Beka sorunu yoksa ‘Milli Görüş’e ne gerek var?

13 Şubat 2019 Çarşamba

Türk siyasi tarihinin en önemli hareketlerinden biri; ya da belki de en önemli hareketi oldu Milli Görüş… Hareketin lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın iktidarda kaldığı kısa süreçlerde Türk siyasetine kazandırdığı ufuk, eski Türkiye siyasetçilerinin pek çoğunun aklının ucundan geçemeyecek kadar ilerideydi. Merhum Erbakan yıllar boyu; ağır sanayi hamlelerinden, “ahlak ve maneviyat” olgularından, Batı’nın Türkiye’ye bakışı ve sonu bitmeyen Haçlı seferlerinden ve dolayısıyla Haçlı dünyasının Türkiye düşmanlığından bahsetti. Haçlı Avrupa’yı anlatırken zaman zaman “Hep Yahudi oyunları bunlar” diye dalga konusu yapılan Siyonizm ve İsrail konusunu da es geçmedi. Öyle ki hareketin yayın organı Milli Gazete’nin hafızalara kazınan ilk manşeti “Yahudi Kongresi” idi…

2000’Lİ AK PARTİ YILLARI: DİNDARLARIN İKİNCİ PARTİSİ

Erbakan’ın hikâyesini çok geniş bir halk tabakası bilir bu ülkede… Her defasında ihtilâller ve kapatma davaları ile önü kesilen bir iktidara yürüyüş öyküsü… Bin yıl sürmesi hesap edilen 28 Şubat sürecinin akabinde 2002’de AK Parti’nin Türk siyasetine attığı format ile Saadet de en fazla oy kaybeden partilerden biri oldu. Meclis dışında kaldı, her seçimde istikrarlı bir şekilde oyu azaldı. Ancak diğer taraftan da AK Parti’ye verdiği oyu “ödünç oy” olarak niteleyen dindar seçmen kitle, 2000’li yıllar boyunca “İkinci partim Saadet” demekten geri durmadı. 2000’ler boyunca seçmenin öngörüsü; AK Parti bir süre sonra ANAP’laşacak ve dindar seçmen yeniden Saadet/Refah çizgisine dönecekti.

Peki bugün geldiğimiz noktada aynı yerde miyiz?

Yani AK Parti yarın ANAP’laşsa dindarlar Saadet’e mi oy verecek?

Bu konudaki veriler, bu durumun pek de böyle olmadığını açıkça ortaya koyuyor. Bazı Saadet yetkililerin 15 Temmuz darbe girişimi konusundaki tavrı, Afrin harekâtı sürecindeki genel tavır, 24 Haziran seçimlerindeki genel tutum ve daha pek çok şey, AK Parti’ye oy veren dindar seçmenle Saadet arasına duvar örüyor.

BU DİL, ERDOĞAN’IN DİLİ DEĞİL AMA ERBAKAN’IN DİLİ DE DEĞİL!

Saadet Partisi, siyaset dili tercihi noktasında AK Parti ile aynı dili tercih etmeme eğiliminde… İktidar iddiasında olan bir partinin bu tercihini oldukça normal karşılamak gerekir. Ancak sorun şu ki, bu dil partinin kurucusu merhum Necmettin Erbakan’ın da dili değil! 28 Şubat’ın en sıcak günlerinde askerler kadar Fetullah Gülen tarafından da darbe yiyen Erbakan, 17-25 Aralık sürecinde acaba Saadetli yetkililer gibi mi konuşurdu? Hadi Erdoğan, Erbakan’ın Cumhurbaşkanı adayı olmazdı diyelim; Erbakan, Gül’ü mü Cumhurbaşkanlığına aday gösterirdi?

En önemlisi de siyasi başarısını 70’ler, 80’ler ve 90’lar ve hatta 2000’ler boyunca Türkiye’nin Haçlı ittifakı ve Siyonizm karşısındaki “beka sorunu” ve buna karşı ortaya koyduğu çözüm önerileriyle yakalayan merhum Necmettin Erbakan’ın Türkiye’nin beka sorunu olmadığını söylemesi düşünülebilir mi?

Ama bugün Saadet lideri Temel Karamollaoğlu, “Hükümet, bu seçimleri, genel seçim havasına sokarak, 'aman dikkat, beka problemimiz var. Eğer bizi desteklemezseniz, Türkiye'nin bekası tehlikede' gibi bir havaya ülkeyi sokma gayretinin içine girdi. Biz de kendilerine söyledik, Türkiye'nin bir beka problemi yok” diyor.

O zaman şunu sormak gerekiyor:

Eğer Türkiye’nin gerçekten bir beka sorunu yoksa Milli Görüş’e ne gerek var ki?

 

Bugün dindarların ikinci partisi SP mi MHP mi?

24 Haziran genel seçimleri süreci bu manada önemli bir ipucu verdi. Saadet, adeta iktidara yürür havasında yaptığı seçim çalışmaları neticesinde tarihindeki en düşük oy oranlarından birini aldı: 674 bin oy ve %1,34’lük oy oranı!

Buna karşılık artık seçmen geçişkenliğinin ya da dindarların ikinci partisinin hangi parti olduğu sorusu, geçen seçimlerin sonuçlarının detaylı incelemesiyle ortaya çıkabiliyor:

Seçmenin AK Parti’ye açıkça ‘uyarı’ yaptığı 2015 Haziran seçimlerinde AK Parti %41 oy oranında kalırken, MHP ise %16,3 oy almış. AK Parti’nin % 49,5’lik oy oranı ile tarihi rekor kırdığı Kasım 2015 erken seçimlerinde ise MHP oylarının %11,9 seviyelerine çekildiği görülüyor.

Benzer bir durum 24 Haziran seçimlerinde yaşandı. Son seçimlerde de AKP-MHP seçmeni Cumhur İttifakı’nın ortak Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan’a oy verilirken, AK Parti-MHP arasında seçmen geçişkenliği olduğu ortaya çıktı.

24 Haziran seçimlerine CHP ve İP ile ittifak yaparak giren SP ise CHP listelerinden 2 milletvekili çıkarabildi. Bütün bu veriler ve partilerin beraber anıldıkları oluşumlar yukarıdaki sorunun cevabını az ya da çok bilimsel bir metodoloji ile veriyor olsa gerek…

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • DayıDayı8 ay önce
  Sakallı dede saadet getirmez.
 • hasanhasan8 ay önce
  yeniden refah
 • MİLLİ GÖRÜŞ HAREKETİMİLLİ GÖRÜŞ HAREKETİ8 ay önce
  AKİTİ VE YAZARLARINI DÜNDE BELİRTTİĞİM GİBİ MİLLİ GÖRÜŞ DAVASI KONUSUNU DAHA ÇOK İŞLEMEYE DAVET EDİYORUM. NEDEN ÇÜNKÜ MİLLİ GÖRÜŞ HAREKETİ DÜNYAYI DEĞİŞTİRME HEDEFİYLE ORTAYA ÇIKMIŞ BİR HAREKETTİR. ARTILARIYLA EKSİLERİYLE HEDEFİ DOĞRU OLAN BİR HAREKETTİR. BU BÜYÜK HEDEF HER MÜSLÜMAN İÇİN BİRHEDEFTİR ÇÜNKÜ RABBİMİZİN BÜTÜN MÜSLÜMANLARA EMRİDİR. BAKINIZ BAKARA 193 ENFAL 39. NE DİYOR BU AYETLER YERYÜZÜNDEN FİTNE KALKIP HAK HAKİM OLUNCAYA DEK MÜCADELE EDİN. BU EMİR DİREK DÜNYAYI YENİDEN ŞEKİLLENDİRİN DEMEKTİR . BUGÜN BU EMRİN HEDEFİNE ULAŞMASINI SAĞLAYACAK TEK HAREKET , İŞBİRLİKÇİ VE TAKLİTÇİ OLUNMADANBU HEDEFİ MİSYONOLARAK BELİRLEMİŞ OLAN MİLLİ GÖRÜŞ HAREKETİDİR. BUGÜN BU İŞBİRLİKÇİ VE TAKLİTÇİ ZİHNİYET VE İKTİDARLAR BU HEDEFİ MİLLETİNE VEREBİLECEK SAMİMİYET VE KABİLİYETTE OLMAMIŞ OLAMAMIŞLARDIR. BU YÜZDEN BU KADAR ÖNEMLİDİR BU HAREKET. HEM BU MİLLETİN ECDADIN BIRAKTIĞI GÖREVE KALDIĞI YERDEN DEVAM EDEBİLME MİSYONUNU YÜKLENEBİLMESİ HEMDE HAKKI ÜSTÜN TUTANBİR NİZAMIN YERYÜZÜNDE HAKİM OLUP BÜTÜN İNSANLIĞIN KURTULUŞUNA SAADET VE SELAMETİNE VESİLE OLUNABİLMESİ İÇİN BU HAREKETİN ÖNEMİNİ VURGULAMAK HER BİLİNÇLİ MÜSLÜMAN İÇİN BİR SORUMLULUKTUR.ÇÜNKÜ DÜNYADA BU İŞİ BAŞARABİLECEK BAŞKA BİR HAREKET YOKTUR.SAYGILAR.
 • Ali BULUT Ali BULUT 8 ay önce
  Su an Tayyip Erdoğan olmazsa fatih erbakana oda olmazsa bahçeliye olmazsa desticiye oda olmazsa kötününün iyisi diye belki saadete veririmIgmg Almanya Löhne teşkilatınin bir üyesi
 • ntnt8 ay önce
  seçime tek başına giren tek parti saadetyüreyiniz varsa sizde tek başınıza girin
 • receprecep8 ay önce
  SAADET DİYE BİR PARTİMİ VAR YOKSA SDPKKVE YANDAŞ PKK CILARMI VAR
 • ngng8 ay önce
  saadettek çaredir
 • ORHAN İNANORHAN İNAN8 ay önce
  DOĞRULAR ORTADA..SAADET BU TAVRI İLE BU MİLLETTEN OY BEKLEMESİN.CHP İLE HDP LİLER BELKİ BİR MİKTAR OY VERİRLER AMA ONLARINDA PEK Bİ OYU KALMADI.YANİ TARAFTARLARI İLE BİRLİKTE HEPSİ SİYASETİN ÇÖPLÜĞÜNE DOĞRU HIZLA YOL ALIYORLAR..YOLLARI AÇIK OLSUN DA BU MİLLETİN YAKASINDAN BİR AN EVVEL DÜŞSÜNLER..
 • yorumcuyorumcu8 ay önce
  Yorumcu Hasan, Saadet ve Temel Amca'da şeriati bir yanında Kemal bir yanında Meral'le getirecek sana göre değil mi? Güldürmeyin adamı ya?
 • Mertürk Mertürk 8 ay önce
  Erbakan hocanın ağır sanayi hamlesi fikri ,son on yıl ağır inşaat hamlesine dönüşerek ,özelleştirme gelirleri ve yurt dışından alınan yüz milyarlarca dolar dış borçları,ölü yatırm dediğimiz emlak konut inşaat işleri ile betona gömerek dış borçları ödeme kabiliyetimiz yok ettik müteahhitler zengin ettikk.Dışardan gelecek borç paraya mahkum hale geldik. Halbuki dışardan aldığımız paraları,sanayiye yatırsaydık,birkaç sene içinde borçlarını ödeyip daha sonra sanayiden,üretimden kazandığın kendi paran ile emlak konut ve inşaat yatırımlarını yine yapabilirdin.Erbakan hocanın sürekli uyardığı dış güçlerin" borca mahkum et esir al tuzağına"düştük . Asıl beka sorunu budur. Dış borca mahkum hale gelmektir, Dışarıdan gelecek sıcak paraya mahkum hale gelmektir.
 • HasanHasan8 ay önce
  Refah partisine oy verenlerin hepsi o dönem şeriatla Allah'ın kanunlarıyla yönetilmek istiyordu bir anket yaptır bakalım akp ve MHP li seçmenle kaç tanesi şeriat istiyor dindarmı kalmış memlekette
 • AbdullahAbdullah8 ay önce
  AKP diye birşey yok, Erdoğan var. Erdoğan bu işi bıraktığında AKPnin esamesi okunmayacak. AKPde ikinci bir adam yok. Herşey Erdoğana bağlı.
 • yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy8 ay önce
  üstadımremel efendiye birsorerekeksen 28 şubat ı eleştirsene sessiz dilsiz şeytan gibi olacağınaerkek gibi bir tavır koy temel efendi
 • eyüp sınırlıeyüp sınırlı8 ay önce
  Sayın yazarın doğru cümleleri yanında,aynı AKP nin yaptığı yönlendirme manüpüleside var. Karamollaoğlu YEREL SEÇİMLER İÇİN bir açıklama yaptı.Kaldıki yerinde bir açıklama.Acaba AKP büyük kayıpverirse,sayın yazarında ifade ettiği gibi Beka sorunu çıkacaksa AKP li bir hükümete ne gerek var.Toplumu Kamplaşmaya doğru götürmenin dili ve tavrı AKP nin ürettiği bir siyaset.Sayın yazar birazda buna değinse.Akp Anaplılaşmış bir hali yokmu acaba.Kaldıki MHP nin iyi bir tabanı var.Akp nin siyaseten sağın her türlü rengini içeren, vizyonlu bir TEMELSİZ liberal yapısı bulunmaktadır.Temelindeki görüşsüzlük,milli görüşten aldığı emanet muhafazakarlık ve kendikurmaya çalıştığı yapmacık muhafazakar demokratlık Anlayışın temeli Genç türkiye seçmeninde her şeyin maddiyatla çözülebileceği bir protestan politik-din anlayışı kendini gösterdiği için her Seçimde gençlerden (yeni seçmen) azalan bir oy desteği almaktadır.Kısaca mızrak artık çuvala sığmıyor.
 • Ezberler değişmeli artık; herşey meydanda!Ezberler değişmeli artık; herşey meydanda!8 ay önce
  MSP Türk politikasına; A. Gül, A. Şener, M. Bekaroğlu, Temel K., M. Kamalak vs gibi tuhafları kazandırmıştır. Sosyal hayata ise; M. İslamoğlu, İ. Eliaçık, A. Hakan, E. Yüksel benzeri dıngılları salıvermiştir; türevleri pek çoktur.

Günün Özeti