• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Yeni haftada altın alacak ve satacaklar dikkat! 5 uzman uyardı

Dünya bu kez yeni koronavirüs varyantı etkisi altına girmeye başlıyor. Uzmanlar, varyant endişesinin piyasalara olumsuz yansıyacağını ve altın fiyatlarında artışların yaşanacağını düşünüyor.

Yeniakit Publisher
2021-11-28 12:08:00 - 2021-12-03 09:22:28
Yeni haftada altın alacak ve satacaklar dikkat! 5 uzman uyardı

Altın fiyatlarında dalgalı seyir gözlenmeye devam ediyor. Güney Afrika’da hızla yayılan yeni Covid-19 türü yatırımcılar arasında yüksek endişe yaratırken bu durum ons altını etkiledi.

Küresel ekonomik gelişmeler emtia piyasası üzerinde etkisini hissettiriyor. ABD’de enflasyon endişelerinin yükselmesi parasal sıkılaşmaya gidileceğine yönelik beklentileri artırdı.

Hafta başında ABD Başkanı Joe Biden’ın, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ı yeniden aday olarak göstereceğini açıklamasıyla birlikte faiz artışına gidileceğine yönelik beklentiler kuvvetlendi. Bu gelişmeyle birlikte pazartesi gününe 1848 dolardan başlayan ons altında geri çekilme hızlandı.

Perşembe günü 1777 dolara kadar düşen ons altın, haftalık bazda en düşük seviyeyi gördükten sonra cuma günü yeniden 1800 dolar pivot seviyeyi kırdı.

Varyant endişesi   

Güney Afrika’da yeni varyant bulguları yatırımcılar arasında yüksek endişe oluştururken, bu durum güvenli liman altına talebi artırdı. Cuma günü kısa süreliğine 1816 dolara kadar yükselen ons altın tekrardan düşüşe geçti ve 1785 dolardan kapandı.

CNBC'de yer alan habere göre Quantitative Commodity Research (QCR) analisti Peter Fertig, "Piyasalar, bu yeni varyantın ekonomi üzerinde bir yıl önce keşfedilen Delta varyantından daha güçlü bir şekilde etki edebileceğinden korkuyor" derken, bu durumun altının güvenli liman talebini teşvik ettiğini de belirtti.

Adrian Day Asset Management Başkanı Adrian Day, “Jerome Powell’ın para tutumu sert değil ve Fed başkanı olarak yeniden atanması haberleri ile piyasada gerçekleşen satışlar saçmaydı” dedi.

SIA Wealth Management Stratejisti Colin Cieszynski, piyasaların Güney Afrika’dan Covid-19 virüsünün yeni bir çeşidine tepki vermeye devam etmesiyle altın fiyatlarının önümüzdeki hafta yükseleceğini gördüğünü söyledi.

Öte yandan Bannockburn Global Forex Genel Müdürü Marc Chandler ise Covid-19 korkularının altın piyasasının kayıplarını azaltmasına yardımcı olurken, yakın vadede daha düşük fiyatlar aradığını açıkladı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Dünyada ne kadar bilim insanı var? Hala korona hala varyant

Bitsin artık
 • Yanıtla

Turgay

Hergun altına yatırım yapacaklara tavsiyede bulunmanız da bı tuhaf Millet ucuz ekmek kugrugundan altın kuyruğuna savruluyor. Ama kitap ihtiyaçtan fazlasını verin diyor. Siz altın alın yatırın diyorsunuz müslümanlara? Yoksa siz Kur'an'ı hiç okumadınız mi?
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23