Polemik Tutkusu Muhakeme İhtiyacını Ezdikçe

19 Nisan 2019 Cuma

Çok akıllı, bilgili ve tecrübeli bir toplum olduğumuz için hiç ama hiç kimsenin nasihate ihtiyacı yok. Nasihat edene de teşekkür edilmediği gibi ağza gelen her türlü yakıştırma yapılıyor zaten. Oysa Rasulullah Muhammed Mustafa (a.s.) “Din nasihattir” diye buyurunca ashab-ı kiram “kimin için nasihattir?” diye sorunca Rasullullah şöyle izah etti: “Allah için, Kitabı için, Rasulü için, Müslümanların imamları ve onların geneli için’ buyurdu.” Nasihat basit bir biçimde sözle öğüt vermek olarak tanımlanamayacak kadar geniş, derin ve etkili bir kavramdır. 

Nasihat bir yönüyle insanları iyiye ve güzele sevk etmek için yapılan güzel konuşma, va’az, öğüt, tavsiye, ihtar ve ibret verici derstir elbette. Ancak geniş manada nasihat bir şeyi veya bir kimseyi içten ve gönülden sevmek, ona bağlanmak, ihlas, sadakat ve samimiyet demektir. Bu sebeple İslam açısından her hayırlı söz ve her hayırlı iş nasihat sayılır. Hatta dünya ve ahiret hayırlarını bünyesinde toplamak bakımından Arapçada nasihat/öğüt ile felah/kurtuluş kavramlarının yerini tutacak kapsamda kavram olmadığı ifade edilir. 

Emanete Ne Kadar Riayet Edildi?

Şimdilerde nasihat yani hakkı ve sabrı tavsiye, iyiliği emretmek ve kötülükten alıkoymak gibi Kur’an-ı Kerim ve Sünneti Seniyye’nin bize öğrettiği ve örnek bir model olarak emrettiği hayat tarzı demode olmuş, etkisiz ve kazandırmayan bir yöntem sayılıyor adeta. Son model siyasal propaganda söylem ve araçları fenomen sayılan aktörler eliyle sahaya sürülünce başarı ve zafer garanti görülüyor. Bu sebeple ortalıkta sükûnet yerine gürültü-patırtı, sabır ve muhakeme yerine telaş ve marazi söylemlerin oluşturduğu kaotik bir görüntü var. 

Meselenin teknik ve kanuni boyutuna dair tartışmalar lüzumsuz değil elbette. Ancak şimdiye dek canla başla savunulmuş seçim sistemini yerin dibine geçirecek benzetmelerin, meşru teamülleri geçersiz sayıp destekçileriniz nezdinde bile sadece şüpheleri derinleştiren teklifler uçuşturmanın kimin hanesine kayıp, kimin hanesine kazanç diye yazıldığı görememek hiç de anlaşılır değil.

Polemikle yani münakaşa, çekişme nihayet ahlaki ve hukuki açıdan sonuçsuz tartışmalarla elde edilecek başarı gerçek bir başarı değildir. Medya ve sosyal medyanın da sağladığı imkanlarla polemik yani münakaşa almış başını gidiyor. Polemik önlenemez bir biçimde yükseliş trendinde. Fakat polemik tutkusu derinleştikçe ve yaygınlaştıkça asıl ve acil ihtiyaç olan muhakeme ihtiyacı hiç fark edilmiyor. Aksine muhakeme ve muhasebe davetleri karşı cephenin ekmeğine yağ sürmek, zamansız ve samimiyetsiz bir işgüzarlık olarak hızla damgalanıyor. 

Kullanılan dili sertleştirerek, itiraz edeni hatta tereddüt belirteni tasfiye edip tecrit etmek safları sıklaştırmanın en garantili yolu olarak belirlenmiş durumda. Milliyetçi Hareket’le yapılan seçim ittifakı bazı zihinlere ve duygulara öylesine sirayet etmiş ki bizim mahallede Kemalist söylem, sembol ve teamüllerin benzeri modelleri bütün topluma hâkim kılmak için fırsat kollayan sonradan görme partizan-militan tipler mantar gibi bitmeye başladı. 

Romantizmden Rasyonalizme Geçmeli

Gazi Paşa vatanseverliği bunların gözlerini, dimağlarını öylesine kör etmiş, kalplerini öylesine taşlaştırmış ki yalan, iftira, manipülasyon, rüşvet, iltimastan başlamak üzere hemen bütün günahları teferruat sayıyorlar kolayca. Kişinin topluma karşı işlediği suçları hafife alması, bu suçları işlemeyi alışkanlık edinmesi başka ve daha büyük suçlara olan eğilimi de güçlendiriyor elbette.

Toplumu suçlamak yerine oturup ciddi bir biçimde biz nerde yanlış yaptık sorusunu sormak gerekiyor. Hangi sorumluluklarımızı ihmal ettik, hangi günahkâr ve samimiyetsiz karakterlerle yol yürüyüp iş yaptık kiortada ne bereket kaldı ne coşkulu bir sahipleniş ne de telkin edilen güçlü bir güven ortamı diye düşünmek gerekiyor. Şaka filan değil 28 Şubat cuntasının yıkıcı bir kasırga gibi estiği, ülkeyi kirli bir bataklığa çevirdiği dönemde yapılan seçimlerde dahi halkın güçlü desteğiyle İstanbul ve Ankara gibi şehirler elden çıktı? Bürokratik oligarşinin siyaset ve topluma karşı konuşlandırdığı kurumlar makul bir çizgiye çekilmişken halkın desteği neden ve nasıl kaybedildi? 

27 Nisan Muhtırası, Cumhuriyet Mitingleri, Ergenekon süreçlerini arkasına alan CHP’nin hiçbir varlık gösteremediği yerel yönetimlerde yeni aday profilleriyle elde ettiği başarıyı etrafını cami, ağyarını mani bir hassasiyetle tanımak, tanımlamak gerekiyor. Boş sloganlar, toplumu irite eden komplo teorileri, sadece mizahtan değil edepten de yoksun alaycı değerlendirmeler mağlubiyetten öteye çözülmeyi ve çürümeyi hızlandırır sadece. Yeni mazereteler, nevzuhur kehanetler üretmeye, gölge boksunda düşmanları nakavt etmeye hiç tevessül etmeyelim. 15 Temmuz direnişinin en önemli mevziisinin el değiştirmesine İstanbul halkı neden onay verdi sorusuna ne zaman cevap arayacağız?

Gönül Belediyeciliği” söylemi güzeldi, “Sevdamız İstanbul” sloganı çok hoştu elbette. Seçim kampanyasının şarkısı olan “Bizimkisi Bir Aşk Hikâyesi” son derece etkileyiciydi. Ancak bu güzellik, hoşluk, etkileyicilik pratikte yaşanan bazı yanlışların, gündemi bastıran kötü örneklerin, tabanı rahatsız eden vitrinin altında ezildi. Önümüzde uzun ve zorlu fakat önemli fırsatlar varken Kayahan’ın “Bizimkisi Bir Aşk Hikâyesi” şarkısından artık bu süreçte “Allah’ım Ben Nerde Yanlış Yaptım” şarkısında ifade ettiği moda geçmeli. Gönülden olanı, sevdası yaşanılanı samimiyetle, bir tutarlılık ve istikrar dâhilinde örneklemek gerekiyor. 

Siyaset propagandayı, profesyonel fakat kıblesiz propagandacıları bir kenara bırakıp halkın kendisine verdiği nasihatlere kulak vermeli. Mesaj alınmıştır demeye gerek yok. Mesajın alındığına dair somut, köklü ve kalıcı adımlar atmak, adalet ve merhamet dilini güçlü bir biçimde işlevsel kılmak, ha bire trenden adam indirme ve asla bir daha bindirmeme inadından vazgeçildiğini ilan etmek işin başı. Fabrika ayarları ve kurucu kadroları tarihe gömüp devletçi-milliyetçi mantık, kadro ve hareketlerle değil büyümek mevcudu bile korumak çok büyük bir müşkül çünkü.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Yaşlı DoçentYaşlı Doçent1 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; malumunuz, Profesör olmak için Doçent olarak 5 yıl beklemek gerekmektedir. 25-30 yıl boyunca Üniversitelerde öğretim elemanı olarak çalışmış; 10 binlerce öğrenci mezun edip deneyim kazanarak EMEKLİLİK HAKKINI ELDE ETMİŞ Yaşlı Doçentleri, yaşlılıkta beklenmesi bir ömür kadar uzun olan söz konusu bu 5 yıllık bekleme süresi belasından kurtarmanızı saygılarımızla istirham ediyoruz.
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer1 ay önce
  Vesayetçi..kurumları..birer..birer..yenerken..ortaya..çıkan..heyacan..ne..yazıkki..kayboldu.Şimdi...."YENİ..HEYACANLAR"..gerek..ki.."BİZİM..MAHALLEYE"..KATILIM..ÇOĞALSIN..VE..SAFLAR..SIKLAŞSIN...Ne..mi..söylüyorum..KEMALİZM..safsatasının..kıyısından..köşesinden..deşifre..edip..rezil..rüsva..etmeye..başlamanın..tam..zamanı..4..seneden..fazla..zamanda..seçim..yok..önce,,biraz..gürültü..patırtı..kopar..ancak..HİPNOZ'dan..uyananlar..KAZANCIMIZ..olur.Bu..KAZANÇ...hem..TÜRKİYENİN..HEM..İSLAM..ALEMİNİN..HEM..DE..AK..PARTİNİN.olur..Selamlar...Tabii.ki..iyi..bir..strateji..ile..
 • Fazlı KafkasFazlı Kafkas1 ay önce
  Gözün aydın. Kaybettiler. Kınayı ne renk istersin?
 • Ali rızaAli rıza1 ay önce
  Çok geç yazılmış bir yazı amma yeniakit gazetesine teşekkürler
 • engineerengineer1 ay önce
  sevdamız ve aşk hikayesi nasıl bitti? biz istanbula ihanet ettik diye itiraflar gelince maşuk ,aşıkına küstü, yani ihanet edilen bir sevgili gibi o da tepkisini vermiş oldu bu bir, ikincisi şu ki, aşkım aşkım deyip de istanbula bir maşuk gibi bakanlar kazansalardı yine ihanet edeceklermiydi yoksa maşuku bir aşık gibi "öp" meye devamedeceklermiydi, şu bir gerçekki 17 yılda Milleti fena halde öpen yöneticileri ergeç Millet bi hakkın öpecek, hepimiz buna yakın gelecekte hep birlikte şahit olacağız, Allah cc nün kanunlarını 14-15 asır eskimiş diye güncellemeye kalkanlar ve Ahkam-ı İlahiye yerine batıl ab uyum yasalarını koyarak milleti dininden imanından edenler ve de aileyi perim perim parçalayanlar bu vebalin altından zor kalkacaklar, Adli İlahi şaşmaz amenna ve saddekna.
 • Eski AkpartiliEski Akpartili1 ay önce
  İşte budur! Yıllardır oy vediğim partim ile aramıza giren ve ister istemez soğumaya neden olan vakıanın özeti: "Milliyetçi Hareket’le yapılan seçim ittifakı bazı zihinlere ve duygulara öylesine sirayet etmiş ki bizim mahallede Kemalist söylem, sembol ve teamüllerin benzeri modelleri bütün topluma hâkim kılmak için fırsat kollayan sonradan görme partizan-militan tipler mantar gibi bitmeye başladı. "
 • Mehmet AltınkurtMehmet Altınkurt1 ay önce
  Objektif eleştrive kritkleriniz için tebrik ediyorum Kenan bey! Eksiklikler ve yapılan hatalar konusunda eleştirilerinize aynen katılıyorum. Bütün bunlara rağmen Cumhur ittifakı tek yürek olabilseydi sonuç çok farklı olurdu diye düşünüyorum. Millet ittifakı Ak Partinin kaybetmesi için tek yürek olabildi ama seçim katakullileri için henüz son karar da verilmedi. Vaki olanda hayır vardır. Sonuçlarını ve icraatları hep birlikte göreceğiz...
 • yılmaz yıldirimyılmaz yıldirim1 ay önce
  ağzina sağık tespitlerin çok doğru acaba bu arkadaşlar kendilerine bir ders çıkartırlarmı .bir nusubet bin nasihatten evladır .allaha emanet abi.
 • 0406 0406 1 ay önce
  Aliya izzetbegoviç şu sözlerine uyulsaydı ya"İktidara gelirseniz, hal ve hareketlerinize dikkat edin. Kibirli olmayın, kendini beğenmişlik etmeyin. Size ait olmayan şeyleri almayın, güçsüzlere yardım edin ve ahlak kurallarına uyun. Unutmayın ki sonsuz iktidar yoktur. Her iktidar geçicidir ve herkes, er veya geç, önce milletin ve nihayet Allah`ın önünde hesap verecektir"
 • HAKİKATHAKİKAT1 ay önce
  ALLAH RAZI OLSUN HOCAM. HİKMETLİ DÜŞÜNEN VE HİKMETLE YAZAN YAZARLARA BU MEMLEKETİN İHTİYACI VAR. HİKMET MÜ'MİNİN AZIĞIDIR.SÖZ HİKMETLİ OLUNCA, MÜELLİF TE HİKMETLE YAŞAYINCA TE'SİRİ ÇOK OLUYOR. ALLAH SİYASETÇİLERİMİZE HİKMET VERSİN.
 • Hacı Ömer. Hacı Ömer. 1 ay önce
  Teşekkürler Kenan bey, çok mantıklı bir analiz. Ne yazikki ak Partili yoneticilerin hakaret söylemi karşı tarafa çok puan kazandırdı.

Günün Özeti