saim Gökdağ 26 gün önce
  Din hayatın hayatı ihya-yı din ile olur bu milletin ihyasıİnsanları nimetlere gark etmeden nimetin nimet olduğunu ve Allah'a şükür ile karşılanmasını öğretmek talim etmek farzdır

Günün Özeti