Dolar Çöküyor, Muhalefet Dağılıyor Derken

05 Temmuz 2019 Cuma

En üst düzeyde ‘kumpas kuruldu’ şeklinde ilan edildikten sonra Balyoz Davası gibi Ergenekon Davası da hızla çöktü. Hükümet’in FETÖ’yle öncelikli mücadele konseptiyle Balyoz ve Ergenekon sanıklarını hiçbir ayrıma tabi tutmadan beraat ettirme yönündeki üstün gayretlerinin adaletin tecellisi ve toplumun güvenliği açısından hayra vesile olacağı sanılmasın. Çünkü TSK başta olmak üzere yüksek yargı, üst düzey bürokrasi, sermaye piyasası, akademi ve diğer kritik alanlarda yaşanan iktidar savaşında mesele elbette sadece Fethullahçı Cunta’nın açığa çıkarılan tuzaklarından ibaret değildi. 

Şimdi Çetin Doğan’ından Veli Küçük’üne, Kemal Alemdaroğlu’sundan Doğu Perinçek’ine değin Türkiye’yi alaca kuşak karanlığına mahkûm etmiş Mustafa Kemal’in Askerleri eskisinden daha beter kibir abidesi gibi caka satıyor ortalıkta. Bu iklim sayesinde daha kolayca psikolojik üniversitelerde ikna odaları adıyla işkence tezgâhı kurmakla maruf Türkan Saylan gibi cunta uzantıları neredeyse ‘seküler azize’ ilan ediliyor. 12 Mart’tan 28 Şubat ve 27 Mayıs’a her türlü cunta faaliyetine gazetesi Cumhuriyet’le beraber omuz vermiş İlhan Selçuk gibi komitacılar “demokrasi havarisi” diye pazarlanıyor.

Yaşadığımız Tarihi Yeniden mi Kurgulayacağız?

En yakın darbe süreciyle, 28 Şubat cuntasının örgütlenme modeli ve darbe sürecinin işletilmesiyle hesaplaşamadan dava nerdeyse havada bırakıldı. En önemli odaklardan biri olmakla beraber 28 Şubat darbe süreci elbette ki Batı Çalışma Grubu’ndan ibaret değildi. 27 Nisan e-Muhtıra Süreci ve bağlı olarak aynı ekip tarafından tertiplenen Cumhuriyet Mitingleri henüz masaya bile yatırılmadı. Danıştay ve Hrant Dink başta olmak üzere geriye dönük bütün suikastlar tek kalemde FETÖ’ye ciro edilince askeri vesayeti, Kemalist oligarşiyi, MGK tasallutunu, darbe anayasalarını konuşma zemini mi kalır geriye? FETÖ’den ibaret, askeri darbeler başta olmak üzere halka karşı işlenen bütün suçları Fethullahçı çeteye hamlederek yeni, yepyeni bir tarih kurgulanmayacaksa eğer hiçbir şey olmamış gibi Ergenekon ve Balyoz süreçlerini sessizce izlemek doğru değildir.

Bu süreçten bağımsız olmaksızın dikkat çekici bir biçimde Suriyeli muhacirlere yönelik nefret ve düşmanlık dalgası yükseltiliyor. Suriyeli muhacirlere yönelik nefret ve düşmanlık dalgası basit ve kolayca önü alınabilecek provokasyondan ibaret görülmemeli. Bir taraftan açıkça ırkçı-ayrımcı siyasal ideoloji kitleleşme imkânı bulurken diğer taraftan Baas rejimi başta olmak üzere despotik rejimlere yönelik sempati oluşturacak söylemler üretiliyor. 

Bu dalga İslam kardeşliğini, ümmet dayanışmasını hedef alırken Esed ve Sisi gibi askeri cuntaları, bu cuntaları besleyip büyüten Rusya ve Çin gibi emperyalist devletleri güya emperyalizm karşıtlığıyla meşrulaştırmaya girişiyor. CHP ve İYİ Parti bloğu Ata/Türkçülük ortak paydasında küçük fakat operasyonel propaganda birimleriyle bu işi rahatça kotarabiliyor. 

Yükselen Yeni Dalgalar Tsunamiye Dönüşmesin

AK Parti Hükümeti kamuoyu oluşturma konusunda hem zayıf kalıyor hem de giderek daha fazla yalpalıyor, çelişik tavırlar sergiliyor. MHP aleyhte bir tutum takınmamasına rağmen Suriyeli muhacirler hususunda AK Parti’ye ciddi bir destek de sunmuyor. Peki, bu ırkçı-ayrımcı dalga nasıl önlenecek, kardeşlik ve toplumsal dayanışma nasıl temin edilecek? Bu konuya iyi çalışılmıyor, toplumun nabzı iyi tutulamıyor. Meselenin yapılan yardımlardan ibaret olmadığı izah edilemiyor, muhacirlerin çalışma şartları ve katma değerleri hususunda doğru düzgün bir kamu spotu bile devreye sokulamıyor hâlâ!

Suriyeli muhacirlere yönelik beslenen düşmanlıkla at başı giden diğer bir sıkıntılı alansa cinsel sapkınlıkların yaygınlaştırılmasında yaşanıyor. Suriye, Afganistan veya başka bir ülkeden gelen muhacirlere düşmanlık pompalayan Ata/Türkçü partiler kadın-erkek demeden bütün toplumu nonoşlaştırmak üzere seferberlik ilan ediyorlar. CHP ve HDP yönetimindeki belediye imkânları çağdaşlaşma hedefi doğrultusunda sadece çıplaklık, eğlence kültürü, alkol ve fuhşa değil daha fazlasıyla en azgın cinsel sapkınlıkları birer toplumsal kimliğe dönüştürmek üzere tahsis ediliyor. Irkçılığı ve cinsel sapkınlığı yaygınlaştırmanın en kestirme ve garantili yolu elbette İslami değerlere karşı kirli bir savaş yürütmekten geçiyor.

İyi ama 17 yıl gibi uzun bir zaman güçlü bir biçimde iktidar olmuş Ak Parti Hükümetleri’nin gelinen bu noktada ne kadar eksiği, yanlışı, günahı olduğunu hiç mi konuşmayalım? Ters giden hiçbir şey yokmuş gibi, Başkanlık Sistemi’yle cennetin neredeyse yeryüzüne ineceği gibi, Reis kültü inşa ederek gençleri kuşatmak en kolay işmiş gibi daha bir dizi kurguyla hemen hiçbir sorumluluk alanıyla doğrudan, gerçekçi ve çözüm odaklı temaslar kurulmadı. Basit ve geçici propaganda metinleri, mecbur kılınıp bir araya getirilmiş kitlelerle verilen sözde görkemli resimlerle, futbol sektörüne yapılan fakat özde kara paraları aklamaktan başkaca bir işe yaramayan yatırımlarla varılacak menzil başkası değil anca burası olurdu. 

Doların pek yakında çökeceğini müjdeleyen, muhalefetin dağılıp birbirini yiyeceği günlerin tarihini veren, Putin ve Trump başta olmak üzere bütün dünya liderlerini hizaya çeken Reis kültünü üreten, patates ve soğan mafyasına karşı Mehter Marşı’yla mücadele veren mantık ve aktörlere güvenmek kadar büyük bir yanlışlık olamazdı. İyice anlaşılmış olmalı ki; ne medyadaki hâkimiyet ne bürokrasideki tartışmasız belirleyicilik ne de sermaye piyasalarına dilediği gibi hükmetme görüntüsü siyaseti güçlü kılıyor. Adalet duygusu fazlasıyla örselenmişken, muhafazakâr-dindar kitlelerle temsilcisi olma iddiasındaki siyasal ve bürokratik kadrolar arasındaki makas bu kadar açılmışken hâlâ adam ekşitmeyi, trenden adam indirmeyi, eski dostları karşı cepheye iteklemeyi, eşe-dosta-akrabaya, Bahçeli’ye, sermaye büyüten devşirme trollere güvenerek zaferden zafere koşulacağını sanmak hiç de aklı kârı değil. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Kim DinlerKim Dinler1 ay önce
  Kenan Bey gerçekten Ak Partide işleri gereği gibi organize eden bir akıl varmı, varsa bu kadar aptalca hata nasıl yapılıyor bu kadar bilinçli Ak Partiye kaybettirme taktikleri yürütülüyor hiçmikafası çalışan adam yok ,yoksa Hemşehricilikten heryere Karadenizliler dolduruldu ondan mı böyle oluyor , Yazık oluyor ,hiç bir şey bilmiyorlarsa, sadece şurdaki uyarıcı dost yorumlarını dikkate alsınlar yeter, yalaka Trollerle olmaz bu iş.
 • MaalesefMaalesef1 ay önce
  Kenan bey,Size durumun vahametini şöyle anlatayım:Akparti nin bir iletişim merkezi var. Adı AKİM. Akim e bir şikayet yazısı yazın. O yazının akparti içindeki bir komisyona gitmesi, burada değerlendirilmesi ve sizin adınızın gizli tutularak Parti'nin tapebiymiş gibi ilgili bakanlığa ciddiyetle gönderilmesi aynı zamanda da takip edilip size dönüş yapılması gerekirken okunmadan ilgili bakanlığa gönderiliyor. Bakanlıklarda çalışanların %85 i akpartili olmadığı halde işlem yapılması bekleniyor. Partinin sorundan haberi bile olmuyor. Ha cimer e yazmışız ha akim e farkı kalmıyor. Bu şekilde devleti yönettiklerini sanıyorlar. Oysaki özellikle tarım gibi temel sektörler için birer komisyonun olması ve şikayetlerin buralarda ele alınması gerekirdi. Akpartili geçinip akpartinin altını oyanları tespit için bu sistemin kurulması şart. Çünkü bakanlıklardan çıkan talimatların çoğunu bakanlar görmüyor bile. Bakan imzası ile değil bakan adına imzalanarak yayınlanıyor.
 • Gökhan DoğanGökhan Doğan1 ay önce
  Daha düne kadar fetö haininin bir tarafını yalayan maklubeciler konuşurken hiç mi utanmıyorlar? Birileri sürekli kandırılırken biz Türkçüler iki şey söylüyorduk. Türkçülük-Atatürkçülük gerisi yalan. Biz 10 sene önce de fetö hain diyorduk. 10 yıl önce de kürt açılımına karşı çıkıyorduk. Ekonomik politikalarınıza da karşı çıkıyorduk. Ne söylersek çıktı ama siz hala akıllanmıyorsunuz. Türkçülerin her dediği neden çıkar biliyor musunuz? Çünkü hem antiemperyalsit hem antisiyonist hem de antikomünisttirler. Çünkü partizan değildirler. Çünkü sorgularlar. Memleketin bekasına uygun olan ne ise onu isterler. Siz kendi cemaatlerinizi, kendinizden olanları bu devletin bu milletin çıkarlarının üstünde gördüğünüz için kaybedenlerdensiniz. Yalanla, iftira ile ancak geçici zaferler kazandınız. İnsanları bir yere kadar kandırabildiniz. Halk artık gerçek yüzünüzü görüyor. Siz kendi içinizdeki fetöcüleri sırf AKP'ye biat ettiler diye açığa çıkarmayıp, koruyup size tepki gösteren insanları fetöye karşı olsalar dahi fetöcü diye suçlayabilecek tiniyette adamlarsınız. Ben AKP'ye 15 Temmuzdan sonra 2 kez oy vermiş bir Türkçüyüm. Eğer AKP Fetöcüleri doğru düzgün temizleseydi, devlet kurumlarına torpilli olanları değil hakedenleri atasaydı, hukuk sisteminin güvenilirliğinin yoketmeseydi ben oy vermeye devam ederdim. Yahu Bülent Arınç yüzünden hain fetö kozmik odaya girdi... Bütün gizli askeri bilgilerimiz siyonistlerin eline geçti. 800 küsür mit mensubu düşmanlar tarafından tespit edilip infaz edildi,bu adam hakkında soruşturma bile açılmadı ve bu adam CB istişare kuruluna alındı. Aklımızla alay mı ediyorsunuz?
 • Remzi FaslıoğluRemzi Faslıoğlu1 ay önce
  ..ne yazıkli kaybeden yine fakir fukara olacak kaybeden Türkiye olacak balyozcular ergenekoncular hiç bir şey olmamış gibi beraat ediyorlar ve fakat sivas ve 28 şubat mağdurları 21 zenedir içerdeler seslerini ne duyan var nede onları umırsayan var bu mazlumların ahı akp yi değil Türkiyeyi bile batıracak bu mazlumlar beraat istemiyorlar bizi yeniden yargılayın diyorlar ama balyozcu ergenekoncu genaraller gibi güçlü olmadıkları için kimse dikkate almıyor akp eğer hesap gününe inanıyorsa bu durumun hesabını veremez28 şubatı bitirdik mavalları okumasınlar ha şunuda belirteyim ki anlaşılsın mesele yurt doşında yaşamamıza rağmen hep akp ye verdik yinede vericez ama bunlarıda söylememiz gerekiyor
 • Saçmalama da dünya rekoruSaçmalama da dünya rekoru1 ay önce
  .. Türkler aç işsiz kaldı onlar yüzünden her yerdeler !
 • Gurbetçi...Gurbetçi...1 ay önce
  Pek saygıdeğer Cumhurbaşkanı'mız, yurt dışından borçlanarak emekli olanlara hiç değilse "minijob" yani "yarı zamanlı" çalışma müsâdesinin 2015 seçim beyânnâmesinde de va'dedildiği üzere bir ân önce verilmesini ricâ ediyoruz..!Çok teşekkürler ve bol selâmlar..!
 • PoyrazPoyraz1 ay önce
  Yatirima devam edelim ve Turkiyedaha da buyusun
 • nusret hocanusret hoca1 ay önce
  "AK Parti Hükümeti kamuoyu oluşturma konusunda hem zayıf kalıyor hem de giderek daha fazla yalpalıyor, çelişik tavırlar sergiliyor...." ifadenizde olduğu gibi dost sanılan sizin gibi zevat olduğu müddetçe bu böyle devam eder.Ama (bence) siz iyi bir muhalif parti başkanı olabilirsiniz. Gündem de bu yönde sıcakken deneyin derim..
 • ORHAN İNANORHAN İNAN1 ay önce
  SURİYELİLER DURUP DURU İKEN ÜLKEMİZE GELMEDİLER..BAŞLARINDAKİ KATİL ESED İN ZULMÜNDEN KAÇTILAR.EŞLERİNİ KAYBEDEN KADINLAR,EVLATLARINI KAYBEDEN ANNELER,YETİM VE ÖKSÜZ MASUM ÇOCUKLAR,EVLERİNİ ,KÖYLERİNİ,KASABA VE ŞEHİRLERİNİ BIRAKARAK CAN HAVLİYLE KAÇTILAR VE MİSAFİRİMİZ OLDULAR..ÖLÜMDEN KAÇTILAR..MUHACİR OLDULAR..GARİP VE MAZLUM OLARAK ONLARI BAĞRIMIZA BASTIK..DOĞRUSUNU DA YAPTIK..MÜSLÜMANLAR KARDEŞTİR VE BİZLER BUNUN GEREĞİNİ,AZ DA OLSA,YAPMAKTAN MUTLU OLDUK VE HALA DA OLUYORUZ..ANCAK,BU ÜLKEDE KALBİ DAR,İSLAMA VE MÜSLÜMANA DÜŞMAN ,GAVURA DOST OLDUKÇA ETKİLİ BİR KİTLE VAR VE BUNLAR HİÇ BOŞ DURMUYORLAR..DEVAMLI SURİYELİ MESELESİNİ,ŞİDDETLİ YALAN HABERLER İLE ABARTMAK SURETİYLE,GÜNDEMDE TUTUYORLAR..BAZI İL VE İLÇELERDE HALKI PROVPOKE ETMEKTEN DE KAÇINMIYORLAR..NİHAYETİNDE ESED ÜLKEMİZİ KARIŞTIRMANIN HER YOLUNU DENİYOR..ESED İN UŞAKLIĞINI YAPAN VE YAPMAYA HAZIR OLAN ONCA HAİNİMİZ VAR İKEN BU HİÇ DE ZOR OLMUYOR..BİZ ENSAR OLMAKTAN DOLAYI MUTLUYUZ..ANCAK,DEVLETİN DE GECİKMEDEN VE HIZLA YAZINIZDA BAHSETTİĞİNİZ,TEDBİRLERİ ALMALI..HADDİNİ AŞANLARA FIRSAT VERMEDEN BU İŞİ İMANIMIZA VE GÖNLÜMÜZE UYGUN OLARAK ÇÖZMELİ..SURİYELİLERE SATAŞANLARIN EZİKLİĞİNİ BİZLERE DAHA FAZLA YAŞATMAMALI..BU UTANCIN BÜYÜMESİNE İZİN VERMEMELİ..ELLERİNİZE SAĞLIK,YAZINIZ GÜZEL OLMUŞ..
 • ZaferZafer1 ay önce
  Hiiiç bik bik etmeyin. "YOK" dediğiniz Ergenokon.Varmış mı yokmuş mu yaşayarak öğreneceksiniz.Hem de ne öğrenme.
 • Mesut SarpMesut Sarp1 ay önce
  Sn. Yazar bu Suriyeliler konusunu da yazin. Maalesef bugün yine Hatayda aractaki bomba patlamasi ve tabii yasa dışı. Aractakiler yine yabancılar ve Suriye vatandaşları. Allah bizleri mübarek cuma günü korumuş. Bu ne bicim asayiş saglama? Adamlar bombayla tur atıyorlar. insanlarımızın sabrı zorlanıyor. Suriyelilerle ilgili hükümetimiz derhal dönüş projelerini hayatiyete gecirmelidir
 • 1 ay önce
 • Bıktırıcı tekrarBıktırıcı tekrar1 ay önce
  1950 yılında ölmüş olan chp' nin cenazesi neden bir türlü kaldırılamıyor? Neden dp, ap, anap, ak-parti gibi partiler habire açılıp açılıp kapandığı halde chp' nin kokuşmuş cesedi bir türlü yakılamıyor? Çünkü türkiyenin başında kemalizm diye bir belâ var ve o bela chp ile temsil ediliyor da ondan! Ölüsü bile yetiyor bu ülkeye! Bu rejim ne bir cumhuriyet, ne demokrasi ve ne de özgürlük rejimi; sürekli müslüman düşmanlığı yapan bir rejim!
 • Gurbetçi...Gurbetçi...1 ay önce
  Pek saygıdeğer Başkan'ımıza, yurt dışından borçlanarak emekli olanlara hiç değilse "minijob" yani "yarı zamanlı" çalışma müsâdesinin 2015 seçim beyânnâmesinde va'dedildiği üzere bir ân önce verilmesini ricâ ediyoruz..!Çok teşekkürler ve bol selâmlar..!
 • Mehmet Ay Mehmet Ay 1 ay önce
  Türkiye de AKP ile fetö yillarca beraber yürüdü. Ne istedilerde vermedik denildi. Alni secdeye degiyor dedik. Aldatildik dendi.Gücü ve parayi paylasamadiklari icin AKP ve fetö birbirini yediler.Türkiye de adalet, hak hukuk öldü. Baskanlik sistemi getirildi. Devlet kurumlarinda is yapan ve yapacak insan kalmadi. Bir hata yaparim da isimden olurum diyen, biat kültürü cogaldi.Herkes reisin agzinda cikacak lafa bakiyor. Güc dengeleri ortadan kalkti. TSK iktidar ve parelel Yapi kumpas ile ICI bosaltildi.Burada kimse tek tarafi suclamasin. BUNU yapan ve isteyen iktidardir.
 • Aslan selimAslan selim1 ay önce
  Teşekkür ederim hocam. Kalbime tercüman olmuşsunuz.Gel de bunu iktidar okusun.
 • HarunHarun1 ay önce
  Namuslularda namussuzlar kadar cesaretli oldugunda turkiye daha iyi bir ulke olacak basortusune saldiran kopeklere basortululerde karsilik vereilirse durum duzelir oturur mal gibi bakarsan olacagi budur akp de hep korkak davrandi 17 yildir iktidarsan geregini yapacaktin secmenin ne istiyorsa uygulamaya calusacaktin hani idam nerede ak parti oy istiyorsa idami geri getirsin bak nasil yuzde 55 oy aliyor gorsun
 • Şeytanın Avukatı Şeytanın Avukatı1 ay önce
  Sayın Alpay, ben şu cümlenizden "Hükümet’in FETÖ’yle öncelikli mücadele konseptiyle Balyoz ve Ergenekon sanıklarını hiçbir ayrıma tabi tutmadan beraat ettirme yönündeki üstün gayretlerinin adaletin tecellisi ve toplumun güvenliği açısından hayra vesile olacağı sanılmasın." Ergenekon yargı kararının "Yargı kararı" değil, hükümetin gayretleriyle alınmış "Siyasi karar" olduğunu düşündüğünüz sonucunu çıkardım. Eğer gerçekten öyleyse yargı bitmiş demektir Türkiyede. Hükümet yargıda ,üstün gayretiyle istediği sonucu alabiliyordüşüncesi hukuka güveni ortadan kaldırır bu çok acı. İstanbulu kaybetmek istemeyen hükümetin, YSK'nın seçimi iptal kararının arkasında da böyle üstün bir gayreti olmuş olabilir mi acaba? Oy verenlerin % 56'sı böyle düşünmüş sanırım, sizve bu konuyu yorumlayacaklar ne düşünüyorsunuz bu konuda merak ettim doğrusu.

Günün Özeti