Kanunla Kazanırken Vicdanda Kaybetmemenin Yolu

10 Mayıs 2019 Cuma

Kemalist iktidar sınıflarının bu ülkede ne dolaplar döndürdüğünü gayet iyi biliyoruz. Çünkü çevirdikleri dolapların üzerimizde bıraktığı acılar hâlâ tazeliğini koruyor. Ancak belki trajik bir şaşkınlık belki de stratejik bir sapma sonucu bir bütün olarak Kemalist ideoloji ve iktidar biçimiyle mücadele edilmesi gerektiğini unutup, bütün meseleleri salt aktüel polemiklere çevirerek yürütmeye çalışan politik bir tutum çıktı ortaya. Üstelik bu polemikçi tutum sadece siyasal alanla sınırlı kalmayıp entelektüel ve ahlaki zeminleri de esir almış durumda.

31 Mart seçimlerine gidilirken beka tartışması üzerinden tırmandırılan gerilimin ne kadar ve kimin işine yaradığı ortada olmasına rağmen hiç hız kesmeden 6 Mayıs’a doğru koşturuldu. YSK’nın İstanbul seçimleri için verdiği iptal ve yenileme kararı kim ne derse desin tartışmaları bitirmek bir tarafa, alevlendiren yeni bir durum çıkardı karşımıza. 

Gerilim yüksek olduğu için fark edilemiyor olabilir ama YSK’nın kanuna uygun gözüken kararı sadece muhalefet cephesinde değil içeride de ciddi tereddütlere, sıkıntı ve itirazlara yol açtı. Hiç kimse meşruiyeti mahkeme kararlarına eşitleyen türlü söylemlere tenezzül etmesin. Çünkü maşeri vicdan, yüksek yargı kriteri filan dinlemeden her zaman olduğu gibi hayatın içerisinde deviniyor.

Onların Çirkinliği Bizi Güzelleştirir mi?

CHP’nin halka karşı nasıl konumlandığını da TSK’dan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, YÖK ve TÜSİAD’a kadar bürokratik oligarşinin bütün birimleriyle ne türden kirli işbirlikleri içerisinde olduğunu tabii ki hiç unutmayacağız. Ne Tek Parti rejimi uygulamalarından ne de askeri darbelere çanak tutarak mescidden tesettüre değin bütün İslami şiarlara saldırıları örgütlemiş olmaktan ötürü utanç ve pişmanlık duymadığını da gayet iyi biliyoruz. 

Ancak bütün bunları ve daha fazlasını sürekli nazara vermek YSK’nın aldığı kararın toplum tarafından kolayca makul ve makbul bir karar olarak algılanacağı anlamına gelmiyor. Çünkü yenilenme gerekçesinin oyların çalındığı ve sahte seçmenler oluşturulduğuna dair yüzlerce iddianın ardından bazı sandık başkanlarının memur olmamasına dayandırılmasını topluma anlatmaya girişmek pek de kolay değil. Seçimlerde yapılan yolsuzluklar, sahte ve yığma seçmenler, birleştirme tutanaklarındaki usulsüzlük itirazlarından geriye bu gerekçe mi kalacaktı?

Hiç değilse yenilenme kararı, seçimden önce yapılan bazı yanlışları telafi etmeye, eksikleri tamamlamaya bir fırsat olur belki diyerek umutlanmak istiyor insan. Ancak öfke giderek yükseliyor. Mesela şu ya da bu sanatçının, şarkıcının, mankenin, tiyatrocunun “her şey çok güzel olacak” sloganı etrafında politik tercihlerini belirtmesinden, talep ve temennilerini dile getirmesinden neden rahatsızlık duyuluyor? 

Resmi makamların bunları “kayıt altına” alması, sosyal medyadan “şaka mısın oğlum sen?” jargonuyla tehdit etmesi veya fırçalaması asla normal değildir. Yakışıksız olduğu gibi kitleleri kışkırtmaya, karşı cenahta kenetlenmeye teşvik edecek ve fakat sadece sahiplerine işleyecek bir tuzaktır. Şeffaf tercihler ve aleni politik duruşlar en az serbest seçimler kadar meşru ve masundur. Bu duruşa karşı yükseltilen ve kontrolünü kaybeden öfke kendi saflarınızda bile özgüven sorunu olarak anlaşılır.

Strateji Kayıp, Taktik de Zayıfsa 

Peki, içeriden gelen itirazları ne yapmalı? “Bir arpa boyu yol alamamışız” eleştirisi çok abartılı. Ama 367 krizini hatırlatan kıyası oturup etraflıca bir düşünmek gerekmez mi? “Kursunlar partiyi, görelim boylarının ölçüsünü” yaklaşımı kesin ve keskin bir karar olarak her gelişme karşısında tekrarlandıkça AK Parti daha önce hiç kullanmadığı bir dile, üsluba ve daha önemlisi bir usule doğru savruluyor. Stratejik planlar yapılıp yapılmadığı müphem. Ancak yürürlüğe sokulan taktiklerin dahi hedeflere ulaşamayacak derecede zayıf, sığ ve tutarsız olduğu göz ucuyla bakanlar tarafından görülebiliyor. 

Parti içindeki hainler ve fırsatçılar listesi günden güne kabardıkça kabarıyorsa, Reis’in her zamankinden daha yalnız olduğuna yönelik vurgular artık bir gurur vesilesi olarak nakarata dönüşmüşse zil takıp oynanacak zamanda değiliz demektir. Adam eksiltme ve kadroları tasfiye etmeyi yüklerden kurtuluş gören/gösteren kariyerist kafalardan çıkan tavsiyelerin düşmana hacet bırakmayacağı aşikârdır. Toplum seçime doyamamış ve tekrar sandığa koşma hevesiyle yanıp tutuşuyor gibi çizilen tablolar zihinleri bulandırıyor, hisleri uyuşturuyor ama vadeyi uzatarak ödenecek faturayı ağırlaştırıyor sanki. 

Hiç olmadığı kadar savunma pozisyonuna geçilmişse, uzun uzun izahlarla muhalif cepheden ziyade müzahir kesimleri ikna etmek için mesailer harcanıyorsa kanunlardan daha önce ve daha çok adalet, merhamet ve maşeri vicdana sarılmak gerektiği netleşmiştir. 24 Haziran seçimlerinin olduğu gibi 31 Mart seçimlerinin de son derece önemli mesajları var. Bu mesajlar gereğince alınmışa benzemiyor. Çünkü yine ihanetle başlayıp kumpas ve fırsatçılıkla devam eden lakin özeleştiriye yer vermeyen, toplum karşısında açıkça ve adresi belli bir biçimde yanlışları, eksikleri, suçluları itiraf etmeyen tutumda ısrar kuşatıcı ve güven telkin edici vasfını kendi eliyle yitirir. 

Siyasetin gücü devlet kurumları ve finansa hükmetmekten önce adalet ve vicdanı temsil eden söylem, duruş ve istikrarı temsilden neşet eder. Unutmayalım ki; kanunlar ve mahkeme kararları ancak adalet ve vicdanla eş güdüm halinde olduğunda siyaseti kuvvetlendirir.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • KediKedi1 ay önce
  KenanBey, bazı yorumları okudum. Doğru söyleyeni 9 köyden kovarlarmış.Sizede çaktırmalar var. İnsanlardaki bu adaletsizilik duygusu varken hiç iflah olmayacaklar. Bir partiyi veya kişiyi seversinsevmessin ama , gerçeklerden,adalettetten ,haktan hukuktan, vicdandan,merhametten v.b. ayrılmayacaksın. Başında gitse...
 • KediKedi1 ay önce
  Teraziye koyarsan Kemalislerin sevapları ağır basar. Tarihi kendi şartları içinde yorumlayın. Taaa 100 yıllık olayları bu günün şartlarıyla kıyaslamayın. Geçmiş geçmite kaldı. Şimdiye bakın. Kimse sütten çıkmış ak kaşık değil. Kim ne dere desin Atatürkü, günahlarıyla ki sevapları daha çok, seviyoruzHatasız kul olmaz. Ama gözüne soka soka hata yaparsan bunu ne Allah kabul eder,ne kul. Artık pes doğrusu. Ayrıca siyatciler haddini bilsin. Oy isterken iyiyiz sonra hadbildirmek. Yok öyle dava. Ne demişler müşteri daima haklıdır. Selamlar.
 • CanerCaner1 ay önce
  Kenan abi sizin yazılarınızı hep okurum. Son zamanlardaki söylemlerinizi anlamakta zorlanıyorum. Görünürde eleştriyorsunuz.Haklılık payınız da olabilir. Ama kndinizi çok titiz ve dikkatli ifade edin. Söylemleriniz Karar gazetesi yazarlarını anımsatıyor. Kesinlikle oyle olduğunuzu düşünmüyorum ama çağrışım yapması da hoş değil. Nasıl ki bu seçimin sandık bsşkanlarının seçiminden dolayı iptal edilmesi maşeri vicdanda kabulü zorsa, sizin bu söylemlerinizin bizim camianın maşeri vicdanında kabulu gerçekten zor.
 • Ali rızaAli rıza1 ay önce
  Eğer bütün seçimler iptal edilseydi kabul edilirdi amma aynı sandıktan aynı kişilerin oyları yalnız büyük şehir başkanı için geçersiz sayılıyorsa , bu olmaz burada kasıtlı bir durum var demektir , doğrusu bu , amma doğruyu kim bilir nerede, ?
 • reisreis1 ay önce
  reis bu secimi iptal ettirdi kim nederse desin nokta
 • MehmetMehmet1 ay önce
  Kenan Bey, tesbitlerinize büyük ölçüde katılıyorum, seviyeyi yükselttiğiniz için şükranlarımı sunarım.
 • DeliDeli1 ay önce
  Senin zoruna giden MHP nin ortak olmasımı çıkar baklayı hdp ile ittifak etseler hiç eleştirmezdin. Hırsızın hiçmi suçu yok. Ne oldu akit yazarlarına gidin Karar da yazın parası daha iyidir eminim.
 • Ömer AkkayaÖmer Akkaya1 ay önce
  Sen de o tayfa katıl,lafı ne geveliyorsun.(tayfa derken GEZİ )
 • Orçun Orçun 1 ay önce
  Şimdi bahçeli İstanbulda olucak sonuçta devlet sayılır ve çok güclü duracak protokol VS falan e keza ak partili lerde öyle yani halkı gene gıcık kaptıracaklar ve oylar direkt karşıya çünkü 31 mart seçiminden biliyorum o büyük mitinge giderken halk gıcık kapmıştı ve ayrıca cb seçimlerinde 10 milyon fark atmak müthiş bir başarıyken olası şimdiki bir İstanbul yenilgisinde hepsi güme gitmezmi yani atasözü öfkeyle (hırsla) kalkan zararla oturur gerçekliği
 • Adem sahinAdem sahin1 ay önce
  Sayın yazar mahkemenin hangi gerekçeye dayanarak ist.seçimlerini iptal ettigi beni ilgilendirmez herşeyin ortada olduğu bir durumda (hırsızlık) ben mahkemenin gerekcesine değil vicdanıma bakar oyumu veririm.sizde öyle yapın bence
 • be hey münafıklar:be hey münafıklar:1 ay önce
  atatürk cumhuriyeti hangi hile ve dolaplarla kurduysa halihazırdaki chp de bu değirmene su taşıyarak devam ettiriyor, da; şu ara bu değirmenin çarkını döndürmek için pedallara asılan çok sayıda müslüman(ım diyen) var!
 • ORHAN İNANORHAN İNAN1 ay önce
  SİZLERİ ANLAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKER OLDUM.ORTADA BİR HIRSIZLIK VAR VE BUNUN ETKİSİNİ ORTADAN KALDIRMAK İÇİN BAŞLATILAN VE SONUÇLANAN BİR YASAL SÜREÇ VAR.HIRSIZA TEK LAF ETMEDEN,YAPILAN ONCA TEZGAHLARA VE AYRINTILARINA DEĞİNMEDEN ,HIRSIZA ""HIRSIIIZ" DİYE BAĞIRMADAN ,HABİRE EV SAHİBİNE VURUYORSUNUZ.BU SEÇİMDE VERİLEN MESAJ BELLİ.YAVUZ HIRSIZA KARŞI TEDBİRLİ OL! MİLLETİN OYLARINI HEBA ETTİRME! YOKSA SONUCUNA KATLANIRSIN VE DİLE DÜŞERSİN,KAN KAYBEDERSİN! MESAJ ALINMIŞ VE GEREĞİ YAPILACAKTIR.BU NOKTADAN KONUYU SOLAKLARA MAĞDURİYET SAĞLAMA NOKTASINA NASIL TAŞIRSINIZ? BU NASIL BİR BAKIŞ AÇISI?YAZDIĞINIZ GAZETEYİ OKUYAN VE SAHİPLENEN BİLİNÇLİ SAĞ SEÇMENE OLAYIBU ŞEKİLDE AKTARMANIZ PEK DOĞRU BİR YAKLAŞIM OLMAMIŞ.ÇÜNKÜ KONUYA İLİŞKİN DAHA ÖNEMLİ TESPİTLER VE DURUŞLAR VAR İKEN BU YAPILMAMIŞ.SAĞ GİBİ GÖSTERİP SOL VURMUŞSUNUZ.BİZ TARAFLI YAZAR İSTİYORUZ.AYNI YAZI İÇERİSİNDE BİR ÖYLE BİR BÖYLE DURUŞ SERGİLENMESİ DOĞRU DEĞİL.ELLERİNİZE SAĞLIK.
 • YAVUZ ÖZTÜRKYAVUZ ÖZTÜRK1 ay önce
  Kendinizi en güçlü ve en muktedir gördüğünüz anlarda yapılan hatalar geleceği yok eder. Sayın Alpay'ın bugün küyazısından anladığım bu. Bunun nesi yanlış......?
 • Nurullah Nurullah 1 ay önce
  Bu gazetede bugüne kadar okuduğum en objektif özeleştirel yazı bu yazıydı. Bu yazı dikkate alınırsa Akp'ye fayda sağlar. Aksi durumda dümdük giderlerse duvara toslayacaklar.
 • Kemalist Düşmanı AkpartiliKemalist Düşmanı Akpartili1 ay önce
  Maalesef Kenan Alpay'a yakışmayacak taraflı bir yazı olmuş. Eğer YSK'nın verdiği karar 367'ye benziyorsa, bu gün CHP ile saf tutup zırlayan OYUNCUlar o gün neredeydi? Eğer gayet nezih bir seçim yapıldıysa, geçersiz sayılan oylar sayıldıkça aradaki fark nasıl bu kadar düşebildi? Hırsızlık değil mi bu? Evet oyların çalınmış olması tescilli bir vakıa haline geldi. bu da sandık kurullarındaki insanların sorgulanmasına sebep oldu, YSK da sandık kurullarının kanuna uygun olmadan usulsüz teşekkülünü gerekçe göstererek seçimi iptal etti. Yenilenen seçimde çaılnan oyun ne kadar olduğu açığa çıkacak. Her konuda muhalif kalmak, haklı olunan konulardaki eleştirilerin de dikkate alınmamasına sebebiyet verebilr. halbuki K.Alpay'ın bir çok eleştirisi haklıydı. fakat bu konudaki muhalefet, karşı safta olunduğu şeklinde yorumlanabilir, ki öyle değildir diye düşünüyorum.
 • Mehmet TopcuMehmet Topcu1 ay önce
  ''Ey iman edenler! Allah için hakkı ayakta tutan, adaletle şahitlik eden kimseler olunuz. Bir topluluğa duyduğunuz kin, sizi adil davranmamaya itmesin. Adaletli olunuz; bu takvanın ta kendisidir. Allah'a isyandan sakınınız. Allah yapmakta olduklarınızdan haberdardır.'' maide suresi 8.ayet
 • İSMAİL AYDEMİRİSMAİL AYDEMİR1 ay önce
  Bu mesajlar gereğince alınmışa benzemiyor. Çünkü yine ihanetle başlayıp kumpas ve fırsatçılıkla devam eden lakin özeleştiriye yer vermeyen, toplum karşısında açıkça ve adresi belli bir biçimde yanlışları, eksikleri, suçluları itiraf etmeyen tutumda ısrar kuşatıcı ve güven telkin edici vasfını kendi eliyle yitirir. Siyasetin gücü devlet kurumları ve finansa hükmetmekten önce adalet ve vicdanı temsil eden söylem, duruş ve istikrarı temsilden neşet eder. Unutmayalım ki; kanunlar ve mahkeme kararları ancak adalet ve vicdanla eş güdüm halinde olduğunda siyaseti kuvvetlendirir.İSTANBUL SÖZLEŞMESİ İPTAL EDİLMELİ, 6284 KALDIRILMALI, NAFAKA VELAYET, KADIN BEYANI ESASTIR TARZINDA ADALET SAĞLANAMAZ. DİYANET, MİLLİ EĞİTİM,ADALET,AİLE BAKANLIK VE UYGULAMALAR, TARIM, EKONOMİ, KÜLTÜR BAK VE UYGULAMALARCİDDİ REFORME EDİLEREK YERLİ VE MİLLİ DEĞERLERİMİZE GÖRE YENİDEN YAPILMALI YAPILANDIRILMALI UYGULANMALI... AİLE ÇÖKÜYOR, MİLLİ EĞİTİM SIKINTILI, ADALETE GÜVEN ÇOK AZALDI, SBEZE MEYVE ( TARIM SIKINTILI) EKONOMİ İYİ DEĞİL, DİYANET HAK VE HAKİKATİ SÖLEMEKDEN KORKUUYOR. VS. VS.
 • erhanerhan1 ay önce
  .Yıllardır selam çakıp, şirinlik yaptığın halde hala niye seni Sözcü ye davet etmiyorlar.Demek kibir karşılığınyok.Sanaburada kalarak kendilerine hizmet etme işlevi ,misyonu verilmişzaten sen de buna gönüllüsün veonlardan bir "aferin"almak seni o kadar mesut,mutlu hoşnutediyor olmalı ki Vicdanmış.....!
 • erhanerhan1 ay önce
  .Yıllardır selam çakıp, şirinlik yaptığın halde hala niye seni Sözcü ye davet etmiyorlar.Demek kibir karşılığınyok.Sanaburada kalarak kendilerine hizmet etme işlevi ,misyonu verilmişzaten sen de buna gönüllüsün veonlardan bir "aferin"almak seni o kadar mesut,mutlu hoşnutediyor olmalı ki Vicdanmış.....!
 • okurokur1 ay önce
  "kanunlar ve mahkeme kararları ancak adalet ve vicdanla eş güdüm halinde olduğunda siyaseti kuvvetlendirir." Kılıçdaroğlunun grup toplantısında YSK ve üyelerine karşı sarf ettiği sözlerin bir başka versiyonu. Konuştuğunuz konudaki kanun ve diğer mevzuatı tümüyle okudunuz mu ve YSK nın kararında buna aykırı ne buldunuz? Somut olarak söyleyin. Bu yazıda hiçbir bilgi, alın teri, araştırma, mesai yok. Ne kadar sürdü bu yazıyı tamamlamanız? Genelde ortalamanız nedir? Burada okuyucular tarafindanyapılan yorumlar ne kadar çok ise, müspet menfi; ne kadar çok tıklanmışsanız, sizi büyük yazar yapacak, öyle mi?Kılıç sallamaya devam edin.
 • Abdullah Abdullah 1 ay önce
  Millet o kadar bıktı ki kullanılan dil ve yönetim den denize düşen yılan a sarılır misali ....chp ye bile oy verecek hale geldi ....bu milleti chp ye oy verecek hale getiren ler hâlâ anlamamaktaısrar ediyor
 • CevdetCevdet1 ay önce
  Sayin Alpay yazilariniz sürekli caktirmadan karsi tarafa deger yüklüyor adamlari dibine kadar hakli gösteriyor. Fakat bu taraf o kadar suclu ki bütün sıkıntılar cumhur ittifakindan kaynakli sanki sizin derdini ne ne istiyosunuz acik acik soyleyin bi kerede kurtulun gitsin karin agrisindan...
 • 0406 0406 1 ay önce
  Merak ediyorum Sayın dilipak ve k. Alpay ne yapmaya çalışıyorlar... Sinsi bir şekilde zalim CHP nin değirmenine su taşıyorlar
 • Ayşe Ayşe 1 ay önce
  Ufak ufak tuymenin karşı mahalle ye yamanmanin yolunu dosuyor bay yazar ne işin var burada git karara orada senin gibi cok lar var sureti haktan görünüp güya tenkid ediyor
 • SorumluSorumlu1 ay önce
  Başkanlık seçimlerinde ki oy oranlarımaalesef masaya yatirilmamis Aslında en büyük uyarı halk tarafindan o zaman yapıldı ve neredeyse birebir ayni sonuçlar 31 Mart seçimlerindeçıktı buradaki il ve ilce teşkilatları şimdi bari sıgaya çekilse ama nafile Kenan Bey
 • OkurOkur1 ay önce
  Sn. Alpay son paragraf çok önemli 24 HAZİRANDA Ataş ve ekibi31 Martta Özhaseki ve ekibi partiyi buralara sürükledi. Şayet Reisin haberi yoksa. 24 Haziran da olduğu gibi 31 Marttada karşılığı olmayanlar aday yapıldı. Hatta içlerinde....sevdalısı olanlar var.
 • VeysiVeysi1 ay önce
  Sayın yazar chpnin mazisini yazdınız.peki. Şimdi sorarım size. Bu iktidar öncesi ve sonrasını kıyaslarsak; sosyal yaşamdaki islami görünürlük, maneviyat ve nitelik hangi zaman diliminde güçlü idi? Evet ağaç büyüdü serpildi gövde kalınlaştı ama ne yazıkki içi çürüdü. Sokağa,televizyona,saraya ve ekonomiye bakıldığında rahatlıkla görebilirsiniz.
 • Zeki bilginZeki bilgin1 ay önce
  Sayın alpay bazı yazılarınız begendigim söyleyebilirim fakat bu yazınızı pek anlayamadım acıkcası.biraz agır olmus.bazı yerlerine anlam yükleyemedim bunlan birlikte hükümetin eksikleri elbette var. En azından bazılarında maskeleri düşmüştür alınan bu kararlan bazen serlerdende hayırlar dogabiliyor.tşk ederim

Günün Özeti