Gariplik Hissi Sandıklara Çökmesin

09 Nisan 2019 Salı

Seçimlerden önce en üst perdeden şaibeli seçmenler sorunu vardı. Seçimlerden sonra hem seçmenlerin bir kısmını hem de seçimleri şaibeli göstermeye çalışmak ne derece makul ve hukuka uygun olur? Hatırlayacak olursak “hayali seçmen, ölü seçmen, oy kullanması için seçmen listelerine geçirilen Suriyeliler” gibi iddiaların ardı arkası kesilmedi. Bu iddialar alışıldığı üzere sistematik olarak CHP’den ve biraz da İYİ Parti sözcülerinden neşet etti hemen çoğunlukla. Sahte seçmen söylentileriyle ilgili olarak haberlere konu olan mahaller ve konutlar için doğal olarak YSK göreve davet edildi.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven’in 22 Ocak tarihinde Anadolu Ajansı’na verdiği beyanatın özeti şöyleydi:  Mükerrer seçmen de sahte seçmen de hayali seçmen de yok.” YSK başkanı Güven’in meseleyi detaylarıyla izah eden beyanının “mükerrer seçmen var mı?” sorusuna verdiği cevapla ilgili kısmına bakmakta fayda var: “Türkiye’de vatandaşımız doğduğunda Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü bir kimlik numarası veriyor ve herkese tek bir numara veriliyor. Bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının, sisteme iki kere kayıt olması söz konusu değil. Mükerrer seçmen olmadığı gibi sahte seçmen de yok, hayali seçmen de yok. Seçmen nerede kayıtlı olursa olsun ancak bir kez kayıt olabiliyor.

Şaibe İddiaları Kimin işine Yaradı ki?

Peki, “hayali seçmen” kayıtları üzerinden seçimlere müdahale edilmesini YSK nasıl bertaraf ediyor? Bu hususa ilişkin verilen izahı da şuraya koyalım: “Bugün itibarıyla Türkiye’de mevcut seçmen sayısı 57 milyon 93 bin 985. Seçmen kütüklerinde 100 yaş üzerinde 6 bin kişinin olduğunu görünce, şüphelendiğimiz kayıtları incelettik. Bu 6 bin kişi, ölü olanlar kayıttan düşüldü. Listeler askıya çıktıktan sonra da 165 kişiyle ilgili böyle ihbar geldi. Araştırma yapılması için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne yazı yazdık. 7 kişinin sağ olduğu, diğerlerinin öldüğü belirlendi. 7 kişi dışındaki vatandaşlar seçmen kütüğü listesinden düşüldü.

Seçmenler ve seçimlerin sonuçları üzerine itirazda bulunma yeni bir durum değil elbette. 31 Mart yerel seçimleri dolayısıyla birçok itiraz yapıldı zaten. Bunlardan bir kısmı itirazcıların lehine bir kısmı da aleyhine sonuçlandı. Ancak İstanbul seçim süreci ve sonuçları üzerindeki tartışmanın uzaması değil esas olarak takip edilen usulü ve kullanılan üslup açısından ciddi sorunlar taşıyor maalesef. Daha kötüsü şimdi belli kırılma noktaları oluşturduğu gibi yakın gelecek için de kötü bir emsal oluşturacak kadar hoyratça yürütülüyor. Gazete köşe ve manşetlerinde, ciddi haber programlarında şimdiye dek söylenmesi tahayyül bile edilememiş bir biçimde sandık sonuçlarını “iç savaş senaryosu”ndan başlayıp “darbe ve işgal” süreciyle eşitleyen propagandalar devreye sokuldu. Tamamen uyduruk bir takım gönderme ve referanslarla “küresel saldırı”nın “kaos planı”nı tasfiye etmek için seçimleri yenilemekten başka seçenek olmadığı tekrarlanıp duruyor.

İtirazlar üzerine oylar tekrar sayılıyor zaten. İtirazlar sonucunda tespit edilen hatalar tek tek düzeltiliyor. YSK yapılan düzeltmeleri saat saat ilan da ediyor. Yeni itirazlar için de kapı açık görüldüğü üzere. İl Seçim Kurulu’na sunulan talep YSK tarafından da onaylanırsa İstanbul’un 38 ilçesinde oyların tamamı yeniden sayılacak. Usulsüz seçmen meselesine dair itirazlar da hassaten Büyükçekmece için araştırılıyor. 

Garip ve İlginç Ama Gerçek Değil mi?

İtirazlarda da yeniden sayımda da yanlışların düzeltilmesinde de hiçbir sıkıntı görülmüyor. Ancak itirazlar eşliğinde kurulan bazı cümleler için ‘sıkıntı yok’ diyemeyiz. Mesela AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, şimdiye dek ilçe seçim kurullarından hem bütün oyların hem de geçersizlerin sayılması yönündeki taleplerini ifade ederken bazı usulsüzlüklere ve değiştirilen-düzeltilen oylara dikkat çekiyordu. Rakamlarla oy kaymalarını izah sadedinde kurduğu üç cümle şöyleydi mesela: “Bana normal gelmiyor. Sadece buraya baksak bile bir gariplik olduğunu hissediyor insan... Bu çok ilginç bir rakamdır.” Seçimlerin üzerinden bir hafta geçmiş, il-ilçe seçim kurullarında adeta kamp kurulmuş, milletin midesi ağzına gelmiş ama ortada makul bir izah yerine en üst düzeydeki bir yetkilinin sarf ettiği “gariplik-ilginçlik” sarkacında salınıp duran cümleler dolaşıyor hâlâ. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Moskova’ya hareket etmeden önce düzenlediği basın toplantısında İstanbul seçimleri için yaptığı “bazı değil neredeyse bütünü usulsüz” değerlendirmesinin sonuna şu öneriyi ekledi: “Dünyada bırakın itirazları, Amerika’da yüzde 1 gibi bir sıkıntılı oy miktarı olsa bakıyorsunuz erken seçime gidiyor orada.” 

YSK’da hâlâ sayımlar yapılırken neredeyse bütünü usulsüz görülen İstanbul seçimlerini yenilemek için arayışlara girmek sadece siyasal partileri veya yerel yönetimleri değil bir bütün olarak Türkiye’deki seçimleri tartışmalı duruma düşürür. Seçimlere hazırlık süreci doğru ve kuşatıcı bir biçimde yürütülemediği gibi seçimler sonrası ortaya çıkan tabloyu da doğru ve kuşatıcı bir biçimde yönetememenin faturası ağır olur. 

Seçmenler ve seçimler üzerine yapılan bu tür değerlendirmeler ne AK Parti’ye ne temsil ettiği kesimlere ne de bu ülke ve toplumun hukuki kazanımlarının korunup geliştirilmesi açısından artı bir değer katar. Aksine seçimleri tartışarak, işleyen bir süreci yeni kanunlar ve teamüllerle değiştirmeye kalkışmak bütün iddia ve kazanımları inkâr etmek, siyasal ve toplumsal bir intihara yönelmektir. Trol mantığına teslim olmayı tercih eden bir siyasetin düşmana ihtiyacı yoktur. 

Yeni seçilenlerin işini yokuşa sürmek, sanılanın aksine rakipleri güçlendirir, toplumsal meşruiyet ve sahiplenme hissini kuvvetlendirir. Sevgiyi nefrete, desteği düşmanlığa, makuliyeti hezeyana tebdil etmek istemeyen hiçbir siyasal aktör ve teşkilat bu sapmaya rıza göstermez, göstermemelidir.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • KamilKamil2 ay önce
  Ak parti 8 bin oyla falan alsaydı açıklama şu olurdu kardeşim İstanbullular hizmet bekliyor işimize bakalım deyip geçerdi muhabire zaten ak parti genel seçimde aydın muğla İzmir Edirne VS gibi şehirlerde yenilse bile yüzde 40 yada 45 oy alıyor ama tam haklı olarak İstanbul işini çözemezse iş sarpa sarar bu bölgeler olası bir seçimde CHP değil İmamoğlu haksızlık oldu falan o yüzdeleri bulamaz ve ciddi sıkıntı saygılar
 • ÖzkanÖzkan2 ay önce
  Tespitleriniz isabetli ve tarafsız, çok güzel bir yazı...Kaleminize sağlık.
 • MustfaMustfa2 ay önce
  İstanbul seçimleri giderek Sabih Kanadoğlu nun367 hikayesine benziyor
 • Bayram SancarBayram Sancar2 ay önce
  SAYIN ALPAY'I OBJEKTİF VE HAK'KI TESLİM EDEN YAZISINDAN DOLAYI KUTLUYORUM.SAYIN MELEKNUR, KAZANILAN ÇOK İLÇENİN SEÇMEN SAYISI KAYBEDİLEN İLÇELERİN SEÇMEN SAYISINDAN AZ OLABİLİR.HAZİRUN LİSTELERİ ÇIKLANDI. ASKIDA KALDI İTİRAZ EDEN OLDU MU?T.C. KİMLİK NUMARASI İLE GİRİLEN SEÇİM KURULU BİLGİSAYARI BİR T.C.KİMLİK NUMARALI KİŞİNİN İKİNCİ KEZ GİRİŞİNE İZİN VERMEZ.SEÇMENİ TAŞIYAMAZSINIZ. YA MEMLEKETİNDE YA BÜYÜKŞEHİRDE KULLANABİLİR
 • Selim ŞenSelim Şen2 ay önce
  ali dal efendi(bilerek isim ve soyismini küçük harfle yazdım.Çünkü sen öyle yazmışsın).Sen önce yazdıklarını oku bakalım birşey anlayabilecek misin?O küçücük beyninle böyle şeylere girmesen iyi edersin.
 • davut erdoğandavut erdoğan2 ay önce
  herkesin birbirini hırsızlıkla, hainlikle suçladığı bir ülkede akıl, huzur, ahlak, iman yoktur.önce yöneticilerinin davranışlarına bakmak lazım.bizi kim bu hale getirdi, sorumlusu kim?bence sokaklarda, köprülerde, elektrik direklerinde, bilboardlarda en çok kimin resmini görüyorsak suçlu odur
 • Nizam ül MülkNizam ül Mülk2 ay önce
  Bugünkü Abdurrahman Dilipak ın yazısı bu yazıyı en iyi şekilde açıklıyor vesselam.
 • KürşadKürşad2 ay önce
  Sayın yazar işin yokuşa sürülmemesi konusunda haklısınız fakat Büyükçekmece ile ilgili seçmen taşıma meselesi normal ise o zaman muhtarlık ve ilçe seçimleri için adresini memleketine taşıyanların günahı neydi deYSK o insanların seçme hakkını elinden aldı?
 • Mehmet AltınkurtMehmet Altınkurt2 ay önce
  Kenan bey, seçim sonuçlarına itiraz her partinin doğal hakkıdır. Hele İstanbulda olduğu gibi belgeli kaydırma ve sahtekârlıklar tesbit edilmişken. Asıl bu hakka saygı göstermemek yanlış değil midir? Sonuç netleştikten sonra devir teslim yapılmazsa o zaman eleştrelim ama yokuşa sürmeyelim deyip, haksızlıkları kabul etmek doğru değildir...
 • Mehmet BalabanMehmet Balaban2 ay önce
  İnsan Hakları Savunucuları Derneği (İHSD) Genel Başkanı Ali Akbaş ise şunları ifade etti: “AK Parti tek bir oyun dahi zayi olmaması için nefes kesen bir çalışma sergiliyor. Binali Yıldırım’a verilen oylar tutanak hilesi ile İmamoğlu’na yazıldı. Bu oy gaspıdır. İptal edilen oylar şimdi yeniden sayılıyor. Gasp edilen oylar yerine gidecek. Bu yapılan organize bir hırsızlıktır. CHP’nin itirazların sonuclarını beklemeden galibiyetini ilan etmesi de bir suçüstü halidir. Oyların sisteme aktarılması sırasında seçimin kaderini değiştirecek organize hileler yapıldığı açık. Sandık hilelerine ve usulsüzlüklerine karışan şahışların FETÖ’yle iltisakları varsa tespit edilip gereği yapılmalıdır.”
 • Ahmet KoçakAhmet Koçak2 ay önce
  24 senedir hiç şaşmadan sayın erdoğan a oy verdim.bu seçimdede 3 pusuladada ak partiye evet dedim.bırakalım imam efendi yönetsin istanbulu.bakalım bu devasa büyümüş nüfusu bir çok ülkeyi geçmişbuşehri şu ana kadar yaşanır nasıl tutmuşlar.yeni nesil birde bunları görsün.bir kaç belediye hariç nereyi güllük gülistanlık etmiş chp.izmiri,şişliyi,çöp dağları götürdü lakin bunlar ideolojiden dolayı vazgeçmediler.bırakalım gelsinler boylarının ölçüsünü alsınlar.burası beylikdüzü değil.ankarada son hafta mansur yavaş için ortaya çıkarılan iddialar mansur yavaşı belkide kazandırdı.bakın sayın erdoğan ı karşılamay gidenlerin arasında mansur yavaşda var.siyaset çok kirli bir şey.dün dündür,bugün bugündür aynen devam ediyor.
 • SabırtaşıSabırtaşı2 ay önce
  Kriptolar her yere sızmış galiba.
 • meleknurmeleknur2 ay önce
  ANKARA VE İSTANBUL İLÇE BLD LERİN ÇOĞUNUAKPALIRKEN İBB LE DİYESİNİ NASIL ALAMAZ. HATTA BİLDİĞİM İSTANBUL UN BİRİLÇE BAŞKANINI SEÇMEN SEVMEDİĞİ HALDEREİS İÇİN TEKRAR OY VERDİKKERİ HALDEVE SEÇTİKLERİ HALDE,NASIL OLURDA YILDIRIMKAYBERDER ??? HAAKP İLÇELERİN ÇOĞUNU KAYBETSEYDİ O ZAMAN OLABİLİR
 • Fatih Fatih 2 ay önce
  İgneyi kendinize batırıcı yazılarıniz var .Bunu takdir ediyordum ki , Bugunkü yazıniz kocaman fiyasko sanki sözcü yazarini okudum adil olacam diyorsanız bir kelimde hırsızlara yazaydın
 • Mehmet BalabanMehmet Balaban2 ay önce
  Yerel seçimde oy sayımında maddi hatalar ve oy pusulalarındaki geçersiz oylar sayılmaya devam ediyor. Cumhur İttifakı AK Parti İstanbul Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım'ın 13 bin 302 oyunun çalındığı tespit edildi. Yıldırım ile rakibi Ekrem İmamoğlu arasındaki oy farkının 29 bin 408'den 15 bin 806 oya indiğini CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat açıkladı. İncelenen 11 sandıkta Yıldırım'a 2 bin 59 oy geldiği açıkça görülüyor.
 • Mehmet BalabanMehmet Balaban2 ay önce
  Sayın yazar hiç hırsızların suçu yok mu? Adamlar resmen sahtekarlık yapmışlar. Hırsızlara sahtekarlara hiç kalem oynatmıyorsun onlar, sütten çıkmış ak kaşık sanki...Adamlar resmen alenen tereddütsüz hırsızlık yapmışlar. Sayın yazar şunu iyi bilgiki, chp zihniyeti tarihin hiçbir döneminde normal şartlarda iktidar olamamıştır. Ya açık oy gizli sayım sistemi ile ülkeyi diktatörlükle yönetmiş, yadaolağanüstü durumların kargaşaların, darbelerin neticesinde durumundan vazife çıkartarak vesayetin gücüyle kıyısından köşesinden iktidara yama olmuştur. Görmüyor musun çalınan oyları. AK Parti itiraz edince suçlu mu oluyor. Benim oyumu neden başka partiye yazılsın. Ama yorumculara bakıyorum da fetoculerden ve chp lilerden epey övgü methiye almışsın.
 • Mehmet tuncMehmet tunc2 ay önce
  Allah sizden razı olsun,ve adil kullarını aziz yapsin
 • ŞaşkınŞaşkın2 ay önce
  Tesbitlerinize katılmamak mümkün değil. Asıl sorgulanması gereken, iktidar yanlısı görünen ancak inceden inceye sadece iktidarın değil ülkenin kuyusunu kazmaya çalışan medyayı kimlerin yönettiği.
 • B. Y B. Y 2 ay önce
  Başkanlık sistemi ölü doğdu... Bu sistem koalisyon olmasın diye getirildi ancak daha seçime girmeden tüm partiler koalisyon kurmak zorunda kaldı... Sonuç... Hüsran
 • Hakikat Hakikat 2 ay önce
  Anlaşılan Akp intihar etmek istiyor. Yemekten doymadı herhalde kiİstanbul u almak için her türlü gayrı mesru yolları göze almaya çalışıyor. Yaptiklari hizmetlerden sürekli onları islami hizmetlerin önünü açsın diye destekledim. Yanlış bir yığın politikalarına rağmen. Bazen kendilerinden şüphe etmeye başlıyorum. Bizi bizimle mi vurmak istiyorlar diye. Çünkü söz dinlemiyorlar. Herkes hain olmuş oluyor.
 • ali dalali dal2 ay önce
  selim şen efendiye.kimse tapmiyorodediklerin birgülümseme için bilmem neyi verenler olsa gerek.soğan domates muhabbetine girmiyorum .ekonomideki sikıntiya siz sebebsiniz.diktatölüğü suriyelilerden sor.birde okuduğun bu yazarve diyerleri bilir. bendeüç yıl önce bu yazarlar gider diyodum ama hala yerlerindeler .ve bana pişmanlık düştü.sizi troller sizi.
 • AlperAlper2 ay önce
  CHP ye oy vermiş biri olarak sizi canı gönülden kutlarım.ülke için en doğru dil budur. CB kendini toparlaması silkelenmesi lazım.
 • SelamiSelami2 ay önce
  Seçimdeki gariplik ittifak yasal olmadığından akp ile mhp ilgenel mealinde ittifak yaptığı halde 184000 oy almış garip bidurum
 • Selim ŞenSelim Şen2 ay önce
  Tebrik ederim,gerçekten güzel bir yazı.Seçimden önce en güvenli seçim sistemi bizde de,seçimden sonra hepsi şaibeli.17 yıldır iktidarda olan ve devletin her yerini kuşatmış olan bir parti seçim kazanrken her şey çok iyi, kaybedince kötü.Muhalefetin usülsüzlük yapma olanağı mümkün mü? Sen neden kaybettiğini araştır.Ekonomi kötü,sen varlık kuyruğu de,sana oy vermeyene türlü hakaretler eden nefret dilini kullan,milletin aklıyla alay et,partililerin seni HAŞ’A CC Allah yerine koyup,cennet vaadinde bulunsun,kibirin sonu yok.Müllwt işsiz aç yatarken Karun gibi zenginleşen çevren.Bunları görmezden gel.Sonra seçimler şaibeli.Herkes ,kendiniz dahil kendine çeki düzen verip,kışkıetıcı değil birleştirici olmalı Ülkemiz düzelirse hepimiz mutlu oluruz.Unutmayalım başka Türkiye yok.Bizim memleketimiz burası,bize başka ülke yok.

Günün Özeti