Muhafazakâr Demokrasi, Tanrı Dağı’nın Gölgesinde Kalır mı?

30 Nisan 2019 Salı

31 Mart seçimlerine beka tartışmaları merkezinde ilerleyerek muhalif cepheyi iyice genişletip tümünü PKK ve FETÖ’yle iltisaklı ilan eden stratejinin epeyce sakat, dağıtıcı ve büyük şehirlerde karşılıksız olduğu tescillendi. Milliyetçi sembol ve söylemlerle epeyce takviye edilen, birey ve toplumda tedirginliği arttıran devletçi refleksin AK Parti’yi değil MHP ve İYİ Parti’yi Meclis’te olduğu gibi yerel yönetimlerde de tahkim ettiğini görüyoruz. İzlenen politikalarla sadece Bahçeli ve MHP’nin olduğu kadar Akşener ve İYİ Parti’nin de stratejik önemleri arttırılmış oldu.

Hop Hop Hoop, Temas Yok!

Provokasyonlarıyla olduğu kadar palavralarıyla da meşhur olan Doğu Perinçek’in ne zaman ciddiye alınıp ne zaman gülünüp geçileceğine dikkat etmekte fayda var. 1960’lardan bu yana askeri cuntalarla al takke-ver külah ilişkiler kurmuş, Türkiye’de olmasa bile Rusya ve Çin’de diplomatik-istihbari ağırlığı olan Doğu Perinçek’in Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından teklif edilen “Türkiye İttifakı”na gösterdiği tepkinin mahiyet ve hedefini sakince irdelemek elzemdir. Perinçek’in her zaman kurduğu klişe cümlelere bu kez farklı bir talep de eklemliyordu: “ABD, MHP ve Vatan Partisi’nin olduğu bir ittifak istemiyor.” 

Haberin doğruluğu da Vatan Partisi’nin ittifak içerisinde olduğu iddiası da bir hayli meşkûk. Ancak ilgili makalesinde Perinçek; “MHP niçin hedef alınıyor?” sorusuna cevap aramaktan ziyade araya “FETÖ ve PKK ittifakı yeniden gündemde” filan gibi bir sürü ıvır zıvır propagandalar sokarak kimlerle yan yana gelinmemesi gerektiğini ilan ediyor. AK Parti’nin kurucu isimlerinden Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık görevleri de yapmış Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu’ndan zinhar uzak durulması, hiçbir surette ilişki kurulmaması dikte ediliyor. MHP’yle ittifakın sorgulanması, Erdoğan’ın Davutoğlulaşması ve yeni bir açılım süreci gibi seçenekler Perinçek’e çok fena dert olmuş, adeta içine oturmuş gözüküyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “kızgın demiri soğutma ve Türkiye İttifakı” gündemine MHP lideri Bahçeli’nin nasıl bir tavırla karşılık verdiği üzerinde yeterince tartışılmadı ama sürecin kırılma değilse de çatlama noktası zuhur etmiş durumda. “Coğrafya tabanlı ittifak olmaz” cümlesi kadar aynı konuşmanın içerisinde geçen “YSK’nın 7 asil 4 yedek üyesi zillete göz yumamaz. İstanbul’da seçim tekrarı beka meselesidir” cümlesindeki buyurgan tarzın sadece AK Parti’yi değil YSK’yı da ipotek altına alma girişimi olduğunu düşündürmektedir. 

“Ayıklanacak Kamburlar ve Keneler” Derken…?

Seçim süreci boyunca ölçüsüz ve hikmetsiz bir biçimde tırmandırılan gerilim AnkaraÇubuk’ta CHP lideri Kılıçdaroğlu’na fiili saldırıya dönüşen bir öfke patlamasıyla kendisini gösterdi. CHP ve Kılıçdaroğlu’nun tutarsız ve ahlak dışı ilişkilerine karşı verilen mücadele siyasal zeminden sokak ve linç kültürüne kaydı. Mağduriyet oluşturdu, neden gitti, gitmeden önce soracaktı veya geçmiş olsun demeye hacet yok gibi sözde izahlar, umursanmıyormuş gibi tutumlar takınılsa da, Hükümeti hem iç hem de uluslararası kamuoyu nezdinde sıkıntıya soktu.

Siyaseti, ekonomiyi ve toplumu ağır bir strese sürükleyen gelişmelerin tırmanışa geçtiği bir vasatta eski Başbakan Ahmet Davutoğlu uzun ve kapsamlı bir değerlendirme metnini kamuoyuyla paylaştı. Her ne kadar hemen hiçbir gazete Davutoğlu’nun analiz, eleştiri ve tekliflerini haber olarak dahi paylaşma zahmetine katlanmadıysa da yeni nesil iletişim araçlarıyla azımsanamayacak kadar bir kesime ulaştı. Metin hemen hiç tahlil edilmeden son derece ucuz, sığ ve eski hesaplardan kaynaklanan bir öfkeyle Davutoğlu’nun niyeti ve neden önemsenmemesi gerektiği üzerine bir takım tiratlar atıldı. 

Oysa ortada sadece konuşulması gereken bir metin değil AK Parti’nin giderek zayıflayan vizyonu, daralan kadroları ve azalan toplumsal desteğine dair esaslı bir istişare teklifi yer alıyordu. Üstelik aylardır tutarlı-tutarsız kulis bilgileri, manipülatif haberler eşliğinde kurgulanan “AK Parti’yi bölecek yeni girişim hazır” söylentilerini tekzip eden içeriden bir usul ve üslupla konuşuyordu Davutoğlu.

Tuhaf olan şu: Davutoğlu’nun değerlendirmesi AK Parti’de hiçbir resmi karşılık bul(a)madı. Ancak Cumhur İttifakı’nın bileşeni MHP lideri Bahçeli “çok açık konuşursak herkes anlar” diyerek ancak Davutoğlu’na ilişkin bazı imalarla yaptığı değerlendirmede “Türkiye üzerinde yeni şekillenmeler, odaklaşmalar, söz ve ağız birliği”nden bahsetti ve “birileri işaret veriyor, dikkat etmek lazım” dedi. Kimler, nelere dikkat etmeli sorusunun cevabını Bahçeli nezdinde şuydu: “Her siyasi partideki kamburlar, keneler, yavaş yavaş ayıklanacak.

AK Parti’deki kamburlar ve kenelerin tespiti ve ayıklanması için kendisinden nasıl bir talepte bulunulur, Bahçeli de bu hususta ne kadar yardımcı olur şimdilik bilemeyiz. Ancak ortada ‘pansuman tedavi’yle geçiştirilemeyecek kadar ağır ve acil bir durum var. Bu ağır ve acil durumu her geçen gün güvenilirlik ve inandırıcılık sorunu artan medyadaki haber ve yorumlarla, parti sözcülerinin saatler süren fakat sadra şifa olmayan basın açıklamalarıyla düzeltmek mümkün değil. 

AK Parti kendi iç bütünlüğünü sağlamak, dinamik bir vizyon ve yapılanmayla toplumsal desteğini eskisi gibi güçlendirmek istiyorsa trenden adam indirme oyununa son verip kurucu kadrolardan başlamak üzere ehliyet ve liyakat sahibi bütün kadroları trene bindirmek üzere azimle sebatla gayret göstermelidir. Tecrübesi, ufku, feragati, basireti olan hiç kimseye “işine gelirse vagona takıl” teklifi yapılmamalı, lokomotifte kimin yer alacağı da gidilecek hat da istişareyle kararlaştırılmalıdır. Yoksa içeriden “Ölümüne Reisçilik”, dışarıdan “Cumhur İttifakı” veya “Avrasya İttifakı” bahanesiyle yükseltilen tasfiye taleplerini bastırarak sahili selamete ulaşmak gün geçtikçe daha bir zorlaşacaktır.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • halis başarhalis başar1 ay önce
  elinize sağlık sizin gibi makul insanlara ihtiyaç var.teşekkürler....
 • HaytaHayta1 ay önce
  Sn yazar yarın şimdi bütün akit yazarları maduro falan yazı hazırlıyorlardır pekte maduro sevdiklerinden değil yani malum bir yerlere selam çakmak adına sanırım siz bu tufaya düşmezsiniz ve diğer yazarları uyarın maduro darbesini CHP ye bağlamasın artık ters tepip üstelik ak parti zarar görüyor
 • Aslan akbey Aslan akbey 1 ay önce
  Yazıyı gercekten çok güzel ve başarılı buldum. Kesjnlikle katiliyorum bende.
 • MehmetMehmet1 ay önce
  Kenan efendi Cumhur ittifakınının 31 mart yerel seçimlerinde Türkiye genelindeki oyu YÜZDE ELLİKİ. Neden bahsediyorsun efendi. Bırak bu ayakları.
 • Abdullah ozdemirAbdullah ozdemir1 ay önce
  Aslindatarihimize bakarak nasil bir izlenmesi bize yolgosterebilir.Hani meshur bir meselde oldugu gibi "onlar dostlarindan uzaklasip dusmaniyla dostluk kurdular dusmanlar dost olmadi ama dostlarini kaybettilerAnadoluda buna benzer bir laf var."elin iyisinden kendi kotun iyidir" derler.Bunu Akparti icinde muhalefetesoylemiyorumO birinci misala girer Hukumet kurarken disaridan atanan bakanlar icin soyluyorum.Hepsi basarisizda ornek tarim bakani onun yuzunden sogani patatesi kac liradan yedik hani et fiyatlari 500 gram kiyma 14.50idi simdi o iki markette 19.75Fakibaba tarim bakani olarak kalsaydi bunlar olabilirmi idi.Yada sosyal guvenlik bakani partili biri olsaydi 3600gosterge bekleyenler konusunda adim atar ve kanunlasirdiO zaman Ankara'daki memurlar oyunu kime verirdi.Sadece iki bakan partili olsa ne Ankara nede Istanbul kaybedilirdi.ya Antalya partisiz bakan sayesinde kaybedildi.Bolu-Bilecik-Kirsehir oylar 3 e bolundu.Partiden o ayrilacakmis bu parti kuracakmis yok ittifakmis hikaye muhur bizde halkta Akparti hakkiyla yoluna devam etsin bu milletin %65 oyuyla gelir .Disaridan adam almaya kimseye sirin gorunmeye gerek yok.
 • OrçunOrçun1 ay önce
  Sn yazar gazeteniz sizden çok farklı bir yanlış tutum içinde gene Melih Gökçek haber yapmışlar İmamoğlu yurtta sulh demiş falan bu tür alavere dalavereyle tavşanı kulağından tuttum bak olayı gibi halk yemiyor bunları cumhur başkanda dili sürçen herkesi bakın bakın ne demiş diye video göstermişti ters tepti seçmen hiç eskiden CHP nin dediği gibi bidon değil sizin yazılarınız doğru gösterge bence ak partinin uygulayacağı yol bu olmalı hele bak bak ne demiş bak dinleyin görün siyaseti bitmiştir halk bu kadar muhteşemken bu siyasi oyunları yemez saygılar
 • Rıza Rıza 1 ay önce
  Budur...
 • MESUT TOPAKMESUT TOPAK1 ay önce
  Sayın yazar hiç bir seçimde hiç bir olayda partisinin yanında olmayan zevatlar la nasıl bütünlük sağlanacak.Sizin beğenmediğiniz MHP Cumhurbaşkanlığı sisteminde gövdesini ortaya koydu bu yüzden partiyi böldüler.Sizin kurucu kadro dediğiniz kadrolar yerlerinden kımıldamadı aksine karşı duruş sergilediler.Şimdi bu sisteme karşı olan kadrolarla nasıl yol alınır..
 • nusret hocanusret hoca1 ay önce
  1-Tanrı dağını bilmem ama bu köşede kurulan kuluçkadaki yumurtalardan "Kenan Davutoğlu" çıkacağını adım gibi biliyordum.2-Davutoğlu da Gül de bizimdirler. Ama Erdoğan oldukça onların ya destek vermeleri ya da köşelerinde beklemekten başka çareleri yok... Biz şu inanca Sahibiz: Bir lider sağlık ve afiyetle varken ikincisi çıktığında (en basit ifadeyle) iflah olmaz.3- yolun açık olsun NOKTA
 • ORHAN İNANORHAN İNAN1 ay önce
  GÜZEL BİR YAZI OLMUŞ.BİRAZ ÖNGÖRÜLER SERT DE OLSA GEREĞİ İÇİN İLGİLİLER DİKKATE ALMALI.ELİNE SAĞLIK.
 • CevdettCevdett1 ay önce
  AK Parti kendi iç bütünlüğünü sağlamak, dinamik bir vizyon ve yapılanmayla toplumsal desteğini eskisi gibi güçlendirmek istiyorsa trenden adam indirme oyununa son verip kurucu kadrolardan başlamak üzere ehliyet ve liyakat sahibi bütün kadroları trene bindirmek üzere azimle sebatla gayret göstermelidir.
 • Kemalist Düşmanı AkpartiliKemalist Düşmanı Akpartili1 ay önce
  Akparti düşmanı kemalist cenahın şu an en büyük korkusu, sn. Davutoğlu ve ekibinin tekrar akparti yönetiminde söz sahibi olması! Başbakan olduğunda da hiç memnun kalmamışlardı! Kemalist Erol Mütercimler, dün bu konuyu ele almış! Davutoğlu'nu itibarsızlaştımak için 40 takla atmış! BİR KEMALİST AKPARTİ'NİN İYİLİĞİNİ DÜŞÜNÜR MÜ? Davutoğlu, Erdoğandan sonra liderlik yapacak niteliğe sahip biri! Şuur sahibi biri.
 • KonyaKonya1 ay önce
  fetö pkk davutoğlu hükümetinin tamamı pkk nın temcilcileri yine önceki 11.cumhurbaşkanı devletin yıkılığını incili esas alan yahudiler yahudi inancına uygun bir devlet kurmuşlar.yahudi orodks ermeni sahte belge ile finans sağlayanlar darb cebir şiddet işkence ülkeyi siyasiler değil ülkeyi el ayak öptükleri tapınakçı haçlıalr yönetir.Illiminati nur cemaati altında kendi bakancıklarına para dağıtansoruları para ile satanalr he rapordan 2011 de 7milyar bir evparası alan sapık darp cebir şiddet uygulayanalr ermenek ermenisi emrinde tüm siyasler soyları kusuun emrindeki işkence yapanların ocakları dağılsın işkence yaptıkça keyfe gelendarbeiclerin emrinde ülkede seçimde yok devlet yok devleti yıkıp bağımsılıklarını ilan ettiler.yahudi haçlılar devletin yıkılığını herkes bilir tapınakçı haçlılar.Bu haçlılar ankara istanbul reyhanlı ve diğer saldıları emnieyete hem valilik hemde savcılığa başvurduk darbeciler tbmm cumhurbaşkanlığını ele geçirmiş haçlılar devleti yıkıla yahudiler 2013de 50 yıl olmuş.siyaslerin haracları konyadan karamandan gider.kendi adamlarını siyasete koyarlar ülkeyide cia mossad abd yönetir.casuslar devleti yıktı.seçimler sahte ülkeyi ermeni yahudil pkk nın temcilcileri yönetir.darbeciler hala duruyor.devleti yıkıp bağımsılıkalrını ilan edenler.rabbim Lut kavminden beter etsin.ordualrı siyasleri dağılsın .
 • Mercan BerzekMercan Berzek1 ay önce
  Muhafazakâr Demokrasi, Tanrı Dağı’nın Gölgesinde Kalmasını istemiyorsunPeki nereyi tercih edersineiz sayın yazar Kafkas Dağı'nın gölgesi nasıl, uygun mu ?
 • YorumcuYorumcu1 ay önce
  Hacı kimden yanasın? İktidar kimllerle paylaşılsın? Sürekli eleştiriyorsun, ortada somut bir önerin yok? Neredesin kiminlesin?
 • Zeynel hanZeynel han1 ay önce
  Yılmaz Yıldırım hayırdır ak parti silinirse kim gelir,sevincinden eteklerin zil çalıyorda.
 • Ahmet Tekin Ahmet Tekin 1 ay önce
  Fetö ve pkk ile iltisakın bu yazı ile iyice tescillendi.
 • Zeynel hanZeynel han1 ay önce
  Partim dedi seçimler de çıkıpda partisi için bi kelam etmedi.Basbakanlık yaptı bakanlık yaptı.Eğer gelinen noktada bir başarısızlık varsa (akp lilerce var,ak partililerle yok) Davutoğlu'nun hiçmi suçu yok.Başbakan olarak girdiği ilk seçimde partiyi hezimete uğrattıda erken seçim kararıyla Tayyib kurtardı.Dautoğluna kalsaydı CHP ile koalisyon kuracaktır.Ne bakanlığında ne başbakanlığı da bi başarısı olmayan birinden geriye kalan boğazda Merkel ile görüşmelerinde Titaniğin sevgilileri gibi verdiği pozlar pozlar kaldı.Ha şunuda söyleyeyim sen yakında karar gazetesinde soluğu alırsın.Taşgetirenede demiştim beni yanıltmasın.
 • NaimNaim1 ay önce
  Chp yi o kadar masum gostermissinki melek yapmışın..hala sağlıklı düşünmüyorsunuz yazar bey hayat pahaliligi ve işsizlik temel gidanin fahişe fiyatlara gitmesi fakirin ekmeği soğanın üç katı fiyata gitmesi burokrasinin o eski günlere dönüşü cimerin sorunun çözümünü adeta ortmesi lakaytlik ak partiyi geriletti .gübre ve tohum zoraki ilaç vb gibi tarım ürünleri fahişe fiyata satılıyor istersen gidip araştır..beka sorunu tabiki vardır üstü ortulemez sayın yazar .
 • YusufYusuf1 ay önce
  İnenlerin trene tekrar binmesi ile olmaz bu iş bu saatten sonra, erdoğan Türkiye ittifakından bahsediyor bunun içinde CHP ve HDP de var, CHP HDP PKK dhkpc Hain fetöcü diye saydıran ak trollerden ses yok, anlamamışlardır muhtemelen anlayınca CHP HDP nin ne kadar vatansever dindar olduklarını yazmaya başlarlar
 • yilmaz. yildirimyilmaz. yildirim1 ay önce
  agzina sağlık abi.bu aralar kitabın tam ortasından yaziyorsun.tespitlerin harika.böyle gïderse akp önūmūzdeki seçimlerde tamamen siyaset sahnesinden silinecek gibi görūnūyor.allaha emanet abi.
 • CevdetCevdet1 ay önce
  Hayirdir cumhur ittifakindan memnun degilsin herhalde...sen nasil bisey istiyon?

Günün Özeti