Kendi Olmaya Cesareti, Başkası Olmaya Becerisi Yok

11 Haziran 2019 Salı

Özü sözü bir olmak, içi dışı bir olmak muhataplar nezdinde her zaman güven telkin etmiştir. Söz ve davranış arasında açılan makas sadece şüpheyi değil öfkeyi de büyütmüştür çoğu zaman. Söz ve davranışlar arasındaki çelişki gibi zamana ve zemine göre sarf edilen sözlerin birbirini tutmaz oluşu da toplumsal ilişkilere fayda değil her zaman zarar getirir.

Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol” tavsiyesinin sadece seslendirilmesi ve işitilmesi değil yaşanır olmaktan çıkmasının üzerinden de epeyce zaman geçti.  Eskilerin “içten pazarlıklı” diyerek ayıplayıp kınadığı davranış modelleri şimdilerde “profesyonel pr çalışması” kategorisinde görülüp takdir ediliyor. Bütün basitliği ve fırsatçılığı içinde “zaman sana uymuyorsa sen zaman uy” modelinde hareket etmek mutlak başarının büyük sırrı gibi benimseniyor. 

Sadece siyasi ve iktisadi davranış biçimleri değil itikadi, ahlaki ve hukuki ilkeler dahi bu omurgasızlık ikliminden nasiplendiği için bolluk içinde yokluk, konfor içinde güvensizlik hissi büyüdükçe büyüyor. Bereket niçin azaldı, huzur ve sükûnet neden kayıp, dostluk ve komşuluk nasıl da hızla çürüyor sorularına ciddi ciddi kafa yorup cevap aranamadığı için yaygınlaşan depresif ve saldırgan tutumları, artan ırkçı eğilimleri, iyiden iyiye keskinleşen politik kamplaşmaları izah etmek hiç kolay olmuyor.

Belaya Dönüşen Şifre Merakı 

Gerileme ve çöküş süreçlerinden çıkış yolunu hata ve günahlarımızla yüzleşme, yanlışlarımızın özeleştirisiyle temin etmek yerine sürekli bir biçimde kimi gerçek kimi hayali, kimi orantılı kimi abartılı düşmanlara yükleyerek sorunlarımızı kronikleştirdik maalesef. Kronikleşen sorunların hemen tamamı kangrene dönüştü ve büyük acılara, devasa yıkımlara maruz kaldık. Tarih boyunca maruz kaldığımız fesat, bozgun, kıtlık, sıkıntı gibi toplumsal felaketler için Kur’an-ı Kerim pek çok uyarının yanı sıra bir de şu ayetle bizlere yüzleşme çağrısı yapar: “İnsanların kendi elleriyle işledikleri yüzünden karada ve denizde fesat ortaya çıktı. Belki vazgeçerler diye, yaptıklarından bir kısmını Allah onlara böylece tattırıyor.” (Rum Suresi-41) Kendi ellerimizle işlediğimiz cürümler üzerine muhasebeye girişmektense, bireysel ve toplumsal günahlarımızla hesaplaşmaktansa en kolay ve fakat en baştan çıkarıcı yollardan birine tevessül ettik: Komplo teorileri.

600 yılı aşkın bir zaman diliminde üç kıtaya kudret ve adaletle hükmetmiş bir cihan devletinin yıkılışını gizli Yahudi-Mason örgütlerinin faaliyetleriyle izaha yeltenmiş bir gelenek durduk yere oluşmadı. Evet, İngiltere, Fransa ve Rusya dört bir koldan saldırıyordu. Ama içeride de korkunç bir fitne kazanı kaynıyordu. Saltanat tümden çürümüş, İttihat ve Terakki çözüm diye Almanya’nın ileri karakolu mesabesindeki Türkçü-Turancı bir askeri modelle sadece çöküşü hızlandırıyordu. Balkanlar’da yükselişe geçen Bulgar, Sırp, Yunan milliyetçiliklerine karşı sarılınan Türk milliyetçiliği Arap ve Arnavutlar milliyetçiliğini kışkırtmaktan başkaca bir işe yaramıyordu. Üstelik Kemalizme devredilen Türk ulusçuluğu Sümer ve Eti’lerde köklerini ararken Milli Mücadele’yi veren hemen bütün etnik unsurları tek etnik kimliğe, Türk kimliğine indirgemeye kalkışıyordu. 

Hayali bir Türklük kimliği, devletin bütün imkânları seferber edilerek zorbaca yöntemler ve mantık dışı telkinlerle bütün bir topluma deli gömleği misali giydiriliyordu. Tek Adam/Tek Parti dönemi Türklük gurur ve şuuru tarihle, toplumla, coğrafyayla, lisanla, kılık kıyafetle yani fıtrata dair hemen her şeyle savaşıyordu, bir Don Kişot misali. Ama bu savaş hiç komik olmadığı gibi bir asırdır bütün bir halka neredeyse kendi hayat tarzını haram etmişti. 

Etnik ve Coğrafi Kimliğe Düşmanlık Olmaz 

Peki, bu zorlu dönemde toplum ve toplumu temsil eden siyasetçiler, aydınlar, kanaat önderleri itirazlarını nasıl yükselttiler? Zulmü ve zalimleri nasıl tanımladılar? Devleti ele geçirmiş ve topluma karşı bitimsiz bir seferberlik ahdiyle topyekûn bir savaşa girişmiş iktidar sınıfını ve resmi ideolojiyi açıkça karşısına alabildi mi? Çok riskli hatta ölümcül düzeyde tehlikeli görüldüğü için bu yol uzun bir zaman tercih edilmedi. İyi ama hiç mi geçmedi bu risk ve tehdit? Hiç geçmedi, hiç geçmeyecek zannedildiği için Yahudi-Mason komploları üzerine, masonik semboller ve seremoniler üzerine olur olmaz hikâyelerle tarih ve toplum değerlendirmeleri tefrika edildi durdu. 

Düşman hep gizliydi, şifrelerini çözmek büyük maharet isterdi. Tehdit algısı gizli Yahudi, kripto Ermeni ve nihayet Sabetaycılık gibi ırka, soya-sopa dayalı unsurlara teşmil edildi. Kan bağı, soy ağacı, memleket bağlantısı gibi Avrupa’dan ithal edilen faşist ve Nazi yöntemleriyle hareket etmekte bir beis görülmedi. İsimlerin, soy isimlerin aldığı ekler üzerinden Sabetaycıların izni sürerken yıllar geçti. Beyaz Türklerin Sırrı’yla profesyonel vesvese en yakına hatta derinlere kadar sokuldu. İmanın, inancın, amelin belirleyiciliğine değil etnik ve mezhebi kimliğin değişmez, değiştirilemez özelliklerine göre ilişkilerin tanzim edilmesi öne çıkarıldı.  

İslami kimliğe, İslami kimliğin öğütlediği dosdoğru imana, salih amele, müşfik ve cömert, adil ve kuşatıcı siyasete talip olmak gerekiyor. Buradan şu ya da bu gerekçelerle uzak duruluyor. Yerli ve milli gibi bir takım süslü fakat nifaka çok uygun maskelerle Kemalist ve ulusalcı çizgiye göz kırpılıyor, gülücükler atılıyor ama bu da çok iğreti duruyor. İslami kimliği kuşanmak ve bu kimliğin öngördüğü vasıflarla hareket etmek hem fıtrata uygun hem de toplumsal bir karşılığı var. Ancak en önce cesaret ve sabır, azim ve fedakârlık, tevazu ve şeffaflık istiyor sahiplerinden. 

Ne kadar gayret etseniz de Kemalist olamazsınız, olmaya çalıştıkça da daha çok batarsınız. ‘Roj baş’ diye selam vermek ayıp değil bilakis kardeşlerimize karşı gösterdiğimiz saygının bir tezahürüdür. Kürdistan veya Lazistan tehdit değil tarih ve coğrafyadan gelen güçlü bir dayanaktır. Pontus’la savaş ve Pontusçularla kavga gibi uyduruk gündemler hiçbir zaman için Sabetaycılıkla mücadeleden, Tapınak Şövalyeleriyle savaştan daha mantıklı ve kazançlı olmayacaktır. Bu bataklıktan hızlı ve keskin bir çıkıştan başka seçenek görünmüyor önümüzde. Kendi olmak cesaret ister, başkası olmak ise kendinden bir an olsun vazgeçmeye bakar.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Bunu okuBunu oku5 gün önce
  Milli Mücadele demen senin de farkının olmadığını göstermez mi?
 • Kerem SözerKerem Sözer6 gün önce
  Evet, Binali Yıldırım'ın Diyarbakırdaki konuşması gayyet yerindeydi, güzeldi. Devlet Beyin rahatsız olması da şaşırtmadı hiç. Çünkü AK Parti inkar ve asimilasyonu bitren İslami ve muhafazakar siyasi çizgiyi temsil ediyor. Dersim'e, Norşin'e, Kürdistan veya Lazistana savaş açarak, pontus gibi hayaletlerle savaş gibi lüzumsuz şeyler üreterek nereye varılacak? Bunlar AKParti'nin varlığına ters işler, zarar veren söylemler. Atatürkçülerin dili,nden, üslubundan hiç kimse bir hayır görmedi, göremez de. AK Parti hem Kürt hem de Türk ulusalcılığına karşı mücadele ederek Türkiye'yi ileriye taşıdı, güvenlik verefahı geliştirdi. Zaten 31 Marta kadar olan seçim kampanyasıyla 23 Haziran'a doğru kullanılan seçim kampanyası bunugösteriyor.Tebrik ederim .... (nusret hoca; siz hangi yazıya yorum yazdığınızın farkında mısınız? Yazar şunu deklare etmektedir dediniz şeylerin hiç birisini bu makalede göremdim, açıkça iftira atmışsınız ayıptır)
 • nusret hocanusret hoca6 gün önce
  Yazarı bütün yazdıklarıyla bir bütün olarak okuduğumuzda şunu deklare etmektedir. "Herkesle(chp,hdp,iyi-kötü ve dahi muhtemel doğacak partilerle) dostluk kapısı aralanmalı, hatta sonuna kadar açık tutulmalı, ama Ak parti ve iktidarı hariç. Bu iktidarın yıkılması/gitmesi için ne gerekirse (Abdülhamid'e yapıldığı gibi) yapılmalı..." Bundan başka bir şey anlamıyorum.
 • MehmetMehmet6 gün önce
  Kenan .. habire Ak Parti'nin MHP ile ittifakının ne kadar kötü olduğuna milleti inandırmaya çalışıyorsun.Sözde İslam kardeşliği ayağına yatıp Ak Parti eleştirisi yapıyorsun.Ak Parti önceden iyiyimişteMHP ile birlikte hareket edince oy kaybına uğramışta Ahmet Davutoğlu ve Abdullah Gül,e haksızlık yapılmıştda palavralarını bize fikir yazısı diye yutturmaya kalkma.Sureti haktan gôrünme ayaklarınıda bırak.En son yapılan belediye seçimlerinde Ak Parti Türkiye genelinde 0/0 52(yüzde elli iki) oy aldı bu gerçeği milletin dikkatinden kaçırmaya çalışma.Ortada başarısızlık falan olmadığını pekala sende biliyorsun ama işine gelmiyor,Başkanlık sisteminedeniyle tüm seçimlerde artık rakip oyların birbirine yakın olmasının normal olduğunu bilmek için süper zekalı olmak gerekmiyor.Abd+Avrupa+İsrail+PKK+CHP+saadet partisi+fetö+kukla Arap rejimleri+dhkp+TİKKO bir tarafta Ak Parti ve MHP bir tarafta... Bunları gördüğün halde yok efendim Ak Parti'nin MHP ile bir olması Ak Parti'ye zarar veriyormuş oylarını düşünüyormuş..
 • ibrahimibrahim7 gün önce
  Birkaç kısmı hariç tutulursa doğru teşhisler, güzel bir yazı. Şöyle; 'Yerli ve milli' lafzı, menfi milliyetçilik ve tefrikacılık değil, kendimiz, kendi milletimiz tarafınca imal edilip isti'mal edilen, tellifatı (patent diyorlar), tasarrufatı Türkiye'de, bu ülke insanının işgücüyle yapılan yerli sermaye olarak anlamak ve değerlendirmek gerektir. Ben öyle düşünüyorum.
 • HÜDAPARLI METİN P.HÜDAPARLI METİN P.7 gün önce
  hele şükür ki bir kürdistan gerçeğini kabullendiniz.bu gerçeği islam düşmanları kabullenerek kürtleri dinden imandan çıkardılar.kürtleri sahiplenerek onları türklereden,farslardan ve araplardan uzaklaştırdılar.elin amerikası gelip onları sahiplendi hristiyanlaştırdı.biz müslüman kürtler ağzımızı açtığımız anda hemen pkk damgası yapıştırıyordunuz.ırkçı görünmemek adına sesimizi çıkaramadık.iş işten geçmemiştir.ilk kürdistan kelimesini kullanan kişi selçuklu sultanlı sancardır.bunları söyleyenleri pkknın bütün zulüm ,hakaret ve katliamlarına rağmen bizi onlarla eş tuttunuz.çok geç kaldınız.ama zararın neresinden dönülse kardır.
 • yilmaz yïldırımyilmaz yïldırım7 gün önce
  doğru söze ne denirki. ağzına ve koluna sağlik abi. çok gūzel özetlemişsin.
 • ali dalali dal7 gün önce
  amaroj baş yeni çıktı .yani günaydın gibı.eskidenrojavebı xeyrvardı. yani kısaca kır atın yanında ya huyundan ya suyundan.salamlar.
 • VeysiVeysi7 gün önce
  Hocam yine hakkı verilmiş bir yazı yazmışsınız.Lakin tavsiyelerinizin pratiğe dökülme şansı yok.Başlangıç tarihini bilememekle beraber; milliyetçilik vatanseverlik bu memlekette talan ve rant düzeninin gizlenmesinde hep bir sütre görevi gördü. Ben şahsen çok ağır bir musibet bekliyorum bu memleketin başına. İnsanlık tarihinin görebileceği, Allahın yaratmış olduğu her kötü fiil bu topraklarda icra edilmekte. Sözüm ona islamcı iktidar döneminde kötülük nirvanaya ulaştı. Ali baba ve kırk haramiler çok yakında görülecekki; memleketi kurtuluş mücadelesinin verildiği yıllardan bile daha ağır bir ekonomik çöküntüye uğratmışlar.Bu memleketi düzeltecek tek çıkış yolu islami bir devrim.Beşer kanunundan adalet beklemek fıtrata aykırı.

Günün Özeti