Ergenekon Davası Çökmüş, Ruhu ve Teamülleri Tetikte!

04 Aralık 2018 Salı

Bütün bir ülkeHiç varmış, hiç yokmuşmisaliyle başlayan ‘Ergenekon’ adında uzun ve heyecan verici bir masal dinleyip derin mi derin bir uykuya dalmış meğerse. Esasen masal dünyası Ergenekon’da ne kötü adamlar varmış çete kurup siyasete ve topluma vesayet eden ne de toplumu sarsan suikastlar, sabotajlar, muhtıra ve darbeler yaşanırmış huzur ve sükûnet timsali güzel vatanda. Endişe ve korkularla dolu tarihin dezenformasyondan, dehşet salan aktör ve örgütlerin iyi çalışılmış bir simülasyondan ibaret olduğu neyse ki mahkeme kanalıyla resmen tescillenmiş oldu.

İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne esas hakkındaki mütalaasını veren Cumhuriyet Savcısı Abdurrahman Hacısalihoğlu, Yargıtay’ın esastan bozma kararını teyiden kanaatini şöyle beyan etti: “Ergenekon adlı bir ‘terör örgütü’nün varlığı ispat edilememiştir.” Adı Ergenekon veya başka bir şey ama örgüt veya terör örgütü mahiyetinde değerlendirilebilecek herhangi bir illegal suç teşekkülüne rastlayamamış savcılık, enteresan. Bize enteresan geliyor ama mütalaada 199 sanığın tüm suçlardan beraatına veya zamanaşımı ve ölüm nedeniyle davaların düşürülmesine karar verilmesi talep edildi. 

Sivil Bunların Hepsi, Sivil!

İçinde Hükümet’e ihtarlar veren ordu komutanlarından 28 Şubat cuntasının emir eri rektörlerine, komitacılık faaliyetleri tescilli Maocu-Kemalist örgütlerden darbeye zemin hazırlamak için sokakları hareketlendirmek üzere durumdan vazife çıkaran gazeteci, sivil toplumcu, akademisyen, mafya şeflerinden oluşan zanlıları “sivil faaliyet ve eylemler” içinde değerlendirince elbette tamamına beraat talep edilecek. Hükümeti devirme gibi bir niyet, eylem ve örgütlenme tespiti yapılamayınca tabii ki davanın çöktüğü ilan edilecek.  

Anayasayı ihlal, meşru Hükümeti düşürmek, askeri darbe için zemin oluşturmak sandığımız işler meğerse dernek, vakıf, parti üyelerinin toplantıları ve siyasi içerikli yazışma ve notlarından ibaretmiş. Söz konusu toplantı ve yazışmaların hemen tamamı hiç tereddüt etmeden sosyal ve siyasi faaliyet kapsamında değerlendiriliyor. Savcılık, sanıkların sosyal ve siyasi faaliyetler çerçevesinde güncel konularda yapmış oldukları görüşmelerdeki sözleri “ifade özgürlüğü” kategorisine soktuğu için örgütsel faaliyet olarak değerlendirmemiş. 

648 Sahifelik görüşün özetine göre savcılık mütalaası Yargıtay’ı teyid etmek üzere dört temel ve kuvvetli delile yaslanıyor. 1- Sanıklarda FETÖ aleyhine bilgi ve belge bulunduğu. 2- İrtica ile mücadele çalışmalarına karşı dezenformasyon ve algı çalışması yürütüldüğü 3- FETÖ’nün Emniyet İmamı Osman Hilmi Özdil’in 18 Nisan 2007’de Amerika’da yakalandığında üzerinde bulunan notlarda dosyadaki sanıkların isimlerinin yazılı olması. 4- 1971 yılında da var olduğu iddia edilen örgütten, Milli İstihbarat Teşkilatı, Genelkurmay Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün dahi haberdar olmaması. Bu dört unsuru temel alan savcılık, Yargıtay 16. Dairesi’nin ilamından hareketle hiyerarşik yapısı ortaya konulamadığı, hücre yapılanmaları arasında irtibatın ne surette sağlandığı somut delillerle ortaya konulamadığı ve örgütün nerede, ne zaman, kimler tarafından ve ne amaçla kurulduğunun somut delillerle tespit edilemediğinden hareketle TSK içinde kurulu olmakla birlikte sivil yapılanmaya da sahip olmasının olağan kabul edilemeyeceğini beyan etmekte. Nihayet; Ergenekon örgütünün varlığı tespit edilemedi”.

Tehlikenin Farkında Değiliz Galiba!

Cumhuriyet Gazetesi’ne bomba atanların da içinde bulunduğu 26 kişinin dosyası ayrıldı ve karar için 26 Aralık tarihi ilan edildi. Evet, bir kumpas var ama bu kumpas’ın başı sonu bir ortaya konulsaydı, nerede başlayıp nerede sona erdiği açıkça belgeleriyle ilan edilseydi. Savcılık Ele geçirilen birtakım dokümanlardan bahsederkenkanuna aykırı bir biçimde toplandığını beyan ediyor. Peki, kanuna aykırı biçimde elde edilmeyen dokümanlar hangileri ve o dokümanlarda neler yazıyor, kimler yer alıyor acaba? Savcılık mütalaası ve elbette ki Yargıtay 16. Dairesi bir bütün olarak darbeye teşebbüs için örgüt teşekkülü ve eylemleri dosyasını tümden kapatmak üzere hareket ederken bazı tarihsel süreçleri, eylem ve saldırıları da boşlukta bırakıp hukuku tesis edebileceğini zannediyor anlaşılan.

Cumhuriyet Gazetesi’nin manşetlerinden ilan edildiği üzere “Genç Subaylar Tedirgin”di. Reklam spotu görüntüsüyle korku fragmanı olarak “Mustafa Kemal’in Askerleri” tetikte tutuluyor ve kamuoyunun geniş bir kısmına karşı harekete geçirmek üzere “Tehlikenin Farkında mısınız?” parolası boşluğa mı hitap ediyordu acaba? Cumhuriyet ve Bayrak Mitingleri’yle, “Biz Kaç Kişiyiz?” kampanyalarıyla, Kubilay Yürüyüşleri’yle, yasakçı ve kabadayı rektörlerden müteşekkil provokatif mitingler hobi kabilinden organizasyonlardı herhalde. Rahip Santaro, Zirve Yayınevi ve Hrant Dink cinayetlerini FETÖ’ye kilitleyerek tertemiz bir mazi oluşturmak çok hoş ve faydalı mı görülüyor? FETÖ’yle mücadele ederken FETÖ’den ibaret karanlık ve kanlı bir mazi sonucunu hedeflemek son derece tehlikeli ve yıkıcı sonuçlar doğurur. FETÖ’yü bitirmenin, tuzaklarını boşa çıkarmanın, kumpaslarını bozmanın yolu Kemalist darbe geleneğini ve kadrolarını “vatansever masum siviller” olarak ilan etmekten geçmiyor.

15 Temmuz kanlı darbe girişimini 27 Nisan, 28 Şubat, 12 Eylül, 12 Mart, 27 Mayıs ve Tek Parti despotizminden ayrıştırmak siyaset ve toplumun içine düşebileceği en karanlık, en berbat ve en ölümcül bataklık olacaktır. Kumpas’ın çerçevesi hukuka uygun, tarihsel gelişmelere uyumlu ve toplumsal acılara çare olabilecek şekilde net olarak çizilmeli. Bu mütalaa hukuka değil siyasal konjonktüre hizmet ediyor ve kamuoyu vicdanında kesinlikle mahkûm edilecektir. Ergenekon’u örgüt olarak inkâr ederken Ergenekon’da müşahhaslaşan askeri vesayet ruhu ve teamüllerinin tetikte beklediğini Andımız kararı başta olmak üzere Yüksek Yargının kararları beyan etmektedir. FETÖ’ye karşı Mustafa Kemal’in Askerleri’yle ittifak ve dayanışma söylemleri ham hayalden ibarettir çünkü.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Vatandaş Vatandaş 3 ay önce
  Sayin alpay  bu milletin inanancinin altını oydugunu yeni yeni farkediyorsunuz. Bu durumu sizden önce fark edenleri ... ilan ettiniz.fuhuşve uyuşturucu ilköğretim inmis çocuklarınıza sahip çıkın diyen hocaefendiler linç edilip istifaya zorlanmiş bunlar tesadüfen olan işler degildi...
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer3 ay önce
  Bunları..temize..çıkarmak..YENİ..DARBELERE..öyle..bir..davetiye..çıkaracakki..dışdestek..zaten..hazırkıta..faaliyette..içerideki..mason..yuvaları..başta..şer..yuvası..vakıflar..plan..üzerine..plan..yapıyor..Hazırlıklı..olmalı..seçimden..sonra..mecliste..İDAM..KARARI..MUTLAKA..FAKAT..MUTLAKA..KANUNLAŞMALI..aksi..takdirde..hazırlıksız..yakalanırız..Selamlar.
 • Gul UlgenGul Ulgen3 ay önce
  Ne kadar igrenc oldugunuzu anlayamayacaksiniz cunku bunu anlayabilmek gibi duygulardan yoksunsunuz. O dava zaten (bazilarinizin basindan beri anladigi) nedenlerden oturu cokmeseydi, AIHM'de cokecekti. Intihar edenlerin, kanser olup tedavisi yapilmayanlarin, olum doseginden sorguya suruklenenlerin kanlari ellerinizdedir.
 • vakkas varlıvakkas varlı3 ay önce
  Ergenekon, FETÖ eliyle TSK’yı çökertme planıydı. Türk Devleti bu planı bozdu. Herkes anladı bazı beyinsizler anlamadı. Bunu anlamamak bu saate kadar aptallıktı, bundan sonra anlamamak Peygamber Ocağına ihanettir.
 • Yaşlı DoçentYaşlı Doçent3 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; 25-30 yıl boyunca Üniversitelerde öğretim elemanı olarak çalışmış; 10 binlerce öğrenci mezun etmiş; 50 yaşlarını geride bırakıp emeklilik aşamasına gelmiş Doçentlerin, Profesör olabilmek için, 5 koca yıl beklemelerine gerek olmadığına karar vermenizi, yaşlı Doçentler olarak istirham eder, saygılarımızı arz ederiz.
 • HukukçuHukukçu3 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki öğrenci kıyımına müdahale edip, kıyımı durdurmanızı, saygılarımızla, istirham ediyoruz.
 • yazıYORUMyazıYORUM3 ay önce
  Alan razı veren razı olmuş! Siyasi iktidarımız durumdan memnun ki ses etmiyor. Yada buradan oy devşirme ihtimali "FETÖ ile mücadele"dendaha çok oy getirmese gerek ki, bu konuda iki çift laf etmeye gerek duymuyorlar.
 • İskenderİskender3 ay önce
  Her ne kadar Ergenekon örgütünün var olmadığına dair karar verildiyse de,bir vatandaş olarak bu karara saygılıyım ancak bu karardan ikna olmadım.Kal dı ki,ülkemizde güç konuştuğu için gücü olan kişi,grup veya kesimlerin gayri kanuni hareketlerinin deşifre olması güçlerine oranla ortaya çıkar.
 • Kasım ÖzdemirKasım Özdemir3 ay önce
  Sayın alpay ham hayal dediginiz som gerçektir. Gerçeği benden iyi gördüğünüze eminim
 • hakanhakan3 ay önce
  TSK DÜŞMANLARI alet oldunuz ...
 • AraştırmacıAraştırmacı3 ay önce
  ... NASIL OLSA İKTİDAR BİZDEN DEYİP KULAĞIMIZ ÜSTÜNE YATARSAK 28 ŞUBAT ZOMBİLERİ DAHA FENA ŞEKİLDE CANLANIR.
 • Abdülhamit19Abdülhamit193 ay önce
  Yazınız için teşekkürler. Düşüncelerimize tercümanolmuşsunuz. Madem yoktu da bunca gördüklerimiz bir hayalden yada kabustan mı ibaretti? Her şey ortada iken; eğer bu örgüt tam olarak çözülmez yok edilmezse bir gün muhakkak karşımıza çıkacaktır Allah korusun. Virüslerbünyeyi uygun bulunca ortaya çıkar ona göre. Çok büyük hata yapılıyor. Bir Afrika ata sözü der ki: ''siz kobraya sayınlord da deseniz yılan da deseniz yine sizi sokar''.
 • abdulmetinabdulmetin3 ay önce
  Yapılan o kadar zulmü yoksa uzaylılar mı yaptı? insanların gözünün içine baka baka ergenekon v.b. örgütler yoktu demek en hafif tabirle bu millete saygısızlıktır, zira biz bunları yaşadık ve gördük, bu tür yapılanmaların (adı her ne ise) ülkemiz insanlarının tepesinde boza pişirdikleri gerçeğini nereye koymak lazım?
 • melih cevdetmelih cevdet3 ay önce
  Ergenekonu çözemezseniz asteğmen Kubilayı öldürüp suçu müslümanlara atarlar, Sivasta 33 kişiyi yakmak ve kurşunlamak suretiyle öldürüp suçu müslümanlara atarlar, 28şubatta olduğu gibi tanklar sincandan geçer, Danıştayda hakim öldürürler suçu müslümanlara atarlar. Buna false flag operation derler. Kendin pişir, kendin zıkkımlan diyorum ben buna. Bir saldırıyı planlayıp, suçu başkasına atıp algı oluşturmak üzerine kurulu bir sistem.
 • ihsihs3 ay önce
  Anlaşılan o ki; yargı maalesef tamamen beli bir gurubun hegemonyası altında.
 • Abbas El MusaviAbbas El Musavi3 ay önce
  Ortada Türkiye Cumhuriyeti Devletine, Türk Milletinin bölünmez bütünlüğüne kast eden, emperyalist baronlar ile iş birliği yapan bir örgüt varsa dışarda kalan, fetö kumpaslarını savunuyor olanlar sadece. Fetöden tek farkları, bağlı oldukları ihanetçetesinin adı farklı sadece. Türk Milletinin kahramanlarına çamur atarak varacakları yerde, kumpascı kardeşlerinin yanı olacak Allahın izniyle...
 • Tahir HocaoğluTahir Hocaoğlu3 ay önce
  Hercai adıyla yazan kriptonun biri... Ama bu yorumu kabul edip yayınlayan editörün aklı mantığı hicret etmiş olmalı. Eğer soyadı ''Oglu'' ile bitenlerin cogu yahudi sabetayist" ise Yeni Akit Sabatayist dolu. Baksanıza Karahasanoğlu, Bahadıroğlu... Gazetecilik kimlere kaldı be!....
 • GolgeAdamGolgeAdam3 ay önce
  Rejim ve devlet ile kavga eden iki kesim var birisi hdpkk otekiside sizin gibi kokten ..ler hepsinin toplami yuzde onbeslere varmaz!
 • ORHAN İNANORHAN İNAN3 ay önce
  FETÖ HADİSESİ KEMALİST DARBECİLERİN ÜZERLERİNDEKİ ENDİŞE VE KORKUYU ORTADAN KALDIRDI. FETÖ CÜLERİN HAİNLİKLERİ SANKİ BUNLARI AKLADI.BUNLAR DARBECİ VE ZALİM DEĞİLLERMİŞ GİBİ,SANKİ BU ÜLKEDE MÜSLÜMAN HALK ÜZERİNDE TERÖR ESTİRMEMİŞLER GİBİ,SANKİ BU GÜNE KADAR OLAN DARBELERLE HİÇBİR İLGİLERİ YOKMUŞ GİBİ VE HATTA SANKİ ÜLKENİN KURTULUŞ UMUDU İMİŞLER GİBİ PERVASIZCA BİR ALGI OLUŞTURDULAR.BUNU HEP BİRLİKTE YAPTILAR VE YAPMAYA DA DEVAM EDİYORLAR.DÜNKÜ BÜTÜN YANDAŞLAR BU KONUDA FİKİR VE EYLEM BİRLİĞİ İÇERİSİNDE HAREKET EDİYORLAR.BUNU YAPARKE DE ZERRE KADAR KENDİLERİNİ GİZLEME İHTİYACI DUYMUYORLAR.AKSİNE KENDİLERİNİ DEVLETİN KURUMLARININ KARARLARI İLE MAĞDUR VE MAZLUM DURUMUNDA GÖSTERMEYE ÇALIŞIYORLAR.RİYAKAR ,KORKAK VE MİLLET DÜŞMANLIĞINI KENDİNE GÖREV EDİNMİŞ OLMANIN VERDİĞİ KAYPAKLIK İLE BUNU YAPMAKTAN ÇOK MEMNUNLAR.ANCAK BU MİLLET FERASET SAHİBİ VE ONLARIN ZANNETTİĞİ GİBİ APTAL DEĞİL.BUNU BU GÜNE KADAR YAŞANANLARDAN ANLAMIŞ OLMALARI LAZIM İDİ.FAKAT BU KABİLİYETLERİ OLMADIĞI İÇİN YENİDEN ANLATMADAN ANLAMALARI MÜMKÜN OLMAYACAK.SELAM EDERİM..
 • hercaihercai3 ay önce
  Ismini verdiginiz savci yada herneyse Sabetayisttir! ''Oglu'' ile bitenlerin cogu yahudi sabetayistidir!

Günün Özeti