Potomya ve Pontus’a yüklenen lanetli mesaj

24 Mayıs 2019 Cuma

Her cümlemizi tartmak, cümlelerimizin içine yerleştireceğimiz kelimeleri kuyumcu titizliğinde iyi seçmek mecburiyetindeyiz. Söylemlerimizin hukuki boyutundan daha önce ahlaki kriterini hesaplamakla vazifeliyiz. Ahlaki çerçeveye (etik değerlere değil) uygun olan zaten doğal olarak hukuken meşru, siyasal açıdan da kabul edilebilir olacaktır. Kışkırtıp yıpratacak dilden uzaklaşıldığı yatıştırıp onaracak dile sahip çıkıldığı oranda toplumda huzur ve güvenliğin, dayanışma ve kardeşliğin bağları kuvvetlenir çünkü.

Siyasal mücadelelerin kızıştığı zamanlarda konuşmak kolay değil ancak konuşmaları kolaylaştırdığımız, önünü açtığımız oranda “kızgın demiri soğutmak” mümkün olacaktır. Ne var ki bir zamandır Yeniçeri Ocağı’nın başıbozuk olduğu dönemlerdeki gibi bir tahammülsüzlük başımıza musallat olmuş yine: “Vurun, söyletmeyin!” 

Şaka veya ironi değilmiş, hiç sıkılmadan gazete köşelerinde şöyle soruluyor mesela: “Neyin özeleştirisi bu?” Eksik mi, fazla mı, çarpık mı nedir yanlış olan diye anlamaya çalışırken net ve keskin bir hüküm dikiliyor karşımıza: “Gün ne eleştiri günüdür ne de özeleştiri günü. Gün liderimizin arkasında sadakatle durma günüdür.” Eleştiri yok, özeleştiri yok sadece sadakat var; neden? Çünkü seçim adında bir siyasi harbin içindeymişiz. Bu fazlasıyla tuhaf ancak ne ahlaki ne de hukuki mesuliyetten zerre miktarı nasiplenmemiş mantıkla değil siyaset komedi filmi bile yapılmaz.

Fazla İzah Manayı Bozar

Etnik kimlik siyaseti yanlış olmanın ötesinde yıkıcıdır. Şunu da ekleyelim: Etnik kimlik siyaseti sadece rakiplerini değil sahiplerini de yıkar. Üstelik etnik kimliğe dayalı siyasete eskiden “cahiliye âdeti” derdik modern zamanlarda faşist-ırkçı siyaset diyoruz. İnsanın asaletini kafatasında, damarlarında dolaşan kanda arama saplantısı bu coğrafyada Kemalistlerin işiydi. 

Türk ulusal kimliğini inşa etmek adına beş bin, yedi bin yıl gerilere giderek Etiler ve Sümerler’de kök arayıp, mezarlardan dahi kafataslarını çıkarıp brakisefal mi yoksa dolikosefal mi diye binlerce ölçüm yapan Tek Adam ve Tek Parti Rejimi’ne halkçılık ve cumhuriyet değil faşizm sıfatı daha uygun olur. Ama gelin görün ki; Gazi Paşa Atatürkçülüğü şişede durduğu gibi durmuyor ve muhafazakâr-demokrat bile olsalar ağzına alanı çarpıp eciş bücüş hallere sokuyor. Bir asra yakındır okunan korku masalına birkaç mistik, manevi makyaj yaparak “Atatürk milliyetçiliği asla ırkçı değildir, hümanist değerlerle mücehhezdir” şeklinde bir versiyon üretmek pek ucuz ve pek kolay oldu maalesef.

Alman vülger materyalizmine yaslanan, pozitivist felsefeyi ve militan laikliği devletin ana karakteri (resmi ideoloji) haline getiren Kemalizmi kritik edip tasfiye için mücadele vermek yerine ondan faydalanma tercihi ciddi tehlike sinyalleri veriyor. Bürokratik oligarşi dostluk ve güvenceleri olduğu gibi tehdit ve tehlikeleri de ‘etnik’ temelde değerlendirmeyi, rejime yönelik muhalefetin öncelikle etnik kökenlerini sorgulayarak savuşturmayı marifet bildi, teamül haline getirdi. 

Hatırlayalım, bir dönem Meclis Başkanlığı da yapan CHPTunceli milletvekili Kamer Genç, Başbakan olduğu dönemde Tayyip Erdoğan’ı memleketi Rize-Güneysu (eski adı Potomya) üzerinden şöyle vurmak istemişti: “İstiklal Savaşı’nda Potomyalı’ları Ege’de, İzmir’de denize döktük. Sen hâlâ onların kalıntısı olarak çıkmış gelmişsin bu memlekete.” Kemalist mantık psikolojik savaşı, kara-propagandayı hep böyle sürdürüyor.

Etnik Kimliğe Harp İlan Etmek

Tabii bu iş Kamer Genç’le başlamadı onunla da bitmedi. Mesela bir dönem Turgut Özal’ın da Ermeni kökenli olduğu iddiaları kamuoyunda çokça dolandırılmıştı. Yine bir mafya liderinin dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz’ın babaannesi için benzer şeyler söylediğini aradan bir zaman geçtikten sonra bu kez Cumhurbaşkanı Erdoğan için “Kasımpaşa’da doğan Rize Potomya asıllı sayın Erdoğan’abu aziz milletimiz ülkeyi yönetme iradesini kendisine teslim etmiştirDevletin sahibi sen değilsin!” dediğini de biliyoruz.

2014’te Cumhurbaşkanlığı seçimlerine doğru gidilirken MHP lideri Devlet Bahçeli’nin şu cümlelerini de hatırlarsak etrafımızı saran çarpık mantığın ne kadar yaygın olduğunu da iyice idrak etmiş oluruz: “Hele bir etnik kökeni arayalım ne çıkacak meçhul. Kaynağına bakalım ne çıkacağı şüpheli. Kalkıyorsun diyorsun ki “Ben Gürcü’yüm, eşim Arap.’ Peki Bilal oğlana ne diyeceksin?” Meçhul veya şüpheli bir durum olarak görülen, buradan bir tehdit çıkarılan şey nedir besbelli: Özbeöz Türk isen damarlarında dolaşan kan asildir, değilse sefil kan tartışmalarının, ihanet ithamların kapısı ardına kadar açılır. 

Evet, Yunanistan’da yayınlanan yerel bir gazetenin haberine yaslanarak kurulan ahlak ve mantık dışı imalı cümlelerle büyük hesapları ve büyük oyunları boşa çıkarma hesapları sahiplerini maalesef Don Kişot kadar olsun komik ve sempatik kılmıyor. Ancak Hz. Adem’den geldiğimizi, Hz. Adem’in de topraktan yaratıldığını unutmuş hatta bu emr-i ilahi’ye karşı pozisyon almış oluruz. İmanımızın öğrettiği ve hayat düsturu haline getirdiği üstünlüğü sadece takvada gören ve renkten veya dilden, coğrafya veya aileden gelen bir imtiyazı tanımayan İslam’ı basit ve geçici menfaatler için harcamaya kimsenin hakkı yoktur. Pontus’la, Potomya’yla, Dersim’le, Norşin’le savaşarak elde edilecek hiçbir fayda olmadığı kesin. Lakin Potomya’ya, Dersim’e, Norşin’e, Pontus’a husumet büyüterek girilecek zarar büyük ve kalıcı olacaktır.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Ali rızaAli rıza26 gün önce
  Vay be sizden böyle güzel bir yazı beklemezdim doğrusu kutluyorum
 • Ünal Ünal 26 gün önce
  Siz hiç bir mersedes otomobile HIRISTIYAN arabasi yada toyotaya budist arabasi dendiğini duydunuzmu biri alman diğeri japon arabasidir yani milliyeti olmayanin cibilliyeti ve değeri olmadığı gibi tarih içerisinde yok olan milletler olur ama milliyetine sahip çıkan insanlar var olurlar dünya tarihinde nice milletler yok olmuş nice milletlerde yucelmistir hatta AMERIKA bile bir MILLET olmamasına rağmen AMERIKAN milliyetçiliği üzerine yükselmiştir ummetci OSMANLI ımparatorluğu ne oldu milliyetçi japon ımparatorluğu ne oldu bakinca fark gözükür tüm ummetci ISLAM alemi bir cin milliyetçiliği etmiyorsa bir düşünmek lazım insanlar din seçebilir MUSLUMAN HIRISTIYAN HIRISTIYAN MUSLUMAN olabilir PEKI bir türk japon olabilirmi yani demem odurki MILLETINI yücelten milletler var olmuştur VEDE yucelmislerdir kimse ummetci olarak ALLAHIN değerlerine sahip olamaz sadece ibadet edebilir ve ibadette insanın inancına göre yerine getirmesi gereken görevdir dünyada en dindar ülke bolivya en inançsız ülkelerden biri japonya dir ama en milliyetçi ülkelerden biri de japonya dir bolivyada milliyetçilik yok denecek kadardır şimdi söyleyin hangisi degerli
 • subliminalsubliminal26 gün önce
  Haktanmış gibi görünüp fitneyi aralara öyle ustaca serpiştirmişsin ki hedefi 12'den vurmuşsun. Yazdığından insanın aklında kalan Güneysu, Potamya, Gürcü, Arap ...
 • EmeklEmekl26 gün önce
  Demekki Türklerin en büyük hataları orta Asya’nın bozkırlarından buralara Avrupa’ya Arabistan’a yayılmasıymış bu yayılmalar demekki olmasaymış tek ırk olan Türklerde Abd Arap milletleri hariç böylesine karışık bir ırka sahip olmayacak bugüne kadarda yaşadığımız bu olumsuzluklar olmayacakmış demekki
 • EmeklEmekl26 gün önce
  Kimin ne olduğu nereli olduğunun ırkının soyunun dinin İmanının hiç ama hiç önemi yok önemli olanı dürüstlük ahlaklı vicdanlı merhametli adaletli özü sözü bir insan olmasıdır bu Vasıf’lara kimliğe sahipse başım üstüne
 • KahyaKahya26 gün önce
  Yunanistan'daki yada Avusturya da VS bazı yerlerde bir Türk başkan tada vekil olunca iktidar yanlısı Yada muhalif gazeteler TV ler gururla söylüyor lakin burada da adamlar hiçbirşey olamıyor hatta kendi belediye başkanımıza yunan Rum gavur diyoruz kanalda haçlı seferi deyip kanal çıkışı alman marka arabayla çıkıp gidiyoruz evimize antalya da yada muğla da bir Yunan yada alman bir başkan seçilse ülkemizin imajı nasıl olur dünyada bunları aşmamız gerek yazın milyonlarca haçlı dediğimiz kişilerin turist olarak parasını alıp keyif çatıp sonrada birini pontuz yada Rum diyerek karalamak işte bu yüzden ülkede hiçbir sorun çözülmüyor ırkçılığa takılıyor her sorun saygılar
 • HicranHicran26 gün önce
  Kenan Bey böyle bir zamanda hala kalbinizden yazabildiğiniz için çok teşekkürler.
 • GerçekGerçek26 gün önce
  Irkçılık büyük bir beladır en güzeli İslam ümmeti dir Efendimiz Hz Muhammed sav. Selatı selam ona olsun. Sizin başka fikirleriniz boş bir safsatadir.
 • davut erdoğandavut erdoğan26 gün önce
  Kemalizmi ırkçılıkla eşleştirmek kininizin dışa vurumudur ve sizi bağlar.Irkçılık bu toprakların genlerinde vardır. 1915 tehciri, 1930 Kırklareli Yahudi olayları ve 6-7 Eylül olayları bunun hem Osmanlı hem tek parti hem de Pek sevdiğiniz muhafazakar DP döneminde olduğunu gösterir ki bugün hala Atatürk'ten en çok nefret edenlerin Ermeni, Rum,Yahudi kelimelerinihakaret sözcükleri olarak en çok kullanan kişiler olduğunu inkar edemezsiniz.
 • Vay vay Vay vay 26 gün önce
  Yazar efendi sizin mantığınıza görehepimiz hz. Ademden geliyoruz o zaman bizi abd israil yönetsin nasıl olsa onlarda ademin çocukları. Ebu leheb de hz.peygamberin amcası. Sizinkide farklı bir mantık
 • ÖzkanÖzkan26 gün önce
  Ben potomyalıyım ama babam derdi ki "biz kim nedir diye bakmazdık, hepimiz Allahın kuluyuz." Ama bir Kürt arkadaşbana "sizin ne olduğunuz belli değil" dedikten sonra hep araştırıyorum. Birgün anneme; "eskiden ölüleri nasıl gömerdiniz" diye sordum."Tabutla" dedi! Bizim yöre gerçekten çok karışık.örf ve adetlerimiz bile diğer bölgelerle benzerlik içermiyor. Rizeli birine bende Rizeliyim demiştim ama o bana "Ben çepniyim" diye belirtti. Yani bazıları bu ayrımı oralarda bile yapıyor. Sonuç ne olursa olsun "insan olmamı değiştirecek mı? " Karadeniz insanı espirili,eğlencelidir. Bakmayın Erdogan'ın iki de bir parmak salladıģına, o kendinden istenileni yapıyor.
 • vecihvecih26 gün önce
  Şimdi neymiş Trabzon, Rize, Giresun ve Artvin Rumlara göre Pontusiztan, Orada doğanların hepsi Pontuslu oluyormuş.
 • okurokur26 gün önce
  İstanbula da Kontantinopolis derler ,İzmire smirna,daha bir çok böyle mitolojik isimler vardır. burada vurgu şehrin kendi milletlerine göre adıdır.
 • ahiahi26 gün önce
  “Pontus” haberini yazan isimden itiraf gibi açıklama:İddialara kaynak gösterilen haberi yapan Ioanna Kleftogianni, "Olan biten haberimin tamamen çarpıtılması ve politik nedenlerle istismar edilmesidir" dedi...
 • hüseyinhüseyin26 gün önce
  akyusuf rumuzlu kardeş, yunanlının sevinç naraları attığına inanıyormusun, bu kadarmı yönlendirmelere açıksınız ve safsınız, orada kimsenin umrunda değil imamoğlunun kazanması ,tamamiyle yalan haberler bunlar.
 • ihsanihsan26 gün önce
  Yunanistan’ın tanınmış dış habercilerinden olan Kleftogianni, “Rusya’dan Venezuela’ya kadar geniş bir coğrafyada nerede sıcak bir gelişme varsa takip etmeye çalışan bir gazeteciyim. Türkiye’deki seçimleri de defalarca takip ettim. 31 Mart Belediye başkanlığı seçimlerini takip ederken Sn. İmamoğlu’yla bir gün geçirerek kampanyasını yakından izleme fırsatı buldum ve izlenimlerimi yazdım. İmamoğlu Trabzon doğumlu olduğundan Karadeniz’den söz etmesem kendisine dair çizeceğim portre eksik kalacaktı. Karadenizli olan herhangi bir siyasetçi ya da başka birinden bahsetsem Yunanca yine aynı terimleri kullanırdım” dedi.“Olan biten haberimin tamamen çarpıtılması ve politik nedenlerle istismar edilmesidir. Bunu gazetecilik açısından tamamen skandal olarak görüyorum” sözleriyle şaşkınlığı belirten Kleftogianni, haberi yayımlayan Ethnos’un da bu konuda açıklama yapacağını belirtti.
 • azerazer26 gün önce
  Kleftogianni, “Benim haberime gazetenin koyduğu başlık; Şehri Erdoğan’ın ‘elinden alan’ Karadenizliyle (Pontuslu) bir gün, şeklinde. Burada geçen Pontus ifadesi tamamen coğrafidir. Haberde Sayın İmamoğlu’nun Yunan, Rum kökenli olabileceğine dair en ufak bir ifadem bir imam söz konusu bile değil, olamaz da. Yunanca Karadeniz efxinos pontos’tur (Εύξεινος Πόντος ) dolayısıyla o çevrede doğan ya da yaşayan herkese Yunanca’da Pontius (Pontuslu) denir. Bu etnik ya da dini değil coğrafi bir ifadedir” diye konuştu.
 • hüseyinhüseyin26 gün önce
  Independent Türkçe'den Meriç Şenyüz'ün haberine göre, iddialara kaynak gösterilen haberi yapan Ioanna Kleftogianni, "Olan biten haberimin tamamen çarpıtılması ve politik nedenlerle istismar edilmesidir" dedi.
 • Ömer AkkayaÖmer Akkaya26 gün önce
  Sn Yazar bazı güzel ve doğru hasletleri yazıp araya bütün fitne fücurların adayını bu güzide yayın kuruluşun da savunmak sana mı kaldı
 • Akit takipçisiAkit takipçisi26 gün önce
  Bu saçmalığı dillendiren zat akp ye bu saçmalığı ile oy kazandıracağını zannediyor.ne hazindir ki bu adam belediye başkanı.Allah şahidimdirki üzüldüğüm konu bu tiplerin heyezanları ile korkarım ki chp yi başımıza musallat edecekler.kılıçtaroğlu gibi yeteneklerin ülkeyi yöneteceği zilletine sebep olacaklar.sayın ç.başkanının bu tipleri hızlıca tasviye etmesi lazım hemde hemen hızlıca.herhangi bir görevi varsa görevine son vermeli,medyada ise o tiplerden beri olduğunu ilan etmesi lazım geldiği kanaatindeyim.
 • akyusufakyusuf27 gün önce
  Mesele İmamoğlu'nun etnik kimliği değil, Yunanlıların, İstanbul'u bir Yunanlı kazandı, diye sevinç naraları atmasıdır. Olaya bir de bu açıdan yorum getirir misiniz?
 • AtilayAtilay27 gün önce
  Allah razı olsun,sizin gibi vatanseverler daha çok konuşmalı,yazmalı.
 • Başlık Gerçek Muhabir Gerçek Gazete Meşhur EtnosBaşlık Gerçek Muhabir Gerçek Gazete Meşhur Etnos27 gün önce
  Canlı yayında hepimiz duyduk: İmamoğlu-"uydurma yerel gazete, birisi haber yaptırmış" dediği haberin muhabiri Ioanna Kleftogianni. Muhabir İmamoğlu'nun seçim çalışmasına katıldığı ve İmamoğlu ile 1 gün geçirdiği ortaya çıktı. Üstelik İmamoğlu ile bir de fotoğraf çektiren muhabir Yunanistan'ın en büyük gazetelerindenEthnos’un çalışanı (haber7).
 • Ahmet sAhmet s27 gün önce
  Maşallah çok faydalı bir yazı özellikle kafatasçıların okumasını tawsiye ederim
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer27 gün önce
  Kaleminize..sağlık..Bir..düzeltme..Kamer..Genç..Meclis..Başkanlığı..değil....BAŞKAN..VEKİLLİĞİ..yaptı.
 • Fani Fani 27 gün önce
  Konuyu saptır ma kimsenin etnik kimliği bizi ilgilendirmez. Kimlerin bir belediye uzerinden kimlere hizmet icin pusuda bekleyip necip milleti oyun-a getirmeye çalışanmasıdır .

Günün Özeti